a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GÖZLE İLGİLENEN FARKLI UZMANLARIN NE GİBİ SORUMLULUKLARI VARDIR?

OFTALMOLOG (GÖZ HASTALIKLARI UZMANI) Kim? Oftalmolog uzun yıllar boyunca göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde (tıbbi ve cerrahi) uzmanlık eğitimi almış bir tıp doktorudur. Türkiye’de oftalmolog olabilmek için tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavını kazanmak ve 3 yıllık uzmanlık eğitiminin ardından girilen bir sınavla uzmanlık belgesi almak gerekiyor. Hastanelerde göz hastalıkları bölümlerinin başında oftalmologlar bulunur, […]

15 Şubat 2011 - 0:47 'de eklendi ve 1284 kez görüntülendi. A+A-

GÖZLE İLGİLENEN FARKLI UZMANLARIN NE GİBİ SORUMLULUKLARI VARDIR?

OFTALMOLOG (GÖZ HASTALIKLARI UZMANI) Kim?
Oftalmolog uzun yıllar boyunca göz hastalıklarının tanı ve tedavisinde (tıbbi ve cerrahi) uzmanlık eğitimi almış bir tıp doktorudur. Türkiye’de oftalmolog olabilmek için tıp fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlık sınavını kazanmak ve 3 yıllık uzmanlık eğitiminin ardından girilen bir sınavla uzmanlık belgesi almak gerekiyor.

Hastanelerde göz hastalıkları bölümlerinin başında oftalmologlar bulunur, ama sizi uzmanlık eğitimi gören bir asistan da muayene edebilir. Ancak oftalmoloji bölümüne başvuran bütün hastaların nihai klinik sorumluluğu bu bölümdeki uzmanlara aittir.

**
Optometrist kim?

Optometrist otonom olarak oküler tetkik ve optik teknolojisi hizmetleri veren kapsamlı göz ve görme teknikleri ile gözün refraktif gücünü ölçer. Ayrıca görme kusurlarının sebeplerinin tespiti için gerekli cihazları, tetkik amaçlı ilaçları ve teknikleri kullanır, görme cihazı reçetesi düzenler, hastayı bu konuda bilgilendirir, tespit edilen kusurların gözlük, kontakt lens, diğer görme gereci ve göz egzersizleri ile düzeltilmesi hizmetlerini verir. Primer göz sağlığı pratisyeni olan optometristler, üniversitelerin optometri lisans programlarını tamamlayarak ‘optometrist’ unvanı kazanıyor. Optometri Ulusal Meslek Standardı kapsamında belirlenen teorik ve pratik yeterlilikler çerçevesinde mesleğini icra eder.

* *
Optisyen kim?

Optisyen, otonom olarak optik teknoloji ve görme fonksiyonu hizmetlerini veren, bu konuda hastayı bilgilendiren, reçete verilerine uygun görme cihazlarının seçimini, hazırlanmasını ve hastaya adaptasyonunu sağlayan kişidir. Üniversitelerin optisyenlik ön lisans programlarını tamamlayarak ‘optisyen’ unvanı kazanır. Optisyenlik Ulusal Meslek Standardı kapsamında belirlenen teorik ve pratik yeterlilikler çerçevesinde mesleğini icra eder.

* *
UZMAN HEMŞİRELER

Hastanelerin göz servislerinde görev yapan özel eğitimden geçmiş uzman hemşirelerin sayısı giderek artıyor. Gerek bu uzman hemşireler, gerekse göz servislerinde çalışarak deneyim kazanmış diğer hemşireler oftalmoloji servislerinin önemli bir bileşenini oluşturur ve birçok görevi yerine getirirler. Örneğin göz kazalarıyla ilgilenen hemşireler kornea sıyrıkları gibi basit göz sorunlarıyla ilgilenir; glokom hemşireleri göz tansiyonunu ölçer ve toplum içinde göz tansiyonu taramaları yapar; tedavi hemşireleri ise gözkapağı kistlerinin açılması gibi küçük girişimleri gerçekleştirir.Türkiye’de özel olarak göz konusunda eğitim almış hemşireler olmamakla birlikte göz servislerinde çalışarak deneyim kazanmış ve bu alanda hizmet veren hemşireler vardır.
**
ORTOPTİSTLER

Tıpta yardımcı (paramedikal) meslek dallarından birine dahil olan ortoptistler şaşılık gibi göz hareketleri sorunlarının tedavisinde uzmandır. Çalışmalarının büyük bir bölümünü bu sorunlar oluştursa da, birçok serviste ortoptistler glokom taraması, görme alanı testleri, hatta bazen oftalmik fotoğraf çekimleri yapar.

**
Mesleki ve teknik eğitim

2006’da 5544 sayılı yasa ile kurulan, kamu tüzel kişiliğine haiz idari ve mali özerkliğe sahip MYK, mesleki ve teknik eğitimin meslek standartlarına göre verilmesi için MEB ve YÖK ile işbirliği yapıyor. Ayrıca hazırlanan ulusal meslek standartlarının başta AB olmak üzere uluslararası kıyaslanabilirliğini de sağlıyor.

* *
İş ve trafik kazalarına etkisi

Pek çok ülkede, özellikle gelişmiş ülkelerde koruyucu göz sağlığı ve görme kusuru sorunlarının optisyen, optometrist ve oftalmologların koordineli çalışmaları ile çözümlendiğini söyleyen Yüksel Toksoy, şu noktalara dikkat çekti: “Gelişmiş ülkelerde yüzde 50’nin üzerinde olan gözlük kullanma oranı Türkiye’de yüzde 18-20 civarında. İş ve trafik kazaları ile eğitimde yaşanan başarısızlıkta görme kusurlarının zamanında tespit edilip giderilememesinin önemli bir payı bulunuyor. Optisyenlik ve optometri ulusal meslek standartlarının MYK’da onaylanması sonucunda mesleğin daha üst düzeylere taşınacağına inanıyorum.”

Kaynakça : İstanbul Ticaret Odası

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör değil”

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabilir....

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arasında değerli bir mal olarak listelenmişlerdi....

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından kabul edildi

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 01.7.2022 tarihinde kabul edilmiştir....

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor!

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarlama protez ve ortezlerin teminine ilişkin tıbbi malzeme rapor ve reçeteler ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Retina artık kör değil” “Retina artık kör d...

Gen tedavisi kör insanlara görme yetisini geri kazandırabili...

Gözlükten Miras! Gözlükten Miras!

Gözlükler bir zamanlar o kadar pahalıydı ki vasiyetler arası...

30. Madde TBMM tarafından kabul edildi 30. Madde TBMM tarafından...

Hazırlanan yeni maddenin yer aldığı Kanun Teklifi Türkiye Bü...

Manuel reçeteler kalkıyor! Manuel reçeteler kalkıyor...

01/08/2022 tarihinden önce düzenlenmiş manuel (kağıt) ısmarl...

Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx