a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İridoloji Nedir?

İridoloji, gözün iris tabakası üzerindeki işaretleri izleyip, bunlardaki değişiklikleri gözlemleme esasına dayanır.

26 Haziran 2012 - 23:51 'de eklendi ve 15305 kez görüntülendi. A+A-

İridoloji Nedir?

Halk içinde göz analizi olarak ta bilinen iridoloji, iris tabakasını inceleyerek, sağlık durumumuzu, kalıtsal olarak getirdiğimiz güçlü ve zayıf yönlerimizi değerlendiren ve semptomlar ortaya çıkmadan tedbir almamızı sağlayan güçlü bir metot, bir sağlık analizi bilimidir.

İridoloji, gözün iris tabakası üzerindeki işaretleri izleyip, bunlardaki değişiklikleri gözlemleme esasına dayanır. Bir teşhis ve sağlık izleme yöntemi olarak kullanılır. İridoloji, göz üzerindeki belirli noktaları vücudun bölümlerine bağlar; bu pozisyonlardaki değişimlerden bedensel ve ruhsal problemlerin yeri ve niteliği tanımlanabilir.

Eski hekimler de hastalarının sağlık sorunları hakkında gözlerinden ipuçları elde etmeye çalışmışlardır. Ancak modern iridoloji Macar doktor Ignatz von Peczely (1826-1911) ile başlamıştır. Küçük bir çocukken ayağı kırık bir baykuşa bakmakta olan von Peczely, baykuşun iris tabakasında siyah bir çizginin oluşmuş olduğunu görür. Baykuşun ayağı iyileştikçe bu siyah çizginin beyazlaşıp, küçük bir noktaya dönüştüğünü gözlemler.

Daha sonra doktorluk hayatında, aynı hastalığın defalarca hastalarının gözünde, aynı yerde bir iz oluşturduğunu görür. 1881′de yayınladığı bu buluşu, önce tüm Avrupa’da sonra da Amerika’da büyük ilgi uyandırır. 1950′lerde Amerikalı Dr. Bernard Jensen irisin detaylı şemasını çıkartmış ve iris üzerindeki hangi noktanın vücudun neresiyle bağlantılı olduğunu ayrıntılarıyla harita halinde uygulamaya sunmuştur.

İris, bedendeki kısımlar ve işlevlere bağlı olan (kek dilimleri gibi) dilimlere, ayrıca bedensel işlevlere bağlı olan altı adet iç içe geçmiş halkaya ayrılmıştır. En içteki birinci halka mideye, ikincisi bağırsaklara, üçüncüsü kan ve lenf sistemine, dördüncüsü salgı bezleri ve organlara, beşincisi kaslar ve iskelete, en dışta olan altıncısı ise deri ve dışkıya bağlantılıdır.

Sol gözün irisi, vücudun sol tarafını, sağ gözün irisi ise sağ tarafını gösterir. Birçok kısım ve işlev her iki iriste de yansıtılır. Genelde, üst bedendeki organ ve işlevler, irisin üst kısmında, alt bedendekiler ise irisin alt kısmında gözlemlenir.
İris üzerindeki beyaz noktaların, şişmeler, aşırı uyarı ve stresten oluştuğu düşünülür. İris çevresinde oluşan siyah çizgi ise, ciltte toksinlerin oluşmaya başladığının ve düzenli dışkı atılamamasının göstergesi olarak değerlendirilir.

İristeki turuncu veya kırmızımsı lekeler ise vücudun kansere olan yatkınlığını gösterir. Pankreasa ait bölümdeki işaretler kişinin kendisine dikkat etmezse şeker hastası olabileceğinin sinyalini verir. Yani iristeki işaretler vücudumuzdaki genetik olarak problemli organların tespit edilmesini sağlayarak önlem almamız için bizi uyarır.
Gözlerimiz ayrıca vücudumuzda yaşanan bir takım aksaklıkları da yansıtır. Mesela fazla ilaç aldığımızda biriken toksinler veya vücutta oluşan iltihaplar da kendisini göz içindeki bir benek şeklinde gösterebilir.”

İridolojistler on değişik bünye yapısı tespit etmişlerdir. Bu bünyelerin her biri vücut sistemi, organlar ve bezler açısından değişik güçlülük-zayıflık dengesi gösterir. Her yapının kendine özgü bir iris dokusu vardır. Sık dokunmuş ipek gibi olan iris dokusu güçlü bir bünyeyi gösterir. Çuval gibi gevşek dokulu bir iris ise zayıf bir bünyeye işaret eder.

Normalin dışındaki iris işaretleri incelendiğinde, gerek iridolojistler gerekse diğer terapistler, o hastanın bünyesini dengeleyecek tedavileri oluşturabilirler. Deneyimli bir iridolojist, oluşmakta olan sağlık sorunlarının erken uyarılarına da özellikle dikkat eder.

Bir iridolojiste gidildiğinde, irislerin fotoğrafını çeken özel bir fotoğraf makinesi kullanılır. Bu makine sağdan-sola, yukarı-aşağı, ileri-geri hareket edebilir. Gözün dokusu yanlardan aydınlatılarak izlenir. Böylece uzman gözün tüm detaylarını film üzerinde yakalar ve bunları inceleyerek hastanın zayıf ve sağlıklı yönlerini tespit eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV