a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük ya icad edilmemiş olsaydı!..

“Yeryüzünde ilk insan yaşamaya başladığından beridir çabalıyor. Öğrenmek, öğretmek, üretmek, gelişmek yaşamı kolaylaştırmak ve güzelleştirmek için!..” Bugün geldiğimiz noktada durduğumuz yerlere ve yaşadığımız dünyaya bakınca ve kullandığımız alet edavatı düşününce, ilk insana göre yakından uzaktan alakası olmayan büyüklükte şansa sahibiz hepimiz, çok sevindirici gelişmeler var hayatımızı kolaylaştıran, Sahip olduğumuz olanakları sıralamaya kalksam sayfalar yetmez. ancak benim […]

11 Aralık 2012 - 23:22 'de eklendi ve 1287 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük ya icad edilmemiş olsaydı!..

Yeryüzünde ilk insan yaşamaya başladığından beridir çabalıyor. Öğrenmek, öğretmek, üretmek, gelişmek yaşamı kolaylaştırmak ve güzelleştirmek için!..

Bugün geldiğimiz noktada durduğumuz yerlere ve yaşadığımız dünyaya bakınca ve kullandığımız alet edavatı düşününce, ilk insana göre yakından uzaktan alakası olmayan büyüklükte şansa sahibiz hepimiz, çok sevindirici gelişmeler var hayatımızı kolaylaştıran, Sahip olduğumuz olanakları sıralamaya kalksam sayfalar yetmez. ancak benim bu günkü yazı konum gözlük…
.
Yakın zamana kadar varlığından haberdar olup, işlevinin ciddiyetini kavrayamadığım gözlükle tanışalı oluyor bir on yıl kadar. O tarihe kadar gözlük benim için ya doğuştan gereksinimi olan birine hayatını kolaylaştıran bir araç idi ya da “artist” gibi tanımlanan süslü kadınların ve erkeklerin hava atmalarına yarayan süs eşyasıydı.
.
Sonraları güneşten korunmak için icad edilen güneş gözlükleriyle tanıştık. Kırklı yaşlarıma geldiğimde birden bire daha evvel yapabildiğim pek çok şeyi yapamaz, iğneye iplik geçirebilmek gibi,  okuyabildiğim küçücük etiketleri okuyamaz oldum. Üzüldüm şaşırdım. Ve doktora gittim gözlük kullanma zamanımın geldiğini söyledi.
.
Muayene sonucu belirlediği gözlüğümün numarasını gösteren belgeyi verdi elime, hemen bir gözlükçü dükkanına gittim ve gözlüğümle tanıştım. Çok güçlük çektim alışma aşamasında ancak şimdi ayrılmaz ikili olduk kendisiyle!.. Ve ben gözlükle ilgili epey bilgi sahibi oldum. Başta numaralı ve numarasız olduklarını öğrendim.
.
Çinlilerin camları islendirerek mahkemelerde ifadelerini gizleyebilmek için kullandıklarını öğrendim. Tam olarak  mucidini bulamadım. fakat büyük olasılıkla  İtalya’ da yaygınlaştığını öğrendim.
Şair Eşref’i anımsadım;  “Ben şiirlerimi numarasız gözlüklere benzetiyorum. Her takan kişiye uymaları için.” Diyor ya; Ne çok benzer şiir okuyup mutlu olduğumu, duygu selleri yaşadığımı anımsadım.
.
Bugün burada yazabiliyor olmamdan dostlarımın yazdıklarını okuyabiliyor olmama, yolda yolumu kolay bulabilmemi sağlamasından, alışverişimi  kolaylıkla yapabilmeme, telefonumun her çalışında önce gözlüğümün yerinde olup olmadığını kontrol etmeme kadar düşündükçe düşündürüyor beni ve nasıl önemli bir sağlık gereci olduğunu anlıyorum.
.
Anlamakla da kalmayıp dualar ediyorum kendimce icad edene, “Kabul edilmiş dualar yüzünden, kabul edilmemiş olanlardan daha çok gözyaşı dökülmüştür.” sözünün gerçekliğine inanıyorum. Çünkü yaşantımın her hangi bir alanında sahip olduğum herşey için ettiğim dualarımın sonucunda ulaştığım şükür ve teşekkür hallerim bu sözü unutmamamı sağlıyor.
“İlk gözlükçü dükkanı 1783’de Philadelphia’da açıldı. Francis Mc Allister dükkanında gözlükleri bir sepetin içine yığıyor, müşteriler de bunları tek tek deneyerek gözlerine uygun geleni alıyorlardı.”
.
Gözlüğüm şahididir bütün yolculuklarımın, okumalarımın, yazmalarımın, hobilerimin baş aktörü; Ya icad edilmemiş olsaydı, nasıl eksik kalacaktı(k)m.
.
Cemile TORUN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’ puanı geliyor Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’...

Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarında memnuniyete yönelik standartları içeren Türkiye Sağlıkta Kalite Sistemi'ni hayata geçiriyor...

Konusuzluk Konusuzluk

Ben hayatı boyunca apolitik bir adamdım. Şimdi neler konuştuğumuzu görüyorsun....

Yönetmelikte değişiklik Yönetmelikte değişiklik

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişiklik Resmi Gazete ’de yayımlandı....

Kılavuz Kılavuz

Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinin Ek XVI’sında Listelenen Tıbbi Amaçlı Olmayan Ürün Gruplarına Yönelik Ortak Spesifikasyonları Belirleyen Kıla...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sinan
sinan
11 Aralık 2012 23:54

13.yy da italyada yaratılan gözlüğün, 5 yy sonra 18.yy da ilk kez amerikada satılıyor olması imkansız…bilgi kaynağı yanlış olsa gerek, amerika hariç güzel bir yazı

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sağlık kuruluşlarına ‘kalite’ puanı geliyor Sağlık kuruluşlarına R...

Sağlık Bakanlığı, tüm sağlık kuruluşlarında memnuniyete yöne...

Konusuzluk Konusuzluk

Ben hayatı boyunca apolitik bir adamdım. Şimdi neler konuştu...

Yönetmelikte değişiklik Yönetmelikte değişiklik...

Tıbbi Cihaz Satış, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinde Değişikl...

Kılavuz Kılavuz

Tıbbi Cihaz Yönetmeliğinin Ek XVI’sında Listelenen Tıbbi Ama...

Markasını kendi tanıtıyor! Markasını kendi tanıtıyor...

David Beckham, gözlük markasının yeni ürünlerini kendisi tan...

Yaşamın Değeri Yaşamın Değeri

Tutum bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir se...

Konteyner Dükkan Kahramanmaraş’ta! Konteyner Dükkan Kahraman...

Odamız yönetim kurulunun kısa bir süre önce başlattığı bağış...

Vefat ve Başsağlığı (İzmir) Vefat ve Başsağlığı (İzmi...

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

EssilorLuxottica Genel Kurulu yapıldı EssilorLuxottica Genel Ku...

18.000 mağaza ve 200 çevrimiçi satış platformu aracılığıyla ...

Polenler Kör Ediyor Polenler Kör Ediyor

Bahar ayının en sinsi canavarları polenlerin zararı yalnızca...

Magazin HABERLERİ
Web TV