a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Güneş gözlüğüne yasal düzenleme

Geçtiğimiz yıl yayınlamış olduğumuz aşağıdaki haberi okuduğumuzda hepimiz yapılması gereken bu yasal düzenlemeden dolayı mutlu olmuştuk. Çünkü bir optik gözlük kadar, güneş gözlüğünün de sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu bir meslek temsilcisi olarak çok iyi bilmekteyiz. Haberin yayın tarihinden bu yana maalesef bu konuda hiç bir şey yapılmadığını görmekteyiz. Türkiye’de güneş gözlüklerinin optikçilerden çok […]

29 Ağustos 2012 - 1:21 'de eklendi ve 1403 kez görüntülendi. A+A-

Güneş gözlüğüne yasal düzenleme

Geçtiğimiz yıl yayınlamış olduğumuz aşağıdaki haberi okuduğumuzda hepimiz yapılması gereken bu yasal düzenlemeden dolayı mutlu olmuştuk.

Çünkü bir optik gözlük kadar, güneş gözlüğünün de sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu bir meslek temsilcisi olarak çok iyi bilmekteyiz.

Haberin yayın tarihinden bu yana maalesef bu konuda hiç bir şey yapılmadığını görmekteyiz.

Türkiye’de güneş gözlüklerinin optikçilerden çok market, benzin istasyonu, Konfeksiyon mağazalarında, pazar yerlerinde, internet sitelerinde satılmakta ve bazı tedarikçilerimizde ticaret uğruna bu satışa göz yummaktadır.

Hatta bu firmalara ithal ettikleri gözlükleri optisyenlik müesseselerine verdiği fiyatın çok altında vererek gözlükçüleri rekabet edemeyecek duruma getirmektedirler.

Şimdilik bu firmaların ismini buradan yayınlamıyoruz ancak bu firmalar hepimizce bilinmektedir. Yaz sezonunun sonuna yaklaştığımız bu günlerde yapılan kampanyalarla çok ucuza markalı gözlüklerle karıştırılarak satılan kalitesiz güneş gözlükleri toplum sağlığını tehdit etmektedir.

Sadece güneş gözlüğü değil, sektörümüze zarar veren her konuyu buradan sizlerle paylaşacağız. Lütfen bize yazın.

bilgi@optisyeninsesi.com

* Bu konuda Sağlık Bakanlığı nın acilen yasal bir düzenleme ile Güneş gözlüğü satışlarını Optisyenlik Müesseselerine vermelidir..

*Tedarikçi firmalar sektörün neresinde durması gerektiğine karar vermelidirler. Gözlükçülerin mi tedarikçisi olacaklar yoksa Marketçilerin mi?

*Tedarikçi firmalar, sektöre destek adına reklamlar vermeli, reklamların halkı biliçlendirici, Güneş gözlüğünün gözlükçüden alınması gerektiğini vurgulamalıdır.

Geçtiğimiz yıl TBMM’nin önermiş olduğu yasal düzenleme ile ilgili haberden alıntı :

.
Güneş gözlüğüne yasal düzenleme geliyor.
TBMM Kanser Araştırma Komisyonu’nca hazırlanan raporda okul ve marketlerde kalori mönüsü belirtilmesinin yanı sıra şapka ve güneş gözlüğünde de yasal düzenleme önerildi.

TBMM Kanser Araştırma Komisyonu, kanser vakalarının önüne geçebilmek için hazırladığı raporu tamamladı. Komisyon raporunda, kanserin en önemli nedeni olan obeziteye karşı çocukların korunması için okul ve marketlerde satılan ürünler ile lokantalardaki mönülerin kalorilerinin açıkça belirtilmesi istendi.

Komisyon ayrıca, güneş ışınlarının zararlı etkenlerine karşı şapka, gözlük, güneş kremi gibi önlemlerin alınmasına yönelik yasal düzenleme yapılması ve fast food reklam ve satışlarının sıkı takibe alınması önerisinde de bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
hakan
hakan
29 Ağustos 2012 15:34

Tüm Gözlükçüler kendilerine ait olmayan Güneş Gözlüklerinin bir vidasını bile takmamalı. Şahsen ben dükkanlarımda bu uygulamayı yerine getiriyorum. Tanıdık bile olsa benden alınmayan Güneş Gözlüklerine dokunmuyorum. Çünkü tecrübelerle de sabittirki , zaten ahı gitmiş vahı kalmıış bir gözlüğe vida takacakken bir şey olursa , o gözlük dünyanın en değerli gözlüğü oluveriyor bir anda. Birde çok entrasan bir konu vida veya sap için gelen güneş gözlüğü sahiplerinin hepsi ama HEPSİ nasıl oluyorsa bu gözlükleri yurt dışından hediye almış. Kendilerine gözlüğü nerden aldıysanız orası daha iyi yardımcı olur işin doğrusu bu dendiğinde cevap hep aynı yurt dışından hediye geldi. Gözlüğe bakıyorsun pazarda… Read more »

hüseyin
hüseyin
30 Ağustos 2012 15:15
Reply to  hakan

pazardan aldım demeye utandıkları için hediye diyorlar :)) fakat bi okadar trajik bi durum varkibu emitasyon gözlük kullanan kişilere bakın cep telefonlarına bakın 1000 tl nin altında degildir gözlüge pazara giderler cep telefonunun enson çıkan modellerini takip ederler 6 ayda bir telefon degişirler emitasyon gözlüklerinden vaz geçemez onu yıllacada kullanırlar gözlügünün emitasyon oldugunu yüzlerine söyleyince şaşırma numarası ile aaaa nasıl olur ya paristen yada londra dan geldi diyorlar :))

levent
levent
29 Ağustos 2012 15:31

Güzel bir konuya değinmişsiniz..Yandaş medyaydı,karekottu,yeni meslek adamlarıydı derken gündemi farkında olmadan kaçırıyoruz. Civarında avm olan arkadaşlar,bahsedilen konu çok önemli, birlik olup derneği göreve çağıralım,tespitler yapalım,Bizlerde derneğimize sahip çıkıp arkasında duralım. Bu isimlerin önce dernek tarafından uyarılmasını ve olmuyorsa deşifre edilmesini sağlayalım.başka çıkar yolu yok bu işin. Tüm avm’lerde katlı mağazalar zinciri olan bir firma bu işi yapıyor.çok uzun vadelere ve bizlerden çok ucuza bizim satmamız gereken ürünleri satıyor. Sattıkları ürünler belki model olarak değil ama marka olarak birebir aynısı.aynı fiyatlarla ve vadelere bize teklif edilse bizlerde bu ürünleri pek ala alıp satabiliriz.firmayı uyardığınızda cevap olarak “biz vermedik bilmiyoruz nereden temin… Read more »

ersin
ersin
29 Ağustos 2012 14:39

Mesleki acıdan yapılan gercekten bizlere büyük saygısızlık… Tedarikçilerimizin bizlere verdiği ürünleri market yada büyük giyim mağazalarına vermesi gercekten içler acısı bir durum. Benim sattığım A marka bir ürünü sattığım fiyatın altında bir konfeksiyon Firması rahatlıkla satabiliyor cok merak ediyorum tedarikçilerimiz bizleri değilde,meslekle hiçbir bağı olmayan firmalarımı kolluyor,daha ucuz verip daha ucuz satmalarınamı neden oluyorlar ve sattıkları güneş gözlüğünde bir problem oldugunda müşteri ilk bize geliyor ben bununla muhatap olmak istemiyorum. Çünkü meslektasımın satıp kazandığı bir ürün değil ve bu sattıkları ürünleri dükkanımdan içeriye sokmak kesinlikle istemiyorum. Siz Tedarikçiler bence ürünlerinizi verirken biraz daha düşünün unutmayın ki her yazın bir kışı… Read more »

ZAFER COŞAR
ZAFER COŞAR
29 Ağustos 2012 09:15

OLMAZ BÖYLE ŞEY, ÖNCE EĞİTİM ŞART. BÜTÜN ORGANLARIMIZ ÇOK ÖNEMLİDİR AMA GÖZ SAĞLIĞIMIZ HER NEDENSE HER ZAMAN İKİNCİ PLANDA KALMIŞTIR VEYA İHMAL EDİLMEKTEDİR. BIRAKIN SATSINLAR ZARARINI ÇEKSİNLER, BİZ OPTİKÇİLER İŞPORTA DA SATILAN BU ÜRÜNLERİN GÖZ SAĞLIĞINI TEHDİT ETTİĞİNİ NE KADAR ANLATMAYA ÇALIŞSAK NAFİLE. HER İŞİN BAŞI EĞİTİM GELİYOR.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Magazin HABERLERİ
Web TV