a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Görme engeliler için navigasyon cihazı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan ”Gören göz cihazları” projesi kapsamında İstanbul’da 3 bin görme engelliye navigasyon sistemi ile sesli yön tarifi yapan cihaz dağıtılacak. İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürü Önal İnaltekin, yaptığı açıklamada, görme engellilerle ilgili birçok proje gerçekleştirdiklerini kaydetti. Altı Nokta Körler Derneği ile birçok eğitim ve meslek edindirme sertifika […]

04 Ekim 2011 - 15:43 'de eklendi ve 1586 kez görüntülendi. A+A-

Görme engeliler için navigasyon cihazı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan ”Gören göz cihazları” projesi kapsamında İstanbul’da 3 bin görme engelliye navigasyon sistemi ile sesli yön tarifi yapan cihaz dağıtılacak.

İstanbul Sosyal Hizmetler Müdürü Önal İnaltekin, yaptığı açıklamada, görme engellilerle ilgili birçok proje gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Altı Nokta Körler Derneği ile birçok eğitim ve meslek edindirme sertifika programlarını hayata geçirdiklerini ifade eden İnaltekin, şunları söyledi:

”Kendilerinin sıkıntılarını dinlediğimizde hep insan odaklı yardımlar aldıklarını, başka vatandaşların yönlendirmeleri ve yardımlarıyla yaşamlarını sürdürdüklerini ifade ettiler. Bu kapsamda bakanlıklarımızın ortak çalışmaları sonucu görme engellilerin toplumsal yaşama katılmalarını sağlamak, sosyal hizmetlerini organize etmek, geliştirmek ve adres bulmalarına yardım sağlamak için ‘Gören göz cihazı’ projesi hazırlandı. Bu anlamlı projede İstanbul pilot uygulamada 3 bin adet cihazla ilk sırada yer alıyor. Projenin ilk aşamasında Ankara’da 2 bin, İstanbul’da 3 bin olmak üzere Türkiye genelinde 5 bin vatandaşımıza bu cihaz verilecek.”

İnaltekin, başvuruların değerlendirilmesinin ardından cihazların 10 gün sonra teslim edilmeye başlanacağını kaydederek, ”Şartları uygun olan vatandaşlara cihazları vereceğiz. Bu proje 3 bin cihazla sınırlı kalmayacak. Teslim tarihinden itibaren müracaatlarımız devam edecek. Hedefimiz her görme engelinin bu cihazlara kavuşmasını sağlamak” dedi.

İlde 45 ayrı merkezde başvuruların alınmaya başladığını vurgulayan İnaltekin, sözlerine şöyle devam etti: ”Buradaki amacımız, görme engelli vatandaşlarımızın hiç kimseye bağlı olmadan, kendilerine yetecek şekilde sosyal ihtiyaçlarını giderebilmesidir. Ayrıca bu cihaz onların gözü gibi olacak. Onların önemli bir parçaları haline gelecek. Görme engelli vatandaşlarımız internet yoluyla da müracaat edebilecek. Konu hakkında genel müdürlüğümüzün web sayfasında da gerekli bilgiler yer alınıyor. Biz İstanbul İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü olarak personelimizle bu anlamlı projenin dağıtım hazırlıklarına başladık. Bütün görme engelli vatandaşlarımıza hayırlı olsun.”

Projeye, 15 yaş üzerindeki özürlü sağlık raporuna göre, görme özrüne ilişkin tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 75’in üzerinde olanlar, cihazı kullanmaya engel teşkil edecek işitme, zihinsel veya ortopedik özrü bulunmayanların başvurabileceği öğrenildi.

Dağıtılacak cihazlarla engelliler, gitmek istedikleri yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mahmut yıldız
mahmut yıldız
23 Ekim 2011 20:02

iyi güzelde projenin ne olduğu belli değil ki. proje hakkında da bilgi almak istiyoruz. mail lerinizi bekliyorum

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV