Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İto seçimlerine 3 gün kala Gözlükçüler ile Saatçilerin Mücadelesi

İTO üyesi meslektaşlarımız sektöre sahip çıkınız. Benim bir oyum var ne olacak demeyin!

05 Nisan 2018 - 14:00 'de eklendi ve 1426 kez görüntülendi. A+A-

İto seçimlerine 3 gün kala Gözlükçüler ile Saatçilerin Mücadelesi
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meslek Komitesi seçimlerinde Gözlükçüler ile Saatçiler arasında büyük çekişme !… 

Ticaret odalarında dört yılda bir düzenlenen Meslek Komitesi seçimleri ile mesleklerin sektör temsilcileri belirleniyor.

9 Nisan 2018 Pazartesi günü yapılacak İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimleri Gözlükçüler ile Saatçiler arasında büyük çekişmeye sahne olacak.

İTO’da 1995 yılından beri bağımsız olarak faaliyet gösteren Gözlükçülük Meslek komitesine , 2013 yılında İTO Yönetim Kurulu tarafından yapılan emri vaki düzenleme ile az sayıda üyesi bulunan saatçiler eklenmiş ve gözlükçüler bağımsız bir komite olmaktan çıkarılmıştı.

ITO Yönetimine yapılan tüm itirazlara rağmen yönetim tarafından düzeltme yapılmayınca, o tarihteki Meslek Komitesi temsilcimiz ve Meclis Üyemiz Numan Hocaoğlu tarafından konu yargıya taşınmıştı. Numan Hocaoğlu tarafından 2013 yılının başında dava konusu yapılan hususta yargı kararı lehimize çıkmasına rağmen, TOBB yönetimi Danıştay nezdinde karara itiraz etmiş ve dava halen sonuçlanmamıştır.

Danıştay nezdinde ki dava henüz sonuçlanmadığı için son iki yılda 400 e yakın yeni üye kayıt edilen ve toplam sayısı şu anda 1200′ ü aşmış üyesi ile münferit temsil yetkisine sahip olması gereken gözlük sektörü, 9 Nisanda yapılacak seçimlere 340 üyeli Saatçiler ile birlikte katılmak zorunda bırakılmıştır.

Bilindiği gibi Meslek Komitesi seçimlerinden sonra seçilen beş kişilik komite de kendi aralarında yapacakları seçim ile İTO Meclisine iki temsilci yollamaktadır. İTO Meclisi de kendi bünyesinde yapılan seçimler ile Yönetim Kurulunu oluşturmaktadır.

Meslek Komitesi seçimlerinde dikkatleri çeken kritik konu 73 nolu Gözlükçüler ve Saatçiler komitesinde gözlük sektöründen 1200 ü aşkın üye olmasına rağmen gözlük sektöründen 400 den fazla firmanın İTO’ya kayıt tarihleri üzerinden iki yıl geçmediği için seçme ve seçilme hakkının olmamasıdır. Üyeliği askıya alınanlar da çıkarılınca önümüzdeki seçimlerde sadece 750 civarında gözlük sektörü temsilcisi firma oy kullanabilecektir.

Aday olan gruplar firmaların yetki belgelerini çıkartmak için yetki belgesi toplama yarışına girmişlerdir.

Çünkü sandıklarda oyunu kullanmak isteyen şirketler için yetki belgesi aranırken şahıslarda sadece geçerli kimlik belgesi sorulmaktadır. Ancak yetki belgesini bir gruba vermek o yetki belgesi sahibinin oyunu da o gruba vereceği manasına gelmemektedir. Öte yandan oy kullanabilecek 750 civarında gözlük sektörü firmasının şirket olanlarının tamamı yetki belgesi almadığı için durum sektörümüz açısından daha da kritikleşmektedir.

ITO 73. Nolu Gözlükçüler ve Saatçiler meslek komitesi 1200 gözlük Sektörü firması 340 saat sektörü firması olmak üzere 1540 üyeye sahiptir. Yani yaklaşık 300 firma bir temsilci göndermektedir. ITO yönetimince yapılan emri vaki neticesine göre saat sektörü firmalarının meslek komitesine sadece bir temsilci göndermesi gerekirken seçim hesapları için yapılan pazarlıklar sonucu temsil oranlarının seçime katılamayan 400 gözlük sektörü firmasının aleyhine bozulma ihtimali vardır.

Seçimlere beş gün kala başka sürpriz bir liste çıkmazsa, 9 Nisan 2018 Pazartesi günü yapılacak ve beş kişinin görev yapacağı İTO 73 nolu Gözlükçülük ve Saatçilik meslek komitesi seçimlerinde iki grubun aday listesi yarışacaktır.

Adaylığını açıklayan bir grup bu dönem saatçiler le birlikte görev yapmak zorunda bırakılan ancak İTO yönetiminin aldığı bu kararı protesto etmek için, 9 Nisan 2018 Pazartesi günü yapılacak seçimlere sadece Gözlükçülük Sektörünün temsilcileri ile katılmaya karar veren,

Gözlükçüler Grubu

Numan Hocaoğlu Hocaoğlu Optik İth. İhr. San.ve Tic. Ltd. Şti Gözlük Çerçeve Toptancısı
Orhan Küreli Küre Optik gereçler, Sağl. Hizm. Ltd. Şti. Optisyenlik Müessesesi sahibi
Cafer Rıza Gözlükçü Gözsan Gözlük San. ve Tic A.Ş. Gözlük Cam ve Çerçeve İthalatçısı Toptancı
Şahap Sabri Tuzal Optix Optik Optisyenlik Müessesesi Sahibi
Gökhan Ay Miy Optik ve Sağlık Hizm. San. Tic. Ltd. Şti Optisyenlik Müessesesi Sahibi

Bu grubun seçilmesi durumunda Türkiye’nin en büyük meslek odası olan İTO’nun Meclisinde her tür sorunlarımızın çözümü hususun da tecrübeli ve deneyimli iki gözlük sektörü meslektaşımız temsilcimiz olacaktır. Tamamı sektörde otuz yılını tamamlamış STK’ larımızın değişik mertebelerinde görev almışlardır.

Saatçiler- Gözlükçüler Grubu

Çağrı Gündoğdu Saat Ticareti Saatçilik Sektörü
Ertuğrul Erzin Saat Ticareti Saat yedek aksamı ticareti
Ali Silelioğlu Billur Optik Tic. Ltd. Şti Gözlük Çerçeve İmalatçısı
İsmet Depdep Aks Optik Makine san. ve tic. şti Makine İthalatçısı
Hasan Yağcı Safir Optik sanayi ve dış ticaret ltd. şti Gözlük Çerçeve Toptancısı

Bu grubun kazanması durumunda, İTO meclisinde bir gözlük sektörü bir de saat sektöründen temsilci görev alacaktır. İTO’da söz sahibi olmak isteyen saatçilerin blok olarak bu listeyi desteklemesine kesin gözüyle bakılmaktadır.

Sektörden gelen duyumlara göre Grup mağazaları temsilen bir aday listenin daha oy toplamak için meslektaşlarımızı ziyaret ettiği bilgisi gelmekte ancak henüz herhangi bir aday listesi açıklanmamıştır.

Ancak üçüncü bir aday liste daha çıkarsa Gözlük Sektörünün oyları bölüneceği için meslek komitesi seçimlerinin Gözlük Sektörü açısından daha da karmaşıklaşacağı açıktır.

İstanbul Ticaret Odası gözlükçülük meslek komitesine, yeni kurulacak Gözlükçüler ve Optisyenler odası ile uyumlu çalışacak bir ekibin seçilmesi sektörümüz için çok önemlidir.

Sektörümüze katkı sağlayacak ekibi seçmeniz mesleğimizin gelişimine katkı sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka oyunuzu kullanınız.

Sektörümüzün her zeminde güçlü bir temsil yetkisinin bulunmasını isteyen, duyarlı İstanbul Ticaret Odasına kayıtlı tüm gözlük sektörü meslektaşlarımızı 9 Nisan Pazartesi günü saat 9.00 dan itibaren sektörümüze sahip çıkmaya ve yetki belgesini hangi gruba verirse versin durumu iyi değerlendirerek oylarını kullanmaları için CNR Fuar alanı 11.Hole davet ediyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sahte Gözlük Uyarısı Sahte Gözlük Uyarısı

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasada sahtelerine sıkça rastlanan güneş gözlüklerine karşı vatandaşları uyarıy...

Gözlükçüye yönlendirme yapan hastane kameraya yakalandı Gözlükçüye yönlendirme yapan hastane kam...

Haksız rekabete örnek bir haber. Hastanenin hastayı gözlükçüye yönlendirmesi yasalarda açıkça belirtildiği gibi suçtur. Cezası 10.000 T...

ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Duyuru ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Du...

Sistemde Takip ve İzleme Kapsamında Kullanılan Ülke Adları ve Kodları’nın Tam Listesi Excel Olarak Ulaşılabilir Hale Getirildi....

FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyan yapay zekaya onay verdi FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan te...

Yeni yapay zeka sistemi diyabetik retinopatinin orta seviyesini tespit etmek üzere tasarlandı ve milyonlarca kişinin kör olmasını önley...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Sahte Gözlük Uyarısı Sahte Gözlük Uyarısı

Uzmanlar, yaz aylarının gelmesiyle ihtiyaç duyulan ve piyasa...

ÜTS’de Yapılan Değişiklikler Hakkında Duyuru ÜTS’de Yapılan Değişiklik...

Sistemde Takip ve İzleme Kapsamında Kullanılan Ülke Adları v...

FDA, ilk kez doktora ihtiyaç duymadan teşhis koyan yapay zekaya onay verdi FDA, ilk kez doktora ihti...

Yeni yapay zeka sistemi diyabetik retinopatinin orta seviyes...

‘Yerli İHA’mız var ama güneş gözlüğümüz yok’ ‘Yerli İHA’mız var ...

Milli sanayi hamlelerinin art arda hayata geçtiği günümüzde,...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Genel kurulu bir kez daha ertelendi Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Türkiye genelindeki faal dernekler açtıkları dava ile 20 nis...

Sahte Güneş Gözlüklerine Dikkat! Sahte Güneş Gözlüklerine ...

Güneş Gözlüğü bir çift renkli cam ve çerçeveden ibaret değil...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Odaları ve Birliği İlk Genel Kurulu Hakkında 2.Duyuru Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Meslek Mensubu Delege Bildiren dernekler içerisinden bildiri...

Gözlük ve lens nasıl çalışır? Gözlük ve lens nasıl çalı...

Gözlük ve lenslerin tarihini ve nasıl çalıştıklarını biliyor...

Kadir Doğulu: Ben sana maaşını soruyor muyum? Kadir Doğulu: Ben sana ma...

Atagül ve Doğulu, aylar sonra basının önüne birlikte çıktı....

Mahkeme hukuka uygun bulmadı! Mahkeme hukuka uygun bulm...

Atasun Optik ünvanlı optisyenlik müessesesinin değişik mecra...

Magazin HABERLERİ
Web TV