a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Başbakanımızı eksik ve yanlış bilgilendiren sektör temsilcisi kim?

TURHAN Çömez, TOBB başta olmak üzere bazı meslek örgütleri ve sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda hazırladığı rapor. TURHAN ÇÖMEZ İLE GÖRÜŞEN BU BİLGİLERİ KENDİSİNE AKTARAN MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KİMLERDİR. ?İŞTE FONU DESTEKLEYENLER VİZYONLARI VE KİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTIKLARI ? BİZ FONA KARŞI OLDUĞUMUZ İÇİN BİZİ VATAN HAİNİ İLAN EDİYORLARDI? ŞİMDİ ONLARI NASIL İSİMLENDİRMEK GEREKİR? […]

30 Mayıs 2012 - 10:07 'de eklendi ve 1433 kez görüntülendi. A+A-

Başbakanımızı eksik ve yanlış bilgilendiren sektör temsilcisi kim?

TURHAN Çömez, TOBB başta olmak üzere bazı meslek örgütleri ve sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda hazırladığı rapor.

TURHAN ÇÖMEZ İLE GÖRÜŞEN BU BİLGİLERİ KENDİSİNE AKTARAN MESLEK ÖRGÜTLERİ VE SEKTÖR TEMSİLCİLERİ KİMLERDİR. ?İŞTE FONU DESTEKLEYENLER VİZYONLARI VE KİMLERLE İŞBİRLİĞİ YAPTIKLARI ?

BİZ FONA KARŞI OLDUĞUMUZ İÇİN BİZİ VATAN HAİNİ İLAN EDİYORLARDI? ŞİMDİ ONLARI NASIL İSİMLENDİRMEK GEREKİR?

Çömez’den Başbakana rapor: İthal gözlüğe vergi konulmalı

Ramazan Demir / AA  Milliyet  11 Eylül 2006 / Pazartesi 
 
 
AK Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, gözlükçülük sektörünün sorunlarını içeren bir raporu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sunduğunu bildirdi.
.
Turhan Çömez, Türkiye’deki gözlük fabrikalarının, İtalya başta olmak üzere birçok ülke için fason üretim yapan Çin ile rekabet edemediği için üretimlerini durdurmak zorunda kaldıklarını kaydetti.
.
Sektörün içinde bulunduğu sıkıntıların kendisine iletilmesinin ardından yaptığı araştırmada, Türkiye’de gözlük üreten 18 fabrikadan 5’inin aktif durumda olduğunu belirlediğini anlatan Çömez, diğerlerinin ise Çin’in fason üretimi karşısında zor duruma düşerek üretimlerine ara verdiklerini vurguladı.
.
Çömez, TOBB başta olmak üzere bazı meslek örgütleri ve sektör temsilcileriyle yaptığı görüşmeler sonucunda hazırladığı raporu Başbakan Erdoğan’a sunduğunu dile getirirken, ithal gözlük başına üç yıl süreyle 3 dolar vergi konulmasıyla sektörün darboğazdan kurtarılabileceğini kaydetti.
.
Başbakan Erdoğan’a sunduğu raporda, yıllık 6 milyon adet üretim kapasitesine sahip Türkiye’deki fabrikaların sadece 600 bin adetlik üretim yapabildiğine yer verdiğini ifade eden Çömez, ülkede kullanılan gözlüklerin içindeki yerli sektör payının ise yüzde 3 olarak belirlendiğini söyledi.
.
Çömez, Türkiye’de kullanılan 10 milyon güneş gözlüğünden sadece 1.5 milyonunun standartlara uygun olduğunun tespit edildiğine dikkati çekerek, bunların tamamının ithal edildiğini bildirdi.
Yıllık tüketilen 10 milyon optik çerçevenin 9 milyonunun ödemesini kamunun yaptığını anlatan Çömez, raporunda şu tespitlere yer verdi:
.
”Devletin yılda optik çerçeve için ödediği para yaklaşık 250 milyon dolar. Dünya gözlük piyasasının yıllık hacmi, 130 milyar dolar. Türkiye’de ise yıllık toplam hacim 1 milyar dolar civarında. Türkiye’de tüketilen gözlüklerin yüzde 90’ı Çin kaynaklı. Çin, İtalya başta olmak üzere pek çok ülke için fason üretim üssü haline geldi. Ancak, emek yoğun üretim nedeniyle kalite oldukça düşük.
.
Yerli gözlük sektörüne önümüzdeki günlerde koruma-teşvik sağlanmadığı takdirde, bir daha canlanamayacak şekilde yok olma riskiyle karşı karşıyayız. Sektörde halen yoğun işten çıkartmalar yaşanıyor.” Raporunda sektörü korumak, istihdamı artırmak ve ithalatı ihracata çevirebilmek için alınması gereken tek önlemin, ithal gözlüğe vergi konulması olduğuna işaret eden Çömez, şunları kaydetti:
.
”İthal gözlüğe 3 yıl süreyle gözlük başına 3 dolar vergi konulması, sektörün sorunlarını bitirecek ve önemli avantajlar sağlayacaktır. Mevzuat buna müsaittir. Bu gerçekleştiği takdirde, halen kapalı bulunan fabrikalar tekrar açılacak ve yeni istihdam imkânları ortaya çıkacaktır. Üretim kapasitesi artacağı için maliyetler düşecek ve Çin’le rekabet şansı ortaya çıkacaktır. Yakınlık ve teknolojik üstünlük nedeniyle Çin’le rekabet şansı bulacak olan yerli, sektör bir süre sonra Avrupa için fason üretim üssü olabilecektir.”
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangın çıktı

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez deposunda elektrik kontağından kaynaklandığı ön görülen bir yangın çıkmıştır....

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her bahar 18 yaşımda olurum. 18 yaşımı hatırlarım....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da atacak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuarlar kenti yapma hedefi doğrultusunda çalışan IZFAS, bu yıl ilk kez optik gö...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Mahmut Yetim
Mahmut Yetim
30 Mayıs 2012 14:55

Bu mesleğe ihanet eden suçlular bulunmuştur.Şapkaları düştü kelleri göründü.Yüzünü şapka ile ne kadar kapatırsa kapatsın gözlükçü meslektaşlarım tanımıştır, çünkü kolundaki saat kendisini ele veriyor.Bu yetkiliyi camia çok iyi tanır….

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Opak Lens deposunda yangın çıktı Opak Lens deposunda yangı...

Opak Lens firmasının İstanbul Beykoz da bulunan merkez depos...

Ben neymişim be! Ben neymişim be!

Ben her bahar aşık olurum diyor ya Sezen Aksu, ben de her ba...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan rahmet, sevenlerine baş sağlığı dileriz....

Sektörün nabzı bu fuar da atacak! Sektörün nabzı bu fuar da...

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir'i fuar...

2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Magazin HABERLERİ
Web TV