favor
Optisyenin Sesi

Aidat ödemekten imtina!

Birliğimizin ve Odalarımızın varlığına son vermek maksadıyla 5193 sayılı Kanun’un ilgili maddelerinin Anayasa’ya aykırılığının ileri sürülmesi ile ilgili hukuki süreç Birliğimizce hassasiyetle takip edilmekte ve bundan da müspet netice alınacağına inanılmaktadır.

26 Kasım 2020 - 22:35 'de eklendi ve 2300 kez görüntülendi. A+A-

Aidat ödemekten imtina!

TÜRK OPTİSYEN-GÖZLÜKÇÜLER BİRLİĞİ’nden

Sayı : 2020/110 26 KASIM 2020

Konu: Aidat ödemekten imtina

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Birliğimizin ve Optisyen-Gözlükçüler Odalarımızın çalışmalarına ilişkin bâzı temelsiz ve haksız değerlendirmelerde bulunularak, odalarımıza kayıtlı bulunan meslektaşlarımızın oda aidatlarını ödemekten imtina etmeleri çağrısının yapılmış olduğu anlaşılmaktadır. Gerçeklere ve hukuka tamamen aykırı olan bu iddia ve çağrı konusunda meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilendirilmesinde fayda görülmüştür:

1) Bilindiği üzere, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkında Kanun’un Ek 1 inci ve Geçici 4 üncü Maddeleri uyarınca kurulmuş bulunan Birliğimiz; Mart 2019 tarihinden sonraki süreç içinde, Birliğimiz ve odalarımız için olmazsa olmaz nitelikli mevzuatın yürürlüğe konulması çalışmaları, odalarımızın kurulup hayata geçirilmesi, kurulmaları sağlanan odaların genel kurullarını yapmaları ve oda genel kurullarının tamamlanmasına bağlı olarak Birlik Büyük Genel Kurulu’nun toplanması hususlarında yoğun faaliyetler içinde bulunmuştur.

Dünya’ca bilinen COVİD-19 Virüsü salgının önlenmesi için alınan zorlayıcı idarî tedbirler yüzünden, söz konusu kuruluş ve hayata geçiş süreci, elde olmayan sebeplerden dolayı maalesef uzamıştır.

Bütün olumsuzluklara ve engelleme gayretlerine rağmen, 20 odamız kuruluş, üye kaydı ve genel kurul ve seçim süreçlerini, yakın bir zaman önce başarı ile tamamlamışlardır.

2) Arkasında 250 meslek mensubunun bulunduğunu iddia eden ve fakat -haricen bilgi edinildiği kadarı ile- kendisi optisyenlik-gözlükçülük mesleği mensubu bile olmayan bir şahsın temelsiz iddialarının tamamen aksine olarak; Birliğimiz ve Odalarımız tarafından, mesleğimizin temel problemlerinden bazıları için etkili çalışmalar da gerçekleştirilmiştir.

Bu çalışmalardan bir kısmında olumlu somut sonuçlar alınmış; Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapılan protokol ve sözleşme görüşmeleri gibi bazı çalışmaların sonuç vermesi ise idarî ve hukukî süreçlerin işlemesini gerektirmekte olduğundan, bunların olumlu sonuçlarının daha sonra alınacağına kuvvetle inanılmaktadır.

3) Mesleğimizi ilgilendiren problemlerin bir kısmının halledilmesi ise, ilgili mevzuatta ve bu arada 5193 sayılı Kanun’da bazı temel değişikliklerin yapılmasını gerektirdiğinden, bu hususlarda da Birliğimiz ve Odalarımızca müşterek çalışmalar yürütülmekte olup bunlar tamamlandığında meslektaşlarımız ile paylaşılacaktır.

4) Birliğimizin ve Odalarımızın varlığına son vermek maksadıyla 5193 sayılı Kanun’un ilgili maddelerinin Anayasa’ya aykırılığının ileri sürülmesi ile ilgili hukukî süreç de Birliğimizce hassasiyetle takip edilmekte ve bundan da müspet netice alınacağına inanılmaktadır.

Açıklanan hususlar, art niyetli iddiaların isabetten uzak olduğunu göstermekte olup bu konularda yasal yollara başvurmanın en doğal hakkımız olduğu bilinmelidir.

5) Bilindiği üzere; Optisyen-Gözlükçüler Odalarına kayıtlı bulunan meslektaşlarımız, 24.05.2019 yayım tarihli Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliği’nin ve Odalarımız hakkında kıyasen uygulanmakta olan 6643 sayılı Kanun’un ilgili maddelerine göre, giriş aidatı ve her yıl değişen miktarda yıllık aidat ödemek durumundadırlar.

Yine sözü edilen Kanun’un 55 inci ve Yönetmeliğin 51 inci maddeleri hükümlerine göre, aidatlarını ödemeyen üyeler, aidat borcunu ödemedikleri süre boyunca oda hizmetlerinden faydalanamayacakları gibi; aynı Kanun’un 49 uncu maddesi hükmü uyarınca, kanunî süresinde aidatları ödemeyenler hakkında icra takibine başvurulması söz konusudur.

6) Bu durumda, mesleğimiz, Birliğimiz ve odalarımız hakkında art niyetli oldukları bilinen kimselerin hukuka aykırı ve yanlış yönlendirmelerine itibar edilmeyerek, odalarımız üyelerinin aidat borçlarını mevzuatın öngördüğü şekilde ödemeleri, arzu edilmeyen olumsuz işlemlere sebebiyet verilmemesi bakımından isabetli olacaktır.

Meslektaşlarımızın ve kamuoyunun bilgilerine sunulur.

 

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Merkez Yönetim Kurulu

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonunuzu bırakın biz arayalım....

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlarda büyüme!

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi Optik mağazalarında görüldü....

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecektir

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir....

Bu neyin kafası? Bu neyin kafası?

"Ya benimsin ya kara toprağın"...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonu...

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlar...

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi ...

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecek...

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî G...

Sağlık Bakanı’ na ’’Amazon’’ mektubu Sağlık Bakanı’ na ’’Amazo...

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, yazdığı bir mektupla Amazon’...

Amazon, Türkiye’ de sağlık alanına giriyor! Amazon, Türkiye’ de...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyaca ünlü inte...

SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

14 Ekim Dünya Görme Günü 14 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Tek acil! Tek acil!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildiğ...

Sistemi kurmaya çalışıyoruz Sistemi kurmaya çalışıyor...

Yüce Mahkemelerimizin verdiği kararlar apaçık ortadayken, bu...

Merve Optik yeni sezonda Omega, Longınes ve Max Mara ile hazır Merve Optik yeni sezonda ...

Modaya uygun renkler, desenler ve çerçevelerdeki detaylar di...

Magazin HABERLERİ
Web TV