a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Fuardaydık!

Bu ay fuarımız vardı. Bayram havasında geçen telaşlı ama güzel bir fuarı geride bıraktık. Yurt içinden ve yurt dışından gelen misafirlerimizi ağırladık, çay kahve ikram edip sohbet ettik.

15 Ocak 2015 - 16:29 'de eklendi ve 3482 kez görüntülendi. A+A-

Fuardaydık!

Yaklaşık 15.000 kişinin ziyaret ettiği fuarda, 400 civarında firmamız stant açtı. Geçen seneye göre daha fazla ilgi ve alaka olduğu,  ilk andan itibaren kendini belli etti.

Fuarda her firma kendine özgü ürün, kendine has misafir ağırlama teknikleri sergiledi. Çoğu firmalar mütevazi bir sunum yaparken bazıları ise, disco tarzı bir müzik ve defile yaparak ürünlerini tanıtmaya çalıştılar. Tam bir renk cümbüşüydü aslında. Bu durum optik sektörünün tek elden yönetilmediğini, çok renklilik ve çok seslilik olduğunu gösterdi.

Fakat eksiklerde yok değildi hani. En önemlisi katılımcılar arasında bazı firmalar, hatta sektörde yeri olan ciddi ve tanınmış bazı firmalar fuarda yoktu. Bu durumun en önemli sebebi otellerde yapılan bireysel fuarlardı bence.

Oysaki otellerde yapılan bireysel fuarlar, sadece bir firmaya ait ürün ve çeşitlerini görmek demektir.  Bu da ne olursa olsun, ne kadar zengin gösterilmeye çalışılırsa çalışılsın kısıtlı kalmaya mecburdur. Çünkü alternatif yoktur. Genelde hepimiz çok iyi biliriz ki bu tür organizasyonlar aslında fuar ya da tanıtım değil, sadece satış odaklıdır.

Oysa Expo ya da Silmo tarzı fuarlar ise, satıştan çok tanıtım amaçlıdır. Bir görsellik ve çeşitlilik mevcuttur. Yeni ürünler ve yeni modeller vardır. Firmalar hizmet verdiği optikçilere güven duygusu verir. Ben burdayım der. Bu durum ise zaten, gayri ihtiyari satışı getirir. Bu sebeple bence her firmanın bu tür fuarlara destek vererek katılımcı sayısını artırma yoluna gitmelidir.

Gördüğümüz kadarıyla her ilden, bir veya birkaç optikçi fuarı ziyaret etti. Fuarda sadece bir firmanın ürünleri değil, birçok firmanın ürünlerini görerek kıyaslama yaptı. Hatta cam çerçeve ile sınırlı kalmadı. Makine ve yedek parça çeşitliliğine de sahip oldu. Bu da optikçi dostlarımızın kendi dükkanlarında yapacağı bir çok değişikliği beraberinde getirecektir. Bu değişiklik ve yenilik ise son kullanıcı dediğimiz müşterilerimize olumlu yansıyacaktır. Aslında gerçek amaç ta budur. Gördüğümüz yenilik ve çeşitliliği müşterilerimize aktarmak. İşte bunu başarabildiğimiz an fuar, gerçek anlamda başarıya ulaşmış demektir.

Misafirlerimiz arasında yabancı müşterilerimiz de vardı. Hatta geçen seneye göre çok daha fazla yabancı müşteriler stant, stant gezdiler. Lakin yine de yeterli değildi bence.

Yurt dışında sesimiz daha gür ve daha net çıkmalı. Daha fazla ihracat yapar hale gelmeliyiz. Çünkü; dikkat edelim özellikle enjeksiyon piyasasında imalatçı sayısı ve ürün çeşitliliği çoğalırken piyasa daralmaya başladı. Sebebi çok basit, arz ve talep meselesi. Gördüğümüz kadarıyla şuan iç piyasada talepten çok daha fazla arz var. Bu durum zamanla iç piyasa da saçma sapan bir rekabete sebep oluyor. Üreticiler hak ettiği karşılığı alamıyorlar ve buna sebep olarak ta birbirlerini suçluyorlar. Bu durum ise içten içe bir daralmayı beraberinde getiriyor.

Oysa ki ürettiğimiz ürünlerin sadece kendi piyasamızda değil, yurt dışına da satabileceğimiz bir pazarı bulabilir ve buna ağırlık verebilirsek, daralmayı da yok etmiş oluruz.

2015 yılında firmalar ihracat departmanları’na katkı sağlayacak çalışmalar yapmalı. Dünya artık çok küçük. Ürettiğimiz bir ürünü sadece içerde değil, dışarda da rahat pazarlama imkanımız olursa sırtımız yere gelmez. Dikkat edin ve hatta isterseniz not alın, önümüzdeki senelerde ihracata ağırlık veren, bu konuda yatırımlardan geri kalmayan firmalar büyüyerek çok daha iyi yerlere gelecekler. Sadece iç piyasaya çalışan firmalar ise her geçen gün biraz daha rekabetin arttığı bir pazarda mücadele etmeye devam edeceklerdir. Ve maalesef bir kısmı pes etmeye mahkum olacaklardır.

Öyle ya da böyle bir fuarı bitirdik. Hatta koca bir yılı bitirdik. Geçmiş geçmişte kaldı. Şimdi geleceğe bakmanın tam zamanı. Hatalarımızdan ders çıkarmalı, önümüzdeki yılın ya da yılların planını çok iyi yapmalıyız. Günü kurtaracak hamleler değil, yılı, belki de yıllarımızı kurtaracak bir çalışma içine girmeliyiz.

İmalattaki başarılı ustalar bizim için gerçekten çok değerli. Lakin bir ustanın gözüne bakarak gelecek planının yapılamayacağını çok iyi anlamalıyız. Ar- Ge’nin bir usta ve bir patrondan oluşmadığını anladığımız gün başarının anahtarına sahip olmuşuz demektir.

Yeni yılda sağlıklı, mutlu be başarılı bir grafik çizmeniz dileği ile hoşça kalın.

 

Saygılarımla…

Siracüddin ÇAĞLAR

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Pr...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 kontenjana 859 adayın yerleştirildiği görüldü....

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Magazin HABERLERİ
Web TV