a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Eleştiri ve özeleştiri!

İnsan yaşamının vazgeçilmez hak ve özgürlüklerinden biri de ifade özgürlüğüdür.   Bireyin kendini, dünya görüşünü ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi ne kadar doğal bir haksa başkalarının emek ve görüşlerine saygı duyması da o kadar yasal ve ahlaki bir sorumluluktur. . Düşüncelerinden ve bu düşüncelerini dile getirdiği için dernekten ihraç edilmiş biri olarak ifade özgürlüğünün en […]

24 Aralık 2012 - 15:11 'de eklendi ve 1311 kez görüntülendi. A+A-

Eleştiri ve özeleştiri!

İnsan yaşamının vazgeçilmez hak ve özgürlüklerinden biri de ifade özgürlüğüdür.

 

Bireyin kendini, dünya görüşünü ve düşüncelerini özgürce ifade edebilmesi ne kadar doğal bir haksa başkalarının emek ve görüşlerine saygı duyması da o kadar yasal ve ahlaki bir sorumluluktur.

.
Düşüncelerinden ve bu düşüncelerini dile getirdiği için dernekten ihraç edilmiş biri olarak ifade özgürlüğünün en katı savunucularından biri olmuşumdur.
Eleştiriyi saldırmak için silah olarak kullanmak isteyenler nasıl ki hata yapıyorlarsa. Eleştiriye tahammül edemeyenler de hata yapıyorlardır. Toplum ve birey etkilenişimi kaçınılmazdır, bu nedenle eleştiriye tahammül etmeli ve öz eleştiri verebilmeliyiz.
.
Tarihin hiçbir döneminde tartışılmaz doğru yoktur ve olamaz da… Bireyler sorgulamalı ve eleştirmelidirler. Muhatap taraf da gelişimi engellememek adına bu sorgulamaya gerekiyorsa öz eleştiri vererek cevap vermelidir.
.
Mesleki mücadelenin en yoğun olduğu bu dönemde eleştiri ve öz eleştiri yöntemini kullanmayan veya bu yöntemden uzak duranlar gelişimin önünü tıkamaktan öteye gidemezler.
.
Yukarıda da değindiğim gibi ifade özgürlüğünün yanı sıra karşıdaki muhatabın hak ve özgürlüklerini de dikkate almak gerekiyor.
Eleştiri zamanında, toplumsal kazanca dayalı, objektif ve saldırgan olmadan yapıldığında değer kazanır.
Öz eleştiri de nesnel, gerçekçi, sükunetle hazırlanmış, irdelenmiş ve çözüme yönelik olduğunda tarafları tatmin eder.
Son dönemde yapılan yoğun eleştirilere karşı kırıcı olmadan, hataya düşmeden ve zaafları görmezlikten gelmeye çalışmadan cevap vermeye çalışacağım.
Dernek yöneticiliği kolay bir iş değildir. Birçok farklı konuda mücadele ederken diğer yandan dengeleri de korumak zorundasınız.
24 Haziran 2012 mesleki tarihimizde bir milat olarak yerini aldı. Uzun zamandır beklenen birlik önündeki tek engel ortadan kalkmış oldu.
Yönetim kadroları birlik mesajlarını inanarak deklare ettiler ve sonuç için adımlar atılmaya başlandı. Toplantılar yapıldı, dernekler kapandı ve tüzük değişiklikleri yapıldı.
İleriye yönelik yapılacak çalışmalar raporlanırken, günlük sorunlar için mücadele tüm güç ve ortak sesle verildi.
.
Bu altı aylık süre içinde mutlaka eleştirilecek bazı eylemler de olmuştur.
.
Buna da en iyi cevabı yönetim kurulu üyesi İlker Ayaz tarafından verilmiş. “Beni eleştir fakat kullandığın cümlelere dikkat et ki sana dönüşüm aynı cümlelerle olsun.”
.
Evet, bilgisayarınızın başına geçtiğinizde ve klavyenin tuşlarına basarken dile getirmek istediğiniz duygu ve düşünceleri rencide etmeden yayınlarsanız bundan herkes faydalanır.
.
Diğer türlü on yıldır bizleri yok etmek için mücadele eden, sosyal ve ekonomik tüm güçlerini bunu başarmak için sarf eden gruplara isteyerek veya istemeyerek hizmet etmiş olursunuz.
.
Öyle ki bu tarihte, bu konuda kanunun ilgili maddesi şu şekilde olmuştur o süreçte siz yönetici olarak ne yaptınız dendiğinde, “Acaba ben o tarihte bu bilgiyle ne yapıyordum? Sahada mıydım? Yoksa hata yapmaları için bekleyip eleştirme şansı için dua mı ediyordum?” sorularını da kendinize sorup,öz eleştiri verdiniz mi?
.
Eleştirmek sadece karalamak anlamında yapıldığında en kolay iştir. Bize yakışan kolaya kaçmayarak, gerçekten yapıcı sonuçlar elde edebileceğimiz eleştirilerde bulunmaktadır. Sektörümüzün gerçek anlamda ihtiyacı budur.
.
Turgut ÇAKAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(4 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
4 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
9 yıl önce

eleştirile bilirim ama herkes tarafından değil herhangi birinin eleştirmesine izin vermeyeceğim gibi hayatım daki her insan da beni eleştiremez üzerimde hukuku olan insanlar eleştirirlerse ve uslupları doğru ise sorun olmaz ama uslup yanlışsa kendine gelmesini öneririm ben muhtemelen zaten fazla samimi olmadığım biride eleştiremez müsade etmem son nokta mizah ,,, annem bana salak der başkası bana diyince de sen nasıl benim çocuğuma bunu dersin buyur burdan yak yada ya ben şöyle bir şey yapmıştım zamanın da ne kadar salakmışım ve insanın kendini tanıması oluyor ben buyum kardeşim kendimi böyle seviyorum ELEŞTİRİYE TAHAMMÜL ETMELİ VE ÖZ ELEŞTİRİ VEREBİLMELİYİZ nefsine uyan bir… Read more »

Kamil Nuri GİZER
Kamil Nuri GİZER
9 yıl önce

Sevgili Göray ağbi, Tesadüfen önce sizin yazınızı daha sonrada sevgili turgutun yazısını okudum herzamanki gibi yazdıklarınızı okurken keyif aldım birçok yazınızda olduğu gibi kibar ama net bir dille ifade ettiğiniz duygularınızın ve tespitlerinizin tamamına son cümleniz dışında katılıyorum. Ancak sevgili kardeşim Turgutun yazısında kanaatımca (yada zannımca demek daha mı doğru olur bilmiyorum ama) size yönelik bir eleştiri göremedim özelliklede son iki paragrafda yazdıklarına son dönemde internet ortamlarında ismini dahi açıklamaktan sıkılan bazı yorumculara verdiğini düşündüğüm cevaplar çok şık olmuş. Benim tanıdığım Turgut ve Göray beyler birbirlerine zımnen cevap vermezler bazı yanlış anlamalara meydan verip sütre gerisinde yatan birilerine malzeme yaratmamak… Read more »

turgut Çakar
turgut Çakar
9 yıl önce

Sayın Güray Uğurlu.

Yorumunuzu büyük bir üzüntü ile okudum.
Konunun siz ve yazdıklarınız ile hiç bir ilgisi yoktu.
Yazıyı dikkatlice okuduğunuz da eleştiri ve özeleştiri hakkında düşüncelerimi aktarıyor.
Dezenformasyonun, bir amaca hizmet etmek için karalamanın ve bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanların yazdıklarının eleştiri olmadığının altını çizmek için yazılmış yazıydı.

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
9 yıl önce

Sayın Turgut Çakar, Nedense yazınızı okuduğumda benim yazdığım yazıdan alındığınızı düşündüm. Benim on sekiz yıllık bir dönemi kayıp dönem olarak belirtmem belki sizi kırmış olabilir. Aşırı alınganlık göstermenizin nedeni Sayın Abdullah Aydın döneminde bir süre yönetimde bulunmuş olmanız olabilir. Yönetimde olmanız onunla her düşünceyi paylaştığınız anlamına gelmez. Zaten öyle olsaydı siz de ayrı dernek kurma ihtiyacı duymazdınız. Bugün de aynı saflarda olmazdık. Dikkatli okunursa benim yazılarımın çoğunda öz eleştiri olduğu görülür. ” … bu eller bizim ellerimizdir.” cümlesi bile bir öz eleştiridir. Eğer burada söylenen sözlerin muhatabı ben isem her şeyi kabul ederim ama tek bir şey hariç. Asla karşı… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
4
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx