a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor

Türkiye de Optisyenlik müesseselerinde bulunan kullanılmamış gözlük çerçevelerine milad biçilirken, Fransa’ da kullanılmış çerçevelerin satışını kolaylaştırmak için yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar yapılıyor.

25 Haziran 2024 - 17:30 'de eklendi.

İkinci el çerçeveler: gözlükçülerin idari yükümlülükleri tartışılıyor

Optisyenlerin ikinci el gözlük satışları konusu, Senato’nun ekonomik hayatı kolaylaştırmaya yönelik yasa tasarısını incelemesi sırasında gündeme geldi.

Fransız sağlık sigortası sistemi (Assurance maladie) ve Ocam tarafından kapsanmasının yanı sıra, perakendeciler üzerindeki idari kısıtlamalar konusu da gündeme geldi.

Senatör Nathalie Delattre ve diğer 7 seçilmiş temsilci tarafından sunulan bir değişiklik önergesi, optisyenler için ikinci el ürünlerin satılmasıyla ilgili formalitelerin basitleştirilmesini önerdi. “Şu anda, ikinci el ticareti yapmak isteyen herhangi bir dükkan, ana dükkanının bulunduğu valilik veya kaymakamlığa önceden beyanda bulunmak ve ev eşyası perakendecilerinin kaydını tutmak gibi oldukça kısıtlayıcı idari yükümlülüklere uymak zorundadır. Bu prosedürler aslında ikinci el malları düzenlemek için tasarlanmıştır ve bu nedenle gözlük için uygun değildir.

Bu prosedürler külfetlidir, ikinci el işyeri açmak için uzun işlem süreleri (genellikle üç aya yakın) içerir ve gözlükçünün işiyle ilgisi yoktur.” şeklinde açıklamıştır. Ceza Kanunu, ikinci el eşya satıcılarının “satmak ya da takas etmek amacıyla edinilen ya da elde tutulan eşyaların niteliğini, özelliklerini, menşeini, ödeme yöntemini ve tanımını gösteren ve bu eşyaların ve bunları satan ya da takas eden kişilerin tespit edilmesini sağlayan” günlük bir kayıt tutmalarını gerektirmektedir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi 6 ay hapis ve 30.000 Avro para cezası ile cezalandırılır.

Optisyenler için bir istisna yaratmayı amaçlayan değişiklik, destek bulamaması nedeniyle metni hazırlayanlar tarafından geri çekildi. “Metnin raportörü Catherine Di Folco şu soruyu sordu: “Antikacıların ve ikinci el eşya satıcılarının tabi olduğu çalıntı malların taşınmasına ilişkin ceza mevzuatından muaf olmak için neden kendimizi gözlükçü dükkanlarıyla sınırlayalım? Hükümet de, Devlet Bakanı Marina Ferrarin aracılığıyla, özellikle kamu sağlığına ilişkin zorunlulukları gerekçe göstererek olumsuz görüş bildirdi: “Günümüzde tıbbi cihaz olan çerçevelerin izlenebilirliğini garanti altına almak esastır. İkinci olarak, birçok çerçeve suç şebekeleri tarafından pazarlık kozu olarak kullanılabilecek lüks ürünlerdir. Dolayısıyla bunların menşeini garanti altına almamız gerekiyor”.

Nathalie Delattre tarafından sunulan ve prosedürleri basitleştirerek optisyenlerin kurulumunu kolaylaştırmayı amaçlayan diğer değişiklik de geri çekildi. Hükümetin görüşüne göre, “geçici bir fatura numarası ile bir derogasyon (istisna) sistemi getirmek, geçici numaraları kesin numaralara dönüştürmek için fazladan bir adım ekleyerek mevcut prosedürü karmaşıklaştıracaktır. Numaraların çoğaltılması, geçici numara elde edilir edilmez dolandırıcılık riskini de artıracaktır”.

Bu değişiklikler, erken parlamento seçimlerinin ardından tasarı yeniden ele alındığında yeniden gündeme getirilebilir ve tartışılabilir. Ulusal Meclis’teki ilk okumadan geçen metin, yeni Meclis’te ya da ortak bir komisyonda ikinci okuma için geri dönecektir. Bu nedenle nihai içeriği şu anda oldukça belirsizdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, 1890’ları günümüze taşıyan muhteşem bir Müze- Otel vardır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Taklit ürünlerde vergi kaybı 7,2 milyar dolar Taklit ürünlerde vergi ka...

Türkiye’de yaklaşık 17,2 milyar dolar büyüklüğe ulaşan kaçak...

Optisyenlik nasıl sürdürülebilir? Optisyenlik nasıl sürdürü...

Almanya da gözlükçü ve optometrist Uwe Hannig, "Optisyenlik ...

Magazin HABERLERİ
Web TV