a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar kişinin ihtiyacı güneş gözlüğü veya numaralı gözlük, gözlük sektörünün büyüklüğünü gösteriyor.

08 Nisan 2024 - 11:59 'de eklendi ve 2091 kez görüntülendi. A+A-

‘Gözlük’lere dikkat!

Yabancı şirketler gelip zincirler açıyor, satın almalar yapıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Uygulama Tebliği’nde geçtiğimiz ay değişiklik yaptı.

Alptekin Düven- 16 Mart 2024 tarihli tebliğ gözlüğü ‘Görmeye Yardımcı Tıbbi Malzemeler ‘olarak tanımlamış. Bu tanıma göre gözlüklerinizi mutlaka ‘Sağlık Bakanlığı’ denetiminde ve optisyen belgesi olan kişinin bilfiil satış noktasında bulunduğu gözlük satış noktalarından alacaksınız. Ayrıca optisyenlerin reçetesiz olarak numaralı gözlük camı satmaları, vermeleri veya tavsiye etmeleri, otorefroktometre ve keratometre gibi bilgisayarlı aletler ile olanlar da dahil olmak üzere her nevi göz ve görme muayene ve testleri yapmaları veya müesseselerinde bu işlere yarayan her türlü aletleri ve cihazları bulundurmaları kanunen yasaktır.

Gözlük pazarı yüksek ciroya sahip sektör. Pazarın yüzde 90’ı güneş gözlüğü, çerçeve ve cam. Kontak lensi de ekleyince sektörün büyüklüğü ortaya çıkıyor. Pazarın büyüklüğü, pazarda ürün arz eden yasal tedarikçilerin yanında, yasa dışı yollarla gözlük ve yedek parçasını tedarik eden kaçakçıların varlığına da yol açmış. Bu kaçakçılara hukuksal işlemlerin yapıldığını, milyonlarca kaçak gözlük ve çerçevenin piyasaya arz edilmek üzere el konulduğu haberlerini okuyoruz. Pazar çok büyük, kâr oranı da buna paralel olarak yüksek olunca haksız kazanç sağlamayı düşünenler bu sektörde dürüst satıcıları da inanılmaz biçimde haksız rekabetle karşı karşıya bırakıyor.

Kaçak yollarla getirilen gözlük ve yedek parçaları ya da markaların sahteleri gümrükten geçmeyince vergi kaybı yanında halkın göz sağlığı da tehdit ediliyor. Çin gözlükleri ile ilgili piyasada konuşulan kalite yorumları da suçu Çin’e yüklemek oluyor. Unutmayalım Çin, Dünya Ticaret Örgütü’ne üye ülke. Kalitesi yüksek ürünleri Amerika ve Avrupa vitrinlerinde yer alıyor.

Devlet gözlük çerçeve bedeli olarak SGK’lı hastaya 118.80 TL ödeme yapıyor. Bu çerçeveyi beğenmeyip başka bir çerçeve için aradaki farkı gözlükçüye siz ödüyorsunuz. Sağlık Bakanlığı denetiminde ve resmi meslek odasına üye olan dürüst gözlük satış noktaları yanında mesleğinde haksız kazanç sağlamak için devletten ve hastadan para alıp kaçak yollarla alınmış gözlük çerçevelerini, TAREKS’e işlenmeden veya TAREKS’e yanıltıcı biçimde işletip satanlara yapılan operasyonları duymaktayız.

Peki bu konuda tüketici kendisini nasıl koruyacak? ‘ İşportadan alma. Sokaktan alma, tanıdığından al’ demek yetmiyor. Tanınmış, ticaret odasına, meslek odasına kayıtlı gözlük satış noktalarına İzmir’de yapılan operasyonları anımsıyoruz. Ticaret Bakanlığı Ürün Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü, ithal edilen gözlüklerin denetim testinden geçmeden ülkemize girişine izin vermiyor. TAREKS, ithalat ve ihracatta riskli ürünlerin elektronik ortamda belirlenmesidir. Gözlük satış noktalarındaki ithal gözlükler TAREKS’’e kayıtlı olmak zorundadır.

Denetim görevi devlet kurumları yanında tüketiciler adına meslek odalarına daha fazla yetkiler verilerek gözlük sektöründeki haksız rekabet ve tüketici mağduriyeti ortadan kaldırılmalıdır.

 

Kaynak: https://www.gazeteyenigun.com.tr/makale/19809529/alptekin-duven/gozluklere-dikkat

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul toplantısı karar...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantısında hissedarlar, 2023 mali yılı için hisse başına 3,95 Avro temettü dağıtı...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/5/2024 tarihli ve 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelg...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 100 metre finalinde 10.53 saniyelik derecesiyle şampiyona rekoru kırarak altı...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yıllık genel kurul toplantısı kararları 2024 yıllık genel kurul t...

EssilorLuxottica'nın Paris'teki Yıllık Genel Kurul Toplantıs...

2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerine ilişkin Genelge 2024/2 sayılı Tıbbi Cihaz...

Tıbbi Cihazlara ilişkin Genelge yürürlükten kaldırılmış, 20/...

Görme engelli Serkan Yıldırım, şampiyona rekoru kırarak dünya şampiyonu oldu. Görme engelli Serkan Yıld...

Japonya'da düzenlenen Para Atletizm Dünya Şampiyonası'nda 10...

Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV