a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor. ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor. Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor. Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan […]

01 Mart 2013 - 20:43 'de eklendi ve 1313 kez görüntülendi. A+A-

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor.

ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor.

Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor.

Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan bir çocuğa yapılan aşı onun normal okula gidebilecek kadar görmesini sağladı. Sempozyum için Türkiye’ye gelen, ABD’nin en büyük göz hastanesi Wills Eye Hospital Pediatrik Oftalmoloji ve Oküler Genetik Bölüm Başkanı Alex Levin, aşının müjdesini verdi.

GENETİK KÖRLÜĞE ÇARE

Körlük aşısıyla ilgili Amerika, İngiltere ve İtalya’da çeşitli merkezlerde araştırmalar yürütülüyordu. Amerika’da körlük aşısı ile ilgili süren araştırma grubunun bir üyesi olan Prof. Levin, genetik bozukluklar nedeniyle doğuştan körlüğe çare olacak “gen aşı”da ilk olumlu sonucun 8 yaşında doğuştan kör olan bir çocukta alındığını kaydetti.

Levin şu bilgileri verdi: “8 yaşındaki çocukta leber konjenital amoroziz hastalığı vardı. Çocuğun RPE65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle doğduğunda görme seviyesi sadece yüzde 1’di. Yani kör diyebileceğimiz seviyedeydi. Çocuk parmaklarını bile seçemezken gen terapisi dediğimiz yöntemle başarılı sonuca ulaşıldı. 8 yaşındaki bu çocuk artık eğitimine normal okulda devam ediyor, hatta bisiklete biniyor ve beyzbol oynuyor.”

‘KÖRLÜK TARİH OLACAK’

Prof. Dr. Levin tedavinin uygulanış şeklini şöyle özetledi: “Genetik enjeksiyon yönteminde kişinin bozuk geni tespit ediliyor. Bu bozuk genin sağlamı laboratuvar ortamında yapılıyor. Daha sonra hastanın retina altına enjekte ediliyor. Genin retina altına aktarırken ise genin taşınmasında robot görevi yapan bir virüs de kullanılıyor.

Bu virüs dışarıda herhangi bir yerden alınıyor. Bu yöntem şu RPE 65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle görme engelli kişilerde sonuç verdi.

Diğer görmeyi engelleyen gen bozukluklarının tedavisinde de araştırmalar devam ediyor. Beş yaşın altındaki çocuklarda tam olarak etkisini bilmediğimiz için şimdilik 5 yaş üzerinde aşıyı kullanıyoruz.” Bir gün körlüğün tarih olacağına inandığını açıklayan dünyaca ünlü doktor, kök hücre, gen terapi, gözün içine yerleştirilecek bilgisayar çip gibi teknolojilerle körlüğün önlenebileceğini, göz küresi nakli dahi yapılabileceğini savundu.

SİNEK GÖZÜYLE TEDAVİ

Prof. Dr. Levin: “Sineklerin gözlerini oluşturan gen, insan göz küresini oluşturan gen ile yüzde 80 aynı. İnsandaki bozuk geni sinek gözünden alınan sağlam genle tedavi etme araştırmaları yürütülüyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
kenan pars
kenan pars
9 yıl önce

BELGE 2 GENEL KURUL SONUÇLARI SİTEDEN NİYE SİLİNDİ, LÜTFEN GÜNDEMİN 5 Cİ MADDESİ OLAN KONFEDERASYON DELEGELERİNİ AÇIKLAYIN, GENEL KURULUN YAPILDIĞI ANDA BAŞKAN OLAN RIFAT KÜPELİ VAR MIDIR? YOKSA BAŞKAN OLARAK HAZIRLADIĞINIZ DİĞER KİŞİ KİMDİR????? http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1203 Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulumuzun 11/04/2012 tarih ve 29 sayılı kararı gereğince olağan genel kurul toplantısı 29/04/2012 pazar günü saat 14:30’da Cumhuriyet mah. Umur Sokak, Sultan iş hanı No1/4 Melikgazi KAYSERİ adresindeki dernek merkezinde yapılacağından aşağıdaki gündem maddeleri görüşülecektir. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde genel kurul toplantısı aynı yer ve saatte 1 hafta sonra 06/05/2012 Pazar günü yapılacaktır. Üyelerimize saygı ile duyurulur. Gündem :… Read more »

kenan pars
kenan pars
9 yıl önce

BELGE 1 SİVAS OPTİSYENLER VE GÖZLÜKÇÜLER DERNEĞİ GENEL KURULU 11.03.2012 PAZAR GÜNÜ DERNEK BİNASINDA YAPILDI. NOT:federasyon delegeleri arasında, anadolu derneğine üye olan istenbul derneğinin hiç bir üyesi yok..ÇOK İLGİNÇ AYNI ANDA KONFEDERASYON BAŞKANI OLAN ve Anadolu federasyon üyesi olan sayn RIFAT KÜPELİ’de yok.. yani adı ve şahsı, bir başka deyişle istanbul çizilmiş…. BUYRUN BELGESİ http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1194 not:SAYIN EDİTÖR, yayımlamadan önce lütfen bunları kaydet, bu şürekanın en büyük özelliği delillleri yok etmesidir, yani kaydetmezseniz, hemen silerler ve inkar ederler SONRASINDA FEDERASYON GENEL KURULUNU YAPTILAR. ama sonuçlarını silmişler, ama bu belge bile onlara yeter, saygılarımla, takdir edeceğiniz gibi kimliğimi açıklamak istemiyorum, DERDİM MASKELERİN… Read more »

cevat kurtuluş
cevat kurtuluş
9 yıl önce

oda kanunu gündeme geldi, arkasından TOOMD karmaşası derken, ODA KANUNU’na Konfederasyon sahip çıkmadı ama Sayın Mahmut YETİM sahip çıkarak ben verdim dedi.. Hülasa, bu karmaşada ODA KANUNU TASLAĞI GÜME’mi gidiyor… Oda kanun taslağına Mahmut Başkan’dan başka sahip çıkacak bir ALLAH’ın kulu yok mu allaşkına….HANİ ODA KANUNU sektörün bir nosuydu… hepsi yalan mı ey SEKTÖR…

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx