a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor. ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor. Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor. Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan […]

01 Mart 2013 - 20:43 'de eklendi ve 1437 kez görüntülendi. A+A-

Körlüğe karşı tek doz aşı

Genetik nedenlerle kör doğan çocuklar, 5 yaşından itibaren uygulanan bir aşıyla ışığa kavuşabiliyor.

ABD’de 8 yaşında bir çocuk, bu tedaviyle normal okula başladı, hatta beyzbol oynuyor ve bisiklete biniyor.

Doğuştan körlüğün tedavisi bulundu. Genetik olarak kör doğan çocuklara beş yaşından sonra uygulanan tek doz aşı yeniden görmelerini sağlıyor.

Nitekim Amerika’da 8 yaşına kadar kör olan bir çocuğa yapılan aşı onun normal okula gidebilecek kadar görmesini sağladı. Sempozyum için Türkiye’ye gelen, ABD’nin en büyük göz hastanesi Wills Eye Hospital Pediatrik Oftalmoloji ve Oküler Genetik Bölüm Başkanı Alex Levin, aşının müjdesini verdi.

GENETİK KÖRLÜĞE ÇARE

Körlük aşısıyla ilgili Amerika, İngiltere ve İtalya’da çeşitli merkezlerde araştırmalar yürütülüyordu. Amerika’da körlük aşısı ile ilgili süren araştırma grubunun bir üyesi olan Prof. Levin, genetik bozukluklar nedeniyle doğuştan körlüğe çare olacak “gen aşı”da ilk olumlu sonucun 8 yaşında doğuştan kör olan bir çocukta alındığını kaydetti.

Levin şu bilgileri verdi: “8 yaşındaki çocukta leber konjenital amoroziz hastalığı vardı. Çocuğun RPE65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle doğduğunda görme seviyesi sadece yüzde 1’di. Yani kör diyebileceğimiz seviyedeydi. Çocuk parmaklarını bile seçemezken gen terapisi dediğimiz yöntemle başarılı sonuca ulaşıldı. 8 yaşındaki bu çocuk artık eğitimine normal okulda devam ediyor, hatta bisiklete biniyor ve beyzbol oynuyor.”

‘KÖRLÜK TARİH OLACAK’

Prof. Dr. Levin tedavinin uygulanış şeklini şöyle özetledi: “Genetik enjeksiyon yönteminde kişinin bozuk geni tespit ediliyor. Bu bozuk genin sağlamı laboratuvar ortamında yapılıyor. Daha sonra hastanın retina altına enjekte ediliyor. Genin retina altına aktarırken ise genin taşınmasında robot görevi yapan bir virüs de kullanılıyor.

Bu virüs dışarıda herhangi bir yerden alınıyor. Bu yöntem şu RPE 65 dediğimiz bir genindeki bozukluk nedeniyle görme engelli kişilerde sonuç verdi.

Diğer görmeyi engelleyen gen bozukluklarının tedavisinde de araştırmalar devam ediyor. Beş yaşın altındaki çocuklarda tam olarak etkisini bilmediğimiz için şimdilik 5 yaş üzerinde aşıyı kullanıyoruz.” Bir gün körlüğün tarih olacağına inandığını açıklayan dünyaca ünlü doktor, kök hücre, gen terapi, gözün içine yerleştirilecek bilgisayar çip gibi teknolojilerle körlüğün önlenebileceğini, göz küresi nakli dahi yapılabileceğini savundu.

SİNEK GÖZÜYLE TEDAVİ

Prof. Dr. Levin: “Sineklerin gözlerini oluşturan gen, insan göz küresini oluşturan gen ile yüzde 80 aynı. İnsandaki bozuk geni sinek gözünden alınan sağlam genle tedavi etme araştırmaları yürütülüyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Esra Beni Eversene… Esra Beni Eversene…

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım hemen. Üstte muayene, altta dükkan. Ondan sonra istediği kadar Optometri gels...

Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır?

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene garanti olur mu? Ter insanın idrarından daha asitlidir. Etkilemeyeceği bozmay...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktö...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direktörü olarak atadı....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
kenan pars
kenan pars
2 Mart 2013 12:30

BELGE 2 GENEL KURUL SONUÇLARI SİTEDEN NİYE SİLİNDİ, LÜTFEN GÜNDEMİN 5 Cİ MADDESİ OLAN KONFEDERASYON DELEGELERİNİ AÇIKLAYIN, GENEL KURULUN YAPILDIĞI ANDA BAŞKAN OLAN RIFAT KÜPELİ VAR MIDIR? YOKSA BAŞKAN OLARAK HAZIRLADIĞINIZ DİĞER KİŞİ KİMDİR????? http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1203 Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulumuzun 11/04/2012 tarih ve 29 sayılı kararı gereğince olağan genel kurul toplantısı 29/04/2012 pazar günü saat 14:30’da Cumhuriyet mah. Umur Sokak, Sultan iş hanı No1/4 Melikgazi KAYSERİ adresindeki dernek merkezinde yapılacağından aşağıdaki gündem maddeleri görüşülecektir. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde genel kurul toplantısı aynı yer ve saatte 1 hafta sonra 06/05/2012 Pazar günü yapılacaktır. Üyelerimize saygı ile duyurulur. Gündem :… Read more »

kenan pars
kenan pars
2 Mart 2013 01:46

BELGE 1 SİVAS OPTİSYENLER VE GÖZLÜKÇÜLER DERNEĞİ GENEL KURULU 11.03.2012 PAZAR GÜNÜ DERNEK BİNASINDA YAPILDI. NOT:federasyon delegeleri arasında, anadolu derneğine üye olan istenbul derneğinin hiç bir üyesi yok..ÇOK İLGİNÇ AYNI ANDA KONFEDERASYON BAŞKANI OLAN ve Anadolu federasyon üyesi olan sayn RIFAT KÜPELİ’de yok.. yani adı ve şahsı, bir başka deyişle istanbul çizilmiş…. BUYRUN BELGESİ http://www.sigozder.com/icerikleri_goster.php?haberid=1194 not:SAYIN EDİTÖR, yayımlamadan önce lütfen bunları kaydet, bu şürekanın en büyük özelliği delillleri yok etmesidir, yani kaydetmezseniz, hemen silerler ve inkar ederler SONRASINDA FEDERASYON GENEL KURULUNU YAPTILAR. ama sonuçlarını silmişler, ama bu belge bile onlara yeter, saygılarımla, takdir edeceğiniz gibi kimliğimi açıklamak istemiyorum, DERDİM MASKELERİN… Read more »

cevat kurtuluş
cevat kurtuluş
2 Mart 2013 00:31

oda kanunu gündeme geldi, arkasından TOOMD karmaşası derken, ODA KANUNU’na Konfederasyon sahip çıkmadı ama Sayın Mahmut YETİM sahip çıkarak ben verdim dedi.. Hülasa, bu karmaşada ODA KANUNU TASLAĞI GÜME’mi gidiyor… Oda kanun taslağına Mahmut Başkan’dan başka sahip çıkacak bir ALLAH’ın kulu yok mu allaşkına….HANİ ODA KANUNU sektörün bir nosuydu… hepsi yalan mı ey SEKTÖR…

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Esra Beni Eversene… Esra Beni Eversene…

Bir tane bile göz doktoru bir kadın katılmadı ki, kapalım he...

Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

Magazin HABERLERİ
Web TV