a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük kullananlar kimin oyuncağı?

Bu nasıl bir gazeteciliktir?   Sırf köşe doldurmak için şu yazıyı yayına almışlar. Yazının yazarını ciddiye bile almıyorum. Çünkü sürenin dolmasıyla, hakketme arasındaki farkı bilemeyecek, tüm çerçeveleri aynı kategoride değerlendirebilecek, sokaktaki 10tl lik bir çerçeve ile  Optisyenlik Müessesesindeki gözlük çerçevelerini aynı görebilecek kadar zavallı bir kişilik. Tabii ki nereden bilsin, Gözlükçüden aldığı çerçevelerin 2.70 sent […]

24 Eylül 2014 - 13:48 'de eklendi ve 1498 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük kullananlar kimin oyuncağı?

Bu nasıl bir gazeteciliktir?

 

Sırf köşe doldurmak için şu yazıyı yayına almışlar. Yazının yazarını ciddiye bile almıyorum. Çünkü sürenin dolmasıyla, hakketme arasındaki farkı bilemeyecek, tüm çerçeveleri aynı kategoride değerlendirebilecek, sokaktaki 10tl lik bir çerçeve ile  Optisyenlik Müessesesindeki gözlük çerçevelerini aynı görebilecek kadar zavallı bir kişilik. Tabii ki nereden bilsin, Gözlükçüden aldığı çerçevelerin 2.70 sent fonu olduğunu, Sağlık Bakanlığı, TİTCK kayıtlı, TSE standartlarına uygun olduğunu…

 

Bu yazıyı yayınlıyoruz. Toplum da halen bir çok insanın Optisyenlik Müesseselerine bakış açısını görmemiz açısından  güzel bir örnek….

 

Anlat Derdini Feridun Ağabeye
birderdimvar@tg.com.tr/ Türkiye Gazetesi

 

SGK emeklisi olarak çocuğa alacağım gözlük için gözlükçüye gittim. Hem çerçeve hem cam hakkımız olduğundan bu yıl tam değişiklik yapacaktık. Reçete ve fiş örneği ektedir.

 

Gözlükçüye gitmeden gözlük ve cam hakkımız olup olmadığını internetten kontrol ederek yola çıktık. Gözlükçüde satıcı kardeşimiz önce hakkımız olup olmadığını kontrol etmek istedi. Bekledik. “Çerçeve alma hakkınız dolmuş” derken hakkımız olduğunu söyleyince lafı çevirip “evet var” dedi. Cam ve çerçeve alacağız derken bize 3-5 tane çekmeceden çıkardığı çerçeveleri gösterdi. Oradan aradığımızı bulamadık. Birkaç tane daha çıkardı. SGK onları veriyormuş. Yıllar yılı SGK gözlükleri hem antika olur nedense.
Gözlükçünün bahanesi SGK’nın yıllarca 37,80 TL fiyat vermesi imiş. Hiç zam gelmediğinden gösterdikleri çerçevede antika sayabileceğiniz türden. Diğer gözlükler 100 TL’den başlayıp tutturulur fiyata kadar gidiyor. Neyse 10 TL katkı payı 20 TL cam payı derken “cam hakkımız?” dediğimizde ise “SGK reçetedeki astigmat camlarda yüksek numara olduğundan hak tanımıyormuş” diye cevap aldık. “Katkı payı pekâlâ emekliyim” dedim. “Onu devlet benden alıyor” deyince “Tamam onu almayız, 20 TL cam parası alırız” dedi. (Ses çıkarmasam 10 TL’yi de alacaktı)
“Neden cam parası, hakkımız vardı ve 0,5 diyoptrilikten fazla artmış” diye itiraz ettiğimizde aldığımız cevap. “İşte 0,50’den yüksek olduğu için” dedi. 0,50’den aşağıya cam hakkımız yok, yukarısı oldu yine hakkımız yok. (Anlayan anlatsın)
Verdiğim 20 TL’nin fişini aldım. Gözlüğü ertesi gün aldık. Ancak itirazlarımızdan mıdır nedir. Çok soğuk bir alışveriş yaptık. Gözlüğü plastik bir kutuya koyarak teslim ettiler. Hakkını arayan emekliye tavır bu… O sırada yine emekli eşi bir hanım gözlük yaptırmış 200 TL verdiler. Onlara lüks gözlük kabı, cam spreyi ve bolca güler yüz gösterdiler. 🙂
SGK ve Gözlükçüler Derneğine soruyorum:
*“Hakkınız dolmuş” sözü ne demek? “Gözlük ve cam hakkınız var” yerine “dolmuş” deyince bir oyun oynanacak mıydı? *Son yönetmelikle 0,50 diyoptrilikten düşük cam değişimlerine ücretsiz değişim olmuyor? Bunu zaruri kabul ettik, peki, 0,50’den yukarısı neden olmuyor? *37,80 TL gözlük hakkı yüzünden gözlükçülerce yıllarca oynanan antika gözlük önerisi neden denetlenmez. *Gözlükçülerin müşterilere gösterdiği SGK çerçeveleri 5/10 TL’ye piyasadan alınabilecek durumda iken neden bizler mağdur ediliyoruz.

 

Ve zorla daha pahalı gözlük satılmasına muhatap oluyoruz ve insana yakışır gözlük tercih etme hakkımız yok. *Emekliden katkı payı alınmamasına rağmen neden bu bedel isteniyor. İtiraz edince “tamam o bizden” denilerek insanlar aptal yerine konuluyor. *Gözlükçüler her suçu SGK’ya atıyor. Kendileri sütten çıkmış ak kaşık mıdır? *Bunların denetlenmesi olmuyor mu? *Gözlükçü enflasyonu yaşanırken aynı kişiye ait birden fazla gözlükçünün açılma sebebi ile tekelcilik mi oynanıyor? *SGK’nın fiyat politikası neden “müşteriyle çatışma” şekline dönüyor? Kazanamıyorsanız bu işi yapmak zorunda mısınız? *SGK’lıyı hor görecekseniz neden SGK’lıya hizmet veriyorsunuz?

Erol Kara-İstanbul

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin!

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Ka...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu gidermek umuduyla Lasik ameliyatı geçiriyor....

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman başkalarıdır. Liderlerin onlara nasıl hizmet ettiğini, onları güçlendirip o...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
25 Eylül 2014 14:34

Engin’im o zaman al senin olsun tepe tepe kullan

engin
engin
25 Eylül 2014 09:25

Böyle müşterim olsun başımın üstünde yeri var.Az da olsa ilgili müşteriye hayranım arkadaş.Saatlerce uğraştırıp Rayban çerçeve esilor cam isteyipte devlet bunu ödemiyormu diyenler dense böylesi daha makbul.Bence.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Baş ağrısı deyip geçmeyin! Baş ağrısı deyip geçmeyin...

BAŞ AĞRISI, GÖZ HASTALIĞININ HABERCİSİ OLABİLİR.....

FDA: Lasik Hastaları Komplikasyonlara Karşı Uyarılmalı! FDA: Lasik Hastaları Komp...

Her yıl yarım milyondan fazla Amerikalı, görme bozukluğunu g...

Kendi hayatınızın lideri nasıl olursunuz? Kendi hayatınızın lideri ...

İnsanlar liderlik hakkında konuştuklarında, odak çoğu zaman ...

2023 Yılı Ekim Ayı Katılım Payı Ödemesi 2023 Yılı Ekim Ayı Katılı...

Ekim ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Gözlük kullanmamanın bedeli 227 milyar! Gözlük kullanmamanın bede...

Küresel Kalkınma İçin Gözlük Kullanımı’ raporunu hazırlayan ...

Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Magazin HABERLERİ
Web TV