favor
Optisyenin Sesi

KKD ve Güneş Gözlükleri

Güneş gözlükleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı, kişisel koruyucu donanım sınıfındadır.

04 Ağustos 2021 - 15:16 'de eklendi ve 2719 kez görüntülendi. A+A-

KKD ve Güneş Gözlükleri

Kkd Nedir? Kişisel Koruyucu Donanım Tipleri Nelerdir?

Kkd kısaltmasının uzun hali kişisel koruyucu donanım anlamına gelmektedir. Kişisel koruyucu donanım çeşitli ürünlerden oluşmaktadır. Bu ürünler bireylerin çalışma hayatında vücutlarındaki önemli ve hayati risk taşıyan bölgelerini korumaktadır. Sizler için bilgilendirici şekliyle detaylı olarak öncelikle Kkd nedir, kişisel koruyucu donanım tipleri nelerdir ve bu tipleri hangi ürünler oluşturmaktadır detayları ile derledik.

Kişisel koruyucu donanım cümlesini gerek iş hayatımızda gerekse günlük hayatımızda korunmak amacıyla mutlaka duymuşuzdur. Özellikle risk teşkil eden ve güvenlik gerektiren iş alanlarında sıklıkla karşımıza çıkmıştır.Kişisel Koruyucu Donanım (Kkd) Nedir?

Bir ya da birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşılık olmak üzere korunmak amacıyla ilgili kişiler tarafından giyilen, takılan veya taşınmak amacıyla tasarlanmış olan ürün, cihaz, alet ve malzemeler bütününe kişisel koruyucu donanım denmektedir.

Kişisel koruyucu donanım ürünlerine örnek vermek gerekirse güvenlik ayakkabıları, koruyucu giysiler, koruyucu eldivenler, göz koruyucu bantlar, göz koruyucu gözlükler, yüksekten düşmeyi önleyen emniyet kemerleri verilebilmektedir.

Bu ürünler piyasada çeşitli iş alanlarında kullanılmaktadır. Fabrikalarda riskli işler gerçekleştiren işçiler, kaynakçılar, sağlık çalışanları gibi çeşitli elemanlar kişisel koruyucu donanımı kullanmaktadır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından kişisel koruyucu donanım ürünleri uygunluk bakımından denetlenmektedir. Bu malzemeler cihazlar da dahil olmak üzere CE uygunluk işaretine sahip olmalıdır. Bu işaret yönetmeliğe göre bütün yükümlülüklerin yerine getirildiğini ve ürünlerin bu uygunluk çerçevesinde üretildiğini kanıtlayan bir işarettir. Bu bakımdan kişisel koruyucu donanım alanında bu uygunluk işareti oldukça önem arz etmektedir.

Bu alandaki ürünlerin güvenli ve uygun olması için yasal düzenlemeler de bulunmaktadır. Tarafların sorumlulukları kişisel koruyucu donanım alanında yer almaktadır.

Kişisel Koruyucu Donanım Tipleri Nelerdir?

Kişisel koruyucu donanım tipleri çeşitli türlere ayrılmaktadır. Baş koruyucuları, el ve kol koruyucuları, göz ve yüz koruyucuları, kulak koruyucuları, bacak ve ayak koruyucuları, gövde ve vücut koruyucuları, solunum sistemi koruyucuları kişisel koruyucu donanım tiplerini oluşturmaktadır.

Bu tiplerde yer alan her ürün çalışanın iş sağlığı güvenliği riskine karşılık olarak tasarlanmış malzemelerdir.

Kişisel koruyucu donanım ürünlerini kullanmak iş yerinde ne kadar önlem alınmış olsa dahi üretim sırasında kullanılan araçların çalışmadan kaynaklı olarak tehlike oluşturma riskine karşılık kullanımı zorunlu ürünlerdir.

Vücudun korunması el, baş, göz, kulak, ayak organlarının korunmasını ifade etmektedir. Solunum sisteminin korunması insan sağlığına zararlı olabilecek duman, sis, buhar, gaz ve sıvıların olumsuz etkilerden korunmak anlamına gelmektedir.

Temiz hava sağlayan solunum cihazları, ortamda solunan havayı temizleyen solunum cihazları, mekanik filtre tipi maskeler, kimyasal filtre tipi maskeler, toz maskeleri, gaz maskeleri kişisel koruyucu donanım tiplerinden solunum sistemi koruyucu ürünleridir.

Özel koruyucu eldivenler, parmak kılıfları, tek parmaklı eldivenler, kolluklar, bilek koruyucuları, parmaksız eldivenler kişisel koruyucu donanım tiplerinden el ve kol koruyucu ürünlerdir.

Toz gözlüğü, yarı açık kullanımlı gözlük, kaynakçı gözlüğü, bükülebilir çerçeveli gözlük kişisel koruyucu donanım tiplerinden göz ve yüz koruyucu ürünleri arasındadır. Koruyucu başlıklar ve çeşitleri ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden baş koruyucu ürünleri arasında yer almaktadır.

Kulak tıkaçları ve kulaklıklar ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden kulak koruyucu ürünlere örnek verilebilmektedir.

Metal pençeli ayakkabılar, özel tip ayakkabılar, çelik burunlu ayakkabılar, kıvılcım çıkarmayan ayakkabılar, dizlikler ve diğer çeşitler ise kişisel koruyucu donanım tiplerinden bacak ve ayak koruyucu ürünler arasındadır. Aynı zamanda bu ürünler ayak parmaklarını da korumak amacıyla tasarlanmıştır.

İş elbiseleri, koruyucu yelekler, koruyucu pantolonlar, koruyucu üst ürünleri ise çeşitli malzemelerden yapılarak kişisel koruyucu donanım tiplerinden gövde ve vücut koruyucu ürünler arasında gösterilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonunuzu bırakın biz arayalım....

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlarda büyüme!

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi Optik mağazalarında görüldü....

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecektir

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir....

Bu neyin kafası? Bu neyin kafası?

"Ya benimsin ya kara toprağın"...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonu...

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlar...

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi ...

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecek...

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî G...

Sağlık Bakanı’ na ’’Amazon’’ mektubu Sağlık Bakanı’ na ’’Amazo...

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, yazdığı bir mektupla Amazon’...

Amazon, Türkiye’ de sağlık alanına giriyor! Amazon, Türkiye’ de...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyaca ünlü inte...

SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

14 Ekim Dünya Görme Günü 14 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Tek acil! Tek acil!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildiğ...

Sistemi kurmaya çalışıyoruz Sistemi kurmaya çalışıyor...

Yüce Mahkemelerimizin verdiği kararlar apaçık ortadayken, bu...

Merve Optik yeni sezonda Omega, Longınes ve Max Mara ile hazır Merve Optik yeni sezonda ...

Modaya uygun renkler, desenler ve çerçevelerdeki detaylar di...

Magazin HABERLERİ
Web TV