Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bunların çabaları Birlik ve Oda oluşumunu engellemektir.

Bu zorlu süreci, üst düzey gayret, mücadele, sabır, içimizdeki, dışımızdaki dedikodu ve fitnelere kapılmadan, birlik ve beraberlik içerisinde aşabiliriz

26 Eylül 2019 - 12:12 'de eklendi ve 1592 kez görüntülendi. A+A-

Bunların çabaları Birlik ve Oda oluşumunu engellemektir.

Değerli Meslektaşlarım,

Son dönemde kamuoyunda kaos ve panik havası estirmek ve üye kayıt işlemlerini etkilemek için yanlış ve eksik bilgilendirme şeklinde Birlik ve Odalarımızın oluşumuna karşı  tabiri caiz ise saldırılar artmıştır. Tek amaç sektörümüzün hayali olan saygın ve imtiyazlı bir meslek olması için büyük bir adım olan Birlik ve Oda oluşumunu engellemektir.

Bu zorlu süreci istişare kültürü, üst düzey gayret –mücadele, sabır, içimizdeki ve dışımızdaki dedikodu ve fitnelere kapılmadan, birlik ve beraberlik içerisinde doğruları yapmaya çalışarak aşabiliriz.

Mesleğimizin ve sektörümüzün saygın ve imtiyazlı bir meslek olabilmesi için yıllık 69.23 TL lik aidatın yeterli olmadığına Abdullah Aydın da, inanmamaktadır. Çünkü bizim meslek mensuplarımızın üç buçuk katından fazla meslek mensubuna sahip Eczacılar Odaları faaliyetlerini yıllık aidat tutarı olarak gösterilen 69.23 TL tutar ile yürütmemektedirler. Oda Masrafları Katılım Payı adı altında üyelerinden aidat tahsil etmektedirler.

Biz yönetmeliğimizin 51. Maddesinde üyelerimizden tahsil edilecek giriş aidatı ve yıllık aidatı belirledik. Bunu da 6643 sayılık eczacılık kanunun 55 maddesine kıyasen yaptık.

Madde 55 – Eczacı Odalarının gelirleri şunlardır:

a) Oda giriş aidatı: Odaya kaydolacak her eczacının ödeyeceği aidattır. Miktarı, (500) rakamının kayıt tarihinde Devlet memurları aylıklarının hesaplanmasına esas olmak üzere yürürlükte olan katsayı ile çarpımı suretiyle bulunacak tutardır.
b) Yıllık aidat: Odaya kayıtlı her üyenin ödemeye zorunlu olduğu aidattır. Miktarı, (500) rakamının (a) bendinde belirtilen katsayı ile çarpımı suretiyle bulunacak tutardır. Kamuda çalışanlar için, bu aidatlar %50 indirimli alınır. En geç, Şubat ayı sonuna kadar ödenir.

Bizim Yönetmeliğimizde

Odaların gelirleri

MADDE 51 – (1) Odaların; 6643 sayılı Kanunun 55 inci maddesi hükümleri göz önünde bulundurularak belirlenen gelirleri şunlardır:

a) Odaya giriş aidatı: Odaya kaydolacak her meslek mensubunun ödeyeceği aidattır. Aidatın miktarı; (500) rakamının, kayıt tarihinde Devlet memurları aylıklarının hesaplanmasına esas olmak üzere yürürlükte olan katsayılar toplamı ile çarpılması suretiyle bulunacak tutardaki Türk Lirası kadar meblağdır.
b) Yıllık aidat: Odaya kayıtlı her üyenin her yıl ödemek zorunda olduğu aidattır. Miktarı, giriş aidatı kadardır. Kamuda çalışanlar için, bu aidatlar % 50 indirimli alınır. En geç, Şubat ayının sonuna kadar ödenir.

Gördüğünüz gibi tek fark katsayı yerine katsayılar denmesidir. Bunun sebebi ise Devlet memurları aylıklarının hesaplanmasına esas olmak üzere yürürlükte olan katsayı ya  1974 yılında Yan Ödeme Katsayısı ve 1989 yılında Taban Aylık Katsayısı ilave edilmiştir. Tarihsel süreçte ekonomik şartların değişiminden dolayı hesaplamalara ek katsayılar Devlet Yetkilileri tarafından ilave edilmiştir. Devlet bu katsayılar ile hesaplama yaptığı için biz de aidat hesaplamasında bu katsayılar toplamını esas aldık.

2019 Yılı Temmuz ayına ait mali ve sosyal haklara ilişkin genelge

Memur Maaş Hesabında Kullanılan Katsayılar

Ümitsizliğe kapılmamamız gereken bu ortamda ki yoğun çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diler, hepinize saygılarımı sunarım.

 

Sırrı Alan/ Türk Optisyen ve Gözlükçüler Birliği Genel Saymanı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Mustang!

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenilir ve en çok tercih edilen erkek gözlük markaları arasında en üst sırada yer...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor....

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmak üzere üniversitelerin bazı bölümlerine ...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara devam!

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail Bozkurt, OptisyeninSesi haber aracılığıyla X. Bölge de bulunan tüm meslektaş...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Musta...

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenili...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl ya...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara dev...

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail B...

Barış pınarı harekatını destekliyoruz Barış pınarı harekatını d...

Ülkemizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cum...

Aydın odası başkanından SGK müdürüne ziyaret! Aydın odası başkanından S...

SGK Aydın İl Müdürü Zeynep YILMAZ ve Aydın İl Sağlık Müdürü ...

Birlik ve Beraberliğimizi Pekiştirmeliyiz! Birlik ve Beraberliğimizi...

Parçalanmanın en kolay yolu meslekte birlik beraberliği yok ...

Denetçi Optisyen-Gözlükçü Müracaatları  Denetçi Optisyen-Gözlükçü...

Optisyen / Gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin Mesleki ...

Geleceğinize sahip çıkın! Geleceğinize sahip çıkın!...

Bütün amaç oda birlik sürecinin inşasına nasıl zarar verir a...

İl Sağlık Müdürlükleri Oda Kayıt İşlemleri Hakkında Bilgilendirdi İl Sağlık Müdürlükleri Od...

Verilen tarihe kadar (29/Kasım/2019) meslek odalarımıza kayı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
Ayhan Demircan İstanbul Odasına Adaylığını Açıkladı.

Seçimlerde Odalara kayıt olmuş optisyen-gözlükçüler oy kullanarak İstanbul Optisyen-Gözlükçüler Odası yeni yönetim kurulunu seçecekler.

Kapat