a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İridoloji Nedir?

İridoloji, gözün iris tabakası üzerindeki işaretleri izleyip, bunlardaki değişiklikleri gözlemleme esasına dayanır.

26 Haziran 2012 - 23:51 'de eklendi ve 13614 kez görüntülendi. A+A-

İridoloji Nedir?

Halk içinde göz analizi olarak ta bilinen iridoloji, iris tabakasını inceleyerek, sağlık durumumuzu, kalıtsal olarak getirdiğimiz güçlü ve zayıf yönlerimizi değerlendiren ve semptomlar ortaya çıkmadan tedbir almamızı sağlayan güçlü bir metot, bir sağlık analizi bilimidir.

İridoloji, gözün iris tabakası üzerindeki işaretleri izleyip, bunlardaki değişiklikleri gözlemleme esasına dayanır. Bir teşhis ve sağlık izleme yöntemi olarak kullanılır. İridoloji, göz üzerindeki belirli noktaları vücudun bölümlerine bağlar; bu pozisyonlardaki değişimlerden bedensel ve ruhsal problemlerin yeri ve niteliği tanımlanabilir.

Eski hekimler de hastalarının sağlık sorunları hakkında gözlerinden ipuçları elde etmeye çalışmışlardır. Ancak modern iridoloji Macar doktor Ignatz von Peczely (1826-1911) ile başlamıştır. Küçük bir çocukken ayağı kırık bir baykuşa bakmakta olan von Peczely, baykuşun iris tabakasında siyah bir çizginin oluşmuş olduğunu görür. Baykuşun ayağı iyileştikçe bu siyah çizginin beyazlaşıp, küçük bir noktaya dönüştüğünü gözlemler.

Daha sonra doktorluk hayatında, aynı hastalığın defalarca hastalarının gözünde, aynı yerde bir iz oluşturduğunu görür. 1881′de yayınladığı bu buluşu, önce tüm Avrupa’da sonra da Amerika’da büyük ilgi uyandırır. 1950′lerde Amerikalı Dr. Bernard Jensen irisin detaylı şemasını çıkartmış ve iris üzerindeki hangi noktanın vücudun neresiyle bağlantılı olduğunu ayrıntılarıyla harita halinde uygulamaya sunmuştur.

İris, bedendeki kısımlar ve işlevlere bağlı olan (kek dilimleri gibi) dilimlere, ayrıca bedensel işlevlere bağlı olan altı adet iç içe geçmiş halkaya ayrılmıştır. En içteki birinci halka mideye, ikincisi bağırsaklara, üçüncüsü kan ve lenf sistemine, dördüncüsü salgı bezleri ve organlara, beşincisi kaslar ve iskelete, en dışta olan altıncısı ise deri ve dışkıya bağlantılıdır.

Sol gözün irisi, vücudun sol tarafını, sağ gözün irisi ise sağ tarafını gösterir. Birçok kısım ve işlev her iki iriste de yansıtılır. Genelde, üst bedendeki organ ve işlevler, irisin üst kısmında, alt bedendekiler ise irisin alt kısmında gözlemlenir.
İris üzerindeki beyaz noktaların, şişmeler, aşırı uyarı ve stresten oluştuğu düşünülür. İris çevresinde oluşan siyah çizgi ise, ciltte toksinlerin oluşmaya başladığının ve düzenli dışkı atılamamasının göstergesi olarak değerlendirilir.

İristeki turuncu veya kırmızımsı lekeler ise vücudun kansere olan yatkınlığını gösterir. Pankreasa ait bölümdeki işaretler kişinin kendisine dikkat etmezse şeker hastası olabileceğinin sinyalini verir. Yani iristeki işaretler vücudumuzdaki genetik olarak problemli organların tespit edilmesini sağlayarak önlem almamız için bizi uyarır.
Gözlerimiz ayrıca vücudumuzda yaşanan bir takım aksaklıkları da yansıtır. Mesela fazla ilaç aldığımızda biriken toksinler veya vücutta oluşan iltihaplar da kendisini göz içindeki bir benek şeklinde gösterebilir.”

İridolojistler on değişik bünye yapısı tespit etmişlerdir. Bu bünyelerin her biri vücut sistemi, organlar ve bezler açısından değişik güçlülük-zayıflık dengesi gösterir. Her yapının kendine özgü bir iris dokusu vardır. Sık dokunmuş ipek gibi olan iris dokusu güçlü bir bünyeyi gösterir. Çuval gibi gevşek dokulu bir iris ise zayıf bir bünyeye işaret eder.

Normalin dışındaki iris işaretleri incelendiğinde, gerek iridolojistler gerekse diğer terapistler, o hastanın bünyesini dengeleyecek tedavileri oluşturabilirler. Deneyimli bir iridolojist, oluşmakta olan sağlık sorunlarının erken uyarılarına da özellikle dikkat eder.

Bir iridolojiste gidildiğinde, irislerin fotoğrafını çeken özel bir fotoğraf makinesi kullanılır. Bu makine sağdan-sola, yukarı-aşağı, ileri-geri hareket edebilir. Gözün dokusu yanlardan aydınlatılarak izlenir. Böylece uzman gözün tüm detaylarını film üzerinde yakalar ve bunları inceleyerek hastanın zayıf ve sağlıklı yönlerini tespit eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx