a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor. ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor. Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor. Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan […]

01 Mart 2013 - 20:43 'de eklendi ve 1607 kez görüntülendi. A+A-

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor.

ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor.

Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor.

Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan bir çocuğa yapılan aşı onun normal okula gidebilecek kadar görmesini sağladı. Sempozyum için Türkiye’ye gelen, ABD’nin en büyük göz hastanesi Wills Eye Hospital Pediatrik Oftalmoloji ve Oküler Genetik Bölüm Başkanı Alex Levin, aşının müjdesini verdi.

GENETİK KÖRLÜĞE ÇARE

Körlük aşısıyla ilgili Amerika, İngiltere ve İtalya’da çeşitli merkezlerde araştırmalar yürütülüyordu. Amerika’da körlük aşısı ile ilgili süren araştırma grubunun bir üyesi olan Prof. Levin, genetik bozukluklar nedeniyle doğuştan körlüğe çare olacak “gen aşı”da ilk olumlu sonucun 8 yaşında doğuştan kör olan bir çocukta alındığını kaydetti.

Levin şu bilgileri verdi: “8 yaşındaki çocukta leber konjenital amoroziz hastalığı vardı. Çocuğun RPE65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle doğduğunda görme seviyesi sadece yüzde 1’di. Yani kör diyebileceğimiz seviyedeydi. Çocuk parmaklarını bile seçemezken gen terapisi dediğimiz yöntemle başarılı sonuca ulaşıldı. 8 yaşındaki bu çocuk artık eğitimine normal okulda devam ediyor, hatta bisiklete biniyor ve beyzbol oynuyor.”

‘KÖRLÜK TARİH OLACAK’

Prof. Dr. Levin tedavinin uygulanış şeklini şöyle özetledi: “Genetik enjeksiyon yönteminde kişinin bozuk geni tespit ediliyor. Bu bozuk genin sağlamı laboratuvar ortamında yapılıyor. Daha sonra hastanın retina altına enjekte ediliyor. Genin retina altına aktarırken ise genin taşınmasında robot görevi yapan bir virüs de kullanılıyor.

Bu virüs dışarıda herhangi bir yerden alınıyor. Bu yöntem şu RPE 65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle görme engelli kişilerde sonuç verdi.

Diğer görmeyi engelleyen gen bozukluklarının tedavisinde de araştırmalar devam ediyor. Beş yaşın altındaki çocuklarda tam olarak etkisini bilmediğimiz için şimdilik 5 yaş üzerinde aşıyı kullanıyoruz.” Bir gün körlüğün tarih olacağına inandığını açıklayan dünyaca ünlü doktor, kök hücre, gen terapi, gözün içine yerleştirilecek bilgisayar çip gibi teknolojilerle körlüğün önlenebileceğini, göz küresi nakli dahi yapılabileceğini savundu.

SİNEK GÖZÜYLE TEDAVİ

Prof. Dr. Levin: “Sineklerin gözlerini oluşturan gen, insan göz küresini oluşturan gen ile yüzde 80 aynı. İnsandaki bozuk geni sinek gözünden alınan sağlam genle tedavi etme araştırmaları yürütülüyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
kenan pars
kenan pars
2 Mart 2013 12:30

BELGE 2 GENEL KURUL SONUÇLARI SİTEDEN NİYE SİLİNDİ, LÜTFEN GÜNDEMİN 5 Cİ MADDESİ OLAN KONFEDERASYON DELEGELERİNİ AÇIKLAYIN, GENEL KURULUN YAPILDIĞI ANDA BAŞKAN OLAN RIFAT KÜPELİ VAR MIDIR? YOKSA BAŞKAN OLARAK HAZIRLADIĞINIZ DİĞER KİŞİ KİMDİR????? http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1203 Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulumuzun 11/04/2012 tarih ve 29 sayılı kararı gereğince olağan genel kurul toplantısı 29/04/2012 pazar günü saat 14:30’da Cumhuriyet mah. Umur Sokak, Sultan iş hanı No1/4 Melikgazi KAYSERİ adresindeki dernek merkezinde yapılacağından aşağıdaki gündem maddeleri görüşülecektir. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde genel kurul toplantısı aynı yer ve saatte 1 hafta sonra 06/05/2012 Pazar günü yapılacaktır. Üyelerimize saygı ile duyurulur. Gündem :… Read more »

kenan pars
kenan pars
2 Mart 2013 01:46

BELGE 1 SİVAS OPTİSYENLER VE GÖZLÜKÇÜLER DERNEĞİ GENEL KURULU 11.03.2012 PAZAR GÜNÜ DERNEK BİNASINDA YAPILDI. NOT:federasyon delegeleri arasında, anadolu derneğine üye olan istenbul derneğinin hiç bir üyesi yok..ÇOK İLGİNÇ AYNI ANDA KONFEDERASYON BAŞKANI OLAN ve Anadolu federasyon üyesi olan sayn RIFAT KÜPELİ’de yok.. yani adı ve şahsı, bir başka deyişle istanbul çizilmiş…. BUYRUN BELGESİ http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1194 not:SAYIN EDİTÖR, yayımlamadan önce lütfen bunları kaydet, bu şürekanın en büyük özelliği delillleri yok etmesidir, yani kaydetmezseniz, hemen silerler ve inkar ederler SONRASINDA FEDERASYON GENEL KURULUNU YAPTILAR. ama sonuçlarını silmişler, ama bu belge bile onlara yeter, saygılarımla, takdir edeceğiniz gibi kimliğimi açıklamak istemiyorum, DERDİM MASKELERİN… Read more »

cevat kurtuluş
cevat kurtuluş
2 Mart 2013 00:31

oda kanunu gündeme geldi, arkasından TOOMD karmaşası derken, ODA KANUNU’na Konfederasyon sahip çıkmadı ama Sayın Mahmut YETİM sahip çıkarak ben verdim dedi.. Hülasa, bu karmaşada ODA KANUNU TASLAĞI GÜME’mi gidiyor… Oda kanun taslağına Mahmut Başkan’dan başka sahip çıkacak bir ALLAH’ın kulu yok mu allaşkına….HANİ ODA KANUNU sektörün bir nosuydu… hepsi yalan mı ey SEKTÖR…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV