a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuklarınıza depremi anlatın

Depremlerin doğal afetler olması sebebiyle önleyemeyeceğimiz gerçeği bizleri korkutabilir. Ancak alınacak pek çok önlemle zararlarından korunmamızın mümkün olduğu da bir gerçektir.

18 Şubat 2023 - 11:36 'de eklendi ve 2920 kez görüntülendi. A+A-

Çocuklarınıza depremi anlatın

Depremlerin doğal afetler olması sebebiyle önleyemeyeceğimiz gerçeği bizleri korkutabilir. Ancak alınacak pek çok önlemle zararlarından korunmamızın mümkün olduğu da bir gerçektir.

Depremin kendisinin değil tedbirsizliğin zarar vereceğini, gerekli önlemleri alarak önüne geçebileceğimiz gerçeğini kendimize sık sık hatırlatmalı ve buna yoğunlaşmalıyız.

Deprem biz yetişkinleri etkilediği kadar hatta daha da fazla çocukları da etkilemektedir. Çocuklarımızı, oluşabilecek fiziksel zararlar kadar psikolojik zararlardan da korumak biz yetişkinlerin görevidir. Çocuklar yaşadıkları olaylardan, özellikle en yakın çevreleri olan ailelerinin verdikleri tepkilere göre etkilenir. Korku kaygı gibi olumsuz duygular en yakın çevrelerinden çocuğa bulaşır. Bu yüzden öncelikle kendimizi deprem durumunda sakin olma konusunda eğitmeli, eğer bu kaygıyla baş edemiyorsak uygun uzmanlaşmış merkezlerden destek almalıyız. Çünkü deprem anında çocuklar en çok yakınındaki kişilerin tutum ve davranışlarından etkilenir. Yanlış tutum ve davranışlar çocuklarda ciddi anlamda travmatik etki oluşturabilir. Hatta çoğu zaman depremin kendisinden daha çok çevredeki panik ve korkutucu davranışların çocuklarımıza psikolojik olarak zarar verebileceği gözlenmiştir. Sakinliğimizi koruyarak çocuğumuza yanında olduğumuzu, güvende olduğunu hissettirmeliyiz.

İnsan olarak belirsiz şeylerle başa çıkmakta zorlanırız. Özellikle çocuklar doğru bilgilendirme yapılamadıysa depremi tanımlayamaz. Bu durumla ilgili kendilerini suçlu hissedebilir ya da sahip oldukları yüksek hayal güçleriyle olağanüstü anlamlar yükleyebilirler.

Depremin ne olduğuyla ilgili çocuklarımızın yaşına uygun açıklamalar, tanımlamalar yapmalıyız. Bu durumu oyuncaklardan, kitaplardan yararlanarak anlatmak çocukları kaygıdan uzaklaştırır. Deprem anında neler yapılması gerektiğiyle ilgili çocuklarımızla konuşmalı hatta bunları birlikte uygulayarak çocuklarımızı muhtemel deprem anına karşı hazırlamalıyız. Deprem çantasını birlikte hazırlamak ve bu konuda çocuklarımızı bilgilendirmek de fayda sağlayacaktır. Çocuklarımıza deprem anında ve deprem sonrasında güvende olduklarını hissettirmek yapabileceklerimizin en önemlisidir.

Depremlerle ilgili çok sık veya uzun konuşmalar çocuklarımızın yanında konuşulmamalı, deprem bölgelerinde yaşanan yıkım ve enkaz görüntülerinden onları uzak tutmalıyız. Özellikle bu dönemlerde TV, internet gibi medya kanallarının bu tarz görüntülerinden uzak tutma adına daha fazla dikkatli olmalıyız.

Deprem sonrası çocuklarımızda alt ıslatma, uyku bozuklukları, kabuslar, konuşma bozuklukları, yeme bozuklukları, tırnak yeme, parmak emme, yalnız kalma korkusu, sebepsiz ağrılar, içe kapanma ve öfke nöbetleri gibi belirtiler sıklıkla görülmektedir. Dirençli bir şekilde şikayetleri devam ederse, uygun danışma merkezlerinden destek almak gerekir.

Depremlerin olumsuz etkilerinin gerekli önlemler alınmamasının yanı sıra hem fiziksel hem de psikolojik zararların deprem durumunda paniklenmesi ve uygunsuz kaçma davranışları yüzünden olduğunu unutmamalıyız. Nasıl ki fiziksel zararlar için önlemler alıyorsak, psikolojik zararları önlemek adına da verilen öneriler doğrultusunda kendimizi ve çocuklarımızı hazırlamalıyız.

Dr. Şudi Cido

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Magazin HABERLERİ
Web TV