a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GÖZLE İLGİLENEN FARKLI UZMANLARIN NE GİBİ SORUMLULUKLARI VARDIR?

OFTALMOLOG (GÖZ HASTALIKLARI UZMANI) Kim? Oftalmolog uzun yıllar boyunca göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde (tıbbi ve cerrahi) uzmanlık eğitimi almış bir tıp doktorudur. Türkiye’de oftalmolog olabilmek için tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavını kazanmak ve 3 yıllık uzmanlık eğitiminin ardından girilen bir sınavla uzmanlık belgesi almak gerekiyor. Hastanelerde göz hastalıkları bölümlerinin başında oftalmologlar bulunur, […]

15 Şubat 2011 - 0:47 'de eklendi ve 1541 kez görüntülendi. A+A-

GÖZLE İLGİLENEN FARKLI UZMANLARIN NE GİBİ SORUMLULUKLARI VARDIR?

OFTALMOLOG (GÖZ HASTALIKLARI UZMANI) Kim?
Oftalmolog uzun yıllar boyunca göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde (tıbbi ve cerrahi) uzmanlık eğitimi almış bir tıp doktorudur. Türkiye’de oftalmolog olabilmek için tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavını kazanmak ve 3 yıllık uzmanlık eğitiminin ardından girilen bir sınavla uzmanlık belgesi almak gerekiyor.

Hastanelerde göz hastalıkları bölümlerinin başında oftalmologlar bulunur, ama sizi uzmanlık eğitimi gören bir asistan da muayene edebilir. Ancak oftalmoloji bölümüne başvuran bütün hastaların nihai klinik sorumluluğu bu bölümdeki uzmanlara aittir.

**
Optometrist kim?

Optometrist otonom olarak oküler tetkik ve optik teknolojisi hizmetleri veren kapsamlı göz ve görme teknikleri ile gözün refraktif gücünü ölçer. Ayrıca görme kusurlarının sebeplerinin tespiti için gerekli cihazları, tetkik amaçlı ilaçları ve teknikleri kullanır, görme cihazı reçetesi düzenler, hastayı bu konuda bilgilendirir, tespit edilen kusurların gözlük, kontakt lens, diğer görme gereci ve göz egzersizleri ile düzeltilmesi hizmetlerini verir. Primer göz sağlığı pratisyeni olan optometristler, üniversitelerin optometri lisans programlarını tamamlayarak ‘optometrist’ unvanı kazanıyor. Optometri Ulusal Meslek Standardı kapsamında belirlenen teorik ve pratik yeterlilikler çerçevesinde mesleğini icra eder.

* *
Optisyen kim?

Optisyen, otonom olarak optik teknoloji ve görme fonksiyonu hizmetlerini veren, bu konuda hastayı bilgilendiren, reçete verilerine uygun görme cihazlarının seçimini, hazırlanmasını ve hastaya adaptasyonunu sağlayan kişidir. Üniversitelerin optisyenlik ön lisans programlarını tamamlayarak ‘optisyen’ unvanı kazanır. Optisyenlik Ulusal Meslek Standardı kapsamında belirlenen teorik ve pratik yeterlilikler çerçevesinde mesleğini icra eder.

* *
UZMAN HEMŞİRELER

Hastanelerin göz servislerinde görev yapan özel eğitimden geçmiş uzman hemşirelerin sayısı giderek artıyor. Gerek bu uzman hemşireler, gerekse göz servislerinde çalışarak deneyim kazanmış diğer hemşireler oftalmoloji servislerinin önemli bir bileşenini oluşturur ve birçok görevi yerine getirirler. Örneğin göz kazalarıyla ilgilenen hemşireler kornea sıyrıkları gibi basit göz sorunlarıyla ilgilenir; glokom hemşireleri göz tansiyonunu ölçer ve toplum içinde göz tansiyonu taramaları yapar; tedavi hemşireleri ise gözkapağı kistlerinin açılması gibi küçük girişimleri gerçekleştirir.Türkiye’de özel olarak göz konusunda eğitim almış hemşireler olmamakla birlikte göz servislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve bu alanda hizmet veren hemşireler vardır.
**
ORTOPTİSTLER

Tıpta yardımcı (paramedikal) meslek dallarından birine dahil olan ortoptistler şaşılık gibi göz hareketleri sorunlarının tedavisinde uzmandır. Çalışmalarının büyük bir bölümünü bu sorunlar oluştursa da, birçok serviste ortoptistler glokom taraması, görme alanı testleri, hatta bazen oftalmik fotoğraf çekimleri yapar.

**
Mesleki ve teknik eğitim

2006’da 5544 sayılı yasa ile kurulan, kamu tüzel kişiliğine haiz idari ve mali özerkliğe sahip MYK, mesleki ve teknik eğitimin meslek standartlarına göre verilmesi için MEB ve YÖK ile işbirliği yapıyor. Ayrıca hazırlanan ulusal meslek standartlarının başta AB olmak üzere uluslararası kıyaslanabilirliğini de sağlıyor.

* *
İş ve trafik kazalarına etkisi

Pek çok ülkede, özellikle gelişmiş ülkelerde koruyucu göz sağlığı ve görme kusuru sorunlarının optisyen, optometrist ve oftalmologların koordineli çalışmaları ile çözümlendiğini söyleyen Yüksel Toksoy, şu noktalara dikkat çekti: “Gelişmiş ülkelerde yüzde 50’nin üzerinde olan gözlük kullanma oranı Türkiye’de yüzde 18-20 civarında. İş ve trafik kazaları ile eğitimde yaşanan başarısızlıkta görme kusurlarının zamanında tespit edilip giderilememesinin önemli bir payı bulunuyor. Optisyenlik ve optometri ulusal meslek standartlarının MYK’da onaylanması sonucunda mesleğin daha üst düzeylere taşınacağına inanıyorum.”

Kaynakça : İstanbul Ticaret Odası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorLuxottica’...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapında dağıtımını kapsayan özel bir lisans anlaşması imz...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Award” ödülü...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO 2023 Optik Fuarı ödül töreninde, yılın en iyi "Optik Mağaza" kategorisinde,...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek programı

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kentinde düzenlenecek olan Mido Optik fuarında katılımcı olarak stand açmayı dü...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygu...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında Hesaplanan Katma Değer Vergisinin İndirim Hakkının Kaldırılmasına Dair Kara...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı başlıyor Silmo İstanbul 2023 Optik...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı, daha yeni ve daha genişleye...

EssilorLuxottica Bliz’i spor portföyüne entegre ediyor EssilorLuxottica BlizR...

EssilorLuxottica, spor gözlükleri, kar gözlükleri ve kask ma...

Verimsiz uyku ile göz tansiyonu arasında bağlantı olabilir Verimsiz uyku ile göz tan...

Yapılan bir araştırmada, verimsiz uykunun göz tansiyonu (glo...

SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız SILMO İSTANBUL 2023 Fuarı...

Hooptik.com ailesi olarak SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız....

Türk optik sektörüyle buluşuyor Türk optik sektörüyle bul...

Novus Optik, Silmo İstanbul Optik Fuarında Türk optik sektör...

Magazin HABERLERİ
Web TV