a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Görmesem de olur ama ne olur beni sevin

Prematüre olarak dünyaya gelen ve 6 aylıkken annesini kaybedince doktor babası tarafından da terk edilen 17 yaşındaki Ayşegül Yedigöz’ ün hayatı, Adana valisine yazdığı mektupla değişti. Yüzde beş gören Ayşegül için Almanya’dan özel gözlük getirten Vali Avni Coş’un genç kızla buluşması, duygusal anlara sahne oldu. Karşılaştığı ilk problemde bunalıma giren akranlarına ibret olacak bir hayat […]

20 Şubat 2013 - 13:46 'de eklendi ve 2057 kez görüntülendi. A+A-

Görmesem de olur ama ne olur beni sevin

Prematüre olarak dünyaya gelen ve 6 aylıkken annesini kaybedince doktor babası tarafından da terk edilen 17 yaşındaki Ayşegül Yedigöz’ ün hayatı, Adana valisine yazdığı mektupla değişti. Yüzde beş gören Ayşegül için Almanya’dan özel gözlük getirten Vali Avni Coş’un genç kızla buluşması, duygusal anlara sahne oldu.

Karşılaştığı ilk problemde bunalıma giren akranlarına ibret olacak bir hayat süren Ayşegül Yedigöz’ün sıkıntıları daha anne karnında başladı. Beden eğitimi öğretmeni olan annesi, hamileyken kanser olduğunu öğrendi. Bu nedenle bebeğini erken doğurmak zorunda kaldı.
.
Prematüre olarak dünyaya gelen ve aylarca hastanede kuvözde hayat mücadelesi veren bebeğe Ayşegül ismi konuldu. Ayşegül bebek 6 aylık iken annesi kanser hastalığına yenik düştü. Annesi öldükten sonra doktor olan babası Hasan Akın da kızını terk etti. Öksüz Ayşegül’e anneannesi sahip çıktı. Bebek bir süre sora kuvözden çıktı. Ayşegül yaşama tek başına tutunarak hayatta kalmayı başardı. Ancak yaşı ilerledikçe televizyonu çok yakından izlediği görüldü. Bunun üzerine bir göz hastanesine götürülen Ayşegül’ün prematüre doğduğu için gözünün sadece yüzde 5 gördüğü belirlendi. Bu durum doktor olan babasına ulaşılarak söylendi ancak baba kızıyla ilgilenmedi. Anneanne, torununu hastane hastane gezdirdi fakat çare bulamadı.
.
Okul çağına gelen Ayşegül’ü anneannesi görme engelliler ilköğretim okuluna verdi. Ayşegül yüzde 4 görmesine rağmen çok başarılı oldu ve daha sonra Adana Kız Lisesi’ne girdi. Burada eğitim almakta zorlanan genç kız, sınıfta tahtadan bir şey okuması gerektiğinde yazının yanına kadar gidip geri gelmesi gerekti. Kitapları da okuyamaz durumda olan Ayşegül, kompozisyon ve şiir dalında çok sayıda birincilik aldı. Kendi yazdığı kompozisyon ve şiirleri bile okumakta zorlanan Ayşegül, kaldığı kız lisesi pansiyonunda geceler boyu gözyaşı döktü.
.
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet’in pansiyonlarını ziyareti esnasında genç kız, “Benim bir problemim var, bunu çözmesi için vali babaya bir mektup yazdım, onu verir misiniz?” dedi. Bunun üzerine Selamet, mektubu alarak Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a verdi. Coş, “Vali baba, ben babamı hiç tanımadım, bana sahip çıkmadı, ancak sizi baba gibi görüyorum. Biliyorum ki siz muhtaçların yanındasınız. Ben sınıfta tahtayı uzaktan görüp okumak istiyorum. Yazdığım şiirleri sesli okumak istiyorum. Ama görmediğim için bunları yapamıyorum.” yazılı mektubu okuduktan sonra Selamet’e ve Adana İl Sağlık  Müdürlüğü’ne talimat vererek öğrencinin görmesi için çalışma başlatıldı. Tedavi edilen Ayşegül’ün görmesinin imkânsız olduğu ancak özel gözlüklerle kitap okuyabileceği anlaşıldı. Ancak gözlüğün yurtdışından getirilmesi gerekiyordu. Vali Coş, hemen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na talimat vererek ödenek çıkartılmasını ve yurtdışından gözlüklerin alınmasını istedi. Bunun üzerine yaklaşık 10 bin lira tutarında teleskopik ve yakın gözlüğü Almanya’dan getirtildi. Adana Valisi Coş, gözlükleri bizzat kendisi Ayşegül’e verdi.
.
Ağlayarak şükranlarını belirten Ayşegül, “Görmeyen gözüme ışık oldunuz, çok teşekkür ediyorum. Benim en büyük sevgilim olan gözüme, göz bebeğime kavuşturdunuz.” ifadelerini kullandı. Maya Göz Hastanesi Doktoru Deniz Altınbay ise, “Göz sinirlerinde zayıflık ve titreme vardı. Geldiğinde yüzde 5 civarındaydı, normal gözlüklerle göremiyordu. Yaptığımız tedavi sonucunda görme oranı yüzde 40 civarına geldi.” diye konuştu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
ÇİĞDEM MURTAZALAR
ÇİĞDEM MURTAZALAR
21 Şubat 2013 18:34

İnsanlık ölmemiş.Yolun şansın bahtın açık olsun Ayşegül.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV