a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GARANTİ BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Garanti belgelerinin geçerlilik süresi iki yıl ,iki yılda bir  firmalar sanayii bakanlığı sitesine girerek elektronik ortamda elektronik imzaları ile günceleme işlemini kolaylıkla yapmaktadırlar , yapmazlarsa garanti belgesinin tarihi geçer, eski ise bu geçersiz anlamına gelmez firma güncellemelerini düzenli yapıyorsa ,zaten geçerli bir garanti belgesidir hastayada verilebilir SGK yada, büyük iyi firmalar bu işi ihmal etmiyor […]

01 Temmuz 2011 - 12:44 'de eklendi ve 2712 kez görüntülendi. A+A-

GARANTİ BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Garanti belgelerinin geçerlilik süresi iki yıl ,iki yılda bir  firmalar sanayii bakanlığı sitesine girerek elektronik ortamda elektronik imzaları ile günceleme işlemini kolaylıkla yapmaktadırlar ,

yapmazlarsa garanti belgesinin tarihi geçer, eski ise bu geçersiz anlamına gelmez firma güncellemelerini düzenli yapıyorsa ,zaten geçerli bir garanti belgesidir hastayada verilebilir SGK yada, büyük iyi firmalar bu işi ihmal etmiyor küçük firmalar bunu es geçiyor olabilir ,insanlar bu konuda duyarlı olmalı bu sayede uygunsuz çalışanları sistemden ayıklamış oluruz,zaten SGK kesinlikle kare kod uygulamasına geçecek o zaman garanti belgesini reçeteye iliştirme işlemide ortadan kalkacak medulaya sadece karekod gireceğiz garanti belgesi numarası falan girmeyeceğiz reçeteye eklemeyeceğiz , ama müşteriye yine biz garanti belgesini vereceğiz.Bu yönde izleyicilerimizden çok mesaj almaktaydık,tam işin aslını öğrenmeden yayınlamak istemedik.Gozder.com bu konuyu çok güzel açıklamıştır.Aşağıda bu yazıyı okuyabilirsiniz.(http://bim.sanayi.gov.tr/temp/TRKGaranti.aspx)

Sosyal Güvenlik Kurumu 01 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Medula Optik sistemine giriş yapılırken aynı seri numarası basılı olan garanti belgelerine onay vermeyecektir.

 Garanti belgelerine seri numaralarını sıralı ve düzenli bir şekilde vermek, bastırmak ve takibini yapmak tedarikçi firmaların (toptancı,üretici ve ithalatçı) sorumluluğundadır. Mükerrer seri numarası ile gözlükçü-optisyen meslektaşlarımızın Medula Optik sistemine giriş yaparken mağduriyet yaşamamaları için tedarikçi firmaların garanti belgelerini tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir. 

—————————————————————————————————–

Gozder.com – Garanti Belgelerinin geçerlilik süreleri ile ilgili olarak son günlerde derneğimize ulaşan meslektaşlarımızın soruları üzerine ilgili makamlarla yapmış olduğumuz görüşmeler ve hukuk müşavirliğimizin görüşleri doğrultusunda Garanti Belgelerinde Geçerlilik Süresi uygulaması hakkında aşağıdaki açıklamaların üyelerimizce titizlikle incelenerek ürün alımlarında dikkatli olmaları yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Garanti Belgeleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, 14/06/2003 tarih ve 25138 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik hükümleri ile düzenlenmiştir.

Yönetmeliğin 10. maddesi, Garanti Belgelerinin geçerlilik süresini 2 yıl olarak tespit etmiştir. Belirlenmiş olan geçerlilik süresi, “Belge İzin Tarihi”nden itibaren hesaplanmaktadır. (Belge geçerlilik süresi ile garanti süresi birbirine karıştırılmamalıdır.)

Bakanlık izni ile basılmış olan Garanti Belgeleri, 2 yıllık geçerlilik süreleri sona ermeden 1 ay önce başvurularak 2 yıl süre ile yenilenebilmektedir.

Optisyenlik müesseselerinin resmi stoklarında (Alış faturaları marka ve model belli olacak şekilde düzenlenmiş ise)  bulunan ürünlere ait ve ürünün alındığı tarihte geçerli olmasına rağmen daha sonra 2 yıllık belge geçerlilik süresi sona ermiş olan garanti belgelerinin,  yenileri ile değiştirilmesine gerek yoktur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus, alım yapılan tarih itibarı ile belgenin geçerli olup olmadığıdır.

Alış fatura tarihleri ile faturada yer alan ürünlere ait garanti belgesi üzerinde bulunan “Belge izin tarihi” karşılaştırılarak izin tarihi ile fatura tarihi arasında 2 yıldan fazla zaman bulunması halinde bu garanti belgeleri alış tarihi itibarı ile geçersiz olduğundan tedarikçi firmadan bu ürünler ile ilgili yeni garanti belgeleri talep edilmelidir.

Alış fatura tarihleri ile faturada yer alan ürünlere ait garanti belgesi üzerinde bulunan “Belge izin tarihi” karşılaştırılarak izin tarihi ile fatura tarihi arasında 2 yıldan az zaman bulunması halinde bu garanti belgeleri geçerli sayılacağından tedarikçi firmadan bu ürünler ile ilgili yeni garanti belgesi talep etmeye gerek yoktur.

Meslektaşlarımızın yeni yapacakları ürün alımlarında aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

1- Ürün karşılığı alınacak faturalarda alınan ürünün marka ve model bilgisi mutlaka yer almalıdır.

2- Ürün ile birlikte verilen Garanti Belgelerinde yer alan “Belge Numarası” Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Garanti Belgesi Sorgulama Sayfası (http://bim.sanayi.gov.tr/temp/TRKGaranti.aspx) üzerinden kontrolü yapılmalı, yapılan kontrol neticesinde durumu “Geçersiz” olarak görünen belgelere ait ürünlerin alımı, satıcı belgenin yenilendiğini beyan etse dahi kesinlikle yapılmamalıdır.

Önemli Not: SGK açısından Garanti Belgelerinde Geçerlilik Süresi ile ilgili herhangi bir problem yaşanmayacak olup sadece mükerrer girişlerin olmamasına dikkat edilmesi önemle rica edilir.
 

kAYNAk  :  http://www.gozder.com/news.aspx?newsID=6371

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamama...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x