a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Geçici Mesul Müdür Tayinleri

Geçici Mesul Müdür Tayinleri ile ilgili bu hafta sizlerden gelen sorulara cevap olması için “Geçici Mesul Müdür Tayinleri” haberini tekrar yayınlıyoruz. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün T. C. Sağlık Bakanlığı  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünden  Geçici Mesul Müdür Tayini ile ilgili istemiş  olduğu görüş yazısına bakanlığın  göndermiş cevabı ektedir. Bu yazı İstanbul içi 39 İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerince imza karşılığı […]

10 Nisan 2014 - 10:00 'de eklendi ve 5012 kez görüntülendi. A+A-

Geçici Mesul Müdür Tayinleri

Geçici Mesul Müdür Tayinleri ile ilgili bu hafta sizlerden gelen sorulara cevap olması için “Geçici Mesul Müdür Tayinleri” haberini tekrar yayınlıyoruz.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünün T. C. Sağlık Bakanlığı  İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğünden  Geçici Mesul Müdür Tayini ile ilgili istemiş  olduğu görüş yazısına bakanlığın  göndermiş cevabı ektedir.

Bu yazı İstanbul içi 39 İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerince imza karşılığı Mesul Müdürlere teslim edilmiştir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(10 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

10 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cihangir çaylı
cihangir çaylı
11 Nisan 2014 15:12

bence mesul müdürlük denen kavram kaldırılmalı diploması olan kendisi açmalı dükkan ben neden işi bilmeyen ve meslekle alakası olmayan adama diplomayla çalışayım ki? Adam gözlükçülük hakkında hiçbirşey bilmiyor bir mesul müdür birde kalfa denen atölye elemanı arkadaş alıyor oh ne güzel bence mesul müdürlük sistemi bu işi yapan duayenlerimize ve optisyenlere hakaretten başka bir şey değildir. Bu mesul müdürlük sisteminin bence devam etmesinin tek nedeni zincir mağazalarıdır zincir mağazalarına daha çok optisyen daha çok mağaza demektir sermye sahibi zincirlerin işine gelmiyor oysaki bu mesleğin aslı marketing sistemi değil sağlık mesleğidir avrupada bunu göremezsiniz tatil işine gelince işçi kanununa göre ters… Read more »

engin
engin
12 Nisan 2014 11:49

Kesinlikle katılıyorum. Hangi hangi sağlık meslekte M.mÜdürlük kavramı var.Eczane, Medikal,Odyometri…..Hiç birinde M.müdür kavramı yokken zamanında bizim oylarımızla Dernek Başkanı Olanlar Yasayı M.Müdürlü olarak çıkardı.”Neymiş Mesleğin İlerlemesi içinmiş”. Evet M.Müdür olunca Yabancı sermayeler Ülkeye Zincir Mağazaları Kurunca Meslek çok ilerleme kaydetti. Bunu Bilmem kaç liraya Bilmem kaç gözlük reklamlarıyla mesleğimize Büyük katkılarından görüyoruz.İnsan sağlığıyla alakası olmayan sadece En ucuza alıp En pahalıya nasıl satabilirim mantığında olan biri Mesleğime ne katkı sağlayabilir soruyorum. O zamanların büyükleri Aman ikinci Şubelerimiz kapanır düşüncesiyle M.Müdürlüğe sıcak bakarken Şimdi Yanlarına Zincir Mağaza açılınca Kuzu kuzu Kendileri Şubesini kapatıyor. Çünkü Rekabet edemiyor. Çok Geç Olmadan M.Müdürlük kaldırılmalı.… Read more »

osman
osman
10 Nisan 2014 14:36

Bunu durumu bizzat tecrübe ettim.Ömrümde ilk defa 3 günlüğüne tatile gittim perşembe akşamı çıkıp pazar günü işyerime dönecektim.Tedbir olarak Boş bir dilekçe Yazarak iş yerime bıraktım.Cuma günü denetleme olacağı duyuluyor ve bizim işbilir arkadaşlar boş dilekçeyi 10 gün izinli diyerek sağlık müdürlüğüne bildiriyor.Denetlemede olmuyor.Aradan 1-2 ay sonra sgk dan yazı geldi izinli olduğunuz tarihler arası Reçete Bedelleriniz faturanızdan kesilecektir diye 4000 TL lik reçete kesildi.Her yere itiraz etsekte nafile Ömrümde yaptığım en pahalı 3 günlük tatil oldu.M.müdürün İzin hakkının olmaması İş Kanununa Aykırı en başta.Ama Bunu düşünecek İnsanlar Örgütlenmedikçe Yapacak bişey yok

mehmet orhan arın
mehmet orhan arın
4 Ağustos 2013 08:24

Bu husus maalesef açıklığa kavuşmamıştır. kanaatimce fenni gözlükçülük ruhsatı olan veya obtisyenlik ruhsatı olan bir şahıs başka bir yerde çalışmamak kaydiyle, vekaleten o müessesenin mesül müdürlüğünü deruhte edebilmelidir. burada bir problem vekalet edecek şahsa ait sağlık raporudur. oda zaten kendi beyanı ile halledilmiş bulunmaktadır. il sağlık müdürlüğüne bu şekilde müracaat edildiğinde İl sağlık müdür- lüğü bu talebi kabul etmek durumundadır. gelelim sosyal güvenlik kurumuna sosyal güvenlik kurumu daha evvel bu optisyen veya fenni gözlükçü ile sözleşme yapmış ise bir imza sirküleri talep etmesi gerekir. esasında bakanlar kurulunun aldığı karara göre onu da talep etmemesi gerekir. çünkü daha evvel yaptığı sözleşmeler… Read more »

mustafa sağgün fenni gözlükçü
mustafa sağgün fenni gözlükçü
25 Ekim 2011 12:16

mesul müdürün mazeretsiz bir aya kadar ayrılması durumunda müessesede mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa,( yetkili kişiden kasıt optisyen / gözlükçü ruhsattnamesi’ne haiz kişi) yok ise faliyetini sürdüremez reçeteli gözlük satışı yapamaz güneş gözlüğü satar veya iş yerini belirli sürede kapatmak zorunda kalır. kapatmamak için ise iş yerinde yardımcı eleman olarak optisyen / gözlükçü çalıştırmak zorundadır. 5193 sayılı optisyenlik hakkındaki kanunun 8 maddesi birinci fikrası ”OPTİSYENLİK ”müessesi açmış olanlar ,müesseselerinde optisyen / gözlükçü unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.!! hükmü yer almaktadır. Eğer 5193 sayılı öptisyenlik hakkında kanunun 8 maddesi birinci fıkrası ‘OPTİSYENLİK”müessesesini optisyen / gözlükçü unvanına sahip olan… Read more »

gözlükçü
gözlükçü
24 Ekim 2011 17:49

Piyasada okadar gözlükçü varki adam dükkanı açmış mesul müdür nerde?yok ama yine sgk ve sağlık müdürlüğü teftişe geliyor yinede ceza almıyor hatta reçete bedelleri bile ödeniyor diyebilirimki mesul müdüre ihtiyaç olmadan adam diplomayı dükkana asmış işini yürütüyor mesul müdürde piyasada yok bence SGK öncelikle mesul müdürü bulunmayan gözlükçülere değil reçete bedelini ödememek yerine anlaşmayı fes etmesi lazım..

Neşat ÇAĞLI
Neşat ÇAĞLI
3 Ağustos 2013 13:49
Reply to  gözlükçü

aynen haklısın SGK mesul müdürü olmayan yerleri kapatmalı

ibrahim üstünel
ibrahim üstünel
24 Ekim 2011 14:53

Sağlık Bakanlığının bu yazısına göre ben şöyle anladım. 1-Mesul müdür mazeretini bildirerek 1 aydan az müesseseden ayrılırsa müessese faaliyetine eksiksiz devam eder. Yani reçetedeki numaralı camları takabilecek,güneş gözlüğü ve lens satabilecek,. 2-Mesul müdür mazeret bildirse bile 1 aydan fazla müesseseden ayrılacaksa, müessese yerine mesül müdür tayin edemezse yalnız güneş gözlüğü satabilecek, reçeteli numaralı gözlük takıp satarsa da optisyen olmadığı halde optisyenlik yaptığından kanunun değişik 14 maddesi gereği 35.000 TL ceza alacak ve müessese kapatılacak. Yalnız güneş gözlüğü satarsa sorun yok. 3-(YORUM): SGK sözleşmesinin 6.3.21 maddesinde ” mesul müdürün İl sağlık Müdürlüğüne izinli ve raporlu olduğuna dair bildirimde bulunması gerekmekte olup… Read more »

Ramazan Özmutlu
Ramazan Özmutlu
25 Ekim 2011 11:32

cevaplayalım hemen 1. mesul müdür 1 aya kadar ayrılabılır ama olmadıgı donem ıcın sağlık müdürlüğüne bilgi vermek zorunda ve bu donemde numaralı cam satısı yapılamaz sadece guneş gözlüğü satabılır. YORUM sizin yazdığınız gıbı ıkı kurum çakısmıyor her ıkı kurumda aynı seyı söylüyor sağlık mudurluğu derkı 1 aya kadar mesul mudur olmayabılır ama denetlemeden sonra 24 saat ıcınde mazeretını beyan etmek zorunda der ve mesul mudur olmadıgı zaman numaralı cam satısı montajı yapılamaz der ancak yerıne mesul mudur vekıl ederse anca o zmana vekıl eden mesul mudur baska bır magazada çalısıyor olmaması lazım değişiklikten hem sağlık müdürlüğüne hemde sgk ya bılgı… Read more »

HÜSEYİN KARA
HÜSEYİN KARA
3 Ağustos 2013 14:10

sevgili optisyenin sesi ve meslektaşlarım bu kanunlar bizlere sorulmadan ve fikirlerimiz alınmadan her sene çıkarıyorlar ve bizlerde bu platformlarda tartışıp duruyoruz.eyer biz birlik olup bu sözleşmelere imza atmazsak bence bu konular tartışılmaz ama SGK yersende yemesende imzalamazsan sistemi kapatıyor imzalarsan da bu beyanları kabul ediyor olursun.yani izine çıktın denetleme olmadımı yırttın denetleme olursa yandın.bence kurumlar birbirleriyle tezat iş yapıyorlar sgk tabela kayabilirsin diyor il sağlık koyamazsın bende cezası var buyur burdan yak…..

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV