Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Gözlük Turu” Düzenleyen Optikçilere Ceza

Köylüler art arda muayeneye gidince suistimal ortaya çıktı.Sağlık İşleri Müdürlüğü’ndeki ekipte, 20 doktor, 2 diş hekimi, 3 laborant, 7 hemşire ve 43 eczacı görev yapıyor.  Toplam 185 kişilik ekip, hastaneler, eczaneler ve optikçilerden gelen faturaları mercek altına alıyor. Yapılan işlemin tıbben ‘uygun’ ya da ‘değildir’ değerlendirmesi yapan ekipler, hastanelerin yataklı tedavi bölümlerinden gelen faturaların tamamını, […]

16 Temmuz 2011 - 10:14 'de eklendi ve 1153 kez görüntülendi. A+A-

“Gözlük Turu” Düzenleyen Optikçilere Ceza

Köylüler art arda muayeneye gidince suistimal ortaya çıktı.Sağlık İşleri Müdürlüğü’ndeki ekipte, 20 doktor, 2 diş hekimi, 3 laborant, 7 hemşire ve 43 eczacı görev yapıyor.

 Toplam 185 kişilik ekip, hastaneler, eczaneler ve optikçilerden gelen faturaları mercek altına alıyor.

Yapılan işlemin tıbben ‘uygun’ ya da ‘değildir’ değerlendirmesi yapan ekipler, hastanelerin yataklı tedavi bölümlerinden gelen faturaların tamamını, ayakta tedavinin de bir kısmını örnekleme yöntemiyle seçerek inceliyorlar.

Kendilerine ”Fatura timi” adı veren ekip, yaptıkları titiz incelemeler sonucunda bir suistimali daha ortaya çıkardılar. Ekipler, aynı köyden vatandaşların, 15-20’şer kişilik gruplar halinde, art arda göz muayenesine gittiklerini tespit edince araştırmayı derinleştirdiler.

Araştırmada, köylüleri minibüsle getiren ve gözlük veren optikçinin farklı, göz merkezinin de farklı mahallede olması şüpheyi daha da artırdı. Aynı köyden insanların, aynı rahatsızlıktan aynı günde ya da art arda rahatsızlanmasının tesadüf olamayacağını düşünen ekipler, suistimali ortaya çıkardılar.

-”İHTİYACI OLMAYANA DA GÖZLÜK YAZDIRILDI”-

Yapılan araştırmada, optikçilerin köylerden minibüsle topladıkları vatandaşları kentteki göz merkezlerinde muayene ettirip gözlük yazdırdıkları belirlendi. Bu köylülerin bazılarında hiçbir göz rahatsızlığı bulunmamasına rağmen gözlük yazıldığı anlaşıldı.

SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fatura timinin bilgisayar destekli takibinde, köylere ”gözlük turu” düzenleyen optikçilere ceza kesmekle kalmayıp, haklarında Cumhuriyet Savcılığı’na da suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Gerçek, optikçilerin köy ve mahalle demeden toplu halde göz kliniğine hasta taşıdıkları belirterek, ”Optik bir mahallede, göz merkezi başka bir mahallede ve vatandaş da başka bir yerden getirilmiş. Art arda hastaların aynı köyden geldiğini uzmanlarımız fatura incelemelerinde ortaya çıkardı” dedi.

Suistimali belgelemek için hastaları tek tek çağırarak konuştuklarını ifade eden Gerçek, hastaların, optikçilerin, kendilerini minibüsle topladıklarını itiraf ettiklerini belirterek, ”İhtiyacı olan olmayan herkese gözlük yazıldığını tespit ettik. Bunların karşılığında devletimiz optikçilere para ödemiş. Bir vatandaşımızın göz kliniğine girişini yaptırıp gözlük almadan çıkmasının bile devletimize maliyeti 30 lira. Uzak ve yakın gözlük camı ile çerçeveyle birlikte bir kişiye gözlük yazmanın maliyeti 150-200 TL’yi buluyor” dedi.

Gerçek, yasal olmayan çeşitli işlemleri gerçekleştiren 100 optikçiyi uyardıklarını ve 100 optikçiye de 57 bin lira ceza kestiklerini vurgulayarak, ”Optiklere verdiğimiz ceza hasta toplama işinden kaynaklanıyor. Reçete milleti minibüslerle toplayıp muayene ettirip gözlük veriyorlar. Bu uygulama vatandaşa hizmet gibi gözükse de kanunen yasak. Gözü bozuk olmayana gözlük yazılması da suç. Bu konuda reçetede imzası bulunan doktorlar hakkında da gerekli yasal işlem yapılmasını sağlıyoruz” dedi.

Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’daki optikçilere ayda yaklaşık 2 milyon lira ödeme yaptıklarını anlatan Gerçek, devletin vatandaşına en iyi sağlık hizmetini sunmak için gösterdiği çabayı suistimal edip haksız kazanç sağlamak isteyenlerle mücadeleyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/ihtiyaci-olmayana-da-gozluk-yazdirildi-7522.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Genelge! Yeni Genelge!

Klipsli gözlük çerçeveleri ithalatında ki muamma çözüldü....

Birlik Genel kurula gidiyor Birlik Genel kurula gidiyor

Büyük Genel Kurul’umuzun ve Merkez Organları Seçimlerinin yapılacağı tarih belirlendi....

Yeni yatırım listesine alındı! Yeni yatırım listesine alındı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretim kabiliyetini artırmak amacıyla başlattığı ve yıllık 30 mily...

Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların Değerlendirilmesi Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların De...

Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerdeki körlüklerin % 80'i koruyucu ve/veya uygun tedavi edici yöntemlerle, ortadan kaldırılabilir. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Turgay Sevinç
Turgay Sevinç
9 yıl önce

Yolsuzluk sa Kartal Göz Hst.ne Baksınlar.Bandırma – Erdek – Yalova – Mudanya – Gölcük vb. yerlerden Temad denen dernek aracılığı ile (derneğe otobüs başına 200 tl vererek)hasta toplayıp yedirip içirip 40 kişilik otobüste bulunan insanların en az 30 unu ameliyat eden hastahane bu güne kadar devletten kaç milyon aldı,canım devletimin (sgk)çalışanları nasıl oluyorda uyanmıyorlar acaba???????????

kerim aygündüz
kerim aygündüz
9 yıl önce

150 – 200 tl yı buluyormuş devlete maliyeti duyda inanma

MURAT KÜÇÜKÇOLAK
MURAT KÜÇÜKÇOLAK
9 yıl önce

bu işi yapan kişileri her meslek ten temizlemek gerekir düzgün çalışanların önü de açılmış olur ….

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Genelge! Yeni Genelge!

Klipsli gözlük çerçeveleri ithalatında ki muamma çözüldü....

Birlik Genel kurula gidiyor Birlik Genel kurula gidiy...

Büyük Genel Kurul’umuzun ve Merkez Organları Seçimlerinin ya...

Yeni yatırım listesine alındı! Yeni yatırım listesine al...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, ithal edilen ürünlerin Tü...

Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların Değerlendirilmesi Göz Muayenesi İçin Başvur...

Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerdeki körlüklerin % 80'i ko...

KVKK Sorumluluğu KVKK Sorumluluğu

VERBİS Nedir? Kayıt süresi ne zaman? Yükümlülüğü kimleri kap...

OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Gündem, Haberler, Sgk
HAİN SALDIRIYI NEFRETLE KINIYORUZ

Diyarbakır- Silvan’ da uğradıkları saldırıda yaşamlarını yitiren askerlerimize Allah’ dan rahmet, başta yaşamlarını yitiren çocuklarımızın aileleri olmak üzere bütün ülkemize...

Kapat