Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Farkında mısınız bilmiyoruz ama 16 Ocak itibarıyla bir gözlük imparatorluğu doğdu…

08 Mayıs 2017 - 10:33 'de eklendi ve 1971 kez görüntülendi. A+A-

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Birleşmeden Doğan İmparatorluk: Essilor Luxottica

İtalyan Luxottica ve Fransız Essilor’un birleşmesi toplam 46 milyar avroluk bir değer ve 15 milyar avro yıllık cirosu olan yeni bir şirket yarattı. Bundan sonra küresel gözlük pazarını değerlendirirken ilk anacağımız firma Essilor Luxottica olacak.

Avrupa’daki en büyük birleşmelerden birine imza atan iki grup, Persol, Ray-Ban ve Oakley gibi markaları dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi Essilor ile biraya getirdi.

Luxottica’nın 81 yaşındaki kurucusu ve 18 milyar avroluk kişisel servetiyle İtalya’nın ikinci en zengin insanı Leonardo Del Vecchio’nun işaret ettiği gibi, birbirini tamamlayan iki ürün artık bir arada; yani çerçeveler ve camlar. Bu arada söz konusu birleşme sonucunda Del Vecchio yüzde 38 ile firmanın en büyük hissedarı oldu. Ancak Essilor CEO’su Hubert Sagnier, Del Vecchio ile yönetimde eşit haklara sahip olacak.Birleşmenin ilan edilmesiyle beraber Luxottica hisselerinde yüzde 8.6, Essilor hisselerinde ise 12.2’lik bir artış oldu.

Birleşmenin, 95 milyar euroluk gözlük pazarında, reçeteli gözlüklere ve güneş gözlüklerine talebin arttığı bir dönemde gerçekleşmesi olağan karşılanıyor. Öyle ki, Luxottica ve Essilor dünyada 2.5 milyar insanın tedavi edilmemiş görme sorunları olduğunu söylüyor.

JP Morgan Cazenove’den bir analistin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre birleşmenin stratejik boyutu oldukça açık: Her iki firma da son zamanlarda birbirinin alanlarına girmeye başlamıştı. Luxottica lens tedarikçilerine yatırım yaparken, Essilor online satış mecraları satın alıyordu. Bu anlaşmayla iki firma arasında sürtüşme de sona ermiş oldu.

Birleşmenin sonucunda Essilor Luxottica’nın kârında orta vadede 600 milyon avroluk bir artış öngörülürken, Grand Visions ve Safilo Group gibi firmaların artık oldukça geride kalması bekleniyor.

Anlaşmanın yıl sonunda kesinleşmesi beklenirken, Essilor Luxoticca’nın toplamda 140 bin çalışanı olacak ve firmanın merkezi Paris’te kurulacak. Hikayenin devamında bu gözlük devinin neler yapacağını beraber göreceğiz.

Ocak ayında birleşmelerini ilan ettiklerinden sonra, Essilor ve Luxottica’yı bir araya getirme konusundaki muazzam teklif anlaşması hakkında çok az yorum yapıldı.

Uluslararası ticaretteki sektörün en büyük firmalarından Luxottica, İtalya’nın  lider çerçeve üreticisi iken Fransız Essilor, dünyanın bir numaralı lens ve kontakt lens üreticisidir.

İki şirket birleşmenin kamu yararına olduğunu belirtse de cevap açık değildir.

Essilor, “Tarafların faaliyetleri oldukça tamamlayıcı nitelikte ve anlaşma önemli sinerji ve yenilik yaratacak ve müşterilere faydalı olacaktır” diyor.

Ancak sektörde huzursuzluk var gibi görünüyor.

İngiltere Optometristler Derneği’nden Gordon Ilett, “Artık [genişleyen] bu grubun, imalattan son kullanıcıya kadar olan ürün tedarikinin tüm yönlerini kontrol etmesini sağlıyor. “Müşterileri olarak kalan işletmeler, dolaylı olarak kendilerine yüklenen şartlar ve koşullarla kontrol edilecektir. “Bu birleşmeyi takiben İngiltere pazar payı, rekabet otoriteleri tarafından incelenmek için yeterli olup olmadığı tartışmaya açık, ancak bunun etkisi tüketici için tercihi azaltacak ve büyük olasılıkla kalitesiz ürünlerin daha uzun vadede sonuçlanacağını” ekliyor.

Potansiyel baskı

Anlaşma, bu yılın sonlarına doğru devam ederse, EssilorLuxottica olarak anılacak olan yeni şirket, endüstrinin devi olacak.

Dünya ya gözlük camı ve çerçeveleri satacaklar ama şu anda Luxottica’ya ait olan ABD ve Avustralya’daki Sunglass Hut ve LensCrafters gibi kendi optisyenlik müesseselerini de koruyacaklardır.

Anonim kalmalarını isteyen bağımsız ve uzun süreli bağımsız bir İngiltere toptancısı, firmaların birleşmesi ile çok güçlü olacağını söyleyerek muhtemelen bazı rakiplerini sıkacağını söyledi.

“Bu iki şirket birleştiğinde, üst düzey markalı çerçeveler sunan bir çerçeve tedarikçisi olacak ve ayrıca İngiliz optisyenlere gözlük camı pazarlamaları nedeniyle, bağımsız perakendeci müesseselerin hemen hemen her şeyini kontrol edebileceklerdir.

 

OptisyeninSesi Dış Haberler

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oda ve Birlik yasasının ardından… Oda ve Birlik yasasının ardından…...

Evet gün akşama döndüğünde sinirler yatışmış, gizli olmayan meclis tutanakları arşivden çıkarılıp incelemeler yapılmış oldu....

Optisyenlere kadro istedi! Optisyenlere kadro istedi!

TBMM Genel Kurul Konuşmasında Gözlükçüler ve Optisyenler Odaları-Birliği hakkında ve Optisyenlerin SGK ile İl Sağlık Müdürlüklerine ata...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kuruluyor Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kurulu...

Optisyenlik Hakkında Kanun'a tabi meslek mensupları; mesleki faaliyetlerini geliştirip kolaylaştırmak, meslektaşlar arasında yardımlaşm...

Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti...

Gucci lisansının sonlandırılması İtalyan gözlük üreticisi Safilo’nun mali sonuçları üzerindeki ağır etkisini sürdürüyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Oda ve Birlik yasasının ardından… Oda ve Birlik yasasının a...

Evet gün akşama döndüğünde sinirler yatışmış, gizli olmayan ...

Optisyenlere kadro istedi! Optisyenlere kadro istedi...

TBMM Genel Kurul Konuşmasında Gözlükçüler ve Optisyenler Oda...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kuruluyor Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Optisyenlik Hakkında Kanun'a tabi meslek mensupları; mesleki...

Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti Safilo, üçüncü çeyrekte d...

Gucci lisansının sonlandırılması İtalyan gözlük üreticisi Sa...

Gözlükçülerin 77 yıllık hasreti bitti Gözlükçülerin 77 yıllık h...

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel Başkanı Turg...

Oda ve Birlik Kanun incelemesi Oda ve Birlik Kanun incel...

Asıl üzücü olanı, üniversitelerde etik ve ahlak üzerine ders...

Optisyenlere istihdam meclis gündemine girdi Optisyenlere istihdam mec...

Yarın TBMM Genel Kurulunda Oda-Birlik kanun değişikliği geçm...

Gözlükçülerden birlik kurma talebi… Gözlükçülerden birlik kur...

Ege Gözlükçüler ve Optisyen Dernekleri Federasyonu Başkanı K...

Hata yapıyorsunuz! Hata yapıyorsunuz!

Optisyenler Platformu yönetimi olarak 07 Ağustos 2017 tarihi...

“Gözlükçüler sizin iş tamam” “Gözlükçüler sizin ...

TBMM bahçesini ellerinde güllerle dolduran meslektaşlarımızı...

Magazin HABERLERİ
Web TV