a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Karekod – ÖNEMLİ DUYURU !!!

Karekod uygulaması ve TITUBB girişleri ile ilgili sorunların çözümü konusunda yapılan yoğun çalışmalar büyük ölçüde başarı ile sonuçlanmıştır:  1) Zeyilname-1’i imzalamamış meslektaşlarımızın sözleşmeleri fesh edilmişti. 04.07.2012 tarihli SGK duyurusu ile zeyilname yapma şansı çıkmıştır. Arada geçen süre içindeki reçetelerin kabul edileceği bildirilmiştir. Duyuru için : http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular  2) TİTUBB kayıtlarını yapabilmek için şifresi gelmemiş, şifresini unutmuş […]

06 Temmuz 2012 - 12:00 'de eklendi ve 1292 kez görüntülendi. A+A-

Karekod – ÖNEMLİ DUYURU !!!

Karekod uygulaması ve TITUBB girişleri ile ilgili sorunların çözümü konusunda yapılan yoğun çalışmalar büyük ölçüde başarı ile sonuçlanmıştır:

 1) Zeyilname-1’i imzalamamış meslektaşlarımızın sözleşmeleri fesh edilmişti. 04.07.2012 tarihli SGK duyurusu ile zeyilname yapma şansı çıkmıştır. Arada geçen süre içindeki reçetelerin kabul edileceği bildirilmiştir.

Duyuru için : http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular

 2) TİTUBB kayıtlarını yapabilmek için şifresi gelmemiş, şifresini unutmuş ve mesul müdür değişikliği yapmış optisyenlik müesseseleri aşağıdaki web adresini tıklayarak müracaatlarını yapabilirler :

http://ubb.iegm.gov.tr/Forms/PassReminder.aspx

 Sorun yaşanması halinde 0312 297 15 30 numaralı telefona başvurulabilir. Ya da [email protected] adresine sorunu net bir şekilde anlatan mail atılabilir.

Not: Bu adresteki girililecek olan TC numarası ile optisyenlik müessesi mail adresinin İl Sağlık Müdürlüklerine dilekçe ile verilen TC kimlik numarası ve adres bilgileri olmaları gerekiyor. Sorun yaşandığında Derneklerinizle irtibata geçiniz.

3) TİTUBB kayıtları ürün girişleri ile ilgili olarak aşağıdaki adresten işlemlerini tamamlayacaklardır:

http://ubb.iegm.gov.tr/AnaSayfaV3.aspx

Not: TOOMD ve Konfederasyon, girişlerin sorunsuz yaşanabilmesi için farklı bilişim firmaları ile görüşmelerini sürdürmektedir. Lokal ya da genel anlamda bilişim desteği sağlanacaktır.

4) Optisyenlik müesseseleri 01.01.2012 tarihinden önce alınmış ürünler için TİTUBB kaydı yapacaktır.Bu tarihten iitbaren alınmış ürünlerin tümüne tedarikçi firmalar tarafından karekod verilmesi zorunludur. Bu ürünler için karekod vermekten imtina eden tedarikçi firmalar SGK tarafından ödeme programı dışında bırakılacağı bildirilmiştir. Konu ile ilgili duyuru:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/e_sgk/diger_uygulamalar/duyurular

Bu duyuru neticesinde sorun çıkaran firmaları derneklerinize bildirebilir veya ilgili kurumlara şikayet edebilirsiniz.

 5) Medula Optik provizyonunda karekod uygulamasının başladığını, geriye dönüşünün veya ertelemenin şu an için mümkün olmadığı TOOMD, Konfederasyon ve cam ve çerçeve tedarikçi firma sahibi ve temsilcilerine net bir dille duyurulmuştur.

6) Medula optik girişleri ile ilgili olarak sistemden kaynaklanan sorunları aşağıdaki adreslere mail yoluyla bildirilmesi sorunların farkına varılıp çözümünü hızlandırmaya yardımcı olacaktır:

[email protected]

[email protected]

7) Ürün girişlerinde 01/01/2012 tarihinden önce alınanlar girilecektir. Envanter açısından eski listeleri kullanmayıp yeniden liste hazırlayıp girilmesi sağlıklı olacaktır. Yapacağınız listelerde ürünün marka ve türü (faset, nilör, tam metal ya da asetat) olması yeterlidir.

Not: Bazı illerde dernekleriniz yerel bilişim şirketleri ile anlaşmışlardır. Derneklerinizle irtibata geçebilirsiniz.

8) Müesseseler optik bilgisayar programını almak zorunda değildir. Karekod okuyucu alınması zorunludur. Alt yapının hazır olması süreçte çekilecek sıkıntıyı azaltacaktır.

9) Her yeni uygulama gibi bu uygulamada da zorluklar olacaktır ki yaşanıyor da. Bu süreç içerisinde sunduğumuz sağlık hizmetlerinin aksamaması için reçetesi ile gelen hastalara gözlüklerinin yapılıp teslim edilmesi gerekir. Reçete arkası bilgileri ( TC kimlik bilgisi, adres, telefon ve hasta beyanı ve iki imza) mutlaka alınmalı, reçete başvuru ve teslim tarih, boş bırakılarak, cam zarfları ve garanti belgesi (üzerinde marka, model, renk ve ekartman bilgileri yazılı olmalı) saklanacaktır. Tedarikçi firmalardan orijinal barkod geldiğinde ya da elimizdeki 2012 öncesi ürünler girilip barkodlar alındığında bunlar okutularak sisteme giriş yapılacaktır. Reçete tarihleri de yaptığınız girişlere göre reçete arkasına yazılacaktır.

10) SGK Medula optik sistemi bu yeni uygulamada sadece Windows XP ve üzeri versiyonlarda sorunsuz çalışmaktadır. İnternet tarayıcısı olarak da sadece İExplorer kullanılabilmektedir.

11) Reçete kaydı sırasında çıkan ürün tanımlı olmadığı hatası optik medula sisteminin sorunu değil, karekodun sistemde tanımlı olmaması ve/veya karekodun istenilen formatta olmamasındandır, firmanın sorunudur. Bununla ilgili olarak firmalarla görüşülmesi gerekmektedir.

Bu sistem Sağlık Bakanlığı , SGK, optisyenlik müesseseleri ve tedarikçi firmalardan oluşan çoklu katılım gerektiren bir uygulamadır. Böyle bir sistemin süreç içerisinde çıkan sıkıntıların anında düzelmesi ileride daha büyük sorunların yaşanmaması için TOOMD ve Konfederasyon temsilcileri sürekli olarak ilgili kurumlarla bağlantı halindedir.

Daha önce yap-boz tahtasına dönen ve duyumlarla hareket edip sonuca ulaşma çabası meslektaşlarımızda rahatsızlık yarattığı için, bizleri temkinli adım atmaya zorlamaktadır. Aldığınız haberlerin size geç ulaştığını düşünebilirsiniz ama biliniz ki bu haberler doğrudur ve değişmeyecektir (bilgimiz dahilinde olan bir çok konu elimize belge geçmeyinceye dek yayınlanmamıştır) bu da zaman ve enerji kaybını önleyecektir.

Meslektaşlarımız süreç içinde bilgilendirilmeye devam edilecektir.

G.O.Konfederasyonu – TOOMD

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
levent
levent
9 yıl önce

1 yıl sonra derneğime kavuştum,arkadaşlara hayırlı olsun demeğe gittim.dışarıdan gözlemlediğim adamlar taşın altına kafalarını sokmuşlar canla başla çalışıyorlar.
Bizlerde hiç olmassa küçük parmağımızı sokalım diye düşündüm,teklifimi yapıcam daha yapmadım şayet yönetim olarak kabul ederlerse boşalmış kasamıza katkısı olsun anlamında bir kampanya başlatıyorum.

Verebileceğim kadar bir miktar parayı üyesi olmadığım halde toomd ne bağış olarak veriyorum.

Ne dersiniz arkadaşlar destek varmı?

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx