a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Kalitesiz Gözlük Kör Eder

10 liraya satılan Çin malı güneş gözlüklerini alarak, göz sağlıklarını tehlikeye atıyorlar Kırıkkale – İsa Optik sahibi İsa Kuşdoğan, “Gözü ultraviyole ışınlardan koruyan standarda uygun güneş gözlükleri 75 ile 1500 lira arasında satılırken, dar gelirli vatandaşlar, en çok, tanesi yaklaşık 10 liraya satılan Çin malı güneş gözlüklerini alarak, göz sağlıklarını tehlikeye atıyorlar” dedi. GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ […]

01 Mayıs 2013 - 17:27 'de eklendi ve 1469 kez görüntülendi. A+A-

Kalitesiz Gözlük Kör Eder

UOVL9O9510 liraya satılan Çin malı güneş gözlüklerini alarak, göz sağlıklarını tehlikeye atıyorlar

Kırıkkale – İsa Optik sahibi İsa Kuşdoğan, “Gözü ultraviyole ışınlardan koruyan standarda uygun güneş gözlükleri 75 ile 1500 lira arasında satılırken, dar gelirli vatandaşlar, en çok, tanesi yaklaşık 10 liraya satılan Çin malı güneş gözlüklerini alarak, göz sağlıklarını tehlikeye atıyorlar” dedi.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜ SEÇERKEN DİKKATLİ OLUN
Yaz aylarının en önemli aksesuarlarından olan güneş gözlüklerinin kullanımı hakkında İsa Optik sahibi İsa Kuşdoğan bilgiler verdi. Kuşdoğan, özellikle yaz aylarında güneşten gelen zararlı ışınların, çıplak gözle uzun süre dışarıda dolaşılması durumunda göze çeşitli zararlar verebildiğini söyledi.

Küresel ısınma süreciyle birlikte güneşin zararlı etkilerinin daha da arttığını dile getiren Kuşdoğan, yaz aylarında güneş gözlüğü kullanılmasının herkes için adeta bir zorunluluk haline gelmeye başladığını vurguladı.

Kuşdoğan, ancak ”güneş gözlüğü” adı altında satılan her gözlüğün zararlı güneş ışınlarından gözü korumada yeterli olmadığını söyledi.

Uygun olmayan kalitede, yeterli ultraviyole (UV) koruması olmayan camların göze yarar sağlamadığı gibi zarar da verebildiğini vurguladı.

ÇİN MALI GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALMAYIN
Kuşdoğan yaptığı açıklamada, “Piyasada tezgahlarda ya da bazı iş yerlerinde satılan, çoğu Çin malı olan, gözü kesinlikle güneşin zararlı ışıklarından korumayan, aksine savunmasız bırakan gözlüklerden satın almayın.

Ancak bu konuda bildiğim kadarıyla, piyasada satılan güneş gözlüklerinin standarda uygun olup olmadığını denetleyen bir kurum da yok. Bu nedenle, fiyatının kesesine uygun olduğunu düşünen vatandaşlar Çin malı ya da merdiven altı imal edilen bu gözlüklerden alıp kullanıyor.

‘Nasıl olsa güneş gözlüğüm var’ diye standarda uygun olmayan güneş gözlükleriyle güneşte uzun süre dolaşan, insanların göz retinasına ulaşan zararlı ışınlar, gözde tahribata neden oluyor” dedi.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEMİZ GEREKİYOR?
Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayan Kuşdoğan, “Öncellikle güneş gözlüğünü taktığınızda gözünüzün bulanmaması gerekiyor.

Eğer bulanıyorsa o gözlük camının kalitesiz olduğundan emin olabilirsiniz. Gözlük camının renginin her yerinde aynı olup olamadığına bakın.

Camın kimi yerleri koyu, kimi yerleri açıksa gözlüğü satın almayınız. Ancak bir rengin en koyusundan açığına doğru giden renk spekturumda güneş gözlüğü alacaksanız, o zaman durum değişiyor.

Böyle bir gözlük seçerken cam renginin üstte koyu, altta açık olmasına dikkat edin.

Güneş gözlüklerinin üzerinde, morötesi ışınlarını kestiğine dair bir tescilin olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, ithal edilen tüm güneş gözlükleri içinse sertifika mecburiyeti getirmiştir” diye konuştu.

SENENİN MODASI KAHVERENGİ GÖZLÜK
Günlük olarak hangi tür gözlük kullanılması gerektiği hakkında da bilgiler veren Kuşdoğan, “Günlük kullanımda; örneğin araba kullanırken duman veya kahverengi gözlükleri kullanabilirsiniz.

Çünkü bu renklerdeki camlar ışığı en iyi süzenlerdir. Amber rengi ve turuncu renkte güneş gözlüğü camları, güneş ışığı içerisindeki mavi ve yeşil ışınları absorve ettiği için görmeyi keskinleştirir.

Böylece daha parlak görme sağlar. Ancak bu renkte cam tercih eden bazı kişilerin trafik ışıklarının renklerini algılamakta zorluk çektikleri görülmektedir.

Bu camları olan güneş gözlüklerini spor yaparken veya spor karşılaşması seyrederken tercih edebilirsiniz. Ancak trafikte araba kullanırken kesinlikle kullanmamalısınız” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV