a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Avrupa Optometri ve Optik Konseyi

Beş Avrupa ülkesi genelinde, 5,000’den fazla kişinin katıldığı bir anket, konuyla ilgili kaygıların olduğunu ve iyi bir göz bakım hizmetine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.

01 Kasım 2012 - 19:45 'de eklendi ve 15993 kez görüntülendi. A+A-

Avrupa Optometri ve Optik Konseyi

Görme kaybı, yaşlanan Avrupalılar için temel bir kaygı sebebiyken, yeni uzman forumu körlüğün büyük oranda önlenebilir olduğunu ifade etmektedir.

E-FAB (Körlüğe Karşı Avrupa Forumu) Avrupa’da önemli bir sorun olmaya devam eden önlenebilir körlüğün önüne geçilmesine bir çağrı olarak Dünya Görme Günü’nü işaret etmektedir.

Beş Avrupa ülkesi genelinde, 5,000’den fazla kişinin katıldığı bir anket, konuyla ilgili kaygıların olduğunu ve iyi bir göz bakım hizmetine ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.

Brüksel, 10 Ekim 2012 – Bugün, 2012 Dünya Görme Günü’nün parçası olarak, beş AB ülkesinde yapılan bir anket, birçok kişinin,görme kaybına uğrama kaygısının, kalp hastalığı, diyabet ve solunum sistemi hastalıklarına yakalanma kaygısına oranla iki kat fazla olduğunu ortaya koymaktadır.

Ankette, görme kaybı, hafıza kaybından sonra yaşlılığın birincil sağlık sorunu olarak ortaya çıkmıştır. E-FAB (Körlüğe Karşı Avrupa Forumu), hala birçok Avrupalının gereksiz yere görme kaybına maruz kaldıklarını ve görme sorunlarının erken teşhis edilmesi için daha fazla çaba sarfedilmesi gerektiğini vurgulamak için anket sonuçlarını yayınladı.

Milletvekilleri ile bir grup hasta ve E-FAB (Körlüğe Karşı Avrupa Forumu) olarak adlandırılan meslek kuruluşlarının ortaklaşa ev sahipliği yaptığı Yuvarlak Masa Toplantısı’nda ele alınmak üzere, anket, halk arasında, önlenebilir körlük ve görme kaybı endişelerinin derecesini göstermiştir. Katılımcıların yarısından fazlası (%53) yaşlandıkça görme kaybı ve körlük endişelerinin arttığını ve sağlık sistemlerinin görme kaybını önlemek için daha fazla kaynak ayırması gerektiğini belirtmiştir.

AMD Alliance International İcra Kurulu Başkanı Narinder Sharma şunları söylemiştir: “Anket sonuçları, birçok kişinin görme kaybı ve önlenebilir körlüğü önemli bir sağlık sorunu olarak gördüğünü göstermektedir ve retinadan kaynaklanan körlük riskinin artmakta olduğunu düşünürsek bu endişe makuldür. Ankete katılanların üçte ikisi, geç tanı ve düzenli göz testi yapılmamasının hastalığın teşhisi için önemli engeller olduğunu belirtmiştir. Bu da göstermektedir ki Avrupa’da göz bakım hizmetlerine daha fazla yatırım yapmamız gerekmektedir”.

Küresel insidansın 1990 ve 2020 yılları arasında ikiye katlanması beklenmektedir.Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Uluslararası Körlüğün Önlenmesi Ajansı (IAPB), göz hastalıklarının görülme sıklığının arttığının bilincindedir ve ulusal göz bakım planlarının teşvik edilmesi ve geliştirilmesi için küresel halk sağlığı inisiyatifi olan Vision 2020: Görme Hakkı programını ortaya koymuşlardır. Ancak, bugüne kadar sadece üç Avrupa ülkesi Vision 2020 stratejilerini benimsemiştir; göz sağlığı Avrupa politika düzeyinde hala göz ardı edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) körlüğün %80’inin önlenebilir olduğunu belirtmiştir.

Avrupa Erkek Sağlığı Forumu (EMHF) Başkanı Profesör Ian Banks ise şunları söylemiştir: “Biz bu foruma Avrupalıların göz sağlıklarının korunması konusunda bilinci artırmak ve harekete geçmek için katıldık, zira eğer önlenebilecekse hiçbir Avrupalı kör olmamalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün Vision 2020 programı bunun küresel bir sağlık önceliği olduğunu vurgulamaktadır ve bizler Avrupa’da da bunun bir sağlık önceliği olmasını sağlamalıyız.”

Körlüğe Karşı Avrupa Forumu (E-FAB)

Savunuculuk gruplarının yeni bir ittifakı olan E-FAB, Dünya Görme Günü vesilesiyle;politika yapıcılar, sağlık profesyonelleri ve kilit paydaşlarla bu anketin sonuçlarını tartışmak ve önlenebilir körlüğü bir halk sağlık önceliği yapmanın önemini vurgulamak için bir Yuvarlak Masa toplantısı planlamıştır. Akşam toplantısı değişim ve eğitim için bir forum niteliğinde olacaktır ve grup, retina hastalıklarının –örneğin diyabetten kaynaklanan- daha iyi teşhis edilmesini sağlamak, zamanında müdahaleyi mümkün kılmak ve körlüğü önlemek için potansiyel politika yolları konusunda görüş birliğine varmayı umut etmektedir. Tartışmalardan çıkacak sonuca dayanarak, E-FAB, sağlam ve sürdürülebilir bir koalisyon kurma umudu ile bir Eylem Çağrısıgeliştirecektir.

E-FAB bağımsız, çok paydaşlı bir savunuculuk platformudur ve şu anda AMD Alliance International, Avrupa Optimetri ve Optik Konseyi, Avrupa Erkek Sağlığı Forumu ve Uluslararası Diyabet Federasyonu Avrupa Bölgesi (IDF Europe) ile ortak olarak çalışma yürütmektedir.

Grup,retina hastalıkları konusunda bilinci artırmak ve dikkat çekmek ve zamanında teşhis ve müdahale yoluyla görme kaybını önlemek amacıyla Avrupa genelinde önemli üçüncü partileri (hasta gruplar, sağlık profesyonelleri, politika yapıcılar ve savunuculuk grupları) biraraya getirmek için bir platform olarak hareket etmeyi hedeflemektedir.

E-FAB Novartis ve Alcon tarafından desteklenmektedir.

Dünya Görme Günü

Dünya Görme Günü,  körlük, görme bozukluğu ve görme engellilerin rehabilitasyonu konularına küresel dikkatin çekildiği bir farkındalık günüdür ve Ekim ayının ikinci Perşembe günü kutlanır. İlk olarak 1998 yılında kutlanmıştır ve daha sonra WHO – IAPB VISION 2020 inisiyatifine entegre olmuştur. Etkinlikler sırasında bilinçlendirme yürüyüşleri yapılır ya da önlenebilir körlük konusunda bilinci artırmak amaçlı posterler, yer imleri, kitapçıklar ve diğer bilgilendirme materyalleri dağıtılır. Bu yıl Dünya Görme günü 11 Ekim’de kutlanacaktır.

Medya İlişkileri
Ulrich Adam

Genel Sekreter, Avrupa Optimetri ve Optik Konseyi (ECOO)
Rue Montoyer 51, box 7

B-1000 Brüksel

T +32 (0)2 739 16 15

F +32 (0)2 737 95 01

E-posta: secretariat@ecoo.info

http://www.ecoo.info/

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin açılacağı ilin sağlık idaresinden optisyenlik müessesesi ruhsatı almak zor...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
mustafa yazıcı
mustafa yazıcı
2 Kasım 2012 19:36

ULUSLAR ARASI OYUN KURUCULARI optometri saltanatı kendisini zıt kanunlarla kuşatmaya alındı meslektaşlara en açık biçimiyle ihanet etti uluslar arası para babalarının ve onların önde gelen temsilcileri kayıtsız şartsız emrine girdi türkiyenin gözlük yönetimine bütün hakim olmuşlardır türkiyede efendileri olan baş aktörlerinin tabi yerli sermayenin temsilcilerinin ihanetleri sonucunda mesleğimiz bu yürek parçalıyıcı duruma düşürülmüştür ÖZETLE SÖYLERSEK OPTOMETRİ ÖNCELİKLE ONLARIN ÇIKARLARINI SAVUNUR meslektaşımın çıkarlarıysa onlar için İKİNCİ pilanda gelir HÜRRİYET EĞİTİM ANCAK HÜRRİYET İÇİNDE ELDE EDİLEBİLECEK BİR ŞEYDİR OKULLARDA VERİLECEK DİPLOMALI MEZUNLARLA SAĞLANMAZ BİN YIL BEKLESEK GENE BAŞLADIĞIMIZ YERDEN YOLA ÇIKARIZ PARA BABALARIN EMRİNDE ONLARIN ÇIKARLARINI SAVUNAN DEĞİL MESLEĞİN MESLEKTAŞIN ÇIKARLARINI SAVUNAN… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Sektörün gelişimi için bu anketi cevaplayın! Sektörün gelişimi için bu...

Sektörün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve çözüm öneril...

Sektör istişare toplantısı Sektör istişare toplantıs...

Toplantıda, tıbbi cihaz sektörüne yönelik genel değerlendirm...

Kaçak gözlük operasyonu Kaçak gözlük operasyonu...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bir yolcu otobüsünün bagajınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV