a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Geçici Mesul Müdür Tayinleri

Geçici Mesul Müdür Tayinleri ile ilgili bu hafta sizlerden gelen sorulara cevap olması için “Geçici Mesul Müdür Tayinleri” haberini tekrar yayınlıyoruz. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün T. C. Sağlık Bakanlığı  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünden  Geçici Mesul Müdür Tayini ile ilgili istemiş  olduğu görüş yazısına bakanlığın  göndermiş cevabı ektedir. Bu yazı İstanbul içi 39 İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerince imza karşılığı […]

10 Nisan 2014 - 10:00 'de eklendi ve 4227 kez görüntülendi. A+A-

Geçici Mesul Müdür Tayinleri

Geçici Mesul Müdür Tayinleri ile ilgili bu hafta sizlerden gelen sorulara cevap olması için “Geçici Mesul Müdür Tayinleri” haberini tekrar yayınlıyoruz.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün T. C. Sağlık Bakanlığı  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünden  Geçici Mesul Müdür Tayini ile ilgili istemiş  olduğu görüş yazısına bakanlığın  göndermiş cevabı ektedir.

Bu yazı İstanbul içi 39 İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerince imza karşılığı Mesul Müdürlere teslim edilmiştir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(10 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
10 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
cihangir çaylı
cihangir çaylı
8 yıl önce

bence mesul müdürlük denen kavram kaldırılmalı diploması olan kendisi açmalı dükkan ben neden işi bilmeyen ve meslekle alakası olmayan adama diplomayla çalışayım ki? Adam gözlükçülük hakkında hiçbirşey bilmiyor bir mesul müdür birde kalfa denen atölye elemanı arkadaş alıyor oh ne güzel bence mesul müdürlük sistemi bu işi yapan duayenlerimize ve optisyenlere hakaretten başka bir şey değildir. Bu mesul müdürlük sisteminin bence devam etmesinin tek nedeni zincir mağazalarıdır zincir mağazalarına daha çok optisyen daha çok mağaza demektir sermye sahibi zincirlerin işine gelmiyor oysaki bu mesleğin aslı marketing sistemi değil sağlık mesleğidir avrupada bunu göremezsiniz tatil işine gelince işçi kanununa göre ters… Read more »

engin
engin
8 yıl önce

Kesinlikle katılıyorum. Hangi hangi sağlık meslekte M.mÜdürlük kavramı var.Eczane, Medikal,Odyometri…..Hiç birinde M.müdür kavramı yokken zamanında bizim oylarımızla Dernek Başkanı Olanlar Yasayı M.Müdürlü olarak çıkardı.”Neymiş Mesleğin İlerlemesi içinmiş”. Evet M.Müdür olunca Yabancı sermayeler Ülkeye Zincir Mağazaları Kurunca Meslek çok ilerleme kaydetti. Bunu Bilmem kaç liraya Bilmem kaç gözlük reklamlarıyla mesleğimize Büyük katkılarından görüyoruz.İnsan sağlığıyla alakası olmayan sadece En ucuza alıp En pahalıya nasıl satabilirim mantığında olan biri Mesleğime ne katkı sağlayabilir soruyorum. O zamanların büyükleri Aman ikinci Şubelerimiz kapanır düşüncesiyle M.Müdürlüğe sıcak bakarken Şimdi Yanlarına Zincir Mağaza açılınca Kuzu kuzu Kendileri Şubesini kapatıyor. Çünkü Rekabet edemiyor. Çok Geç Olmadan M.Müdürlük kaldırılmalı.… Read more »

osman
osman
8 yıl önce

Bunu durumu bizzat tecrübe ettim.Ömrümde ilk defa 3 günlüğüne tatile gittim perşembe akşamı çıkıp pazar günü işyerime dönecektim.Tedbir olarak Boş bir dilekçe Yazarak iş yerime bıraktım.Cuma günü denetleme olacağı duyuluyor ve bizim işbilir arkadaşlar boş dilekçeyi 10 gün izinli diyerek sağlık müdürlüğüne bildiriyor.Denetlemede olmuyor.Aradan 1-2 ay sonra sgk dan yazı geldi izinli olduğunuz tarihler arası Reçete Bedelleriniz faturanızdan kesilecektir diye 4000 TL lik reçete kesildi.Her yere itiraz etsekte nafile Ömrümde yaptığım en pahalı 3 günlük tatil oldu.M.müdürün İzin hakkının olmaması İş Kanununa Aykırı en başta.Ama Bunu düşünecek İnsanlar Örgütlenmedikçe Yapacak bişey yok

mehmet orhan arın
mehmet orhan arın
8 yıl önce

Bu husus maalesef açıklığa kavuşmamıştır. kanaatimce fenni gözlükçülük ruhsatı olan veya obtisyenlik ruhsatı olan bir şahıs başka bir yerde çalışmamak kaydiyle, vekaleten o müessesenin mesül müdürlüğünü deruhte edebilmelidir. burada bir problem vekalet edecek şahsa ait sağlık raporudur. oda zaten kendi beyanı ile halledilmiş bulunmaktadır. il sağlık müdürlüğüne bu şekilde müracaat edildiğinde İl sağlık müdür- lüğü bu talebi kabul etmek durumundadır. gelelim sosyal güvenlik kurumuna sosyal güvenlik kurumu daha evvel bu optisyen veya fenni gözlükçü ile sözleşme yapmış ise bir imza sirküleri talep etmesi gerekir. esasında bakanlar kurulunun aldığı karara göre onu da talep etmemesi gerekir. çünkü daha evvel yaptığı sözleşmeler… Read more »

mustafa sağgün fenni gözlükçü
mustafa sağgün fenni gözlükçü
10 yıl önce

mesul müdürün mazeretsiz bir aya kadar ayrılması durumunda müessesede mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa,( yetkili kişiden kasıt optisyen / gözlükçü ruhsattnamesi’ne haiz kişi) yok ise faliyetini sürdüremez reçeteli gözlük satışı yapamaz güneş gözlüğü satar veya iş yerini belirli sürede kapatmak zorunda kalır. kapatmamak için ise iş yerinde yardımcı eleman olarak optisyen / gözlükçü çalıştırmak zorundadır. 5193 sayılı optisyenlik hakkındaki kanunun 8 maddesi birinci fikrası ”OPTİSYENLİK ”müessesi açmış olanlar ,müesseselerinde optisyen / gözlükçü unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.!! hükmü yer almaktadır. Eğer 5193 sayılı öptisyenlik hakkında kanunun 8 maddesi birinci fıkrası ‘OPTİSYENLİK”müessesesini optisyen / gözlükçü unvanına sahip olan… Read more »

gözlükçü
gözlükçü
10 yıl önce

Piyasada okadar gözlükçü varki adam dükkanı açmış mesul müdür nerde?yok ama yine sgk ve sağlık müdürlüğü teftişe geliyor yinede ceza almıyor hatta reçete bedelleri bile ödeniyor diyebilirimki mesul müdüre ihtiyaç olmadan adam diplomayı dükkana asmış işini yürütüyor mesul müdürde piyasada yok bence SGK öncelikle mesul müdürü bulunmayan gözlükçülere değil reçete bedelini ödememek yerine anlaşmayı fes etmesi lazım..

Neşat ÇAĞLI
Neşat ÇAĞLI
8 yıl önce
Yanıtla  gözlükçü

aynen haklısın SGK mesul müdürü olmayan yerleri kapatmalı

ibrahim üstünel
ibrahim üstünel
10 yıl önce

Sağlık Bakanlığının bu yazısına göre ben şöyle anladım. 1-Mesul müdür mazeretini bildirerek 1 aydan az müesseseden ayrılırsa müessese faaliyetine eksiksiz devam eder. Yani reçetedeki numaralı camları takabilecek,güneş gözlüğü ve lens satabilecek,. 2-Mesul müdür mazeret bildirse bile 1 aydan fazla müesseseden ayrılacaksa, müessese yerine mesül müdür tayin edemezse yalnız güneş gözlüğü satabilecek, reçeteli numaralı gözlük takıp satarsa da optisyen olmadığı halde optisyenlik yaptığından kanunun değişik 14 maddesi gereği 35.000 TL ceza alacak ve müessese kapatılacak. Yalnız güneş gözlüğü satarsa sorun yok. 3-(YORUM): SGK sözleşmesinin 6.3.21 maddesinde ” mesul müdürün İl sağlık Müdürlüğüne izinli ve raporlu olduğuna dair bildirimde bulunması gerekmekte olup… Read more »

Ramazan Özmutlu
Ramazan Özmutlu
10 yıl önce

cevaplayalım hemen 1. mesul müdür 1 aya kadar ayrılabılır ama olmadıgı donem ıcın sağlık müdürlüğüne bilgi vermek zorunda ve bu donemde numaralı cam satısı yapılamaz sadece guneş gözlüğü satabılır. YORUM sizin yazdığınız gıbı ıkı kurum çakısmıyor her ıkı kurumda aynı seyı söylüyor sağlık mudurluğu derkı 1 aya kadar mesul mudur olmayabılır ama denetlemeden sonra 24 saat ıcınde mazeretını beyan etmek zorunda der ve mesul mudur olmadıgı zaman numaralı cam satısı montajı yapılamaz der ancak yerıne mesul mudur vekıl ederse anca o zmana vekıl eden mesul mudur baska bır magazada çalısıyor olmaması lazım değişiklikten hem sağlık müdürlüğüne hemde sgk ya bılgı… Read more »

HÜSEYİN KARA
HÜSEYİN KARA
8 yıl önce

sevgili optisyenin sesi ve meslektaşlarım bu kanunlar bizlere sorulmadan ve fikirlerimiz alınmadan her sene çıkarıyorlar ve bizlerde bu platformlarda tartışıp duruyoruz.eyer biz birlik olup bu sözleşmelere imza atmazsak bence bu konular tartışılmaz ama SGK yersende yemesende imzalamazsan sistemi kapatıyor imzalarsan da bu beyanları kabul ediyor olursun.yani izine çıktın denetleme olmadımı yırttın denetleme olursa yandın.bence kurumlar birbirleriyle tezat iş yapıyorlar sgk tabela kayabilirsin diyor il sağlık koyamazsın bende cezası var buyur burdan yak…..

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
10
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx