a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Hazır Okuma Gözlüğü Gerçeği

Kollarınızı iyice uzatmadan yakını okuyamayacak duruma geldiğinizde tek odaklı gözlükleri göz önünde bulundurmaya ihtiyacınız olabilir.

21 Nisan 2022 - 10:00 'de eklendi ve 4005 kez görüntülendi. A+A-

Hazır Okuma Gözlüğü Gerçeği

Okuma gözlükleri iki ana biçimde gelir: okuma reçetesinde tüm gözlük camının yapıldığı tam çerçeveli ve burunda daha alçak duran yarım çerçeveli, daha küçük gözlükler.

Tam okuma gözlükleri malzemeye yakından odaklanmakla çok zaman geçiren kişiler için uygundur. Gözlüklerden yukarı ve odanın etrafına bakarsanız her şey bulanık görünür.

Aksine, yarım gözlü okuma gözlükleri yakın iş için aşağı ve camlardan bakmanıza, uzağı görmek için yukarı ve camların üstünden bakmanıza olanak tanır. Genel olarak, geçmişte hiç gözlüğe ihtiyaç duymamış kişiler, yakını düzeltmenin yanı sıra uzağı düzeltme ihtiyacınız da varsa genelde daha iyi bir seçenek olan çift odalı lensler veya çizgisiz progresif lensler yerine okuma gözlüğüyle başlar.

Loş ışıklı bir restoranda bir akşam gibi geçici kullanım için kullanışlı aksesuarlar arasında kalem boyutunda kutulara sığan küçük katlanabilir okuyucular ve askı gibi boyna takılan büyüteçler bulunur.

Bir cüzdana kolayca giren kredi kartı boyutundaki plastik lensleri görmüş olabilirsiniz; bunlar kitap okumak için berbattır ama menüde köfte mi krep mi yazıyor diye bilmek istediğinizde yaşadığınız çaresizlik anları için iyidir.

Dışarıda güneşte takmak için UV koruması olan renkli okuma gözlükleri de mevcuttur; popüler bir tür çift odaklı güneş gözlüğüdür, uzağa bakmak için reçetesiz bir üst yarı ve yakına bakmak için okuma reçeteli alt yarı vardır.

Özel yapım okuma gözlükleri neden önceden üretilmiş okuma gözlüklerinden daha iyidir?

Okuma gözlükleri bir optik mağazasında her birey için özel yapılabilir ya da bir mağazadan hazır alınabilir.

Hazır yapım okuyucular 1990’lı yıllarda popüler oldu: O yıllarda öncekinden üç kat daha fazla, her yıl tahminen 30 milyon adet satıldı. Özel gözlüklerden daha ucuzdur, az bir meblağ ile birkaç tane almanıza olanak tanır.

Hazır gözlükler birçok eğlenceli stil ve renklerde de mevcuttur, o yüzden fazla parayı riske atmadan cüretkar bir gözlük alıp modayı yakalayabilirsiniz.

Tarzını sevmezseniz her zaman daha gösterişsiz görünen daha ucuz bir gözlük alabilirsiniz. Önceden yapılmış okuma gözlükleri evin farklı odalarının yanı sıra arabanızda, ofisinizde, bavulunuzda, el çantanızda, teknenizde fazladan çift bulundurmanıza olanak verir.

Hazır yapılmış okuma gözlüklerini satın almanın kusuru, esas olarak herkese uyan tek bir kalıp olmasıdır. Reçete her iki gözlük camında aynıdır ve bu camların optik merkezi her kullanıcı için özel yapılmamıştır.

Birçok kişi iki göz için de tam olarak aynı reçeteye sahiptir ve hemen herkesin reçetelerinde en az küçük bir miktar astigmatizm düzeltmesi bulunur.

Baş ağrısı, göz zorlanması, hatta bulantı esas reçetenizden fazla uzak veya göz bebeklerinizin merkezinden çok uzak optik merkezlere sahip okuma gözlüğü takmaktan kaynaklanabilir. Bu sorunları yaşarsanız özel okuma gözlüğü için göz doktorunuzu ziyaret edin.

Ayrıca, okuma gözlüğünü bilgisayar gözlüğüyle karıştırmayın. Bilgisayar ekranınıza bakmak için okuma gözlüğünüzü kullanıyorsanız muhtemelen pek işe yaramıyordur. Öncelikle, basılı malzemeyi okumak, bilgisayar ekranından metin okumaktan daha yakın bir mesafede yapılır.

Ayrıca, okuma gözlükleriniz monitörünüze bakmak için başınızı arkaya yaslamaya sizi zorlayan türdense boyun kaslarınıza gereksiz zorlanım yüklersiniz. Bilgisayar kullanıcıları aslında bilgisayar gözlüğü reçetesine yatırım yapmalılardır.

Göz muayenesini ihmal etmek
Önceden yapılmış okuma gözlüklerini kullanmaktaki başka, daha ciddi sorun gözlükten çok onu satın alan kişilerle ilişkilidir.

Aslında, presbiyoplara dair bir araştırma, %17’sinin göz muayenesiyle uğraşmamak için okuma gözlükleri satın aldığını açığa çıkarmıştır.

Sağduyu ve sağlıklı gözler reçete değiştirmeniz gerektiğinde veya en azından her iki yılda bir göz doktoruna danışmanızı gerektirir. Bir okuma gözlüğü ihtiyacı yürürlükte olan doğal yaşlanma sürecinden fazlası olmayabilir. Ama zamanında yakalanırsa tedavi edilen ciddi bir göz sorununu da işaret edebilir.

Örneğin, başta belirtisi olmayan ama ilaçla kontrol edilmezse görüşünüzü çalan glokom ciddi bir göz hastalığıdır. Basit bir test glokomu erken aşamalarında tespit edebilir ama testi yaptırmak üzere bir göz muayenesi için önce göz doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların başında Luxottica firmasınca üretilen güneş gözlüğü markalarının, ucuz ürün...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenl...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belgesi alan Optisyen, Doktor, Di̇ş Heki̇mi Ve Eczacılar ile yardımcı sağlık pe...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan Shamir hisseleri...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'in yüzde 50'sini 130 milyon dolara satın aldıktan sonra, kalan yüzde 50'sin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Ahiretten Mektubumdur! Ahiretten Mektubumdur!

Bugün ebediyete intikal edişimin 40. günü ve benim için bu ö...

Doğru Gözlükle Göz Kaymaları Düzeltilebilir Doğru Gözlükle Göz Kaymal...

Her yaşta tedavisi mümkün olan şaşılığın büyük çoğunluğu 2 -...

Kuru göz semptomuna maruz kalıyor Kuru göz semptomuna maruz...

Doğum Kontrol Hapı kullanan kadınlar sıklıkla artan kuru göz...

Aydın ailesinin Taziye mesajı Aydın ailesinin Taziye me...

Cenazemize iştirak edenlere, cenazemiz sebebiyle hayır kurul...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Tıbbi Cihaz Yönetmelikler...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yö...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x