Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GARANTİ BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Garanti belgelerinin geçerlilik süresi iki yıl ,iki yılda bir  firmalar sanayii bakanlığı sitesine girerek elektronik ortamda elektronik imzaları ile günceleme işlemini kolaylıkla yapmaktadırlar , yapmazlarsa garanti belgesinin tarihi geçer, eski ise bu geçersiz anlamına gelmez firma güncellemelerini düzenli yapıyorsa ,zaten geçerli bir garanti belgesidir hastayada verilebilir SGK yada, büyük iyi firmalar bu işi ihmal etmiyor […]

01 Temmuz 2011 - 12:44 'de eklendi ve 2292 kez görüntülendi. A+A-

GARANTİ BELGELERİNİN GEÇERLİLİK SÜRESİ

Garanti belgelerinin geçerlilik süresi iki yıl ,iki yılda bir  firmalar sanayii bakanlığı sitesine girerek elektronik ortamda elektronik imzaları ile günceleme işlemini kolaylıkla yapmaktadırlar ,

yapmazlarsa garanti belgesinin tarihi geçer, eski ise bu geçersiz anlamına gelmez firma güncellemelerini düzenli yapıyorsa ,zaten geçerli bir garanti belgesidir hastayada verilebilir SGK yada, büyük iyi firmalar bu işi ihmal etmiyor küçük firmalar bunu es geçiyor olabilir ,insanlar bu konuda duyarlı olmalı bu sayede uygunsuz çalışanları sistemden ayıklamış oluruz,zaten SGK kesinlikle kare kod uygulamasına geçecek o zaman garanti belgesini reçeteye iliştirme işlemide ortadan kalkacak medulaya sadece karekod gireceğiz garanti belgesi numarası falan girmeyeceğiz reçeteye eklemeyeceğiz , ama müşteriye yine biz garanti belgesini vereceğiz.Bu yönde izleyicilerimizden çok mesaj almaktaydık,tam işin aslını öğrenmeden yayınlamak istemedik.Gozder.com bu konuyu çok güzel açıklamıştır.Aşağıda bu yazıyı okuyabilirsiniz.(http://bim.sanayi.gov.tr/temp/TRKGaranti.aspx)

Sosyal Güvenlik Kurumu 01 Temmuz 2011 tarihinden itibaren Medula Optik sistemine giriş yapılırken aynı seri numarası basılı olan garanti belgelerine onay vermeyecektir.

 Garanti belgelerine seri numaralarını sıralı ve düzenli bir şekilde vermek, bastırmak ve takibini yapmak tedarikçi firmaların (toptancı,üretici ve ithalatçı) sorumluluğundadır. Mükerrer seri numarası ile gözlükçü-optisyen meslektaşlarımızın Medula Optik sistemine giriş yaparken mağduriyet yaşamamaları için tedarikçi firmaların garanti belgelerini tekrar gözden geçirmeleri gerekmektedir. 

—————————————————————————————————–

Gozder.com – Garanti Belgelerinin geçerlilik süreleri ile ilgili olarak son günlerde derneğimize ulaşan meslektaşlarımızın soruları üzerine ilgili makamlarla yapmış olduğumuz görüşmeler ve hukuk müşavirliğimizin görüşleri doğrultusunda Garanti Belgelerinde Geçerlilik Süresi uygulaması hakkında aşağıdaki açıklamaların üyelerimizce titizlikle incelenerek ürün alımlarında dikkatli olmaları yaşanması muhtemel olumsuzlukları ortadan kaldıracaktır.

Garanti Belgeleri, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın, 14/06/2003 tarih ve 25138 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Garanti Belgesi Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik hükümleri ile düzenlenmiştir.

Yönetmeliğin 10. maddesi, Garanti Belgelerinin geçerlilik süresini 2 yıl olarak tespit etmiştir. Belirlenmiş olan geçerlilik süresi, “Belge İzin Tarihi”nden itibaren hesaplanmaktadır. (Belge geçerlilik süresi ile garanti süresi birbirine karıştırılmamalıdır.)

Bakanlık izni ile basılmış olan Garanti Belgeleri, 2 yıllık geçerlilik süreleri sona ermeden 1 ay önce başvurularak 2 yıl süre ile yenilenebilmektedir.

Optisyenlik müesseselerinin resmi stoklarında (Alış faturaları marka ve model belli olacak şekilde düzenlenmiş ise)  bulunan ürünlere ait ve ürünün alındığı tarihte geçerli olmasına rağmen daha sonra 2 yıllık belge geçerlilik süresi sona ermiş olan garanti belgelerinin,  yenileri ile değiştirilmesine gerek yoktur. Bu durumda dikkat edilmesi gereken husus, alım yapılan tarih itibarı ile belgenin geçerli olup olmadığıdır.

Alış fatura tarihleri ile faturada yer alan ürünlere ait garanti belgesi üzerinde bulunan “Belge izin tarihi” karşılaştırılarak izin tarihi ile fatura tarihi arasında 2 yıldan fazla zaman bulunması halinde bu garanti belgeleri alış tarihi itibarı ile geçersiz olduğundan tedarikçi firmadan bu ürünler ile ilgili yeni garanti belgeleri talep edilmelidir.

Alış fatura tarihleri ile faturada yer alan ürünlere ait garanti belgesi üzerinde bulunan “Belge izin tarihi” karşılaştırılarak izin tarihi ile fatura tarihi arasında 2 yıldan az zaman bulunması halinde bu garanti belgeleri geçerli sayılacağından tedarikçi firmadan bu ürünler ile ilgili yeni garanti belgesi talep etmeye gerek yoktur.

Meslektaşlarımızın yeni yapacakları ürün alımlarında aşağıdaki hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir:

1- Ürün karşılığı alınacak faturalarda alınan ürünün marka ve model bilgisi mutlaka yer almalıdır.

2- Ürün ile birlikte verilen Garanti Belgelerinde yer alan “Belge Numarası” Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın Garanti Belgesi Sorgulama Sayfası (http://bim.sanayi.gov.tr/temp/TRKGaranti.aspx) üzerinden kontrolü yapılmalı, yapılan kontrol neticesinde durumu “Geçersiz” olarak görünen belgelere ait ürünlerin alımı, satıcı belgenin yenilendiğini beyan etse dahi kesinlikle yapılmamalıdır.

Önemli Not: SGK açısından Garanti Belgelerinde Geçerlilik Süresi ile ilgili herhangi bir problem yaşanmayacak olup sadece mükerrer girişlerin olmamasına dikkat edilmesi önemle rica edilir.
 

kAYNAk  :  http://www.gozder.com/news.aspx?newsID=6371

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Genelge! Yeni Genelge!

Klipsli gözlük çerçeveleri ithalatında ki muamma çözüldü....

Birlik Genel kurula gidiyor Birlik Genel kurula gidiyor

Büyük Genel Kurul’umuzun ve Merkez Organları Seçimlerinin yapılacağı tarih belirlendi....

Yeni yatırım listesine alındı! Yeni yatırım listesine alındı!

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de üretim kabiliyetini artırmak amacıyla başlattığı ve yıllık 30 mily...

Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların Değerlendirilmesi Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların De...

Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerdeki körlüklerin % 80'i koruyucu ve/veya uygun tedavi edici yöntemlerle, ortadan kaldırılabilir. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Genelge! Yeni Genelge!

Klipsli gözlük çerçeveleri ithalatında ki muamma çözüldü....

Birlik Genel kurula gidiyor Birlik Genel kurula gidiy...

Büyük Genel Kurul’umuzun ve Merkez Organları Seçimlerinin ya...

Yeni yatırım listesine alındı! Yeni yatırım listesine al...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın, ithal edilen ürünlerin Tü...

Göz Muayenesi İçin Başvuran Olguların Değerlendirilmesi Göz Muayenesi İçin Başvur...

Günümüzde, gelişmekte olan ülkelerdeki körlüklerin % 80'i ko...

KVKK Sorumluluğu KVKK Sorumluluğu

VERBİS Nedir? Kayıt süresi ne zaman? Yükümlülüğü kimleri kap...

OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Haberler, Sgk
Yeşil Kart sistemi yılbaşında sona eriyor

Yeşil Kart sahipleri, banka kredi kartı harcamalarından elektrik, su kullanımlarına kadar bir çok aşamada hazırlanmış testlere tabi tutulacak. Böylece yaklaşık...

Kapat