a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Karekod – ÖNEMLİ DUYURU !!!

Karekod uygulaması ve TITUBB girişleri ile ilgili sorunların çözümü konusunda yapılan yoğun çalışmalar büyük ölçüde başarı ile sonuçlanmıştır:  1) Zeyilname-1’i imzalamamış meslektaşlarımızın sözleşmeleri fesh edilmişti. 04.07.2012 tarihli SGK duyurusu ile zeyilname yapma şansı çıkmıştır. Arada geçen süre içindeki reçetelerin kabul edileceği bildirilmiştir. Duyuru için : http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular  2) TİTUBB kayıtlarını yapabilmek için şifresi gelmemiş, şifresini unutmuş […]

06 Temmuz 2012 - 12:00 'de eklendi ve 1561 kez görüntülendi. A+A-

Karekod – ÖNEMLİ DUYURU !!!

Karekod uygulaması ve TITUBB girişleri ile ilgili sorunların çözümü konusunda yapılan yoğun çalışmalar büyük ölçüde başarı ile sonuçlanmıştır:

 1) Zeyilname-1’i imzalamamış meslektaşlarımızın sözleşmeleri fesh edilmişti. 04.07.2012 tarihli SGK duyurusu ile zeyilname yapma şansı çıkmıştır. Arada geçen süre içindeki reçetelerin kabul edileceği bildirilmiştir.

Duyuru için : http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular

 2) TİTUBB kayıtlarını yapabilmek için şifresi gelmemiş, şifresini unutmuş ve mesul müdür değişikliği yapmış optisyenlik müesseseleri aşağıdaki web adresini tıklayarak müracaatlarını yapabilirler :

http://ubb.iegm.gov.tr/Forms/PassReminder.aspx

 Sorun yaşanması halinde 0312 297 15 30 numaralı telefona başvurulabilir. Ya da titubb@titck.gov.tr adresine sorunu net bir şekilde anlatan mail atılabilir.

Not: Bu adresteki girililecek olan TC numarası ile optisyenlik müessesi mail adresinin İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe ile verilen TC kimlik numarası ve adres bilgileri olmaları gerekiyor. Sorun yaşandığında Derneklerinizle irtibata geçiniz.

3) TİTUBB kayıtları ürün girişleri ile ilgili olarak aşağıdaki adresten işlemlerini tamamlayacaklardır:

http://ubb.iegm.gov.tr/AnaSayfaV3.aspx

Not: TOOMD ve Konfederasyon, girişlerin sorunsuz yaşanabilmesi için farklı bilişim firmaları ile görüşmelerini sürdürmektedir. Lokal ya da genel anlamda bilişim desteği sağlanacaktır.

4) Optisyenlik müesseseleri 01.01.2012 tarihinden önce alınmış ürünler için TİTUBB kaydı yapacaktır.Bu tarihten iitbaren alınmış ürünlerin tümüne tedarikçi firmalar tarafından karekod verilmesi zorunludur. Bu ürünler için karekod vermekten imtina eden tedarikçi firmalar SGK tarafından ödeme programı dışında bırakılacağı bildirilmiştir. Konu ile ilgili duyuru:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular

Bu duyuru neticesinde sorun çıkaran firmaları derneklerinize bildirebilir veya ilgili kurumlara şikayet edebilirsiniz.

 5) Medula Optik provizyonunda karekod uygulamasının başladığını, geriye dönüşünün veya ertelemenin şu an için mümkün olmadığı TOOMD, Konfederasyon ve cam ve çerçeve tedarikçi firma sahibi ve temsilcilerine net bir dille duyurulmuştur.

6) Medula optik girişleri ile ilgili olarak sistemden kaynaklanan sorunları aşağıdaki adreslere mail yoluyla bildirilmesi sorunların farkına varılıp çözümünü hızlandırmaya yardımcı olacaktır:

hhorh@sgk.gov.tr

svural3@sgk.gov.tr

7) Ürün girişlerinde 01/01/2012 tarihinden önce alınanlar girilecektir. Envanter açısından eski listeleri kullanmayıp yeniden liste hazırlayıp girilmesi sağlıklı olacaktır. Yapacağınız listelerde ürünün marka ve türü (faset, nilör, tam metal ya da asetat) olması yeterlidir.

Not: Bazı illerde dernekleriniz yerel bilişim şirketleri ile anlaşmışlardır. Derneklerinizle irtibata geçebilirsiniz.

8) Müesseseler optik bilgisayar programını almak zorunda değildir. Karekod okuyucu alınması zorunludur. Alt yapının hazır olması süreçte çekilecek sıkıntıyı azaltacaktır.

9) Her yeni uygulama gibi bu uygulamada da zorluklar olacaktır ki yaşanıyor da. Bu süreç içerisinde sunduğumuz sağlık hizmetlerinin aksamaması için reçetesi ile gelen hastalara gözlüklerinin yapılıp teslim edilmesi gerekir. Reçete arkası bilgileri ( TC kimlik bilgisi, adres, telefon ve hasta beyanı ve iki imza) mutlaka alınmalı, reçete başvuru ve teslim tarih, boş bırakılarak, cam zarfları ve garanti belgesi (üzerinde marka, model, renk ve ekartman bilgileri yazılı olmalı) saklanacaktır. Tedarikçi firmalardan orijinal barkod geldiğinde ya da elimizdeki 2012 öncesi ürünler girilip barkodlar alındığında bunlar okutularak sisteme giriş yapılacaktır. Reçete tarihleri de yaptığınız girişlere göre reçete arkasına yazılacaktır.

10) SGK Medula optik sistemi bu yeni uygulamada sadece Windows XP ve üzeri versiyonlarda sorunsuz çalışmaktadır. İnternet tarayıcısı olarak da sadece İExplorer kullanılabilmektedir.

11) Reçete kaydı sırasında çıkan ürün tanımlı olmadığı hatası optik medula sisteminin sorunu değil, karekodun sistemde tanımlı olmaması ve/veya karekodun istenilen formatta olmamasındandır, firmanın sorunudur. Bununla ilgili olarak firmalarla görüşülmesi gerekmektedir.

Bu sistem Sağlık Bakanlığı , SGK, optisyenlik müesseseleri ve tedarikçi firmalardan oluşan çoklu katılım gerektiren bir uygulamadır. Böyle bir sistemin süreç içerisinde çıkan sıkıntıların anında düzelmesi ileride daha büyük sorunların yaşanmaması için TOOMD ve Konfederasyon temsilcileri sürekli olarak ilgili kurumlarla bağlantı halindedir.

Daha önce yap-boz tahtasına dönen ve duyumlarla hareket edip sonuca ulaşma çabası meslektaşlarımızda rahatsızlık yarattığı için, bizleri temkinli adım atmaya zorlamaktadır. Aldığınız haberlerin size geç ulaştığını düşünebilirsiniz ama biliniz ki bu haberler doğrudur ve değişmeyecektir (bilgimiz dahilinde olan bir çok konu elimize belge geçmeyinceye dek yayınlanmamıştır) bu da zaman ve enerji kaybını önleyecektir.

Meslektaşlarımız süreç içinde bilgilendirilmeye devam edilecektir.

G.O.Konfederasyonu – TOOMD

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
6 Temmuz 2012 13:08

1 yıl sonra derneğime kavuştum,arkadaşlara hayırlı olsun demeğe gittim.dışarıdan gözlemlediğim adamlar taşın altına kafalarını sokmuşlar canla başla çalışıyorlar.
Bizlerde hiç olmassa küçük parmağımızı sokalım diye düşündüm,teklifimi yapıcam daha yapmadım şayet yönetim olarak kabul ederlerse boşalmış kasamıza katkısı olsun anlamında bir kampanya başlatıyorum.

Verebileceğim kadar bir miktar parayı üyesi olmadığım halde toomd ne bağış olarak veriyorum.

Ne dersiniz arkadaşlar destek varmı?

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV