a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

KKD ve Güneş Gözlükleri

Güneş gözlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, kişisel koruyucu donanım sınıfındadır.

18 Temmuz 2022 - 9:16 'de eklendi.

KKD ve Güneş Gözlükleri

Kkd Nedir? Kişisel Koruyucu Donanım Tipleri Nelerdir?

Kkd kısaltmasının uzun hali kişisel koruyucu donanım anlamına gelmektedir. Kişisel koruyucu donanım çeşitli ürünlerden oluşmaktadır. Bu ürünler bireylerin çalışma hayatında vücutlarındaki önemli ve hayati risk taşıyan bölgelerini korumaktadır. Sizler için bilgilendirici şekliyle detaylı olarak öncelikle Kkd nedir, kişisel koruyucu donanım tipleri nelerdir ve bu tipleri hangi ürünler oluşturmaktadır detayları ile derledik.

Kişisel koruyucu donanım cümlesini gerek iş hayatımızda gerekse günlük hayatımızda korunmak amacıyla mutlaka duymuşuzdur. Özellikle risk teşkil eden ve güvenlik gerektiren iş alanlarında sıklıkla karşımıza çıkmıştır.Kişisel Koruyucu Donanım (Kkd) Nedir?

Bir ya da birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşılık olmak üzere korunmak amacıyla ilgili kişiler tarafından giyilen, takılan veya taşınmak amacıyla tasarlanmış olan ürün, cihaz, alet ve malzemeler bütününe kişisel koruyucu donanım denmektedir.

Kişisel koruyucu donanım ürünlerine örnek vermek gerekirse güvenlik ayakkabıları, koruyucu giysiler, koruyucu eldivenler, göz koruyucu bantlar, göz koruyucu gözlükler, yüksekten düşmeyi önleyen emniyet kemerleri verilebilmektedir.

Bu ürünler piyasada çeşitli iş alanlarında kullanılmaktadır. Fabrikalarda riskli işler gerçekleştiren işçiler, kaynakçılar, sağlık çalışanları gibi çeşitli elemanlar kişisel koruyucu donanımı kullanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kişisel koruyucu donanım ürünleri uygunluk bakımından denetlenmektedir. Bu malzemeler cihazlar da dahil olmak üzere CE uygunluk işaretine sahip olmalıdır. Bu işaret yönetmeliğe göre bütün yükümlülüklerin yerine getirildiğini ve ürünlerin bu uygunluk çerçevesinde üretildiğini kanıtlayan bir işarettir. Bu bakımdan kişisel koruyucu donanım alanında bu uygunluk işareti oldukça önem arz etmektedir.

Bu alandaki ürünlerin güvenli ve uygun olması için yasal düzenlemeler de bulunmaktadır. Tarafların sorumlulukları kişisel koruyucu donanım alanında yer almaktadır.

Kişisel Koruyucu Donanım Tipleri Nelerdir?

Kişisel koruyucu donanım tipleri çeşitli türlere ayrılmaktadır. Baş koruyucuları, el ve kol koruyucuları, göz ve yüz koruyucuları, kulak koruyucuları, bacak ve ayak koruyucuları, gövde ve vücut koruyucuları, solunum sistemi koruyucuları kişisel koruyucu donanım tiplerini oluşturmaktadır.

Bu tiplerde yer alan her ürün çalışanın iş sağlığı güvenliği riskine karşılık olarak tasarlanmış malzemelerdir.

Kişisel koruyucu donanım ürünlerini kullanmak iş yerinde ne kadar önlem alınmış olsa dahi üretim sırasında kullanılan araçların çalışmadan kaynaklı olarak tehlike oluşturma riskine karşılık kullanımı zorunlu ürünlerdir.

Vücudun korunması el, baş, göz, kulak, ayak organlarının korunmasını ifade etmektedir. Solunum sisteminin korunması insan sağlığına zararlı olabilecek duman, sis, buhar, gaz ve sıvıların olumsuz etkilerden korunmak anlamına gelmektedir.

Temiz hava sağlayan solunum cihazları, ortamda solunan havayı temizleyen solunum cihazları, mekanik filtre tipi maskeler, kimyasal filtre tipi maskeler, toz maskeleri, gaz maskeleri kişisel koruyucu donanım tiplerinden solunum sistemi koruyucu ürünleridir.

Özel koruyucu eldivenler, parmak kılıfları, tek parmaklı eldivenler, kolluklar, bilek koruyucuları, parmaksız eldivenler kişisel koruyucu donanım tiplerinden el ve kol koruyucu ürünlerdir.

Toz gözlüğü, yarı açık kullanımlı gözlük, kaynakçı gözlüğü, bükülebilir çerçeveli gözlük kişisel koruyucu donanım tiplerinden göz ve yüz koruyucu ürünleri arasındadır. Koruyucu başlıklar ve çeşitleri ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden baş koruyucu ürünleri arasında yer almaktadır.

Kulak tıkaçları ve kulaklıklar ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden kulak koruyucu ürünlere örnek verilebilmektedir.

Metal pençeli ayakkabılar, özel tip ayakkabılar, çelik burunlu ayakkabılar, kıvılcım çıkarmayan ayakkabılar, dizlikler ve diğer çeşitler ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden bacak ve ayak koruyucu ürünler arasındadır. Aynı zamanda bu ürünler ayak parmaklarını da korumak amacıyla tasarlanmıştır.

İş elbiseleri, koruyucu yelekler, koruyucu pantolonlar, koruyucu üst ürünleri ise çeşitli malzemelerden yapılarak kişisel koruyucu donanım tiplerinden gövde ve vücut koruyucu ürünler arasında gösterilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idar...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa' da kullanılmış çerçevelerin...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. Ancak görme duyusunun oluşumunda göz yalnızca bir aracıdır. Görmenin gerçekl...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor İkinci el çerçeveler: göz...

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış...

Görme Mucizesi Görme Mucizesi

Göz beynin dış dünyaya açılmasını sağlayan bir penceredir. A...

Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV