Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Köleleşmiş işçi olmayın!

Tekelci sermaye zincirinin çok sayıda optisyenlik müessesesine Franchising vereceğini duyuyoruz. Meslektaşlarımızın bu konuda karar verirken terzi gibi iki kere ölçüp bir kere biçmelidir.

26 Mart 2019 - 15:39 'de eklendi ve 1772 kez görüntülendi. A+A-

Köleleşmiş işçi olmayın!

AKIBETİNİZ, EFENDİSİ OLDUĞUNUZ İŞ YERLERİNİZDE KÖLELEŞMİŞ İŞÇİ OLURSUNUZ!

Tekelci sermaye zincirinin çok sayıda optisyenlik müessesesine Franchising vereceğini duyuyoruz.

Meslektaşlarımızın bu konuda karar verirken terzi gibi iki kere ölçüp bir kere biçmelidir. Aksi takdirde hatalar çok pahalıdır.

Akıbetiniz Efendisi ve sahibi olduğunuz iş yerinde köleleşmiş işçi olabilirsiniz.

Aşağıda NORVEÇ’TEN HÜZÜNLÜ BİR ZİNCİR ECZANE ÖYKÜSÜ okuyabilirsiniz. Düşünün kendinize sorun, 3,5 tekelci zincir sermaye 22 çakma paralel derneği niçin kurdu? Sermayenin zincir yönünde el değiştirmesinin önündeki en büyük engel nedir?

NORVEÇ’TEN HÜZÜNLÜ BİR ZİNCİR ECZANE ÖYKÜSÜ

Degerli genç meslektaşım Halil TEKINER, 2009 Eylül ayında Viyana’da düzenlenen 39. Eczacılık Tarihi Kongresinde sunulan bir bildiriyi göndermiş. Tam ibretlik bir zincir eczane öyküsü. Norveçli Eczacı Bjarne G. Thune’nin, eczanesi bir ZİNCİR ECZANE grubuna dahil olduktan sonra yaşadığı sıkıntılar ve sonunda bu sıkıntılara dayanamayıp emekli olmasının hüzünlü hikayesini anlattıgi bu tarihi bildiride, Zincir Eczacılığının bir ülkenin sağlık hizmetlerine ne denli büyük yaralar açtığı açıkça gözler önüne serilmekte.

Söyle diyor bildirisinde Norveçli Eczacı Bjarne G. Thune ;

“1 Mart 2001 tarihinde Norveç’te, eczane mülkiyet hakkini düzenleyen yeni bir yasa kabul edildi. Yasa yürürlüğe girdikten çok kısa bir süre sonra uluslararası ortaklı üç zincir eczacılık şirketi pazara hâkim oldu.

Eczacılar endişeliydi. Pek çoğumuzun aklına ayni soru geliyordu: Acaba sistemin dışında kalır miyiz? Bir taraftan ne olacağını kestiremediğimiz bu süreç bizi korkutuyor; diger taraftan da zincir eczacılık şirketlerinin sunduğu cazip teklifler, şirket temsilcilerinin zincir eczanelerine dâhil olmamızı telkin ettikleri onlarca ziyaret ve sayısız telefon görüşmesi ve bu süreçte eczacı meslektaşlarımızın eczanelerini hızla zincir eczane gruplarına satışı aklimizi çeliyordu.

Sonunda ben de eczane mi zincir grubuna satmaya karar verdim. Bu kararımda kendimi hakli buluyordum; çünkü çalışanlarımın hiçbiri isten çıkarılmayacaktı, zincir eczane grubunun üst düzey yöneticilerinin bir çoğu eczacıydı ve uygulamada tüm etik kurallara riayet edileceği anlaşılıyordu, eczacılık hizmeti satış odaklı değil, tıpkı eski güzel günlerdeki gibi devam edecekti. Üstelik bana da çok cazip ücretler teklif edilmiş ve zincire dâhil olduğumda da yine eczanemin yöneticisi olarak devam etmem istenmişti. Evet, kararımda hakli olmalıydım…

Kısa bir süre sonra OTC ürünlerinin eczane dışında satışına imkân veren yeni bir düzenleme yürürlüğe girdi ve OTC satışlarımız % 15-20 azaldı. Bu değişiklik karşısında zincir eczane bizden “daha yaratıcı(!)” olmamızı, bize ek gelir getirecek yeni yollar bulmamızı istiyordu.

Artık eczanemizde sadece ilaç, bitkisel ve kozmetik ürünler değil; güneş gözlükleri, spor kıyafet ve ayakkabıları, hatta oyun topları bile satar hale gelmiştik… Eczanemden utanır olmuştum! Geçmişte herkesin aradığını kolayca bulduğu eczanem simdi tam bir kargaşa içinde, hastalarımın zikzaklar çizerek yürümek zorunda kaldıkları bir labirent halini almış; bebek arabalı ya da tekerlekli sandalyeli hastalar daracık, dolambaçlı yollardan geçemez hale gelmişti.

Üstelik zincir bizden daha fazlasını, çok daha fazlasını bekliyordu. Çalışma saatlerimiz 12 saate çıkarıldı ama çalışan sayımız ayni kalmalıydı. Derken yeni prosedürler: doldurmam gereken akil almaz formlar, yazmam gereken yığınla rapor ve her ayin ilk günü bir önceki aya ait tüm verilerin saat 15.30’dan önce eksiksiz hazırlanıp zincir yönetimine fakslanması, kendi hazırladığım bütçeyi bir sonraki dönemde tutturma mecburiyetim bunlardan sadece bazıları…

Bütçeyi tutturmakta güçlük çektiğimizde önerdikleri reçete ise basitti: Daha yaratıcı olmak ve belki de birkaç çalışanını isten çıkarmak! Zaman zaman müşteri kılığında eczaneme gelip beni denetleyen müfettişler ve birkaç hafta sonra elime ulasan değerlendirme raporları ve bu raporlarda yer alan; hasta başına daha az vakit ayırırken daha çok ve pahalı ürünler satmam gerektiği tavsiyeleri karşısında şaşırıyordum.

Yılda bir düzenlenen zincir eczaneler toplantısı adeta Oscar töreni havasında geçiyordu. Çalışan başına en yüksek satış, hasta başına en yüksek satış, en yüksek jenerik ilaç satışı kategorilerinde verilen ödüllerin basari kriteri tek ve açıktı: Satış! Daha çok satış! İnsan sağlığı değil… Oslo’nun en lüks otelinde, meşhur sanatçıların sahne aldığı, en lezzetli yemeklerin, en kaliteli şarapların sunulduğu bu geceler ağzımda buruk bir tat bırakmıştı.

6 yıllık mücadelenin sonunda 30 yıllık meslek yaşantıma son noktayı koydum: Ayrıldım… Benden sonra ise çalışanlarımın önce ikisi, sonra da dördü isten çıkarıldı.”

İşte böyle!.. Bugün Norveç’teki toplam 646 eczane var. Bunun 591’i ZİNCİR’ e BAĞLI, 32’si ise hastane eczanesi.

 

Taylan KÜÇÜKER/ Eczacı- Gözlükçü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optik Koop güven tazeledi Optik Koop güven tazeledi

25.06.2019 tarihinde Bahçelievler- İstanbul Piramit Restoranda ortaklarının katılımı ile düzenlenen mali genel kurulda yönetim tam not ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

İnternet siteleri ile yapılan mücadele! İnternet siteleri ile yapılan mücadele!...

Mevzuata aykırı ürün satan internet siteleri ile yapılan mücadelenin ayrıntıları....

Sektöre yeni bir çerçeve çizilecek! Sektöre yeni bir çerçeve çizilecek!

Gözlükçülerin yapacakları reklam ve kampanyalar konusunda yeni bir çerçeve çizilecek. Ayrıca mesai saatlerinde yapılacak düzenlemelerle...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optik Koop güven tazeledi Optik Koop güven tazeledi...

25.06.2019 tarihinde Bahçelievler- İstanbul Piramit Restoran...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

İnternet siteleri ile yapılan mücadele! İnternet siteleri ile yap...

Mevzuata aykırı ürün satan internet siteleri ile yapılan müc...

Sektöre yeni bir çerçeve çizilecek! Sektöre yeni bir çerçeve ...

Gözlükçülerin yapacakları reklam ve kampanyalar konusunda ye...

Oda ve Birlik Yönetimlerine Seçilme Hakkı ve Aidatlar! Oda ve Birlik Yönetimleri...

Seçilme hakkını kullanacak optisyen/ gözlükçü unvanına sahip...

Dijitalleşme gözlük pazarını nasıl etkileyecek? Dijitalleşme gözlük pazar...

Müşterilere, gözlükçüler tarafından on beş yıl önce gözlük k...

2019 YKS Tercih Kılavuzu Yayımlandı. 2019 YKS Tercih Kılavuzu ...

2018 yılı itibariyle uygulanmaya başlanan YKS sistemine göre...

YÖK kontenjanları açıkladı! YÖK kontenjanları açıklad...

YÖK'ten yapılan açıklamada "Bu yıl üniversitelerin ön lisans...

Kontakt lens üreticilerine baskın! Kontakt lens üreticilerin...

Reklamlarda, "özel fiyatlar" ve "dükkan fiyatlarından yüzde ...

İtalyan gözlük zinciri Nau!, Türkiye’ye girdi İtalyan gözlük zinciri Na...

Türkiye Gözlük pazarında önümüzdeki dönemde rekabet, pastada...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
5 Adımda KOBİ’lere Yönelik KOSGEB Destekli Yurt Dışı Fuar Gezisi

KOSGEB destekli yurt dışı iş gezileri ile ilgili başvuru sürecinin 24.09.2018 tarihinden itibaren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği koordinasyonunda yürütülmektedir.

Kapat