OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Farkında mısınız bilmiyoruz ama 16 Ocak itibarıyla bir gözlük imparatorluğu doğdu…

08 Mayıs 2017 - 10:33 'de eklendi ve 1828 kez görüntülendi. A+A-

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Birleşmeden Doğan İmparatorluk: Essilor Luxottica

İtalyan Luxottica ve Fransız Essilor’un birleşmesi toplam 46 milyar avroluk bir değer ve 15 milyar avro yıllık cirosu olan yeni bir şirket yarattı. Bundan sonra küresel gözlük pazarını değerlendirirken ilk anacağımız firma Essilor Luxottica olacak.

Avrupa’daki en büyük birleşmelerden birine imza atan iki grup, Persol, Ray-Ban ve Oakley gibi markaları dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi Essilor ile biraya getirdi.

Luxottica’nın 81 yaşındaki kurucusu ve 18 milyar avroluk kişisel servetiyle İtalya’nın ikinci en zengin insanı Leonardo Del Vecchio’nun işaret ettiği gibi, birbirini tamamlayan iki ürün artık bir arada; yani çerçeveler ve camlar. Bu arada söz konusu birleşme sonucunda Del Vecchio yüzde 38 ile firmanın en büyük hissedarı oldu. Ancak Essilor CEO’su Hubert Sagnier, Del Vecchio ile yönetimde eşit haklara sahip olacak.Birleşmenin ilan edilmesiyle beraber Luxottica hisselerinde yüzde 8.6, Essilor hisselerinde ise 12.2’lik bir artış oldu.

Birleşmenin, 95 milyar euroluk gözlük pazarında, reçeteli gözlüklere ve güneş gözlüklerine talebin arttığı bir dönemde gerçekleşmesi olağan karşılanıyor. Öyle ki, Luxottica ve Essilor dünyada 2.5 milyar insanın tedavi edilmemiş görme sorunları olduğunu söylüyor.

JP Morgan Cazenove’den bir analistin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre birleşmenin stratejik boyutu oldukça açık: Her iki firma da son zamanlarda birbirinin alanlarına girmeye başlamıştı. Luxottica lens tedarikçilerine yatırım yaparken, Essilor online satış mecraları satın alıyordu. Bu anlaşmayla iki firma arasında sürtüşme de sona ermiş oldu.

Birleşmenin sonucunda Essilor Luxottica’nın kârında orta vadede 600 milyon avroluk bir artış öngörülürken, Grand Visions ve Safilo Group gibi firmaların artık oldukça geride kalması bekleniyor.

Anlaşmanın yıl sonunda kesinleşmesi beklenirken, Essilor Luxoticca’nın toplamda 140 bin çalışanı olacak ve firmanın merkezi Paris’te kurulacak. Hikayenin devamında bu gözlük devinin neler yapacağını beraber göreceğiz.

Ocak ayında birleşmelerini ilan ettiklerinden sonra, Essilor ve Luxottica’yı bir araya getirme konusundaki muazzam teklif anlaşması hakkında çok az yorum yapıldı.

Uluslararası ticaretteki sektörün en büyük firmalarından Luxottica, İtalya’nın  lider çerçeve üreticisi iken Fransız Essilor, dünyanın bir numaralı lens ve kontakt lens üreticisidir.

İki şirket birleşmenin kamu yararına olduğunu belirtse de cevap açık değildir.

Essilor, “Tarafların faaliyetleri oldukça tamamlayıcı nitelikte ve anlaşma önemli sinerji ve yenilik yaratacak ve müşterilere faydalı olacaktır” diyor.

Ancak sektörde huzursuzluk var gibi görünüyor.

İngiltere Optometristler Derneği’nden Gordon Ilett, “Artık [genişleyen] bu grubun, imalattan son kullanıcıya kadar olan ürün tedarikinin tüm yönlerini kontrol etmesini sağlıyor. “Müşterileri olarak kalan işletmeler, dolaylı olarak kendilerine yüklenen şartlar ve koşullarla kontrol edilecektir. “Bu birleşmeyi takiben İngiltere pazar payı, rekabet otoriteleri tarafından incelenmek için yeterli olup olmadığı tartışmaya açık, ancak bunun etkisi tüketici için tercihi azaltacak ve büyük olasılıkla kalitesiz ürünlerin daha uzun vadede sonuçlanacağını” ekliyor.

Potansiyel baskı

Anlaşma, bu yılın sonlarına doğru devam ederse, EssilorLuxottica olarak anılacak olan yeni şirket, endüstrinin devi olacak.

Dünya ya gözlük camı ve çerçeveleri satacaklar ama şu anda Luxottica’ya ait olan ABD ve Avustralya’daki Sunglass Hut ve LensCrafters gibi kendi optisyenlik müesseselerini de koruyacaklardır.

Anonim kalmalarını isteyen bağımsız ve uzun süreli bağımsız bir İngiltere toptancısı, firmaların birleşmesi ile çok güçlü olacağını söyleyerek muhtemelen bazı rakiplerini sıkacağını söyledi.

“Bu iki şirket birleştiğinde, üst düzey markalı çerçeveler sunan bir çerçeve tedarikçisi olacak ve ayrıca İngiliz optisyenlere gözlük camı pazarlamaları nedeniyle, bağımsız perakendeci müesseselerin hemen hemen her şeyini kontrol edebileceklerdir.

 

OptisyeninSesi Dış Haberler

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Medula Optik Sisteminde Sorun! Medula Optik Sisteminde Sorun!

Medula Optik sisteminde, sabah saatlerinden itibaren sorun yaşanmaktadır. TİTUBB nedeniyle Medula Optik Provizyon Sistemi bugün hizmet...

Güney Kore Gözlükçüler Derneği ile iyi niyet sözleşmesi imzaladık. Güney Kore Gözlükçüler Derneği ile iyi n...

Güney Koreli optik İmalatçıları Türk firmalarıyla tanışmak üzere İstanbul’da 24 Temmuz Pazartesi günü Topkapı Eresin otelinde ithalatçı...

Sağlıkta lisans tamamlama kılavuzu yayımlandı Sağlıkta lisans tamamlama kılavuzu yayım...

YÖK, Sağlık alanında Lisans Tamamlama kılavuzunu yayımladı. YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, başvuru ve tercih işlemleri 24 Temmuz ila ...

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Medula Optik Sisteminde Sorun! Medula Optik Sisteminde S...

Medula Optik sisteminde, sabah saatlerinden itibaren sorun y...

Güney Kore Gözlükçüler Derneği ile iyi niyet sözleşmesi imzaladık. Güney Kore Gözlükçüler De...

Güney Koreli optik İmalatçıları Türk firmalarıyla tanışmak ü...

Sağlıkta lisans tamamlama kılavuzu yayımlandı Sağlıkta lisans tamamlama...

YÖK, Sağlık alanında Lisans Tamamlama kılavuzunu yayımladı. ...

Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

Magazin HABERLERİ
Web TV