a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

KAREKOD BULMACASINDAN KURTULUŞ ÇARELERİ

Yasal dayanağı olmayan barkod ve karekodu yasalmış gibi dayatmaya kalkan zihniyet meslektaşı adeta şaşkına çevirmiş ve meslektaşı bir kaosa sürüklemiştir. Değerli Meslektaşlarım, Yasal dayanağı olmayan barkod ve karekodu yasalmış gibi dayatmaya kalkan zihniyet meslektaşı adeta şaşkına çevirmiş ve meslektaşı bir kaosa sürüklemiştir. Meslektalarımız bu kaostan nasıl ve ne şekilde çıkacağı mücadelesi içine girmiş kendi kendine […]

27 Temmuz 2012 - 15:42 'de eklendi ve 1190 kez görüntülendi. A+A-

KAREKOD BULMACASINDAN KURTULUŞ ÇARELERİ

Yasal dayanağı olmayan barkod ve karekodu yasalmış gibi dayatmaya kalkan zihniyet meslektaşı adeta şaşkına çevirmiş ve meslektaşı bir kaosa sürüklemiştir.

Değerli Meslektaşlarım,

Yasal dayanağı olmayan barkod ve karekodu yasalmış gibi dayatmaya kalkan zihniyet meslektaşı adeta şaşkına çevirmiş ve meslektaşı bir kaosa sürüklemiştir.

Meslektalarımız bu kaostan nasıl ve ne şekilde çıkacağı mücadelesi içine girmiş kendi kendine bir çözüm arayışları halen devam etmektedir.

Bunu tek çözümü ile ilgili açılan davada alınan Yürütme Durma Kararının uygulanmasıdır.

Çünkü eşi ve emsali dünyanın hiçbir ülkesinde olamayan bu sistemi neye ve hangi çıkarlara dayanarak getirmeye çalıştıkları bu sistemin mimarlarının  eline ne geçeceği düşüncürüdür.

Yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin önüne geçilebilmesi için dayatılan  bu sistem  bu uygulama  ile asla başarıya ulaşmayacaktır.

Hedeflenen yolsuzluk  ve usulsüzlüklerin önüne iki şekilde geçebilir.

Birincisi hastaya doktor tarafından yazılan reçete ile Optisyen-gözlükçü müessesesinden reçeteye uygun gözlüğün yapıldıktan sonra birebir kontörlü yapılarak, İkincisi Kişiye fatura edilen durumlarda kişi faturasını kuruma ibraz ederken reçete muhteviyatı gözlügünüde kuruma ibraz etmeli ve bu esnada yapılacak kontrol neticesinde ödemenin yapılması ile hedeflenen başarı sağlanabilir.

Bunun dışında bu yolsuzluklar ve usulsüzlüklerin önüne geçilemez.Bunun dışında asla olmaz.

Bu konu ile ilgili aynaya tek taraflı bakmamak lazım bana göre hem gözlükçü açısından hemde alıcı açısından doğan ikili ilşkilerden dolayı bu yolsuzluklar ve usulsüzlükler ortaya çıkmaktadır.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım sistem uygulandığı taktirde yani faturayı şahsa kesip şahıs kendisi tahsil cihetine gittiği taktirde %95 yolsuzluk ve usulsüzlüklerin önüne geçmiş olacaktır.

Elektronik bir ortamda konunun çözülmesi daha iyi olacağı yerde tavşana kaç tazıya tut misali asla çözülmez.

Ve meslektaşları çözümsüzlüğe sevk eder. Bu çözümsüzlüğün içinde iyi niyetli arkadaşlar ezilip yok oluyorlar, iyi niyetli insanların günahı ne anlamadım. Devlet gözlük ödemesini 3 yılda bir yapmaktadır.6  ayda birde reçetede 0,50 diyoptri artışı olmadan cam parası ödememektedir.

Ödedigi para ise çerçeve için  35,00 TL cam parası ise ortalama 10,00 tl olup toplam 45,00 tl bunun emekliden % 10 katılım payı düştükten sonra kalan 40,50 tl ‘dir.Çalışan için ise % 20 katılım payı düştükten sonra kalan 36,00 tl’dir. Yapılan bu işkenceye değecek değecek bir değer olsa gam yemiyecegim. Bu işkence bu meslektaşın canına tak etmiştir.

Yeter artık bu meslektaşı rahat rahat bırakın bu bürokratik işlenlerden kurtulun.Gözlükçülerin sağlık ödemelerinden düşen paya baktığımız zaman  % 0,01 dahi değildir. Bu ödemelere göre bu kadar işkence yapılmaz ve bu cehennem azabı insana ve camiaya çektirilmez. Bu işkence tamamen insanlık dışıdır.

Bu konu ile ilgili yetkililere sesleniyorum lütfen konu ile ilgilenerek konuya acilen çözüm getirmelerini diler saygılar sunarım..

Tüm Optisyen Gözlükçüler Derneği

Yönetim Kurulu Başkanı
MAHMUT YETİM

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(11 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
11 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
9 yıl önce

SN. Mahmut YETİM beyefendi, senelerdir içinde bulunduğunuz için yakınen bilirsiniz; bürokrasi, sorunlara çözüm için kısa yolu bırakıp vatandaşa en zor olanı dayatma sanatıdır. Gözlükçü reçeteye göre gözlüğü verecek, hak sahibi vatandaş ta ödediği fatura bedelini kuruma ibraz ederek parasını alacak.! Bu ancak ideal bir hayal olabilir. SGK KURUMU 2011 Yılında 3 yaşında bir bebek için verilmiş intro-öküler bir lens için 2 yıl geçerli heyet raporu olmasına , genelge ile fatura karşılığı lens bedelinin kurum tarafından karşılanacağı açıkça belirtilmesine rağmen; vatandaş aylarca parasını alamadı, kesilmiş faturaya rağmen heyet raporunun süresi de geçtiği için vatandaş yeniden heyet raporu çıkarttı, medüla sisteminde ısrar… Read more »

çiğdem murtazalar
çiğdem murtazalar
9 yıl önce

Hocam neden çenemizi elimizi yoruyoruzki, aç kurtlar kışı beklemeden inmişler sahalara ve düşünmekten saç kalmamış kafalarında…Saygılar.

yılmaz şimşek
yılmaz şimşek
9 yıl önce

eskilerden bir deyim vardı,
angara angara ne derse o olur.mesleğin içine edenler şimdi kalkmış yeni dernek kuracaklarmış onlarada yuh olsun diyelim.
sayın başkan Ankarada yaşıyorsunuz yıllardır ve ailecek bu işi yapıyosunuz ve bizler için mahkeme kapısına düşdünüz bu yaşda allah razı olsun sizden ama bu sistem olacak diyenlere adelette ileri oldukları için hiç bir şey yapamayız.
Saygılar

HAKAN
HAKAN
9 yıl önce

Derya kardeşimiz çok büyük bir yanılgı içinde.. Söyledikleri tecrübe eksikliği ile söylenmiş kelimeler.. bazen sinirlenen ve yıpranan gözlükçü meslektaşlarımda aynen böyle konuşuyor “SGK ödeme yapmasın ” gibi vs… Bunlar alt yaısı olmayan ve düşünülmeden söylenen laflar. İşin aslı şu ki fiyat lar düşürülürse bu ancak zincir mağazalara yarar. Rekabet gücü olmayan binlerce semt gözlükçüsü dükkan kapatır. bu işi her boyutu ile düşünüp geniş bir çerçeveden ele almak lazım. Ayrıca gözlükçülükten gelmeyenlerin bazıları, bu işi gözlükçü doğanlardan daha iyi yapıyor. yani mevzunun aslı işini iyi yapanlardır. gözlükçülükten gelip gelmemesi önemli değildir. Yazılacak ve söylenecek çok şey var ama buraya sığmaz.. herkese… Read more »

derya
derya
9 yıl önce

Başkana kesinlikle katılmıyorum. çünkü yolsuzluk varsa bu ne doktora kontrol ile kaldıralabilir, ne de kuruma gözlüğün ibraz edilmesi ile. kişiye tek tek fatura kesmek te çözüm değil. en güzeli sgk’nın fiyatı düşürmesidir. böylelikle gözlükçü bu kırtasiyecilikle uğraşmaz. değerli optik firmaları ve dernek yöneticileri sgk resmen sizlerle dalga geçiyor hala uyanamadınız tek çözüm fiyatların aşağıya çekilmesi aradaki farkın vatandaşa yansıtılmasıdır. hem bir vatandaş hem de bir optisyenim, hem de sgk da çalışan bir memur olarak diyorum ki mesleğimiz sgk da bu işten hiç anlamayanların elinde yerden yere vurulacağına bırakın kurum cam-çerçeve 15 lira ödesin siz yine anlaşmanızı yapın ama aradaki farkı… Read more »

fatih
fatih
9 yıl önce

evet bu kadar işkenceye yeter.. peygamber efendimiz s.a.v. buyuruyor ki kolaylaştırınız güçleştirmeyiniz….

hamdi selvi
hamdi selvi
9 yıl önce

KÜRESEL ÇETE BÖYLE YAZDI. BÖLGEYEDE GEREKLİ ATAMALARI YAPTI SONUÇTA GÖZLÜKÇÜ ECZACI DOKTOR AVUKAT KÖYLÜ VESAİRE KİMSE FAKİRLEŞMEKTEN KAÇAMAYACAK KORKU DÜŞMANI CESARETLENDİRİR SİNMEK ÇOSTURUR SİSTEMDEN KORKMADAN BAŞIMIZI EĞMEDEN GEREKENİ YAPMALIYIZ KURTULUŞ TEK BAŞINA YA HEP BERABER YADA HİÇ BİRİMİZ GÖZLÜKÇÜLÜĞÜ ZATEN BİTİRMİŞLER 2012 SEKİZİNCİ AYINDA YÜZDE 70 ZATEN KAPANMIŞ OLUR YABANCI SERMAYE TÜRKİYEYE GELİRKEN BİR ŞEY ZANNETTİ ONLARDA GELSİN DİYE DEVLET YERLİ GÖZLÜKÇÜYÜ ZATEN YERE YATIRMIŞTI HEPSİ CAN ÇEKİŞİYOR BORCUNU ÖDEYEBİLEN GÖZLÜKÇÜ YOKKİ HER AYDA CEZALAR GIRILA BUZAĞIN ALTIN DA ÖKÜZ ARIYORLAR EN AZ 30 BİN AİLE BATIYOR ŞİMDİ HANİ BİR SLOGAN VARDI SUSMA SUSTUKÇA SIRA SANA GELECEK SIRA BİZDEN GEÇTİ… Read more »

ZAFER COŞAR
ZAFER COŞAR
9 yıl önce
Yanıtla  hamdi selvi

HARFİYEN KATILIYORUM.

levent
levent
9 yıl önce

ağzına sağlık baba heykelini ısmarladım.

erhan
erhan
9 yıl önce

helal sana başkan bence bunu dayatmaya çalışanlar iyi rant sağlayacaklar orasıda kesin

şükrü
şükrü
9 yıl önce

bu işleri birilerinin ağzına bakarak yapanlar,birgün gelecek bu saçmalıklara nasıl bulaştık diye üzülecekler.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
11
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx