a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Aynalı Gözlük

  Ağzı böyle yarım kalınca, dudaklarının kenarında tükürükler  birikmiş.  Dersi büyük bir dikkatle dinliyor  ya, zamanla o tükürükler balon gibi şişiyor. Tam da benim karşımda olduğu için gözümü ondan ayıramıyorum.   Öğretmene her baktığımda karşımda patlamaya hazır tükürük balonları. Çalışkan bir çocuk. Hele matematiğe manyak kafası çalışıyor. Ama işte, o salyaları yok mu ? Bir […]

29 Temmuz 2013 - 14:31 'de eklendi ve 1110 kez görüntülendi. A+A-

Aynalı Gözlük

55

 

Ağzı böyle yarım kalınca, dudaklarının kenarında tükürükler  birikmiş.  Dersi büyük bir dikkatle dinliyor  ya, zamanla o tükürükler balon gibi şişiyor. Tam da benim karşımda olduğu için gözümü ondan ayıramıyorum.  

Öğretmene her baktığımda karşımda patlamaya hazır tükürük balonları. Çalışkan bir çocuk. Hele matematiğe manyak kafası çalışıyor. Ama işte, o salyaları yok mu ?

Bir şeye dikkatini verip kendinden geçti mi, salyalar  akmaya başlıyor. Ama her seferinde de dudak arasında ki balonun patlamasını görmek kısmet olmadı. Ya benim dikkatim başka şeye yöneldi, ya da o tükürüklerini içine çekti. Orta okul  arkadaşım Tayfun’un her adı geçtiğinde aklıma önce salyaları, sonra da çalışkanlığı gelir. Facebook’ tan bulmuş beni, seneler sonra.  ‘’ Beni tıklar mısın ‘’ dedi.  ‘’ ayıpsın !  ‘’ dedim. Optik mühendisiymiş .

Bir nevi meslektaş, anlayacağınız. Antalya da yaşıyormuş.. Geçenler de  bir baktım Tayfun la,tarih hocamız Şefii bey  dükkana girdiler. Tayfun geleceğini haber vermişti ama,  Şefii bey gerçek bir sürpriz oldu. Gözüm hemen Tayfun’un dudaklarına yöneldi, sonradan topladım kendimi. Hocam’ a yöneldim. Bir insan hiç mi değişmez? Hep aynı Şefii bey. Gözlük ihtiyacı varmış hocamızın, Tayfun da bana getirmiş. Hocamın beni hatırladığına da emin değilim ama, yine de  her zaman ki gibi nazik  ve otoriter . Ve eğitimci  ya,  aklımda okuldan neler kaldığını merak ediyor.

Gözlüğü beğendirdim. Para almamaya niyetliyim, kesinlikle izin vermiyor. Kredi kartı kullanacakmış. Şifresini girmesini istedim. ‘’Kaldırma beni yerimden, sen gir. Şifrem Tanzimat fermanının tarihi  ‘’ dedi. İyi de ben nerden hatırlayayım şimdi Tanzimat Fermanının tarihini? Okulda da böyleydi, en olmadık yerlerden sorardı Şefii bey. Ben  ‘’eee  ! şey !  ‘’ dedikçe, keyfini çıkarıyor.  Bilmiyorum ya da hatırlamıyorum deyip işin içinden çıkmakta var ama, diyemiyorum işte.  Allah‘ tan kendisi  “1839’ u unutmadın di mi ? ” diyerek insafa geliyor. Tayfunsa , ha bire yarayı kaşıyıp duruyor.  ‘’ Hocam ,  Mehmet eskiden de böyleydi. Sözlüsü zayıftı ama, nasıl  oluyorsa yazılısı hep on olurdu ‘’ diye gammazlık  yapıyor.

Bu arada zorda kalışımdan hoşnut başkaları da var. Çalışma arkadaşlarım Serpil ve Onur. Kıs kıs  gülüyorlar. Benzeri durumlarda da aynı tavrı sergiliyorlar. Hele Serpil.. Hatırını kıramadığım ya da zayıf olduğum kimselere karşı beni çaresiz görmek hoşuna gidiyor. Çalışmaya başladığından beri onunla savaş halindeyiz. Aksi gibi çalışması da çok iyi. Komşular dahil herkesle de çok iyi anlaşan biri.Bir gülmesi var, yer-gök inliyor. İşe başlayalı çok olmadı ama, daha şimdiden bir sürü özel müşteri edindi. Çalışkanlığı, işe hakimiyeti,temizliği, güvenirliği, müşterilere karşı tavrı… Her şey çok iyi. Allah’ ı var hiçbir kusur bulamam. Ama bir şey var, benimle  çok uğraşıyor.

Aklı sıra benimle uğraşırken otoriteye baş kaldırmış oluyor.   Bazen  onlardan kurtulmayı düşünürken, olmadık problemlerle  onlara daha bir bağlı hissediyorum kendimi.  Oldum olası sinirli bir yapım var zaten. Aynı anda 2 kişiyle ilgilenebilecek durumda değilim .Bazı tezgahtarlar vardır. Özellikle cumartesi gibi iş günleri bu hünerlerini gösterebilecek türde.

Birine servis açarken yeni gelen bir müşterinin reçetesini önüne alır.Bir başka güneş gözlüğü bakan aileyi ‘’siz seçin ben yardımcı olurum ‘’ diyerek bağlar. Aynı  anda  gitmekte olan bir müşteriye ‘’ yeni gelen bazı modeller vardı, birkaç dakika  bekleyebilirseniz  hemen getiriveriyim ‘’diye laf  yetiştiren. Ben hiç böyle biri olamadım.

Gerçi artık bu yoğunlukta işler de kalmadı. Ama işte arada tek- tük te olsa, personel  eksikliğinden  bazen sıkıştığımız oluyor. Çocukların öğle tatilinde olduğu bir saatte benzeri yoğunluğu yaşıyorum. Bir genç çifte güneş gözlüğü bakarken , bir diğerinin gözlüğüne vida takıyorum. O esna da bir bey geldi.Yanında oğlu mu? torunu mu ne var?  Bir şeyler söylüyor anlamıyorum.

Panik olduğum durumlarda mümkün değil bir şey anlamam. Hemen kontrolümü kaybediyorum. ‘’ağzında ki maskeyi  çıkar da öyle konuş ‘’diyorum.  Böyle kazmalık olur mu diyeceksiniz di mi ? Oluyor işte. Hasta olduğu belli birine bunları söylüyorum. O arada Serpil gelmiş hemen devreye giriyor. Ne istediğini öğreniveriyor.

Güneş gözlüğü için  istediği kordonu çıkarıp çekmeceden uzatıyor  gülerek. Arada sohbet etmeye bile başlamışlar.   ‘’  Kemoterapi  mi   alıyorsunuz  ? ‘’ diye soruyor. Adam da aynı şekilde,  maske arkasından  gülerek  ‘’ kemoterapi, radyoterapi almadığım şey kalmadı. Şimdi de senden elektrik alıyorum. ne dersin çıkalım mı ? ‘’ diye soruyor. Serpil kahkahalar atıyor. ‘’ Şeref duyarım ‘’ diyor. Bense arkasına saklanacağım bir sütun falan  arıyorum .

Orada bulduğum eski bir aynalı gözlüğü takıveriyorum gözüme, utançla. Keşke daha büyük gözlükler yapsalar diye düşünüyorum, içinde kaybolacağım şekilde….

 

Metin Turanlı

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Hususi Bahariye Dispanseri Hususi Bahariye Dispanseri

70’li yılların ortaları. Gözlük ve gözlükle ilgili malzemelerin çok değerli ve az olduğu yıllar....

Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme dönemidir Okul çağı çocukların büyüme ve gelişme d...

Görmeyen çocuk öğrenemez. Gözlük çocuğunuzun gözlerini Dünya'ya açabilir. Gözlerimiz adeta beynimizin uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz...

Göz ve Zihin Açıklığı Göz ve Zihin Açıklığı

Görsel uyarılar hayata gözleri açmakla başlıyor. Göz gelişimi çocuklukta büyük ölçüde tamamlanıyor. Görme kalitesi kişinin geleceğini b...

Jigo’nun Gözlükleri Jigo’nun Gözlükleri

Bir gözlük ayarında para yerine bir demet menekşe ile başlayan dostluğumuz, şehre uzak bir koyda yaşaması sebebiyle aralıklı olarak bug...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV