Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük Piyasası: Ticari Marka Lisansları Tekeli!

Tekelleşen markalar arasında kârlı markaların lisans sahipleri peş peşe değişiyor, Optik pazarındaki en iyi oyuncuların kimler olduğunu izlemek zor.

05 Ağustos 2019 - 0:45 'de eklendi ve 2522 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük Piyasası: Ticari Marka Lisansları Tekeli!

Başlangıçta büyük oyuncu
Popüler oyun Monopoly (Tekelcilik oyunu) tüm sokaklar ve gayrimenkul ile ilgilidir.

Tekelleşen markalar arasında kârlı markaların lisans sahipleri peş peşe değişiyor, Dünya çapındaki optik pazarındaki en iyi oyuncuların kimler olduğunu izlemek zor. En az dört büyük şirket şu anda piyasayı harekete geçiriyor.

Christine Höckmann/ OptisyeninSesi Dış Haberler- Bir sonraki adım dikkate alındığında, bağlantılara bakmak sonuçsuz kalmaz. Hangi firmalar uzun süredir dikey dağıtımda olan rekabeti desteklemek istiyor? Ray Ban ya da Gucci gibi yıldız markaları kim istemez?

Son aylarda, gözlük lisanslarının değişimini bildiren raporlar teker, teker ortaya çıktı. Büyük sanayi katılımcılarının gücü dengesinde temel kaymalar olduğu gözlemleniyor. Optik pazarın böylesine dinamik olduğu çok nadir görülmüştür.

Herber Schlag: 2020’nin sonu, Safilo ve Dior’un sonu

Temmuz ortasından bir mesajla başlıyoruz: 23 yıl sonra, lisans anlaşması 2020’nin sonunda İtalyan gözlük üreticisi Safilo- Dior gözlüklerinde sona eriyor. Bu değişiklik, Optisyenlik müesseseleri için ve İtalyan çerçeve üreticisi Safilo (Padua) için ne anlama geliyor?

Safilo, yirmi yılda dünya genelinde 30 milyondan fazla Dior çerçeve ve güneş gözlüğü sattı. 2018’de, yalnızca Dior Eyewear lisansı, şirketin toplam gelirine yüzde 13’ün üzerinde katkıda bulundu. Safilo CEO’su Angelo Trocchia, Lisans kaybına ilişkin olarak yaptığı açıklamada, şirketin sektördeki 85 yıllık başarı geçmişi ile geleceklerinden emin olduklarını, İnsan sermayemize, çekici, dengeli bir lisans portföyünün sağlamlığına ve kendi seçkin markalarımıza güveniyoruz, Dedi.

Ancak, bu bağlantının sona ermesini takiben, Milan Menkul Kıymetler Borsası, hisse senedi için yaklaşık yüzde 8’lik bir fiyat kaybı olduğunu açıkladı.Safilo yeni CEO’su Angelo Trocchia: “Safilo, Ürün lisanslarında önemli bir rol oynamaya devam edecek. Bazıları gidecek, bazıları gelecek. Geçmişten daha agresif kullanacağımız kendi markalarımız var. Smith, Carrera, Polaroid’in hepsinin büyük potansiyeli var.

İşbirliğinin sonu öngörülebilirdi
İçeridekiler, lisans sözleşmesinin sona ermesinin öngörülebilir olduğunu söylüyorlar. En iyi markaların alanlarına ve sahiplerine yükselmesi gerekir. Bunlara, örnek; LVMH, imparatorluğu dahildir. Lüks mallar endüstrisinde dünya lideri olan Louis Vuitton-Moët Hennessy SE, dünya çapında 4.600’den fazla mağazada dağıtılan 70’den fazla markanın haklarına sahiptir (Statista, 2019). Diğer ürünlerin yanı sıra Dior buna aittir.

LVMH ve görme tanrıçası
Ve şimdi sahada özel bir ortak girişim gözlükleri geliyor. Görme tanrıçası Théia ve güneş tanrısı Hélios’a atıfta bulunan Thélios ile Bernard Arnault’un LVMH grubu, 2016 yılının sonlarında yeni bir iş modeli tanıttı. LVMH’nin lüks moguluna göre Forbes dergisinde dünyanın en zenginleri tarafından dördüncü sırada yer alan “yüksek kaliteli, ürüne uygun dağıtım sağlarken, zanaat, endüstri ve yeni teknolojiler arasında yenilik ve mükemmellik ekosistemi oluşturma” hedefinin olduğunu belirtti.

İtalyan gözlük grubu Marcolin (yüzde 49) ortak girişim şirketidir. Buna göre, Haziran ayında Marcolin Grubunun CEO’su olarak görevinden istifa eden Giovanni Zoppas, Marcolin yönetim kurulunun bir üyesi olarak kalmaya devam etti, ancak şimdi Thélios’un icra başkanlığına geçti. Tabi ki 2017’de LVMH’nin Marcolin’den yüzde on aldığını söylemek gerekir.

LVMH, Aralık 2017’nin başlarında, Safilo, Celine Eyewear lisansını aldığını duyurarak bir darbe daha vurdu. Tabii ki, Celine’in gözlük koleksiyonu şimdi Loewe, Fred, Kenzo, Berluti ve şimdi de Dior’a ek olarak Thélios tarafından üretiliyor. Küresel lüks devinin devam etmesi bekleniyor. LVMH’nin geçen yıl ilk fabrikasını açmasından sonra, şirket 2019 yılının başlarında, ortağı Marcolin ile İtalya’da ikinci bir fabrika inşa ettiğini açıkladı. Bu yeni üretim tamamen faaliyete geçtiğinde LVMH yılda 4,5 milyon çift gözlük üretebilir.

Gözlük rakibi Kering
LVMH, Fransız milyarder François Pinaultla, Gucci, Yves Saint Laurent gibi markaların yer aldığı Fransız Kering, küresel moda ve aksesuar grubu rakibidir. Kering ayrıca Kering Eyewear içindeki tüm gözlük faaliyetlerini, kazançlı gözlük işini dahili olarak kontrol etmek için bir araya getirdi. Örneğin, 1 Ocak 2017’de Safilo’nun Gucci lisansı da dört yıllık bir üretim sözleşmesine dönüştürüldü. Gucci’nin gözlük koleksiyonları, son üç yıldır Safilo tarafından daha önce yapılan diğer lüks Fransız markalarının koleksiyonlarını devralan Kering Eyewear tarafından üretiliyor (Bottega Veneta, Saint Laurent, Alexander McQueen ve McQ).

Safilo’ nun şu anda portföyünde üç LVMH etiketi var: Givenchy, Fendi ve Marc Jacobs lisansları.

Trocchia, iyimser olmaya devam ediyor, şirketin kendi basın açıklaması şöyle: “Kate Spade New York, Tommy gibi önemli markalarla yapılan lisans sözleşmelerinin yenilenmesiyle, yalnızca yaratıcılığımıza, teknolojik bilgimize ve marka portföyümüzü daha da genişletmek için çalışanlarımıza odaklanacağız. Hilfiger, Havaianas ve Fossil ve Levi’s, Missoni ve David Beckham için imzalanan sözleşmelerle güçlendi.”

​​Trocchia geçen Kasım ayında “Gucci bitti, geleceğe odaklanıyorum.” Dedi. Safilo, yaşam tarzı lisanslarında önemli bir rol oynamaya devam edecektir. Bazıları gidecek, bazıları gelecek. Geçmişten daha agresif kullanacağımız kendi markalarımız var. Smith, Carrera, Polaroid’in büyük bir potansiyeli var.”

Safilo HAL gruba aittir.
Bu, göz alıcı pastanın parçası için savaşan iki lüks şirket’e Safilo çok fazla!

Grafik HAL ve Safilo (Kaynak: Safilo)

Padua’nın gözlük üreticisinde, oftalmolojide bilinmeyen üç harf var. Üç harfli HAL, sektör içindekilerin oturup dikkatini çekmesine neden oluyor. HAL, gözlük sektöründe uzun süredir Almanya’nın iki numaralı optik zinciri Apollo’ nun Hollandalı bir yatırım grubudur.Hatırlatma olarak: Apollo adı, 1969 yılında fotoğraf kaynağının bir ticari markası olarak tescil edilmiştir. Apollo 1972 yılında Schwabach merkezli ayrı bir şirket olarak kurulmuş ve 10 yıl sonra Apollo-Augenoptik GmbH şirketinin ilk ticari sicil girişi yapılmıştır. 1985 yılında şirkete Apollo-Optik GmbH adı verildi. 1998’den beri Hollandalı yatırım şirketi HAL Investments aracılığıyla uluslararası optik grubu Pearle’nin bir parçası olmuştur.

GrandVision çıktı

GrandVizyon Grubu, dünyanın bugün 44 ülkede 6110 mağazaları ve 3,2 milyar Euro (2015) satışı ile en büyük optik şirketlerinden biri. HAL, 2010 yılında Safilo’ya katıldı ve şu anda hisselerin yüzde 49’undan fazlasına sahip ve bunu İtalyan versiyonundaki en güçlü hissedar haline getirdi (tabloya bakınız).

Şu anki oyuncuların en büyüğüne gelelim

Temmuz ortasında, EssilorLuxottica’nın GrandVision’ı satın almayı düşündüğü açıklandı. Belirtildiği gibi çoğunlukla HAL Holding’in kontrolünde olan optik zincirinin yüzde 76,72’lık hissesi için görüşülüyor. Gözlük camı üreticisi ile birleşmesinden sonra Luxottica, dünya çapında zaten 7.000 den fazla perakende mağazaları ve diğer 7.200 mağazası ile bir numara olduklarını belirtti.

EssilorLuxottica’nın portföyünde çeşitli gözlük markaları var

Son olarak: Apollo EssilorLuxottica şu anda 850 şubesi ile Alman pazarında son kullanıcı ile doğrudan temas halindedir.Müzakereler ilerliyor. EssilorLuxottica ve HAL kısa bir süre önce bugünkü basın açıklaması olan 7,3 milyar avroluk bir alım fiyatı üzerinde anlaştılar. EssilorLuxottica, hisse başına 28 milyon avroluk bir bedel ödeyecek. Devralma önümüzdeki on iki ay içinde gerçekleşmezse daha fazla ödeme yapılacak. Şimdiye kadar hiçbir şey kesin değil, antitröst makamları son sözü söyleyecek.

Büyüme sınırları netleşiyor

Optik ürünlerin bağımsız optik ticaretteki üreticilerin dikey dağılımı, şimdi Almanya’da da artıyor. Büyüme frenleri büyük olanlar için teklifin birleşmesi olabilir. Bireysel tüketiciler ekolojik olarak sorumlu ve bireysel olarak üretilmiş ürünler aradıklarında, genellikle sözde küçük olanları tercih edebilirler.

Ancak Apollo da (şimdi HAL, belki de yakında EssilorLuxottica) yeni trendlere tepki gösteriyor, örneğin sadece Düsseldorf’ta değil, Wiesbaden’de daha sofistike müşterilere cevap veren daha sofistike John & Audrey şubeleri gibi.

Gözlük piyasasında Monopoly oyununa devam: en son kim hamle yapacak birlikte göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Mustang!

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenilir ve en çok tercih edilen erkek gözlük markaları arasında en üst sırada yer...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor....

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmak üzere üniversitelerin bazı bölümlerine ...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara devam!

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail Bozkurt, OptisyeninSesi haber aracılığıyla X. Bölge de bulunan tüm meslektaş...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Musta...

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenili...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl ya...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara dev...

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail B...

Barış pınarı harekatını destekliyoruz Barış pınarı harekatını d...

Ülkemizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cum...

Aydın odası başkanından SGK müdürüne ziyaret! Aydın odası başkanından S...

SGK Aydın İl Müdürü Zeynep YILMAZ ve Aydın İl Sağlık Müdürü ...

Birlik ve Beraberliğimizi Pekiştirmeliyiz! Birlik ve Beraberliğimizi...

Parçalanmanın en kolay yolu meslekte birlik beraberliği yok ...

Denetçi Optisyen-Gözlükçü Müracaatları  Denetçi Optisyen-Gözlükçü...

Optisyen / Gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin Mesleki ...

Geleceğinize sahip çıkın! Geleceğinize sahip çıkın!...

Bütün amaç oda birlik sürecinin inşasına nasıl zarar verir a...

İl Sağlık Müdürlükleri Oda Kayıt İşlemleri Hakkında Bilgilendirdi İl Sağlık Müdürlükleri Od...

Verilen tarihe kadar (29/Kasım/2019) meslek odalarımıza kayı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
132 yıl önce kontaktlens icad edildi!

Bugün Kanadalıların yaklaşık % 30’unun görüşünü düzelten dönüştürücü buluşun 132.yıldönümünü kutlamak için doktorlar, lenslerin nasıl geliştiğini inceliyor.

Kapat