Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İtalya’nın en zengin 2. adamı olan Luxottica’nın kurucusu Leonardo Del Vecchio kimdir?

Luxottica’nın kurucusu, mütevazi bir çocukluğundan İtalya’daki en zengin ikinci insana. İşte Leonardo Del Vecchio kimdir?

10 Mayıs 2018 - 0:29 'de eklendi ve 1311 kez görüntülendi. A+A-

İtalya’nın en zengin 2. adamı olan Luxottica’nın kurucusu Leonardo Del Vecchio kimdir?

Bir manavın oğlundan Borsa Italiana’dan daha zengin bir hissedarına ve İtalya’daki en zengin ikinci adama kadar:

Burada hikaye dünyanın en büyük gözlük üreticisi ve dağıtıcısı olan Luxottica’nın kurucusu ve başkanı Leonardo Del Vecchio’nun.

Forbes sınıflandırmasına göre, Del Vecchio’ nun varlıkları 22.5 milyar dolar (yaklaşık 19 milyar avro), İtalya’nın ikinci en zengin adamı Giovanni Ferrero’dan sonra (toplam 19.4 milyar avro varlıkla) ve dünyanın en zengin 45 adamı.

Leonardo Del Vecchio kimdir?
Leonardo Del Vecchio, 22 Mayıs 1935’te Milano’da doğdu. Kendisi tanınmış bir İtalyan girişimci, Luxottica’nın (LUX) kurucusu ve başkanı yaklaşık 82.282 çalışanı ve 8.000’in üzerinde mağaza sahibi. İtalyan Menkul Kıymetler Borsası’nda Ftse Mib’in bir üyesi olan şirket, 25,5 milyar avroluk piyasa değerine sahip.

Leonardo del Vecchio’nun aynı zamanda, tanınmış bir İtalyan sigorta şirketi olan Assicurazioni Generali’nin ve sekiz ülkede çeşitli konut ve ticari mülklerin sahibi gayrimenkul yatırımlarında uzmanlaşmış bir holding şirketi olan Foncière des Régions’ın da birkaç hissesi var.

Zor bir çocukluktan yıldızlara: Del Vecchio’nun başarı hikayesi
Leonardo Del Vecchio dört kardeşin sonuncusu. Apulian kökenli bir meyve satıcısı olan babası, doğumundan kısa bir süre önce öldü. Bu nedenle ona baba adı verildi, Leonardo.

Kardeşler annesinin Grazia Rocco’nun rehberliğinde büyüdüğü halde, genç Leonardo, 14 yaşına kadar orada kaldığı Martinitt Koleji’ne emanet edildi.

Bir yıl sonra, Del Vecchio ilk işini, kupa ve madalya üretiminde hala aktif olan bir fabrika olan Johnson’da bir çocuk olarak buldu. Leonardo Del Vecchio’yu, Brera Akademisi’nde gravür ve tasarım konusunda uzmanlaşmak için iten bu şirketin sahipleri, genç adamın akşam sınıflarına katılmasını sağladı.

Metal gravürler konusunda uzmanlaşarak, sektördeki bir fabrikada iş bulduğu Trentino’da 22 yaşına girdi.

Luxottica’nın tarihi
Gözlük dünyasına giriş, 1958’de, Del Vecchio’nun Agordo’daki Belluno eyaletine taşınmaya karar vermesiyle gerçekleşti. Kasabada gözlük çerçeveleri üreten bir dükkan açılır. Sadece üç yıl boyunca, mağaza Luxottica Sas firmasına dönüştü, on dört çalışanı istihdam ediyor ve gözlük için küçük metal parçalar alanında daha fazla uzmanlaşıyor. Agordo yakınlarındaki büyük bir üretim alanına taşındıktan sonra, ortaya çıkan endüstriyel gerçekleri ödüllendiren bir belediye girişimi sayesinde.

Üçüncü taraflardan kendi üretimine kadar
Luxottica, kurulduğu günden beri, üçüncü şahısların gözlükleri için küçük yarı mamul bileşenler üretmiştir. Fakat 1967’de Del Vecchio dönüm noktasını vermeye karar verdi: “Luxottica” markası ile imzalayarak bitmiş camlar üretmeye başladı. İş dünyasındaki değişim o kadar başarılı ki, yeni üretimin başlamasından sadece dört yıl sonra, 1971’de şirket üçüncü taraflar adına (fason) üretimi durdurmaya karar verdi ve tamamen bitmiş gözlük üretimi ve satışına kendini adadı.

Uluslararasılaşma süreci
Büyüme ve konsolidasyon başka bir 10 yıl sonra bir kredi sayesinde Leonardo Del Vecchio operasyonu yapılmış Avantgarde gözlük ABD markası ele geçirilmesiyle başlar 1981 yılında LUXOTTICA ABD pazarına giriş yapmaya karar verir. İtalyan kredileri, birikmiş faizle birlikte kredinin tam miktarı, sadece bir yıl sonra alacaklı kurumuna iade edilir. Aynı zamanda Del Vecchio dört yeni fabrika açıyor ve 4,500 kişi daha istihdam ediyor.

IPO
İtalyan Borsası fiyatları sadece 10 yıl sonra olacak ise 1990 yılından bu yana Luxottica 2000 yılında, New York Borsası’nda listelenen şirket, ilk yıllarında dünyaya yayılmış sektör üzerine birçok şirket satın aldı.

Del Vecchio, 27 Temmuz 2004’te CEO olarak görevini sürdürürken, başrollerini de ana iştiraklerin yönetim kurullarında yönetmen rolünü üstlenen Andrea Guerra’ya bırakmaya karar verir.

Yeni devirler
Şubat 2007’de Fransız dev Foncière des Régions ile bir anlaşma yapmış olan Del Vecchio, çoğunluk hisselerinin Beni Stabili’nin Del Vecchio’nun eline geçmesiyle Avrupa’nın en büyük gayrimenkul grubuna hayat veriyor. Ayrıca 2017’de girişimci, Assicurazioni Generali’deki katılımını% 2’ye çıkardı. Aynı yıl, Luxottica, dünyanın en ünlü spor gözlüklerini üreten Kaliforniya firması Oakley’i 2,1 milyar dolarlık bir rakam karşılığında satın aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama!...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği ortaya koydu. Türkiye'nin güneş gözlüğü ithalatı 5 yılda toplam 628 milyon 74...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağıl...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeleri 18 Mayıs 2018 tarihinde en yaşlı üye Sayın Turgut VARDİ başkanlığında ilk...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuarı

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.000 den fazla ürün çeşidinin yer aldığı fuara dünyanın farklı ülkelerinden ge...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı.

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi hasara yol açtı. Alevler yanında bulunan gözlükçü dükkanına da sıçradı. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçu...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği or...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dö...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeler...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuar...

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.00...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı...

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi h...

Artık plasiyer beklemeye, çantadan model seçmeye son! Artık plasiyer beklemeye,...

Ninety Optik, çevrimiçi alışverişin hayatımıza sağladığı kol...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

“Beta Optik” NOVAX, Eğitim Programları sürüyor! “Beta Optik” ...

Eğitim yılının sonlarına gelindiği bu günlerde, Üniversitele...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

Polisten kaçak güneş gözlüğü operasyonu Polisten kaçak güneş gözl...

DENİZLİ'de polisin düzenlediği operasyonda, ünlü markaların ...

Genel kurula katılamayacaklar! Genel kurula katılamayaca...

15-20 Aralık 2017 tarihleri arasında kurulan, derneklerin Bi...

Magazin HABERLERİ
Web TV