a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

AVRUPA OPTOMETRİ VE OPTİK KONSEYİ HABER BÜLTENİ

ECOO aynı zamanda Mesleki Yeterliliklerin Tanınması direktifinin modernizasyonu konusundaki AB  girişiminde aktif bir rol üstlenmiş ve Avrupa’da Optometri ve Optik uygulamalarının geliştirilmesi ve    uyumlaştırılması, AB’nin mesleğimize nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilgi vermiştir. ECOO Haber Bülteni     http://www.ecoo.info/ Başkan’ın Mesajı   Sevgili Üyeler,   2011 yılı sonuna yaklaşırken, ECOO misyonuna katkıda bulunmak için yıl boyunca gösterdiğiniz […]

10 Ocak 2012 - 11:35 'de eklendi ve 1763 kez görüntülendi. A+A-

AVRUPA OPTOMETRİ VE OPTİK KONSEYİ HABER BÜLTENİ

ECOO aynı zamanda Mesleki Yeterliliklerin Tanınması direktifinin modernizasyonu konusundaki AB  girişiminde aktif bir rol üstlenmiş ve Avrupa’da Optometri ve Optik uygulamalarının geliştirilmesi ve    uyumlaştırılması, AB’nin mesleğimize nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilgi vermiştir.

ECOO Haber Bülteni 
 
 http://www.ecoo.info/

Başkan’ın Mesajı
 
Sevgili Üyeler,
 
2011 yılı sonuna yaklaşırken, ECOO misyonuna katkıda bulunmak için yıl boyunca gösterdiğiniz çabalardan dolayı sizlere teşekkür etmek isterim. Üyelerimizin işbirliği ve ECOO aracılığıyla bilgi alışverişi belki de işimizin en önemli yönüdür ve herkesi bu zengin kaynaktan faydalanmaya devam etmeleri için teşvik ediyorum. ECOO için çok yoğun ve başarılı bir yıl olmuştur; bunlardan birkaç örneği aşağıda belirtmek isterim:
• Profesör Wasem tarafından “Üç Avrupa Ülkesinde Birinci basamak Göz Sağlığı ve bakımı Hizmeti Sağlanmasının Mukayeseli Analizi” çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte artık yeni sağlık ekonomisi verilerimiz mevcuttur. Profesör Wasem tarafından Atina’da yapılan sunum oldukça başarılı geçmiştir ve yeni bulgular mümkün olduğunca ulusal yardımlar için kullanılmalıdır.
• Çalışma sonuçlarının, Alman üyemiz Zentralverband der Au­genoptiker (ZVA) ile işbirliği içerisinde, Alman siyasetçiler ve Berlin’deki uzmanlara sunumunun ardından, yeni üyemiz Fransa’nın gelecek yılın başlarında benzer bir etkinlik organize edeceğini öğrenmekten mutluluk duyuyorum.
• Avrupa Yol Güvenliği konusunda Avrupa Parlamentosu Girişim Raporu ve sürücülerde görmenin düzenli olarak kontrolü için ECOO’nun çağrıları ile Araba Kullanma ve Görme alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiştir.
• ECOO aynı zamanda Mesleki Yeterliliklerin Tanınması direktifinin modernizasyonu konusundaki AB  girişiminde aktif bir rol üstlenmiş ve Avrupa’da Optometri ve Optik uygulamalarının geliştirilmesi ve    uyumlaştırılması, AB’nin mesleğimize nasıl yardımcı olabileceği konusunda bilgi vermiştir.
 
Hâlihazırda süren ve yeni oluşacak projeler açısından, çalışmalarımızı gelecek yıl da devam ettirmeyi umuyoruz. 2012 yılı sadece Aktif Yaşlılık ve Nesiller Arası Dayanışma Yılı olmayacaktır, ECOO aynı zamanda optometrik ve optik hizmetler konusunda kendi standardını geliştirecek ve Dublin’de yapılacak olan bir sonraki Genel Kurul’da Avrupa Diploması için akreditasyon raporu sunulacaktır. 
 
Son olarak, Atina’daki mükemmel ve başarılı toplantı için, Yunanistan üyemize bir kez daha teşekkür etmek isterim.  Bu bültende tüm bu konular hakkında daha fazla bilgi ve Yunanistan’dan fotoğraflar bulacaksınız.
 
Yeni yılda sizlerle birlikte çalışmayı umuyorum. Bu vesileyle, yeni yıl için en iyi dileklerimi sunarım.

Bu Haber Bülteni İçindeki Konu Başlıkları
 
Başkandan Mesaj
 
Atina’daki Genel Kurul Toplantısı’ndan Fotoğraflar
 
Optometrik ve Optik Hizmetler İle İlgili Standart
 
Profesör Wasem tarafından yürütülen mukayeseli sağlık ekonomisi çalışması
– “Üç Avrupa Ülkesinde Birincil Göz Sağlığı Hizmeti Sağlanmasının Mukayeseli Analizi” çalışması tamamlandı
– Çalışma Parlamentonun Alman Üyeleri ve Berlin’deki uzmanlara sunuldu
 
2012 Avrupa Aktif Yaşlılık ve Nesiller Arası Dayanışma Yılı
 
Ülke Haberleri: Finlandiya
— Finlandiya yasaları Optometristlerin uygulama kapsamını genişletti
— Yeni çalışmalar özel VDU gözlüklerinin görmeyi iyileştirdiğini göstermiştir
 
Görme ve Araba Kullanma
– Avrupa Yol Güvenliği Girişim Raporu, sürücülerde görmenin düzenli kontrolü konusunda ECOO’nun çağrılarını içermektedir
– Avusturya’da sürücü ehliyeti kanununun yeni sağlık hükümleri
 
Düzenlemeler ile İlgili Güncel Bilgiler
— Mesleki Yeterliliklerin Tanınması konulu Avrupa Parlementosu raporu kabul edildi
— ECOO sınır ötesi reçeteler ile ilgili kamuoyu yoklamasına cevap verdi
— Gözlük ve lens ürün pazarı, Avrupa Tüketici Karnesine göre iyi işleyen bir Pazar olarak kabul edilmiştir 
– Floresin şeritler
Avrupa Optometri ve Optik Akademisi’nden Güncel Bilgiler

Atina’daki Genel Kurul Toplantısı’ndan Fotoğraflar

Optometrik ve Optik Hizmetler İle İlgili Standart
 
ECOO, optometrik ve optik hizmetler ile ilgili bir standart geliştirme sürecinde aktif rol alacaktır.
 
Bir CEN-standardı oluşturulması opsiyonunun değerlendirilmesinin ardından, ECOO’nun optometrik ve optik hizmetler ile ilgili kendi kurum içi standardını yaratmasının en iyi çözüm olacağına karar verildi. Standart yasal bağlayıcılığı olmayan bir teknik kılavuzdur. Amaç, en iyi uygulamaları tanımlamak; optometrik ve optik hizmetlerin neler gerektirdiği konusunda ECOO içinde ortak bir anlayış oluşturmaktır. Julie-Anne Little liderliğinde, ilk kez 24 Ocak 2012 tarihinde Londra’da toplanacak bir çalışma grubu oluşturuldu. Yürütülen çalışmalarla ilgili ilk güncel bilgiler Dublin’de gerçekleştirilecek olan bir sonraki Genel Kurul Toplantısı’nda verilecektir.
 
 
Profesör Wasem tarafından yürütülen mukayeseli sağlık ekonomisi çalışması
 
“Üç Avrupa Ülkesinde Birincil Göz Sağlığı Hizmeti Sağlanmasının Mukayeseli Analizi” çalışması tamamlandı
ECOO tarafından yaptırılan “Üç Avrupa Ülkesinde Birincil Göz Sağlığı Hizmeti Sağlanmasının Mukayeseli Analizi” çalışması, Duisburg-Essen Üniversitesi Medicinal Management Bölümü’nden Profesör Wasem ve ekibi tarafından Ekim 2011’de tamamlandı.
 
Profesör Wasem Atina’da düzenlenen ECOO Genel Kurul Toplantısına katılarak çalışma sonuçlarını sundu. Bu sonuçlara göre:
 
• tamamen optometristlere dayalı, optometristlerin birincil göz sağlığı hizmeti sağladığı İngiltere’deki gibi bir model, tamamen oftalmologlara dayalı, oftalmologların birincil göz sağlığı hizmeti sağladığı Fransa’daki model kadar güvenilirdir.
 
• Almanya gibi, optometristler ve oftalmologların sorumlulukları paylaştığı bir ülkede, optometristler bu alandaki önemli görevlerini yerine getirmeseydi göz bakım hizmeti sağlanamazdı. Bunun nedeni, Almanya’da görme reçetelerinin yaklaşık %73’ü ve kontakt lensler için tüm birincil bakımın %67’si optometristler tarafından yürütülmektedir.
 
• bir optometristin klinik ve akademik eğitimi, maliyetleri üçte iki daha düşük olduğundan, oftalmoloğun eğitiminden çok daha düşük maliyetlidir.
 
• yaşlanan nüfusa bağlı demografik değişim, erken tanı ve tedavi gerektiren, yaşa bağlı göz hastalıklarında artışa yol açmaktadır; çalışmayı yapan grup sadece “yaşa bağlı maküler dejenerasyon (AMD)” rakamlarının 2007’de 875,000 vakadan 2050 yılında 1,769,000’a çıkacağını öngörmektedir. Bu da gelecekte daha çok birincil göz hizmeti sağlayıcılara ihtiyaç doğacağını göstermektedir. 
 
   • Fransa gibi, oftalmologların bu alanda neredeyse tek sorumlu oldukları bir ülke, demografik değişime bağlı olarak gelecekte birincil göz bakım hizmeti sağlayıcıların sayısında bir artış ve oftalmologların sayısında azalış olacağını görmelidir.
 
Tam çalışma metnine online olarak ulaşılabilir. 
 
Çalışma Parlamentonun Alman Üyeleri ve Berlin’deki uzmanlara sunuldu
 
Almanya üyemiz Zentralver­band der Augenoptiker (ZVA) ve ECOO, Alman Parlamento Üyesi Sayın Erwin Rüddel başkanlığında, Parlamento’nun Alman Üyeleri (Bundestag) ve Berlin’deki uzmanlara çalışmanın lansmanını yapmak üzere bir organizasyon düzenledi. Profesör Wasem tarafından sunulan çalışma sonuçları ilgiyle karşılandı.
Benzer bir organizasyon, ECOO’nun Fransız üyesi Union des Opticiens (UDO) tarafından 2012 yılı başlarında Paris’te düzenlenecektir. Çalışma sonuçlarının Fransa’da medyada yer almasının ardından, karar vericilerin ve medyanın yoğun katılımı beklenmektedir.
 
2012 Avrupa Aktif Yaşlılık ve Nesiller Arası Dayanışma Yılı
 
2012 yaklaşırken ve yeni yılın getirecekleri beklenirken, 2012’nin Avrupa Aktif Yaşlılık ve Nesiller Arası Dayanışma Yılı olması ilginçtir. Tüm AB üye devletlerin karşı karşıya olduğu demografik sorunlara karşılık, Birleşmiş Milletler Yaşlanma Eylem Planı’nın 10. yıldönümüdür. Bu özel yılın amacı, bağımsız yaşamayı teşvik ederken aynı zamanda istihdamda aktif yaşlanmayı, gönüllük ve özenle toplum içinde aktif yaşlanmayı da teşvik etmek ve tüm yaş grupları için bir toplum yaratabilmek amacıyla nesiller arasındaki dayanışmayı artırmaktır. Siyasetçiler ve paydaşların sorumlulukları aktif yaşlanma için fırsatlar geliştirmek olacaktır. Bu, yaşa bağlı görme bozukluğu, önlenebilir körlük, işgücünde görme ve bilgi çağı ile ilgili faaliyetleri sunmak için ECOO üyelerine iyi bir fırsat olacaktır. Aynı zamanda, en iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve yaşlı insanların topluma katkıları ve bu bağlamda görmenin önemi konusunda farkındalık yaratmak için de bir fırsat olacaktır. Avrupa Aktif Yaşlılık ve Nesiller Arası Dayanışma Yılı resmi web sitesine erişmek için burayı tıklayınız. Birçok ulusal örgütün etkinlik planladığı anlaşılmaktadır. Bunlardan bazıları duyurulmuştur ve online olarak erişilebilir.

Ülke Haberleri – Finlandiya

Finlandiya yasaları Optometristlerin uygulama kapsamını genişletti
ECOO’nun Finlandiya üyesi Suomen Optik­koliikkeiden Liitto (SOL) faaliyetlerinin bir sonucu olarak, tanı ilaçlarını Finlandiya Optometri temel çalışmalarının önemli bir parçası yapan yeni bir kanun Temmuz 2010’da yürürlüğe girmiştir. Bu tarihten sonra, uygulamalarında tanı ilaçlarını kullanabilmeleri için ekstra eğitim ve lisans vermek amacıyla iki ders başlatılmıştır. 19 optometristten oluşan ilk grup tanı ilaçlarını kullanmak üzere lisanslarını almıştır. İkinci grup çalışmalara bu yıl Kasım ayında başlamıştır. Helsinki’deki Uygulamalı Bilimler Metropolia Üniversitesi optometrsitlere bu lisansı vermeye yetkili tek okuldur. Yeni bir çalışma planı öğrencilere kontakt lens uygulama ve tanı ilaçlarını kullanma hakkı verecektir.
1970’lerden beri, kontakt lens uygulama izni sadece optometri mesleği bir yıl boyunca yapıldığında ve özel bir eğitim ile ekstra lisansüstü eğitim alındığında veriliyordu. Şimdiyse, tanı ilaçlarıyla ilgili yasa değişikliğinin ardından, mevcut ve gelecekteki optometri öğrencilerinin temel eğitim planına kontakt lens eğitimi konmuştur. Eğitimlerini daha önceden tamamlamış optometristler için ek eğitime katılarak lisans almak hala mümkündür.

2010 yılı öncesi, Finlandiya’da optometrsitlerin, örneğin İngiltere veya Amerika’da eğitim almış olsalar da,  tanı ilaçları kullanması mümkün değildi. Şimdi bu optometristler de ekstra bir eğitim gerekmeden tanı ilaçları kullanabilmek için başvuruda bulunabilir. Şimdiye kadar iki optometrist bu yıl Ağustos ayında bunu yapmıştır.
Yeni çalışmalar özel VDU gözlüklerinin görmeyi iyileştirdiğini göstermiştir
Optik Bilgi Merkezi ile Finlandiya Mesleki Sağlık Enstitüsü, yaşlanan işçiler ve VDU gözlüklerin faydaları üzerine ortaklaşa bir çalışma yürüttü. Çalışmaya göre, VDU gözlüklerin kullanımı progresive gözlükten %4.5 oranında daha fazla bir okuma hızlı sağlamıştır. Bu da sadece bir çalışma gününde toplam 5 sayfa daha fazla okuma anlamına gelmektedir. Yapılan hesaplamalara göre, VDU gözlükler, artan verimlilik sayesinde sadece üç ay içinde kendi maliyetini çıkarmaktadır.
Basın bültenini okuyunuz.

Görme ve Araba Kullanma
Avrupa Yol Güvenliği Girişim Raporu, sürücülerde görmenin düzenli kontrolü konusunda ECOO’nun çağrılarını içermektedir
Avrupa Parlamentosu, parlamentonun Alman üyesi Dieter-Lebrecht Koch (Avrupa Halk Partisi Grubu – Hristiyan Demokratlar) tarafından başlatılan Avrupa yol Güvenliği Girişim Raporunu 27 Eylül’de kabul etti. “Sıfır ölü sayısı”, Sayın Koch MEP’i bu kararın hazırlanmasında yönlendiren uzun vadeli amaçtır. Somut olarak, amaç, 2010 ve 2020 yılları arasında, yol ölümlerini yarıya indirmek, ciddi yaralanmaları %40 ve çocuk ölümlerini %60 oranında düşürmektir. Şu anda yol ölümlerinin sayısı yılda 35.000’dir ve bu da yılda 130 milyar EUR maliyete neden olmaktadır. Avrupa Parlamentosu üyeleri, acil olarak yeni bir yol güvenliği eylem planı geliştirilmesi için Avrupa Komisyonu’na çağrıda bulunmakta ve yol trafik kuralları, yol işaretleri, yola elverişlilik testleri ve kandaki alkol limitlerinin harmonize edilmesi için öneride bulunmaktadır.
Araba kullanma ve görme ile ilgili olarak, Ekonomi Komitesi ve ECOO Sekreterliği, girişim raporunda düzenli göz muayenesinin değerlendirilmesini sağlamak için bu yıl bir dizi Avrupa Parlamentosu üyeleri ile bir araya geldi. Raporda bugün, “A ve B kategorilerindeki tüm sürücüler için her 10 yılda, 65 yaş üzeri sürücüler için ise her 5 yılda bir göz muayenesi yapılmasına çağrıda bulunulmakta; belli bir yaşta tüm sürücüler için zorunlu tıbbi kontrol şartı getirilmesi, araba kullanmaya devam edebilmeleri için gerekli fiziksel, zihinsel ve psikolojik yeterliklerin tanımlanması için Üye Devletlere çağrıda bulunulmaktadır”.  [paragraf 37].
Sonraki adımlar açısından, Avrupa Komisyonu, genel yönelim tartışmaları sırasında bu önerileri de dikkate alacaktır. ECOO, EUROMI, EUROMCONTACT ve ECFLIN ile işbirliği içerisinde, Avrupa Komisyonu ile temasa geçmiştir ve zaman içerisinde kendileriyle bir toplantı yapmayı istemektedir.
Avusturya’da sürücü ehliyeti kanununun yeni sağlık hükümleri
Avusturya’da, şimdiye kadar, sürücü ehliyeti sağlık kontrolleri çerçevesinde, kontakt lens kullanan kişiler için oftalmolojik sertifika gerekliydi.
1 Ekim 2011 tarihinde yürürlüğe giren sürücü ehliyeti kanunlarının (Führerscheingesetz-Ge­sundheitsverordnung – BGBl. II Nr. 280/2011) sağlık hükümlerindeki değişiklik sayesinde, kontakt lens kullanan kişilerin, uygunluğu bir uzman tarafından onaylanan kontakt lensleri kullanma zorunluluğu ortadan kalmıştır.
Bir uzman tarafından yapılan sağlık kontrolü sırasında, Optisyen/Optometristin vermiş olduğu refraksiyon değerlendirmesi 6 aydan eski olamaz.
 
Bu revizyon ile österreichischen Bundesinnung der Augenoptiker’in (ECOO’nun Avusturya üyesi) uzun süredir devam eden pozisyonu dikkate alınmıştır.
Düzenlemeler ile İlgili Güncel Bilgiler

Mesleki Yeterliliklerin Tanınması konulu Avrupa Parlementosu raporu kabul edildi
ECOO’nun da yanıt sunduğu, Mesleki Yeterlilikler Direktifi’nin modernizasyonu ile ilgili kamuoyu yoklamasının ardından, Avrupa Komisyonu, yasama teklifinin hazırlanması sürecindedir. Bu arada, 14 Kasım 2011 tarihinde, Avrupa Parlamentosu genel oturumunda, Emma McClarkin (İngiltere Avrupa Parlamentosu Üyesi, Avrupa Muhafazakârlar ve Reformcular Grubu) tarafından yürütülen, Mesleki Yeterlilikler Direktifi implementasyonuna ilişkin Avrupa Parlamentosu raporu üzerine bir müzakere gerçekleşti ve bir gün sonra kabul edildi.
Avrupa Parlamentosu raporu, daha fazla şeffaflık, diplomaların tanınmasında daha az gecikme, online bir portal ve mesleki bir kart ile profesyonellerin mobilitesini kolaylaştırmak gerektiğini kabul etmektedir.
 
Bu vesileyle, Delege Barnier (İç Pazar ve Hizmetler), Komisyonun taslak yasama önerisini 20 Aralık 2011 tarihinde yayınlayacağını bildirmiştir. Bernadette Vergnaud’un (Fransız Parlamento Üyesi, Sosyalistler & Demokratlar) Avrupa Parlamentosu için modernize Mesleki Yeterlilikler Direktifi raportörü olması beklenmektedir.
 
ECOO sınır ötesi reçeteler ile ilgili kamuoyu yoklamasına cevap verdi
Avrupa Komisyonu, başka bir Üye Devlet’te yazılan reçetenin tanınması sürecini iyileştirmek için gerekli önlemler üzerine bir kamuoyu yoklaması yayınlamıştır. Komisyon, sınır ötesi reçetelerin tanınmasının, Sınır Ötesi Sağlık Direktifinin uygulanması bağlamında nasıl iyileştirilebileceğini görmek için paydaşlara danışmıştır. Bir sağlık profesyonelinin sınır ötesi reçetenin doğruluğunu onaylamasını mümkün kılacak önlemler, tıbbi ürünlerin doğru idantifikasyonunu kolaylaştıracak önlemler ve hastalara verilen bilginin anlaşılabilirliğini artıracak önlemler konusunda, paydaşlardan bilgi vermeleri istenmiştir. ECOO, 8 Ocak 2012 tarihinde kapanacak olan kamuoyu yoklamasına cevap hazırlama sürecindedir.
Gözlük ve lens ürün pazarı, Avrupa Tüketici Karnesine göre iyi işleyen bir Pazar olarak kabul edilmiştir 
Avrupa Komisyonu Ekim 2011’de son Tüketici Piyasaları Karnesi’ni yayınladı. Tüketici Piyasaları Karnesi, pazarı vatandaşlar için daha şeffaf ve anlaşılabilir kılmak amacıyla geliştirilmiştir. Bunu, tüketicinin memnuniyet derecesi, ödedikleri fiyatlar ya da tercihleri gibi göstergeleri ölçerek yapmaktadır.
 
Karne, tüketici deneyiminin 4 temel unsuru üzerine hazırlanan anket sorularının sonuçlarına dayanmaktadır:
1. mal veya hizmet karşılaştırma kolaylığı
2. tüketiciyi koruma kurallarına uygunluk anlamında tüketicilerin perakendecilere / tedarikçilere güveni
3. sorunlarla ilgili deneyimler ve şikâyete sebep olma dereceleri
4. tüketici memnuniyeti (pazarın tüketici beklentilerine karşılık verebilme düzeyi)
 
Tüm ECOO üyeleri için olumlu çıkan sonuç, AB genelinde “gözlük ve lens” ürün pazarının tüketiciler tarafından oldukça iyi işleyen bir pazar olarak görülmesidir. En iyi pazarlardan biri ve tüketicilerin en çok memnun oldukları pazar olarak nitelendirilmektedir.
 
Floresin şeritler
Geçmişte Floresin tıbbi bir araç olarak üretilmiş ve dağıtılmıştır. İlgili Avrupa mevzuatı, beşeri tıbbi ürünler ile ilgili toplum tüzüğü hakkındaki 2001/83/EC Direktifi de dâhil olmak üzere yıllar içinde değişti ve artık floresin şeritler tıbbi ürün olarak kabul edilmektedir. Durum bu olsaydı, üretim ve dağıtımın, tıbbi cihaz yerine tıbbi ürüne uygulanabilir koşulları karşılamak için köklü değişimden geçmesi gerekecekti. Floresin şeritler yıllarca optometristler tarafından kontatkt lens uygulamasında güvenle kullanılmıştır ve floresin şeritlerden faydalanan optometristler için böyle bir adım büyük sorunlara neden olabilir.
 
ECOO bu konuda bir uzman değerlendirmesine başvurmuştur ve bu konuyu açıklığa kavuşturmak için Avrupa Komisyonu ile doğrudan irtibat halinde olacaktır.
 
Optometri ve Optik Avrupa Akademisi’nden Güncel Bilgiler 
 
Dublin 2012 için kayıtlar başladı.
Akademi’nin, 20-22 Nisan 2012 tarihlerinde İrlanda, Dublin’de gerçekleştirilecek olan bir sonraki yıllık toplantısı için kayıtlar açılmıştır. Organizasyon, son araştırmalar ve en iyi uygulamaları tartışmak ve paylaşmak üzere Avrupa’nın dört bir yanından optometri, optik ve görme bilimlerindeki önemli isimleri bir araya getirecektir.
 
Akademi’nin, ev sahibi ülke İrlanda ile olan ilişkilerini güçlendirecek bu organizasyonda, hoş geldiniz yemeği ve içecekler İrlanda Optometristler Derneği ile işbirliği içinde yapılacaktır.
 
Konferans, çok çeşitli klinik, araştırma ve eğitim konularıyla delegelere hitap edecek ve öğrenme fırsatı sunacaktır:
 
• önemli araştırmacı ve akademisyenler, meslek için önem arz eden bazı kilit alanlarda bir dizi konferans verecektir;
• Dublin Teknoloji Enstitüsü atölye çalışmaları, pratik becerilerin gelişimine destek olacaktır;
• bir dizi poster sunumları birçok araştırma alanı ortaya çıkaracak ve mükemmel öğrenme ve iletişim ağı sağlayacaktır;
• vaka çalışması ve tartışma oturum toplantıları, klinik uygulama ve eğitim konularında interaktif bir münazara ortamı sunacaktır;
 
• Binoküler Görme, Optometrik Düşük Görme Rehabilitasyonu, Optik Eğitim, Birincil Göz Bakımı, Kornea, Kontakt Lensler ve Refraktif Teknolojisi ve Toplum Göz ve Görme Sağlığı Hizmetleri’ni kapsayan, özel ilgi gruplarına dayalı oturumlar Akademi üyeleri için özel olarak yapılacaktır.
 
Konferansta aynı zamanda Profesör Pablo Artal’ın (Murcia Üniversitesi, İspanya) uyarlanmış optik üzerine yeni bir araştırma odaklı konuşması ve Dr. Kathryn Saunders’in (Ulster Üniversitesi, İngiltere) pediatrik bakım ile ilgili klinik uygulamalar üzerine konuşması yer alacaktır.
 
Tüm delegelere katılım sertifikaları verilecektir ve yerel sürekli gelişim programlarında resmi belge olarak kullanılabilecektir (CPD/CET).
 
Avrupa Akademisi Başkanı Profesör Roger Crelier şunları söyledi:
 
“Dublin 2012 kayıtlarının açılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bu organizasyon, Avrupa’nın her yerinden gelen delegelerin son araştırmalar konusunda güncel bilgi sahibi olmasını; araştırmaları ve en iyi uygulamaları paylaşmasını sağlayacaktır. Katılımınızı öneriyorum.”
 
Programı görmek ve yerinizi ayırtmak için lütfen www.eaoo.info/dublin sitesini ziyaret ediniz.
 
Son Akademi haberleri konusunda gündemi takip etmek istiyorsanız, lütfen bize www.facebook. com/OptometryAndOptics adresinden katılınız.
 
Haber Bülteni
 
Haber bültenleri ECOO üyelerine ve irtibat listesindeki kişilere e-posta yoluyla gönderilmektedir. E-posta listesine herhangi bir ekleme veya personel değişiklikleri olması durumunda lütfen bizi bilgilendiriniz.
 
ECOO üyelerinin ilgisini çekebilecek haber ya da güncellemeler için lütfen ECOO Sekreterliği’nden Fabienne Eckert veya Ulrich Adam ile irtibata geçiniz.
 
E-mail: secretariat@ecoo.info
Telefon: +32 (0)2 739 16 15

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV