a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Cep telefonundan göz muayenesi

Raskar şimdi “Refraktif Muayene için Göz Yakını Cihaz” (NETRA) dediği bir araç üzerinde çalışıyor.Yakında bu ek cihazları 1-2 dolara alıp telefonunuza takabileceğiniz dükkanlar ortaya çıkacak diye düşünüyorum.   Prof. Ramesh Raskar Telefon ekranına tutturulan bu cihaz, miyop ve hipermetrop göz bozukluklarını tespit edebiliyor.Raskar, “Cihaza bakın, size reçetenizi versin” diyor.Ekrana takılan lensten bakan kişi, ekranda biri […]

18 Ocak 2011 - 22:29 'de eklendi ve 1646 kez görüntülendi. A+A-

Cep telefonundan göz muayenesi

Raskar şimdi “Refraktif Muayene için Göz Yakını Cihaz” (NETRA) dediği bir araç üzerinde çalışıyor.Yakında bu ek cihazları 1-2 dolara alıp telefonunuza takabileceğiniz dükkanlar ortaya çıkacak diye düşünüyorum.
 

Prof. Ramesh Raskar

Telefon ekranına tutturulan bu cihaz, miyop ve hipermetrop göz bozukluklarını tespit edebiliyor.Raskar, “Cihaza bakın, size reçetenizi versin” diyor.Ekrana takılan lensten bakan kişi, ekranda biri yeşil biri kırmızı iki çizgi görüyor.Bunlar paralel ise görüşleri normal demek. Değilse, kişi telefonun menü tuşlarına bunları denk getirene dek basıyor.
Bu da gerekli olan lens ayarının bulunmasını sağlıyor.Raskar, dünyada 2 milyarı aşkın kişinin göz bozukluğu yaşadığını, bunun dörtte birinin tedavi edilmediğini söylüyor.Halihazırda, bu sistem için Hindistan’ın Hayderabad ve ABD’nin Boston kentlerindeki hastanelerde denemeler yapılıyor.Profesör Raskar cep telefonlarının gizli potansiyelini kullanma girişimlerinde yalnız değil.

Cep telefonundan göz muayenesi

Aydoğan Özcan’ın geliştirdiği Cellophone, cep telefonunun bir kaç düzenleme ile sıvı örneklerinde mikrop ve bakterileri bulmasını sağlıyor.Özcan, sistemin hem sahada hem de küresel sağlık ihtiyaçları için kullanıma uygun olduğunu söylüyor.Bu mikroskobun geleneksel benzerlerinden en büyük farkı, lens içermemesi.Görüntüler “yazılan özel bilgisayar kodları ve rekonstrüksiyon algoritmaları” ile işleniyor.
Aydoğan Özcan, kan, idrar ve tükürük numunelerinin “hafıza kartı takar gibi” cep telefonuna yüklenebildiğini söylüyor.Örneği büyüten lensler ile görüntülemek yerine, cihaz, hücre ve bakterilerin gölgesini izliyor.Özcan, mikro boyuttaki bakterilerin tanınmalarını sağlayan kendilerine has birer gölge şekli olduğunu belirtiyor.Özel bir ışık kaynağı ve telefonun kamerası ile alınan görüntüler, işlenmek için bir dizüstü bilgisayara gönderilip, sonuçlar kısa mesaj ile alınıyor.Ama telefonların işlem gücü arttıkça, numuneleri telefon üzerinden de işleyip sonuç almak mümkün hale gelecek.
Profesör Özcan şimdi sistemi sıtmaya yol açan parazitler üzerinde yoğunlaştırmış durumda ve yakında denemelere başlamayı umuyor.

Bilim kurgu filmleri gibi

Özcan, cep telefonlarının son derece geniş bir platform sunduğuna dikkat çekiyor.”Bu ileri bilgi işlem olanaklarını insanların parmaklarının ucuna getirmek için harika bir fırsat” diyor.
Daha pek çok uzman da bu vizyonu paylaşıyor.Dünyanın dört bir yanında mühendisler cebe sığan laboratuvarlar geliştiriyor.Bu çalışmalar akla bilim kurgu filmlerini getirse de, uygulamaları çok yakında hayatımıza girebilir.University College London’dan Profesör Peter Bentley, kalbin atışlarını cep telefonu ile izleyen iStethoscope programının yaratıcısı.ABD’de AgaMatrix adlı bir şirken, kan şekerini cep telefonuna takılan bir parça ile ölçen bir cihaz için Gıda ve İlaç İdaresi FDA’e patent başvurusunda bulundu.Özcan’ın Berkeley Üniversitesi’nde meslekdaşları da cep telefonuna eklenen CellScope adlı bir başka mikroskop üzerinde çalışıyor.Profesör Raskar’a göre bu yoğun hareketlilik, sağlık alanında yeni bir dalganın habercisi olabilir.
Şimdi telefonlardaki yazılım uygulamaları hayatın bir parçası; Raskar, “Yakında bu ek cihazları 1-2 dolara alıp telefonunuza takabileceğiniz dükkanlar ortaya çıkacak diye düşünüyorum.” diyor.
“Bu ek cihazlarla, aldığınız sütün ya da suyun kalitesini ölçmekten tansiyonunuzu ölçmeye pek çok şey yapabilirsiniz.”
Profesör Özcan da bu vizyonu paylaşıyor.”Cep telefonunun müthiş bir potansiyel taşıyor” diyor ve ekliyor: “İsviçre çakısı gibi bir hali var.”
 

‘Cep telefonları yeni alanlarda devreye girebilir’

Cep telefonları son 20 yılda hızlı ve radikal bir evrim geçirdi.

Netra gibi ufak ve hafif cihazlar sağlık hizmetlerinin yetersiz olduğu yerler için devrim yaratabilir

Başta sadece sesli görüşmeler yapılabilirken, şimdi kameradan hız ölçere bir dizi farklı sistemi de içermeyen cep telefonlarının piyasada fazla şansı yok.
Gitgide daha gelişmiş hale geldikleri için de telefonlar ciddi bir işlem gücüne de ulaştı.
Hatta dünyanın başlıca teknoloji araştırma merkezlerinden Massachusetts Institute of Technology’den Profesör Ramesh Raskar’a göre, bir iki ufak değişiklikle cep telefonlarının pahalı tıbbi ve bilimsel araçların yaptıklarını yapmaları mümkün.
BBC’ye konuşan Prof. Raskar, “Bu, bilimsel cihazlara yeni bir düşünüşle yaklaşım biçimi” diyor.
Buna göre cep telefonları özellikle gelişmekte olan ülkelerde, laboratuvar cihazlarının yeterince çok olmadığı alanlarda devreye girebilir.
Bu da Profesör Raskar ya da Türk uzman Aydoğan Özcan gibi pek çok uzmanın çabalarını bu alana yönlendirmesine yol açıyor.
Raskar, “Artık günde bir dolar geliri olan insanların bile cep telefonu var; bu akıl alır gibi değil” diyor.
Birleşmiş Milletler tahminlerine göre dünyada 5 milyar cep telefonu aboneliği var. Çoğu da gelişmekte olan ülkelerde ve Afrika’da…
Buna karşılık aynı bölgelerde tıbbi cihazların dağılımı dağınık ve yetersiz.
Profesör Raskar buna karşı telefonları kullanmayı öneriyor. Çıkış noktası çoğu telefonda bulunan gelişmiş ekranlar.
Son iki yılda, bu cihazların çözünürlüğü altı kat artıp inç başına 300 noktayı (dpi) bulmuş.
 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorLuxottica’...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapında dağıtımını kapsayan özel bir lisans anlaşması imz...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Award” ödülü...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO 2023 Optik Fuarı ödül töreninde, yılın en iyi "Optik Mağaza" kategorisinde,...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek programı

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kentinde düzenlenecek olan Mido Optik fuarında katılımcı olarak stand açmayı dü...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygu...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında Hesaplanan Katma Değer Vergisinin İndirim Hakkının Kaldırılmasına Dair Kara...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı başlıyor Silmo İstanbul 2023 Optik...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı, daha yeni ve daha genişleye...

EssilorLuxottica Bliz’i spor portföyüne entegre ediyor EssilorLuxottica BlizR...

EssilorLuxottica, spor gözlükleri, kar gözlükleri ve kask ma...

Verimsiz uyku ile göz tansiyonu arasında bağlantı olabilir Verimsiz uyku ile göz tan...

Yapılan bir araştırmada, verimsiz uykunun göz tansiyonu (glo...

SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız SILMO İSTANBUL 2023 Fuarı...

Hooptik.com ailesi olarak SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız....

Türk optik sektörüyle buluşuyor Türk optik sektörüyle bul...

Novus Optik, Silmo İstanbul Optik Fuarında Türk optik sektör...

Magazin HABERLERİ
Web TV