a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bütçeden sağlığa ne kadar pay ayrıldı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2014 yılı bütçesinde eğitime ayrılan kaynağı bir önceki yıla oranla yüzde 15,4 oranında artırarak 78,5 milyar liraya çıkartıyoruz. Eğitim harcamalarının bütçe içindeki payını yüzde 9,4’den yüzde 18’e yükseltiyoruz. İkinci en büyük kaynağı 75 milyar lira ile sağlık harcamalarına ayırıyoruz, 2002 yılına göre sağlık harcamalarına ayrılan kaynağı 5,5 katına çıkartıyoruz” dedi. 2014 […]

10 Aralık 2013 - 17:59 'de eklendi ve 1041 kez görüntülendi. A+A-

Bütçeden sağlığa ne kadar pay ayrıldı?

91898Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “2014 yılı bütçesinde eğitime ayrılan kaynağı bir önceki yıla oranla yüzde 15,4 oranında artırarak 78,5 milyar liraya çıkartıyoruz.

Eğitim harcamalarının bütçe içindeki payını yüzde 9,4’den yüzde 18’e yükseltiyoruz. İkinci en büyük kaynağı 75 milyar lira ile sağlık harcamalarına ayırıyoruz, 2002 yılına göre sağlık harcamalarına ayrılan kaynağı 5,5 katına çıkartıyoruz” dedi. 2014 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı İle 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nın görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulu’nda hükümet adına söz verilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuşması esnasında BDP’ li milletvekilleri salondan dışarıya çıktı.

Hedeflerinin yüksek gelir grubu ülkeler arısına Türkiye’yi sokmak olduğunu belirten Bakan Mehmet Şimşek, bu hedef doğrultusunda hükümetin önemli çalışmalar yaptığını söyledi. Türkiye ekonomisinin 2013 yılında dengeli ve ılımlı büyümesini sürdürdüğünü belirten Bakan Şimşek, “Ekonomimiz yılın ilk yarısında iç talebin katkısıyla yüzde 3,7 gibi azımsanamayacak bir oranda büyümüştür. Böylece küresel kriz öncesi seviyeye göre reel anlamda yüzde 18,4’lük bir büyüme kaydettik. Türkiye ekonomisinin 2013 yılında yüzde 3,6 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de Mart 2009’dan bu yana 4,7 milyon kişiye ilave istihdam sağlandığını kaydeden Bakan Şimşek, 2012 yılında enflasyonun 6,2 ile son 44 yılın en düşük seviyesinde gerçekleştiğini ifade etti. Türkiye ekonomisinin en önemli sorunlarından birisinin cari açık olduğunu söyledi. Bakan Şimşek, “2012 yılında yüzde 6,1 olan cari açığın GSYH’ye oranının bu yıl yüzde 7,1’e yükseleceğini, 2014 yılında ise yüzde 6,4’e ineceğini tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu.

“2014 YILI BÜTÇEMİZ İHTİYATLI GELİR TAHMİNLERİNE DAYANMAKTADIR”

2014 yılı bütçesinin orta vadeli maliye politikalarının temel hedefleri doğrultusunda hazırlandığına dikkat çeken Bakan Şimşek, “Bu hedeflerimiz; yurtiçi tasarrufları artırarak mevcut kaynakları üretken alanlara yönlendirerek ve verimlilik düzeyini yükselterek cari açığı azaltmak, kamu maliyesinde güçlü duruşu sürdürmek, büyümeyi ve istihdamı artırmaktır. 2014 yılı bütçemiz ihtiyatlı gelir tahminlerine dayanmaktadır. Küresel ekonomide aşağı yönlü riskleri de dikkate alarak 2014 yılı bütçe gelirimizin yüzde 4.1, vergi gelirlerinin ise 7,1 gibi mütevazi oranlarda artacağını öngördük. Bu oranlar 2014 yılına ilişkin GSYH’deki yüzde 10,2’lik nominal büyüme tahmininin altındadır” ifadelerini kullandı. 2014 yılında bütçe harcamalarını kontrol altında tutacaklarını söyleyen Şimşek, 2014 yılı bütçesinin faiz değil, hizmet bütçesi olduğunu belirtti.

BÜTÇEDE EN BÜYÜK PAY EĞİTİM VE SAĞLIĞA

2014 yılı bütçesinde birinci önceliğin eğitimde olduğunu söyleyen Şimşek, bütçede en büyük payı bir önceki yıla oranla yüzde 15,4 oranında artırarak 78,5 milyar liraya çıkarttıklarını ifade etti. 2014 yılında SGK ve merkezi yönetim bütçesinden yaklaşık 75 milyar lira ile en büyük ikinci kaynağı sağlık harcamalarına ayırdıklarının altını çizen Şimşek, sağlık harcamalarını 2002 yılına oranla 5,5 kat artırıldığını kaydetti.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV