a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ben buraya nasıl geldim?

Mesleki sivil toplum kuruluşlarımız, yönetim kurulları ve meslek kime kalacak? Bu gün mesleki kutuplaşmaya dikkat çekmek istiyorum. İstanbul Aydın Üniversitesindeki yeni görevim ve İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinin tasfiyesinden dolayı bir süredir mesleki konularda yazmaktan imtina ediyordum.Bu süre içinde Anadolu Federasyonun yönetim kurulunda halen devam eden görevim ve son gelişmeler bu yazıyı yazmaya zorladı. Son […]

08 Ocak 2013 - 23:29 'de eklendi ve 1453 kez görüntülendi. A+A-

Ben buraya nasıl geldim?

Mesleki sivil toplum kuruluşlarımız, yönetim kurulları ve meslek kime kalacak?

Bu gün mesleki kutuplaşmaya dikkat çekmek istiyorum.

İstanbul Aydın Üniversitesindeki yeni görevim ve İstanbul Gözlükçüler ve Optisyenler Derneğinin tasfiyesinden dolayı bir süredir mesleki konularda yazmaktan imtina ediyordum.Bu süre içinde Anadolu Federasyonun yönetim kurulunda halen devam eden görevim ve son gelişmeler bu yazıyı yazmaya zorladı.

Son günlerdeki gelişmeleri açıklayabilmek için resmin tamamına bakmak gerekiyor.

Dünyada yaşanan büyük değişim doğal olarak ülkemizi ve mesleğimizi yakından ilgilendiriyor. Mesleki sosyal, ekonomik, kanun, yönetmelik ve sözleşmeler olarak geniş bir yelpazede değişim gerçekleşiyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz ve mesleğimizdeki gruplar arasında güç dengeleri değişiyor ve bununla paralel olarak güç kayması da yaşanıyor. Bundan birkaç yıl önce yapılan bir toplantıda, Ankara’da Sağlık Bakanlığında görevli değerli bürokratlarımızdan biri Konfederasyon Başkanımız Sayın Rıfat Küpeli’ye beyaz sayfa uzatarak “Ben, Bakan adına buna imza atarsam bu tüm Bakanlığı bağlar. Peki siz buna imza atarsanız ülkedeki tüm meslektaşlarınızı bağlar mı?” diye sormuştu. Cevap tahmin ettiğiniz gibi, “Hayır bağlamaz “olmuştu. Çünkü o tarihte Konfederasyon dışında bir dernek daha vardı ve bu dernek mesleki menfaatlerimizin dışında başka amaçlara hizmet ediyordu.Dışlayıcı bir tutumla diğerlerini ötekileştirmeyi başaran bu grubun kaybetmesi ile umutlar canlandı ve yeni dönem başladı.

Dünyanın yaşadığı ekonomik krizlerden sonra yönünü doğuya çeviren sermaye burada tutunabilmek için kendini gizleyecek ve emellerine ulaşmayı kolaylaştıracak bir derneğe entegre olmuş, kendi ismini bile kullanma gereği duymadan amaçlarına ulaşacak düzenlemeler için onlara maddi ve sosyal destek sağlamıştı. Bunun karşısında varlığını sürdürecek, yerli rakiplerini yok ederek gelişecekti.

İstanbullu meslektaşlarımız bu oyunu görerek engel olmuştur. Mesleki kazanımlarımızın tehdit altına olduğunu görmüş bu tehdit karşısında güç birliği gerektiğini kavramış ve kararını bu doğrultuda vermiştir.Geçen zaman içinde, bedenlerinden büyük koltuklarında bacak bacak üstüne atarak “Parasını benim ödediğim dergide benim hakkımda yazamazsın, ben güçlüyüm seni yok ederim, bana rağmen seçim kazanamazsın, kanunu ben koyarım” diyenlerin ön koşulsuz ve tam hizmet alma alışkanlığıyla, bu gruplar kendilerine hizmet edecek yeni oluşumlar kurdular. Artık kendilerini gizleme gereği bile duymadan yönetimlerde yer aldılar.

Bunun karşılığında Konfederasyon da güçlendi.”Kurumlar karşısında bizlerin imza yetkisi var” diyebilmeye başladı.

Efendileri istemiyor diye yıllar önce kurulmasına engel olunan kooperatif kuruldu.Sermayenin alım gücüne karşı meslektaşlarımızın kendi birliğini kurması büyük başarıydı.

Yeni yönetmeliğe entegre edilmek istenen internetten satış engellendi.

Sözleşmeden kaynaklanan yanlış yorumlardan dolayı  birçok meslektaşlarımızın uğrayacağı milyonlarca liralık cezalar iptal edildi.

Sayıştay incelenmesindeki rapor ve yazılım hatalarından dolayı ortaya çıkan kesintiler için kurum ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlar verdi ve sadece İstanbul da binden fazla meslektaşımızın cezası görüşmelerle sıkıntısız atlatıldı. Benzer birçok konuda çalışmalar devam ediyor.

Önümüzde aşılması gereken birçok engel ve başarmamız gereken birçok çalışma var.

Konfederasyonun çizgisi belli ve diğer grubun kendi rotasını çizdiğini de gördük. Artık saflar belli bu meslek kime kalacak ve siz bu çatışmanın neresinde yer alacaksınız?

Bu zor bir karar değil:
Başkalarının yazdığı senaryoda rol mü alacaksınız?
Yıllardır hiçbir şeyi başaramamış başka bir efendiye uşaklık mı edeceksiniz?
Yoksa sahip olduklarınızı korumak ve kendinizin efendisi olmak için mi mücadele edeceksiniz?

Bu mesleği çocuklarımıza ve genç meslektaşlarımıza en sağlıklı şekilde miras bırakmak bizim elimizde.
Biz rüştümüzü ispatladık. Hiçbir kişisel egomuz olmadığını, mesleğin ve meslektaşın hizmetinde olduğumuzu ama kimsenin uşağı olmayacağımızı, konfederasyona bağlı tüm başkanlarımızın tek amacının meslek ve meslektaş olduğunu ve tek gücümüzün üyelerimiz olduğunu biliyoruz.

Geleceğe katkı sağlamak için dernek kurup yine aynı amaç için derneğimiz ve tüm unvanlarımızdan vaz geçtiğimizi gösterdik.
Aklımız, çalışmalarımız ve gayretimizden başka hiçbir şeye sahip değilken çok şey başardık. Satın alınmadığımız gibi satın almadan başardık.
Kapı kapı dolaşarak üye toplamadık çalıştık takdir edildik. Bize kimse şimdiki halimizi armağan etmedi çok çalıştık.

Peki siz ne yapıyorsunuz?

Lütfen kendinize sorun: “Ben buraya nasıl geldim?

Turgut ÇAKAR

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
5 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sinan
sinan
9 yıl önce

SEVGİLİ GÖRAY ABİ,
Yazıma verdiğin olumlu cevap için teşekkür ediyorum.

mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
9 yıl önce

BÜGÜN SORMADIĞIMIZ SORULARI SORUN BAKALIM savaşmadıklarımdır gerçek düşmanlarım inandıklarım hayata güvensizliğimdir inandıklarım güvenmediklerimdir BURAYA nasıl geldim hayatın anlamı kalmadı mı benim için yoksa sona mı yaklaşıyorum bir soru arıyordum kendimi burada buldum kim çıkardı beni buraya kendimi birden burada buluverdim fakat ÇOK güzel bir yer olduğuna eminim bekleyip göreceğiz arkadaş hakkımız da hayırlısı olur BURADAYIM PES ETMEK YOOOK HER KES UYUSUN İYİ OLUYOR HOŞLANIYORUM AÇLAR TOKLAR UYUSUN HER KES UYUSUN BİR SENİ UYUTMAM BİR DE BEN UYUMAM HER KES YOKKEN BİZ OLURUZ BİZ UYUMAYALIM ŞİMDİ OTOBÜS GELİR BİNER GİDERİZ DÖNMEYECEĞİMİZ BİR YERE BELKİ DE SUÇ BİZ DE GÜNAH BİZDEDİR SANA… Read more »

nahit pazarbaşı
nahit pazarbaşı
9 yıl önce

Sağlam ve dürüst meslek adamı, kendi işyerinde vazifesini hakkıyla yerine getiriyorsa devletlede irtibatı müspet,göz hastasıylada irtibatı müspet, bağlı olduğu dernek ve meslekdaşlarıylada irtibatı MÜSPET olur.Bunda kimsenin şüphesi olmasın.Arkadaşlar,güc sadece ve sadece bir ve beraber olmakla elde edilir.Buraya nasıl geldim sözünü beğenmedim.Geçmiş kongremizde meslekdaşlarımız ve arkadaşlarımız,uygun görüp içimizden bir ağabeyimizi seçmişlerdir.Bu karara tasdik ve sükut gerekir.Biz meslekdaşlarımıza düşen vazife bu yönetimin başkanıyla birlikte başarılıolması için gayret sarfetmektir.Fitne,bulunduğu topluluğu yer ve bitirir.Geriye kalan bakiyeyide TİLKİ ve ÇAKALLAR götürür.Birbirimizi hep seveceğiz ve sayacağız,tesanüt burdan geçer….!!! Saygılarımla efendim……!!!!

Göray Uğurlu
Göray Uğurlu
9 yıl önce

Sevgili kardeşim, senin de söylediğin gibi dünyadaki değişimlerin bize yansıması olumsuz olacaktır. Önümüzdeki günlerde aynı safta olanların saflarını sıklaştırdığı, mücadelenin daha da yükseleceğini göreceğiz.
Yüreğinde bu sorumluluğu taşıyanlar, taşıdıkları sorumluluğa uygun davranmalıdırlar. Bu güzel yazından dolayı seni kutluyorum.

sinan
sinan
9 yıl önce

Okyanus ötesinden yorumlar:
BEN BURAYA NASIL GELDİM
Bilginle, dürüstlüğünle geldin
ŞİMDİ İSE;
KİMLER BURAYA NASIL GELDİ

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
5
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx