a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Açıklamaların ardından değişen ne oldu

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada değişen bir şey yok gibi görünmekte. Ancak yazı birkaç defa okunduğunda ilgili Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığının sayın yetkililerine bazı sorularımız olacak. Bilindiği gibi optisyenlik müessesleri de sağlık hizmet sunucuları olarak tanımlanmaktadır. Bu kuralların tüm sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlara uygulanmasını temenni ederim. Ancak […]

30 Mayıs 2013 - 0:24 'de eklendi ve 1301 kez görüntülendi. A+A-

Açıklamaların ardından değişen ne oldu

farkSağlık Bakanlığının yaptığı açıklamada değişen bir şey yok gibi görünmekte.

Ancak yazı birkaç defa okunduğunda ilgili Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Denetim ve Değerlendirme Daire Başkanlığının sayın yetkililerine bazı sorularımız olacak. Bilindiği gibi optisyenlik müessesleri de sağlık hizmet sunucuları olarak tanımlanmaktadır.

Bu kuralların tüm sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşlara uygulanmasını temenni ederim.

Ancak medya kuruluşlarında bu bilgilendirme dışında herhangi bir sağlık kurum ve kuruluşunu övücü, öne çıkarıcı bilgilendirme ve tanıtım yapılamaz. (Bazı Optisyenlik Müesseseleri medya kuruluşlarında kendini övüp öne çıkartmıyor mu?)

İnsanları yanıltan, yanlış yönlendiren, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden bilgilendirme ve tanıtımlar yapılamaz.(Bazı Optisyenlik Müesseseleri kendilerini tecrübeli diğer optisyenleri yetersiz tecrübesiz göstermiyor mu?)

Bilgilendirme ve tanıtımlarda hastaları açık veya örtülü bir şekilde belirli bir sağlık kurum veya kuruluşlarına yönlendiren ifadelere yer verilemez.

Ve ticari kuruluşlarla sözleşmeli olarak yürütülen özendirme ve bu yolla kişileri kendi sağlık kuruluşuna yönlendirme faaliyetleri ve bunlara yönelik tanıtımlar mevzuata uygun değildir. (Bazı Optisyenlik Müesseseleri örtülü bir şekilde kendi kuruluşlarına yönlendirme yapmıyor mu ? Hastaların kendi özgür iradesine ket vurmuyor mu?)

İnsanların güvenini, bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar eden “ilk”, “tek”, “deneyimli”,“üstün teknolojik yatırım”, “farklı bir anlayışla”,“güçlü ve uzman kadro”, “sağlıkta kalite”, “ daha az komplikasyon, daha çok hasta konforu, daha erken taburcu olma imkanı”, “ fark edilen güzelliğin fark yaratan adresi”, “bu hastalıkta uygulanması gereken en uygun metot”, “herkes en az bir defa yaptırmalı”, “çok kısa sürede ağrısız acısız bir şekilde kurtulabilirsiniz”, “Bembeyaz bir gülümseme için 24’ e kadar açığız”, “Bıçaksız lazer teknolojisi ile gözlerde HD kalitesi”, “….. dönemde bu tetkik yapılmazsa …. hastalık engellenemez”, “önceden tedbirinizi alın”, “bu cihazla hiç bir şey saklanmaz”,“el bileğinden kalbe giden yol Radikal anjiyografi yöntemi ”, “ en son teknolojik cihaz” gibi hizmet veya kuruluşun, diğer hizmet veya kuruluşlardan farklı olduğunu ifade eden, talep oluşturan ve sunulan sağlık hizmetine ticari yön veren ifadelerin “Bazı Optisyenlik Müesseselerinin” reklamlarında  yer almakta  olduğunu bilmekteyiz.

Şimdi bu soruları sormaktayız. Sağlık Bakanlığı bu söylediklerinin arkasında olduğunu göstermek zorundadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Pr...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 kontenjana 859 adayın yerleştirildiği görüldü....

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(7 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

7 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Ali Kay
Ali Kay
1 Haziran 2013 15:06

Bir meslektaşımız çok önemli bir bilgilendirme yapıyor ve sektör temsilcilerinin bu durumu düzeltmesini söylüyor. Akabinde abuk sabuk yorumlar. Hiç yakışmıyor. yazılanı anlayamama gibi bir sorun var galiba.

Gözlükçü Ahmet
Gözlükçü Ahmet
1 Haziran 2013 01:04

Sayın Meslektaşım; Bizleri sektör adına belge ve bilgiye dayalı bu bilgilendirmeye niye geri çekiyorsun. Burada amaç bizlerin bilgisinimi ölçmekti yoksa kendinizin daha bilgili olduğunuzu ispatlamakmıydı. Bilgi deyince GOOGLE yazıyorsun 1219 tababet kanunu çıkyor. Bunu okudunuzda her şeyi anlıyorsunuz. Bu gün 1 Haziran bizim günümüz bilgi, belgelerimizi ve tecrübemizi dile getirelim. Diyorsunuz ki bizleri 1219 sayılı tababet kanununa dahil etsinler niye ön ayak olmadınız sayın meslektaşım. 2005 yılından beri yürürlükte olan bu kanununa ilavet ettirip 5193 sayılı kanunun mülga ettirmediniz diye size soruyorum Kendinizden çok emin olarak reklamın genişletileceğini ifade ediyorsunuz. yoksa siz reklam yapan mısınız?. Yarın sabah sizi bekliyoruz engin… Read more »

fevzi uysal
fevzi uysal
31 Mayıs 2013 21:07

bilgilendirmemi geri çekiyorum.
lütfen bundan sonra sektör adına açıkladğım belgeye ve BİLGİYE dayalı bu bilgilendirme adına yapılan yorumlar sizlere layık olsun
saygılar

Gözlükçü Ahmet
Gözlükçü Ahmet
31 Mayıs 2013 20:15

Değerli Meslektaşlar ;
1219 sayılı tababet kanunun 2005 yılında hekimlerin. dişçilerin, ebelerin, sünnnetçilerin çalışmalarını düzenleyen bir kanun olup optisyenlerin yer almaması normal olup çünkü 5193 sayılı kanun 2004 yılında çıkartılmıştır. Eczacılar bu kanunda zikir edilmemiştir.Gelelim tıbbı protezcilere ve ortezcilere bunlar hakkında kanun 2011 yılında 1219 kanununa ilavet edilmiş bunun hakkında da yönetmelik 2012 yılında hazırlanmış. olup bu tür hizmet verenler ise yeni ÇKYS sistemine dahil edilmeye başlanmıştır.
Fevzi Uysal meslektaşımızın tuzu kuru her halde yorumları ile onun canı yanmadığı aşıkardır. Reklamın genişletileceği ifade ediyorsunuz sizin kaleminiz tarafından hazırlandığını mı ima ediyorsunuz.
Saygı ve hoşgörü ile

fevzi uysal
fevzi uysal
31 Mayıs 2013 10:18

Sayın Selçuk Gürüz,
Tıbbi protez ve ortez diye ayrı bir bölüm var. Takma el, kol, ayak, bacak vs..
Saygılar

fevzi uysal
fevzi uysal
30 Mayıs 2013 10:33

optisyenlik müesseseleri sözleşme gereği sağlık hizmet sunucusu olarak görünüyor ama 1219 sayılı tababet kanununda doktor, eczacı ve diş doktoru dışındaki birçok sağlık mesleği ek madde ile tanımlandı. Bunlar arasında optisyenlik mesleği yer almadı. 1219 sayılı tababet kanununda sağlıkçı olarak yer almadıysanız kanunen sağlıkçı değilsiniz. Dolayısı ile bakanlığın yaptığı açıklama gözlükçüler dışındaki diğer sağlık meslekleri içindir. Bakanlıktan bu konuda bir talep olacaksa ÖNCELİKLE 1219 SAYILI TABABET KANUNUNA OPTİSYENLİK MESLEĞİNİN EKLENMESİ SAĞLANMALIDIR. BU SAĞLANMADIKÇA meslek bir ticaret mesleği olarak devam edecek ve yeni hazırlanan yönetmelikte reklamın sınırları genişleyecektir. Bu yazıyı okuyan sektör temsilcilerine duyurulur. saygılarımla

Selçuk Gürüz
Selçuk Gürüz
31 Mayıs 2013 01:22
Reply to  fevzi uysal

Değerli Meslektaşım,

1219 – TABABET VE ŞUABATI SAN’ATLARININ TARZI İCRASINA DAİR KANUN’ un

EK MADDE 13- (Ek madde: Resmi Gazete 26.04.2011-27916; 6225 s.K. m.9
j) Tıbbi protez ve ortez teknisyeni/teknikeri; sağlık meslek liselerinin ve meslek yüksekokullarının tıbbi protez ve ortez programlarından mezun; kaybedilen organların işlevlerini kısmen de olsa yerine getirecek yapay organlar ile desteklenmesi, korunması ve düzeltilmesi gereken vücut kısımlarına uygulanacak yardımcı cihazları ve aletleri tasarlayan, kullanıma hazır hale getiren, onarımını yapan ve uzman tabip denetiminde hastaya uygulayan sağlık teknisyeni/teknikeridir. der.
Bu bizlerin sağlık mesleği olmamızı ifade etmez mi?

Saygılarımla

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Magazin HABERLERİ
Web TV