a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Gözlük Turu” Düzenleyen Optikçilere Ceza

Köylüler art arda muayeneye gidince suistimal ortaya çıktı.Sağlık İşleri Müdürlüğü’ndeki ekipte, 20 doktor, 2 diş hekimi, 3 laborant, 7 hemşire ve 43 eczacı görev yapıyor.  Toplam 185 kişilik ekip, hastaneler, eczaneler ve optikçilerden gelen faturaları mercek altına alıyor. Yapılan işlemin tıbben ‘uygun’ ya da ‘değildir’ değerlendirmesi yapan ekipler, hastanelerin yataklı tedavi bölümlerinden gelen faturaların tamamını, […]

16 Temmuz 2011 - 10:14 'de eklendi ve 1293 kez görüntülendi. A+A-

“Gözlük Turu” Düzenleyen Optikçilere Ceza

Köylüler art arda muayeneye gidince suistimal ortaya çıktı.Sağlık İşleri Müdürlüğü’ndeki ekipte, 20 doktor, 2 diş hekimi, 3 laborant, 7 hemşire ve 43 eczacı görev yapıyor.

 Toplam 185 kişilik ekip, hastaneler, eczaneler ve optikçilerden gelen faturaları mercek altına alıyor.

Yapılan işlemin tıbben ‘uygun’ ya da ‘değildir’ değerlendirmesi yapan ekipler, hastanelerin yataklı tedavi bölümlerinden gelen faturaların tamamını, ayakta tedavinin de bir kısmını örnekleme yöntemiyle seçerek inceliyorlar.

Kendilerine ”Fatura timi” adı veren ekip, yaptıkları titiz incelemeler sonucunda bir suistimali daha ortaya çıkardılar. Ekipler, aynı köyden vatandaşların, 15-20’şer kişilik gruplar halinde, art arda göz muayenesine gittiklerini tespit edince araştırmayı derinleştirdiler.

Araştırmada, köylüleri minibüsle getiren ve gözlük veren optikçinin farklı, göz merkezinin de farklı mahallede olması şüpheyi daha da artırdı. Aynı köyden insanların, aynı rahatsızlıktan aynı günde ya da art arda rahatsızlanmasının tesadüf olamayacağını düşünen ekipler, suistimali ortaya çıkardılar.

-”İHTİYACI OLMAYANA DA GÖZLÜK YAZDIRILDI”-

Yapılan araştırmada, optikçilerin köylerden minibüsle topladıkları vatandaşları kentteki göz merkezlerinde muayene ettirip gözlük yazdırdıkları belirlendi. Bu köylülerin bazılarında hiçbir göz rahatsızlığı bulunmamasına rağmen gözlük yazıldığı anlaşıldı.

SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fatura timinin bilgisayar destekli takibinde, köylere ”gözlük turu” düzenleyen optikçilere ceza kesmekle kalmayıp, haklarında Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Gerçek, optikçilerin köy ve mahalle demeden toplu halde göz kliniğine hasta taşıdıkları belirterek, ”Optik bir mahallede, göz merkezi başka bir mahallede ve vatandaş da başka bir yerden getirilmiş. Art arda hastaların aynı köyden geldiğini uzmanlarımız fatura incelemelerinde ortaya çıkardı” dedi.

Suistimali belgelemek için hastaları tek tek çağırarak konuştuklarını ifade eden Gerçek, hastaların, optikçilerin, kendilerini minibüsle topladıklarını itiraf ettiklerini belirterek, ”İhtiyacı olan olmayan herkese gözlük yazıldığını tespit ettik. Bunların karşılığında devletimiz optikçilere para ödemiş. Bir vatandaşımızın göz kliniğine girişini yaptırıp gözlük almadan çıkmasının bile devletimize maliyeti 30 lira. Uzak ve yakın gözlük camı ile çerçeveyle birlikte bir kişiye gözlük yazmanın maliyeti 150-200 TL’yi buluyor” dedi.

Gerçek, yasal olmayan çeşitli işlemleri gerçekleştiren 100 optikçiyi uyardıklarını ve 100 optikçiye de 57 bin lira ceza kestiklerini vurgulayarak, ”Optiklere verdiğimiz ceza hasta toplama işinden kaynaklanıyor. Reçete milleti minibüslerle toplayıp muayene ettirip gözlük veriyorlar. Bu uygulama vatandaşa hizmet gibi gözükse de kanunen yasak. Gözü bozuk olmayana gözlük yazılması da suç. Bu konuda reçetede imzası bulunan doktorlar hakkında da gerekli yasal işlem yapılmasını sağlıyoruz” dedi.

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’daki optikçilere ayda yaklaşık 2 milyon lira ödeme yaptıklarını anlatan Gerçek, devletin vatandaşına en iyi sağlık hizmetini sunmak için gösterdiği çabayı suistimal edip haksız kazanç sağlamak isteyenlerle mücadeleyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/ihtiyaci-olmayana-da-gozluk-yazdirildi-7522.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Turgay Sevinç
Turgay Sevinç
10 yıl önce

Yolsuzluk sa Kartal Göz Hst.ne Baksınlar.Bandırma – Erdek – Yalova – Mudanya – Gölcük vb. yerlerden Temad denen dernek aracılığı ile (derneğe otobüs başına 200 tl vererek)hasta toplayıp yedirip içirip 40 kişilik otobüste bulunan insanların en az 30 unu ameliyat eden hastahane bu güne kadar devletten kaç milyon aldı,canım devletimin (sgk)çalışanları nasıl oluyorda uyanmıyorlar acaba???????????

kerim aygündüz
kerim aygündüz
10 yıl önce

150 – 200 tl yı buluyormuş devlete maliyeti duyda inanma

MURAT KÜÇÜKÇOLAK
MURAT KÜÇÜKÇOLAK
10 yıl önce

bu işi yapan kişileri her meslek ten temizlemek gerekir düzgün çalışanların önü de açılmış olur ….

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx