favor
Optisyenin Sesi

Gözler için gençlik pınarı?

Araştırmacılar, belirli bir kök hücre türü oluşturan bir süreci değiştirdiler.

07 Aralık 2020 - 13:31 'de eklendi ve 7052 kez görüntülendi. A+A-

Gözler için gençlik pınarı?

Amerikalı bilim adamları, glokom göz hastalığı ve diğer yaşla ilgili hastalıkları olan kişilerde kullanılabilecek bir tedavi olan hücre gençleştirme yoluyla farelerin görme yeteneğini geri kazandılar.

Gözleri gençleştirmek için protein kokteyli
Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan çalışmada Boston, Massachusetts / ABD Aralık ayı başlarında yayınlandı. Çalışma direktörü ve genetikçi David Sinclair, yöntemin demansa karşı da kullanılabileceğini umuyor. Prosedür, hücrelerin hasarı iyileştirme yeteneğini yeniden kazanmasına yardımcı olur. Sinclair, “Yaş ve hastalık nedeniyle başarısız olan organ ve dokuları yenileyebildiğim için heyecanlıyım.” İki yıl içinde insanlarda glokom tedavisi için söz verdi.

Araştırmacılar, belirli bir kök hücre türü oluşturan bir süreci değiştirdiler. Bu hücreler, bir hücrenin yeniden programlanmasına yardımcı olan dört proteinden oluşan bir karışımdan yapılır. Optik sinir hasarı olan farelere bu karışımdaki dört proteinden üçü verildi.

Testler, “artan göz içi basıncı nedeniyle görme keskinliğinin yarısının geri geldiğini” gösterdi. Tedavi, yaşa bağlı görme bozukluğu olan yaşlı farelerde benzer sonuçlar verecekti. Akademik yıl içinde yan etki görülmedi. Bununla birlikte, araştırmacılar, çalışmanın şimdiye kadar yalnızca fareler üzerinde gerçekleştirildiği ve yaklaşımın insanlara veya diğer doku ve organlara aktarılıp aktarılamayacağı henüz belli değil. Daha ileri çalışmalar gereklidir.

O zamandan beri Harvard, teknolojiyi Boston şirketi Life Biosciences’a lisansladı ve Sinclair’e göre, insanlar üzerinde kullanılmak üzere geliştirmek için klinik öncesi güvenlik değerlendirmeleri gerçekleştiriyor.

Dış retinaya 3D iç görüler
Southampton Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından Kasım ayı başlarında yayınlanan bir araştırma da yaşa bağlı görme kaybına yönelik tedavileri araştırıyor. Araştırmacılar, göz dokusunun dış retinadan çok yüksek çözünürlükle dijital olarak yeniden yapılandırılması ve geri dönüşü olmayan körlük hastalıklarının nedenleri hakkında yeni bilgiler edinmek için yeni geliştirilen bir görüntüleme yöntemi kullandılar.

Retina pigment epitelyumu (RPE), nöroretin ile gözdeki dış kan kaynağı arasında yer alır ve fotoreseptörlerle ilgilenerek görmede çok önemli bir rol oynar. Bilim adamları, görme kaybına neden olan RPE hücrelerine verilen hasarın nedenlerini henüz tam olarak anlamadılar. Bu çalışmada yapılan rekonstrüksiyonlar, sağlıklı gözlerde RPE’nin 3 boyutlu organizasyonunun net bir resmini sağladı. Bilim adamlarının, RPE hücrelerinin yaşla ve hastalıklı gözlerde nasıl değiştiğini araştırmaları için çok önemli bir referans noktası.Hücre biyolojisi, görüntüleme, bilgisayar bilimi ve göz doktorlarından oluşan uzmanlardan oluşan araştırma ekibi, İngiltere, Southampton Üniversitesi Görsel Bilimler Öğretim Görevlisi Dr. Arjuna Ratnayaka, farenin merkezi retinasında seri blok yüz mikroskobu kullandı.

Gözlerdeki bozulan hücreler üzerinde daha ileri çalışmalar yapmak için heyecan verici bir temel olan retina dokusunun bu kadar yüksek çözünürlüklü, 3D rekonstrüksiyonlarını üretmek için gereken mühendislik sürecini şimdi anlıyoruz. Yapay zeka yazılımı kullanımı gelecekte bu süreci hızlandıracaktır. “

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık Kontaktlensler/ Op.Dr. Gülbin Saltık

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün desteğiyle sürdürüyor. Ancak, doğal varlıkları korumak için daha yapacak ço...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Puanları

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı....

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Fidan Bağışı Fidan Bağışı

Vakfımız çalışmalarını 81 ilde, 900 bini aşkın gönüllümüzün ...

Optisyenlik 2021 Taban Puanları Optisyenlik 2021 Taban Pu...

2021 Optisyenlik (2 Yıllık) taban puanları ile başarı sırala...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası...

OptikKoop güven tazeledi OptikKoop güven tazeledi

S.S. Optikçiler Optikkoop temin tevzi kooperatifi Genel kuru...

Haziran ayı katılım payı ödemesi Haziran ayı katılım payı ...

Haziran ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

‘Sarı nokta’ 30 milyon kişiyi etkiliyor ‘Sarı nokta’ ...

Türkiye’de giderek artan sarı nokta hastalığı havuzuna her s...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

Çalışma süreleri yönetmeliğinde değişiklik Çalışma süreleri yönetmel...

Haftalık İş Günlerine Bölünemeyen Çalışma Süreleri Yönetmeli...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Önceki yazıyı okuyun:
Optikal Seferberlik

O gözlüğü yapan ben olabilirim. Nasıl bilmem ama, emin değilim işte. Ben olabilirim.

Kapat