a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gogo’yu beklerken…Metin Turanlı

  Gogo’yu beklerken…   dobro pozhalovat: hoş geldiniz. oçin desovo ucuz: ucuz fiyatlarımız çok ucuz. oçin korosiye o ki: gözlükler çok güzel.   Mefkure den öğrendiğim rusça sözcükleri dükkana giren 2 Rus müşteri üzerinde deniyorum. Mefkure ile konuştuğum gibi olmuyor, Rus’larla konuşmak. Efendim, Tarih kitapları nasıl yazacak bilemiyorum ama, Sovyetler birliği ve Doğu blokunun çökmesi, […]

29 Ağustos 2014 - 10:27 'de eklendi ve 1041 kez görüntülendi. A+A-

Gogo’yu beklerken…Metin Turanlı

metin

 

Gogo’yu beklerken…

 

dobro pozhalovat: hoş geldiniz.

oçin desovo ucuz: ucuz fiyatlarımız çok ucuz.
oçin korosiye o ki: gözlükler çok güzel.

 

Mefkure den öğrendiğim rusça sözcükleri dükkana giren 2 Rus müşteri üzerinde deniyorum. Mefkure ile konuştuğum gibi olmuyor, Rus’larla konuşmak.

Efendim, Tarih kitapları nasıl yazacak bilemiyorum ama, Sovyetler birliği ve Doğu blokunun çökmesi, Türkiye ve Türk halkı için hayırlı olmuştur.

Türk erkeğinin cinselliğini ve flörtü keşfetmesi dışında, Türk aile hayatında ki yardımcı rolleri sanıyorum. Sonuçları bakımından- 10 yıllar sonra daha bir ortaya çıkacaktır.

Çocuk ve hasta bakıcılığı ile ev işlerine yardımcı olarak bir çoğu kaçak olarak çalışan bu hanımlardan biriydi Mefkure.. Annemin Demans hastalığı yüzünden gece – gündüz bizimle olacak birine ihtiyaç duyduğumuzda, bir gözlük alışverişi esnasında tesadüfen tanışmıştık bu Özbek hatunla. İşinden yeni ayrılmış 55 Yaşlarında ve birazda topluca olan bu Özbek hanımla anlaştığım için açıkçası ilk günler endişeliydim.

Kendisininde itiraf ettiği gibi elinin ağır olması, Türkçesinde ki bozukluk, annemin evde bir yabancı istememesi ve hastalığının da körüklediği dillere destan huysuzluğu başlıca endişelerimdi. Akşamları eve giderken nasıl dualar ettiğimi siz düşünün. Bu dualar sayesinde midir ne? Pek te beklediğim boyutta sorunlar yaşamadım.

Mefkurenin olgunluğuydu yükümü azaltan.. Elbette annem yine temizliğini beğenmiyor, yemeklerine söyleniyor, ya! Sanki, kadının orta yaşlı ve ağır kanlı olması kavga etmek için hevesini kırmış gibi. Çokta mücadeleye değer bulmuyor. O açıdan biraz rahattım.

Bu arada Mefkurenin de akıllı biri olduğunu da anladık..Pek dindar biri olmadığını tahmin ettiğim yardımcımız ilk günden,kıbleyi sordu.Sabah namazı hariç 4 vakit namaz da anneme eşlik ediyor.

Mefkure’nin izinli olduğu bir günün ertesiydi… Kendi gibi ev işlerinde çalışan bir çoğu Özbek arkadaşlarıyla beraber, ortak kullandıkları bir evde bir araya geliyorlar. Gurbette hasret gideriyorlarmış. Sabah sormuştum ‘’ nasıl geçti ?‘’ diye.

‘’N’olsun ? ‘’ diyor. Yemiş- içmiş, ağlamışlar. Anlamsız bakışlarımdan, açıklama ihtiyacı duydu. Bir arkadaşlarının doğum günüymüş. Onu kutlamışlar. Onun için yemiş-içmiş- eğlenmişler. Sonrasında da bol bol ağlamışlar. ‘’Neden ? ‘’ diyorum. ‘’ Eee! Gurbet ‘’ diyor. Herkesin çocuğu varmış. Çocuklarının büyüdüğünü bile göremiyorlarmış. Kendi bile 3 yıldır Özbekistan’a gidemiyormuş. Bir sefer ailesi İstanbul’a gelmiş 1 haftalığına.

Ucuz güneş ve yakın gözlüklerim hediye edildiğinde Mefkurenin gözlerinin dolmasına yetiyordu bile. Yaklaşık 1 yıl süren dostluğumuzda mefkure’den çok şeyler öğrenmiştim.

Arada eski Sovyet günlerini anlatır, o günleri özlemle dile getirirdi.

‘’ Şimdiki çocuklar hatırlamazlar ama Hiçbir şeyimiz yoktu, çok yoksulduk ama, gelecek kaygımız yoktu ‘’ diyordu. Eğitim, sağlık, barınma, ısınma, hiçbir zaman şimdiki gibi sorun olmamış.. Komünizm’in tek kötülüğü din’e karşı olmasıymış. Kendisi Taşkent’te devlete ait bir markette çalışıyormuş. Kocası başkasıyla evlenmiş, kendi emekli olmuş, çocuklarının ikisi de pek bir yaramaz çıkınca bir komşunun yardımıyla İstanbul’a gelmiş. 500 ile 600 dolar arasında çalışmış. Son baktığı yaşlı kadın da ölünce 2 aylık işsizlikten sonra bizi bulmuş ( ya da biz bulmuşuz.)

Bu birliktelik Mefkure’nin mutlu bir izdivacı ile aniden sonlanıverdi. Yeni eşi çalışmasına izin vermediğinden biz yeni bir yardımcı aramaya başladık. Sonrasında yardım yine Mefkure’den geldi. Gürcistanlı bir kadın varmış. Aynı yaşlarda. ”Ben kefilim ”diyor. Ben aynı şeyi annem için söyleyemiyorum.

Gürcü dilinden bize örnekler veriyor. Bico, erkek çocuk demekmiş. Kadınlara ise Gogo denirmiş. 1 haftaya kadar Gogo’muz gelecek ya, ben şimdiden kafayı yemek üzereyim. Onu mutlu edecek güneş gözlükleri, optik çerçevelerim renkli renkli kordonlarım… Gözlükçünün hediyesi başka n’olur ki? Yeter ki gelsin. Arada mefkure ile yarım kalan Rusça çalışmaları da başlayacak diye seviniyorum.

Bir taraftan Özbek pilavına kaşık sallarken öte yandan ”eline sağlık Mefkure ”.diyorum.

Spasibo mefkure.

Spasibo Rusya!

Metin Turanlı

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hususi Bahariye Dispanseri Hususi Bahariye Dispanseri

70’li yılların ortaları. Gözlük ve gözlükle ilgili malzemelerin çok değerli ve az olduğu yıllar....

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme d...

Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya'ya açabilir. Gözlerimiz adeta beynimizin uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz...

Göz ve Zihin Açıklığı Göz ve Zihin Açıklığı

Görsel uyarılar hayata gözleri açmakla başlıyor. Göz gelişimi çocuklukta büyük ölçüde tamamlanıyor. Görme kalitesi kişinin geleceğini b...

Jigo’nun Gözlükleri Jigo’nun Gözlükleri

Bir gözlük ayarında para yerine bir demet menekşe ile başlayan dostluğumuz, şehre uzak bir koyda yaşaması sebebiyle aralıklı olarak bug...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV