Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

ABD’li gözlükçü Türkiye’de üretecek Avrupalıya kaliteli çerçeve satacak.

Dünyanın üçüncü büyük güneş gözlüğü ve optik çerçeve üreticisi ABD’li Marchon, ofis açarak girdiği Türkiye’de, gözlük çerçevesi üretmeye hazırlanıyor. Marchon Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Akdeniz Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Zotta, “Çin malı gözlük çerçevesi kullanmak istemeyen Avrupalı tüketici için 2012’de Türkiye’de üretime başlamayı planlıyoruz” dedi. Hülya GÜLER DÜNYANIN üçüncü büyük güneş gözlüğü ve çerçeve üreticisi […]

27 Mart 2011 - 22:29 'de eklendi ve 1679 kez görüntülendi. A+A-

ABD’li gözlükçü Türkiye’de üretecek Avrupalıya kaliteli çerçeve satacak.

Dünyanın üçüncü büyük güneş gözlüğü ve optik çerçeve üreticisi ABD’li Marchon, ofis açarak girdiği Türkiye’de, gözlük çerçevesi üretmeye hazırlanıyor. Marchon Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Akdeniz Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Zotta, “Çin malı gözlük çerçevesi kullanmak istemeyen Avrupalı tüketici için 2012’de Türkiye’de üretime başlamayı planlıyoruz” dedi.

Hülya GÜLER

DÜNYANIN üçüncü büyük güneş gözlüğü ve çerçeve üreticisi ABD’li Marchon, Çin malı gözlük çerçevesi kullanmak istemeyen Avrupalı tüketici ye Türkiye’de üretim yapmaya hazırlanıyor. Calvin Clein, Fendi, Jil Sander, Karl Lagerfeld, Lacoste, Nautica, Nike, gibi üzerinde lüks tüketim markalarının lisanslı üreticisi olarak güneş gözlüğü koleksiyonları tasarlayıp üreten Marchon’un Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Akdeniz Bölgesi Başkan Yardımcısı Nicola Zotta, “Avrupa’da Türkiye’ye dönük ‘kalite’ algısı çok iyi. O nedenle burada gözlük çerçevesi üretmeyi planlıyoruz. Kendimiz üretebileceğimiz gibi yerel bir tedarikçi ile ortak olabiliriz” dedi.
2012’de başlayabilir
Marchon’un, genç nüfusun yarattığı fırsatları daha iyi değerlendirmek için Türkiye’deki faaliyetlerini yeniden yapılandırdığını söyleyen Zotta, “Global büyüme stratejimizde Türkiye bizim için öncelikli pazar. Bu nedenle 10 yıldır distribütörler aracılığı ile bulunduğumuz Türkiye’ye bizzat kendimiz gelmek istedik” şeklinde konuştu. Bu kapsamda ilk olarak Türkiye’de ofis açtıklarını belirten Zotta, Bundan sonraki adımda üretime başlayacağız. Üretimimiz bu yıla yetişemeyecek. Ancak 2012’de başlayabilmek için gerekli adımları şimdiden atıyoruz” dedi.
İtalya yerine Türkiye
Üretimlerinin ABD’nin yanı sıra ağırlıklı olarak İtalya, Çin ve Japonya’da olduğunu kaydeden Zotta şunları söyledi:  “Ağırlıklı tasarımımız İtalya’da. İtalya’da üretim maliyetleri çok yüksek. Buradaki gözlük çerçecesi üretimimizi Türkiye’ye kaydırabiliriz. Bunun planlamasını yapıyoruz şu anda. Türkiye, Avrupa’ya yakınlığı ve kaliteli insan gücü ile dikket çekiyor.”
Güneşli ülkenin fırsatları
Türkiye’nin iç pazarının da çok güçlü olduğunu hatırlatan Zotta şöyle konuştu: “Güneşli ülkenizde güneş gözlüğünün iyi bir geleceği var. Özellikle gençlerin moda takibi oldukça arttı. Optik gözlükte de aynı şekilde modaya uygunluk aranıyor. Güneş gözlüğü pazarı Türkiye’de hızla büyüyen bir alan, bunun yarattığı fırsatları değerlendirmek istiyoruz.”

Güneş gözlüğünde de ‘3 boyutlu’ dönemi

MORCHAN’ın güneş gözlüğü alanında son gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydeden Nicola Zotta bu anlamda son olarak güneş gözlüğüne 3 boyutlu özelliğini kattıklarını söyledi. Zotta şunları söyledi: “5-10 yıl içinde 3 boyutlu televizyon kullanımı ve buna uygun televizyon yayınları ciddi artacak. Bu konuda biz de 3 boyutlu bombeli polerize güneş gözlüğü patenti aldık. 120 Euro’dan başlayan fiyatlarla satışı söz konusu olacak bu gözlükler normal güneş gözlükleri gibi de kullanılabilecek.”

Taklit ürün için gümrük görevlilerini eğitiyoruz.

NICOLA Zotta, taklit ürün konusunun sadece Türkiye’nin değil her ülkenin sorunu olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Taklit ile mücadele etmek pek kolay değil. İtalya’da Prada, Lacoste mağazalarının 10 metre ilerisinde taklitleri satılıyor. Marchon olarak bizim gömrük görevlilerine yönelik bir eğitim projemiz var. Bu yolla taklit ürünlerin uluslararası pazarda dolaşmasını zorlaştırmayı amaçlıyoruz.”

Türkiye’de 3’üncü olmayı hedefliyoruz

MARCHON Türkiye’nin Genel Müdürü Emre Başıbüyük Marchon Türkiye’nin yakın dönem stratejisine ilişkin şunları anlattı: “Perakende mağazacılık düşünmüyoruz, ağırlıklı olarak toptan faaliyet göstereceğiz.
Bu yıl organizasyon yapımızdaki süreci tamamladıktan sonra 2012’de hızla pazar payımızı artıracağız. 2012 için 8 milyon dolar ciro hedefimiz var. Pazar payı olarak ise üçüncülüğü hedefliyoruz.”

Türklerin yüz yapısına uygun gözlük üretiyoruz

GÜNEŞ gözlüğü üretiminde model oluşturma aşamasında farklı yüz yapılarını dikkate aldıklarını kaydeden Nicola Zotta, “Örneğin Türkiye’de satacağımız gözlüklerde burun yapısı, elmacık kemiğinin çıkıklığı gibi bazı özellikleri dikkate alarak modellerde küçük değişiklikler yapıyoruz. Ülkeden ülkeye değişen yüz yapılarındaki farklılıkları ürünlerimize yansıtarak o ülkeye özgü üretim yapmış oluyoruz” diye konuştu.

Hürriyet

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük camı ve teknolojileri Gözlük camı ve teknolojileri

Haftanın Gündemin de konuk Hoya Türkiye satış ve pazarlama direktörü sn. Hakan Kayra, Türkiye de cam teknolojileri ve sektördeki gelişm...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba)

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda arabasını kaybetmekle kalmadı, beraberinde birçok kazanımlarını da kaybetti....

Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır! Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır!...

Devletin verdiği gözlük bedeli 17 yıldır neden artmıyor?...

TOGB ne yapıyor? TOGB ne yapıyor?

Haftanın Gündeminde Birlik genel sekreteri sn. Cihad Dinçel, birlik yönetiminin çalışmalarını anlatıyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır! Bu paraya ancak gözlük kı...

Devletin verdiği gözlük bedeli 17 yıldır neden artmıyor?...

Kampanya! Kampanya!

Pandemi döneminde yanınızda olmaya devam ederek 11-12 Mart t...

Oda Aidatları Oda Aidatları

Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği...

Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

GÖZ uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

Vefa Ziyareti Vefa Ziyareti

TOGB Yönetimi Sn. Binali Yıldırım' ı makamında ziyaret etti....

Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz Reklam ve Tanıtım Yönetme...

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

Budapeşte Budapeşte

Tuna Nehri ve üzerindeki köprüler ile şehri görkemli kılan m...

Suat Şen ile söyleşi Suat Şen ile söyleşi

Meslektaşımız Sn. Suat Şen ile sektör üzerine bir söyleşi...

SGK, 2020 Kasım Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2020 Kasım Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Haberler
Gözleri 7 Yıldır Görmeyen Kadın, Hayırseverlerden Yardım Bekliyor.

Yakalandığı Behçet Hastalığı Nedeniyle Gözleri Kapanan Yıldız Koduz, Gözlerinin Yeniden Açılması İçin Hayırseverlerden Yardım Bekliyor.   Iğdır'da 8 yıl önce...

Kapat