a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

KAREKOD/BARKOD UYGULAMASI HAKKINDA WEB SAYFALARINDA YAYIMLANAN YAZILARA CEVABEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Karekod uygulaması, iddia edildiği gibi, Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği’nin, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nin ya da başkaca herhangi bir sivil toplum kuruluşunun değil, devletin bir projesi olup bu projenin en önemli ayağını Sağlık Bakanlığı yürütmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın tedarikçi firmaları kayıt altına almasıyla başlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, UBB kayıtlı firmaların ürünlerinin geri ödemesinin […]

15 Mart 2012 - 19:08 'de eklendi ve 1300 kez görüntülendi. A+A-

KAREKOD/BARKOD UYGULAMASI HAKKINDA WEB SAYFALARINDA YAYIMLANAN YAZILARA CEVABEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Karekod uygulaması, iddia edildiği gibi, Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği’nin, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nin ya da başkaca herhangi bir sivil toplum kuruluşunun değil, devletin bir projesi olup bu projenin en önemli ayağını Sağlık Bakanlığı yürütmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nın tedarikçi firmaları kayıt altına almasıyla başlayan ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, UBB kayıtlı firmaların ürünlerinin geri ödemesinin yapılacağı hakkında yapmış olduğu duyurular ve 2012 SGK Optik Sözleşmesi çerçevesinde, uygulamaya geçirilecek olan Karekod uygulaması ile ilgili olarak, bazı sektör temsilcileri tarafından internet sitelerinde, sektör mensuplarını yanlış bilgilendirerek uygulama süreçlerini karalamaya yönelik yazıların yayınlanması üzerine, Karekod uygulaması süreçleri hakkında bilgilendirici bir yazı yayınlama gereği duyulmuştur.
 
Öncelikle, Karekod uygulaması, iddia edildiği gibi, Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği’nin, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nin ya da başkaca herhangi bir sivil toplum kuruluşunun değil, devletin bir projesi olup bu projenin en önemli ayağını Sağlık Bakanlığı yürütmektedir. Şöyle ki, tüm tıbbi cihaz imalatçıları ve ithalatçıları kayıt altına alınmakta ve tedarikçi firmalar ürünlerini barkodlayarak Ulusal Bilgi Bankası’na girmelidirler. Bu projenin diğer önemli bir ayağını da geri ödeme Kurum’u olan Sosyal Güvenlik Kurumu yürütmektedir ki Kurum, sadece Sağlık Bakanlığı’nca kayıt altına alınan ürünlerin geri ödemesinin yapılacağını defalarca yapmış olduğu duyurularla bildirmiştir.
 
Bu süreç içerisinde, tüm optik sektörünü temsil eden kuruluşların da katılım gösterdiği toplantılarla, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerince bilgilendirildiği, hayata geçirilecek olan bu projenin amacı; kayıt dışı gözlük alımı ile haksız rekabetin önüne geçilmesi ve garanti belgesi uygulamasının kaldırılarak optisyenlik müesseselerinin mağduriyetlerinin giderilmesidir. Bu proje, sadece optik sektörüne özel değil, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile ilişkide olan tüm sağlık sektörleri için oluşturulmuş projenin sadece optik sektörü ile ilgili ayağıdır.
 
Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, sektörün en büyük sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle, Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek olan Karekod uygulamasının işleyişi ile ilgili olarak iki Kurum ile sürekli olarak bilgi alışverişinde bulunmuş ve uygulamanın sağlıklı olarak işleyebilmesi adına gerekli gördüğü hususları her sivil toplum örgütünün yapması gerektiği şekliyle Kurumların yönetimlerine görüş olarak bildirmiştir; önemli gördüğü hususlar hakkında bilgilendirmeye de devam edecektir.
 
Bu süreçleri oluşturan duyurular ve toplantılardan hiç haberleri yokmuş gibi davranarak (ki atılmış olan imzalarla ve sunulmuş olan belgelerle de kanıtlanılabileceği gibi, Barkod uygulamasının optik sektörüne sıkıntılar yaşatacağını dile getirerek Karekod uygulamasını talep eden optik sektörü temsilcileri olarak bizleriz) Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, geçiş sürecinin sağlıklı yürüyebilmesi için yapmış olduğu 29/02/2012 tarihli duyurusu sonrasında, optisyenlik müesseselerinin ellerindeki mevcut stoklarının gözlükçü/optisyenler tarafından Ulusal Bilgi Bankası’na aktarılmasının gerçekleşmesi halinde müesseselerin mahvolacağı, ürünlerin bütün sorumluluğunun müesseselere ait olacağı (sanki daha önce sorumluluk başka birilerine aitti), mesul müdür olarak çalışan gözlükçü/optisyenlerin ise mali sorumluluklar içerisinde kaybolacağı konuları web sayfalarında yayımlanmakta ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı’na dilekçeler gönderilmektedir. Bu girişimleri anlayabilmek mümkün olmamakla birlikte, optik sektörüne zaman ve enerji kaybından başka hiçbir şey kazandırmayacaktır.
 
Ayrıca, garanti belgesi uygulamasının optisyenlik müesseselerine büyük mağduriyetler yaşattığı ve kaldırılması ile ilgili birçok belge olmasına rağmen, uygulamanın devam etmesini istemenin arkasında ne olduğu düşündürücüdür.
 
Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından uygulamaya geçirilecek olan bu yeni sistem ile ilgili olarak Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nden “Gerekçe” ve “Amaç” sorulmuş olmasının, asgari akılla izah edilebilecek bir yönü bulunmamaktadır. Karekod uygulaması ile ilgili olarak, uygulamanın gerekçesinin ve amacının ne olduğu hususu, uygulamanın sahipleri olan Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından defalarca açıklanmıştır; ancak yine de açıklamalardan tatmin olunmamış ise gerekçe ve amaç tekrar Sağlık Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan sorulabilir.
 
Bazı optik sektör kuruluşlarının Yönetim Kurulu üyelerinin yazılarında; “Bırakın karekod konusunu da biz yönetelim”, “Ya da gelin birlikte yönetelim” şeklinde beyan ettikleri tekliflerin de akılla bağdaşır bir tarafı yoktur. Şöyle ki, “Karekod uygulaması” olarak adlandırılan sistemin sahibi, uygulayıcısı ve yöneticisi sadece ve sadece Sağlık Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’dır. Dolayısı ile, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği’nin sektör temsilcilerine bırakacağı bir yönetim de söz konusu değildir.
 
Gerekçesi ve amacı son derece açık olan Karekod uygulaması süreçlerine bizim düşüncemizin dışında başka bir düşünce olamaz zihniyeti ile karşı çıkılması, optisyenlik müesseselerine “hiçbir şey yapmayın, ürünleri siz girerseniz bütün sorumluluk sizde” telkinlerinde bulunulması, uygulamada TİTUBB kayıtlarının mesul müdür üzerinden yürütülmesi zorunluluğu nedeniyle mesul müdürlerin mağduriyet yaşayacakları gibi asılsız iddiaların ortaya atılarak emek harcanması yerine, bu emeklerin optisyenlik müesseselerinin sisteme bir an önce hazır hale gelmeleri adına harcanması derneğimizin naçizane tavsiyesidir.
 Cenap Şahabettin’in dediği gibi, “gerçeği söylemek değil, anlatmak zordur.”

Abdullah Aydın
TOOMD Genel Başkanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tuğyan demirkıran
tuğyan demirkıran
10 yıl önce

sayın meslektaşım durmuş asmahan abdullah aydına bakarsanız mesleğimiz güllük gülistanlık hiç sorun yok ama neye göre yok bir dedği bir dedğini tutmuyor.haklısın .ne yapmak istiyor anlaşılır gibi değil.

Durmuş ASMAHAN
Durmuş ASMAHAN
10 yıl önce

Sayın Abdullah Aydın . Kocaeli SGK toplantısında sektördeki bazı kişiler sektörün en önemli sorunları olarak gördükleri bazı maddeleri sıralamış ve açıklamıştınız. Bunlardan birisi de garanti belgelerinin kalkması ile alakalı idi. Orda toplantıya katılan bizlere dediniz ki ; Birileri diyorki garanti belgesi kalkması gerekiyor avrupada böyle bir uygulama yok diyorlar. Avrupada her satılan gözlüklerin garanti belgesi vardır. garanti belgelerinin kalkmasının mümkün olmacağına dair buna benzer bir sürü neden açıkladınız. Şimdiki yazınınızda tam tersi kalkması gerektiğine dair çalışmalar yaptığınızı belirtiyorsunuz. Bize orda dediklerinizde burda açıkladılarınız birbirini tutmuyor. . Diğer bi konu da TİTUBB yapılacak olan kayıtların mesul müdürlerin mağdur olacağına dair iddaların… Read more »

levent akagündüz
levent akagündüz
10 yıl önce

pardon güneşeleri ossenin saatçilere sattırdığını yazmayı unuttum.bu sebeble ekliyorum.
saatçilerin sattığı güneşleri ben hala unutmadım.bana en büyük kötülüğü bu anlamda siz yaptınız yalanmı.yalansa yalan deyin.o sene sadece 2 adet güneş sattım saatçi sayesinde işte bu sebeblerle istifa ettim sayın başkanım.

levent akagündüz
levent akagündüz
10 yıl önce

doğruyla alakalı her konunun bir izahı ve pazarlığı vardır.mesleği ve meslektaşları zora sokarak ve etrafa laf sokarak bir yere varılmaz.önemli olan meslek ve mesleğin geleceğidir.hem sonra kaçakcıyı lelalleştirmek bizemi düştü neden hiç bir alınan kararda bizim karımız olmuyor sayın başkanım.giren çıkan hep meslektaşa adam reklamı yapıyor yapar diyorsunuz adam benim önümde güneş gözlüğünü sattı onu malı satar dediniz birde beni noterden cevaben uyardınız.buluşturup görüştürmediniz hesap bile sordurmadınız.bunlar ney peki meslektaşa zulüm değilmi.

Alpagu SEKBAN
Alpagu SEKBAN
10 yıl önce

birlik olup, masaya oturup, seni -beni bırakıp sektördeki bu karmaşaya çözüm bulmaya çalışacağınıza halaaaaa sen-ben kavgası yapıyorsunuz. aradan birileri çıkıp, acaip saçma sapan kararlar çıkaracak ondan sonra ayıklayalım pirinçin taşını….. lütfen bu saçma kavgaya son verin ve sorunlara çözüm için biraraya gelin !!!!!

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
5
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx