OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlüğün gerekliliğini tüm çevrenize anlatın!

Göz Hastalıkları arasında görme kusurunun tedavisinde en etkili tedavi gözlük kullanımıdır. Hiçbir riski olmamakla birlikte, estetik açıdan da bir ayrıcalık ve/veya farkındalık yaratmaktadır.

05 Ağustos 2019 - 18:29 'de eklendi ve 1594 kez görüntülendi. A+A-

Gözlüğün gerekliliğini tüm çevrenize anlatın!

Son yaşanan teknolojik gelişmeler neticesinde üretilen gözlük çerçeveleri, hem estetik, hemde ultra hafif olmaları sebebi ile yaşanacak olan komplikasyonlar dolayısıyla kişileri göz ameliyatı olmak yerine sıfır risk faktörüne sahip olan gözlük kullanımına yöneltmektedir.

Özellikle beyaz yakalı diye adlandırdığımız sağlık çalışanlarının gözlük kullanımını tercih etmeleri de Gözlük kullanımının diğer tüm yöntemlere kıyasla çok daha sağlıklı ve aynı zamanda estetik olduğunun bir göstergesi olmaktadır.

Medya yı hep birlikte takip etmekteyiz, Lazer ameliyatlarının faydaları, Akıllı mercekler vs.. Neredeyse bizleri bile inandıracaklar. Tüm doktorlarda ağız birliği yapmışcasına sektörleri ile ilgili bilgileri paylaşırlarken hiç bir zaman menfaatlerine dokunan bir açıklama yapmaz. Biz gözlük sektörü mensupları olarak, her ortamda gözlüğün faydalarını, kullanım rahatlığını anlatmalıyız. Aşağıdaki araştırma sektörümüz için güzel bir örnek olması nedeniyle sizlerle paylaşmaktayım.

Bilimsel araştırma: Gözlük takanlar daha zeki!
Edinburgh Üniversitesi bilim adamları, büyük bir çalışma yaparak yüksek zeka sahiplerinin yüzde 30’unun görme kusurlu olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırma sonucunda yüksek zeka derecesine sahip insanların gözlük takma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Gözlük takanlar daha zeki
Araştırmada, ayrıca zeki insanların daha iyi kardiyovasküler genlere sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya kondu. Uzun yıllardır gözlük takan insanların diğerlerine göre daha zeki olduğu söyleniyordu. Şimdi yapılan yeni bir araştırma gözlüğe ihtiyaç duyanların gözlük takmayanlara kıyasla daha zeki olduklarını ortaya koydu.

Veriler 300.000 kişiden toplandı
İskoçya’da bulunan Edinburgh Üniversitesi’den araştırmacılar, en büyük tanı fonksiyonlu genetik çalışması yaparken zeka ile görme bozuklukları arasında önemli bağlantılar olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da yaşları 16 ila 102 arasındaki 300 bin 500 kişinin genetik verilerini yorumladı. Birçok düşünce testinde yer alanlar ve sonuçları genel bilişsel yetenek puanına göre değerlendirildi.

En zeki kişilerin gözlük takma ihtimali daha yüksek
Testlerde en yüksek puanı alanların yüzde 30’unun, daha düşük puan alanlara kıyasla göre gözlüğe ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Çalışma ayrıca bilişim yeteneği yüksek olanların kardiyovaküler sağlığının daha iyi olduğu belirtildi.

Ancak araştırmacılar neden zeki insanların daha az görme yeteneğine ve daha sağlıklı bir iyi kardiyovasküler yapıya sahip olduğu konusunda bir yorum yapmadı. Araştırma ekibi 148 genin, hafıza, düşünme ve zihni işlemler ve daha iyi mekan farkındalığı özelliği ile bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Bu genlerden 58’inin daha önce bildirilmediği kaydedildi. Bilim adamları çalışmanın sonuçlarının unutkanlık gibi hastalıklarla ortaya çıkan bilişsel fonksiyonların zayıflamasını anlamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Düşünme becerisine katkısı olan birçok genetik unsur var
Araştırmayı yürüten Edinburgh Üniversitesi Bilişim Yaşlanması ve Bilişim Epidomolijisi bölümünden Dr. Gail Davies, bu çalışmanın en büyük genetik bilişim fonksiyonu çalışması olduğu düşünme yeteneklerine katkıda bulunan birçok genetik farkları tespit ettiğini söyledi.

Dr. Gail Davies Bu çalışmanın ortak genlerin farklılıklarının ve beyin yapısının sağlığa ve hayat boyu düşünce yeteneklerinin araştırılmasına temel oluşturduğunu söyledi. Dr. Gail Davies haha iyi düşünme yetenekleri ve daha iyi kardiyovasküler ve zihin sağlığı, akciğer kanser riskini azaltma ve uzun yaşamanın genetik alanlar arasında bağlantı olduğunu ortaya koyduğunu belirtti.

 

İlker Ayaz

Amerikan Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmadan alıntılar yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruşturma açılan birliklere kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgis...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

1
.. Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
İlker Ayaz Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
İlker Ayaz
Ziyaretçi
İlker Ayaz

Gerçekten üzgün hissediyorum.
Mesleğimizi yakından ilgilendiren bir konu üzerine bir yazı kaleme aldım. Sürekli saldırıya uğradığımız bir konu başlığında herkesin durması gerektiği yeri bilmesi lazım.

Mesleki temsiliyete aday olan şahısların bile neredeyse Göz hastanelerinin reklamını yapar mahiyette yaptığı paylaşımlar akıl tutulması yaşadıklarının göstergesi olduğunu düşünüyorum.

Her kim olursa olsun mensubu olduğumuz gözlükçülük mesleğini aşağılayamaz, yok sayamaz. Mesleğimiz ile haksız eleştiriler yapacak her kim olursa önce kendi çöplüğüne dönüp bir bakmalı.

İddiası olan her kim olursa, istediği her platformda karşı karşıya gelmeye hazırız. Duyacaklarından rahatsız olmayacak cesarette herkese kapımız açık.

Bu Meslek öyle aklınıza geldiğinizde saldıracağınız bir meslek değil, söylemlerinize dikkat etmenizi tavsiye ederim.

İlker Ayaz

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Yazarlar
Gözlük Piyasası: Ticari Marka Lisansları Tekeli!

Tekelleşen markalar arasında kârlı markaların lisans sahipleri peş peşe değişiyor, Optik pazarındaki en iyi oyuncuların kimler olduğunu izlemek zor.

Kapat