a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Görmesem de olur ama ne olur beni sevin

Prematüre olarak dünyaya gelen ve 6 aylıkken annesini kaybedince doktor babası tarafından da terk edilen 17 yaşındaki Ayşegül Yedigöz’ ün hayatı, Adana valisine yazdığı mektupla değişti. Yüzde beş gören Ayşegül için Almanya’dan özel gözlük getirten Vali Avni Coş’un genç kızla buluşması, duygusal anlara sahne oldu. Karşılaştığı ilk problemde bunalıma giren akranlarına ibret olacak bir hayat […]

20 Şubat 2013 - 13:46 'de eklendi ve 1708 kez görüntülendi. A+A-

Görmesem de olur ama ne olur beni sevin

Prematüre olarak dünyaya gelen ve 6 aylıkken annesini kaybedince doktor babası tarafından da terk edilen 17 yaşındaki Ayşegül Yedigöz’ ün hayatı, Adana valisine yazdığı mektupla değişti. Yüzde beş gören Ayşegül için Almanya’dan özel gözlük getirten Vali Avni Coş’un genç kızla buluşması, duygusal anlara sahne oldu.

Karşılaştığı ilk problemde bunalıma giren akranlarına ibret olacak bir hayat süren Ayşegül Yedigöz’ün sıkıntıları daha anne karnında başladı. Beden eğitimi öğretmeni olan annesi, hamileyken kanser olduğunu öğrendi. Bu nedenle bebeğini erken doğurmak zorunda kaldı.
.
Prematüre olarak dünyaya gelen ve aylarca hastanede kuvözde hayat mücadelesi veren bebeğe Ayşegül ismi konuldu. Ayşegül bebek 6 aylık iken annesi kanser hastalığına yenik düştü. Annesi öldükten sonra doktor olan babası Hasan Akın da kızını terk etti. Öksüz Ayşegül’e anneannesi sahip çıktı. Bebek bir süre sora kuvözden çıktı. Ayşegül yaşama tek başına tutunarak hayatta kalmayı başardı. Ancak yaşı ilerledikçe televizyonu çok yakından izlediği görüldü. Bunun üzerine bir göz hastanesine götürülen Ayşegül’ün prematüre doğduğu için gözünün sadece yüzde 5 gördüğü belirlendi. Bu durum doktor olan babasına ulaşılarak söylendi ancak baba kızıyla ilgilenmedi. Anneanne, torununu hastane hastane gezdirdi fakat çare bulamadı.
.
Okul çağına gelen Ayşegül’ü anneannesi görme engelliler ilköğretim okuluna verdi. Ayşegül yüzde 4 görmesine rağmen çok başarılı oldu ve daha sonra Adana Kız Lisesi’ne girdi. Burada eğitim almakta zorlanan genç kız, sınıfta tahtadan bir şey okuması gerektiğinde yazının yanına kadar gidip geri gelmesi gerekti. Kitapları da okuyamaz durumda olan Ayşegül, kompozisyon ve şiir dalında çok sayıda birincilik aldı. Kendi yazdığı kompozisyon ve şiirleri bile okumakta zorlanan Ayşegül, kaldığı kız lisesi pansiyonunda geceler boyu gözyaşı döktü.
.
Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet’in pansiyonlarını ziyareti esnasında genç kız, “Benim bir problemim var, bunu çözmesi için vali babaya bir mektup yazdım, onu verir misiniz?” dedi. Bunun üzerine Selamet, mektubu alarak Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a verdi. Coş, “Vali baba, ben babamı hiç tanımadım, bana sahip çıkmadı, ancak sizi baba gibi görüyorum. Biliyorum ki siz muhtaçların yanındasınız. Ben sınıfta tahtayı uzaktan görüp okumak istiyorum. Yazdığım şiirleri sesli okumak istiyorum. Ama görmediğim için bunları yapamıyorum.” yazılı mektubu okuduktan sonra Selamet’e ve Adana İl Sağlık  Müdürlüğü’ne talimat vererek öğrencinin görmesi için çalışma başlatıldı. Tedavi edilen Ayşegül’ün görmesinin imkânsız olduğu ancak özel gözlüklerle kitap okuyabileceği anlaşıldı. Ancak gözlüğün yurtdışından getirilmesi gerekiyordu. Vali Coş, hemen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na talimat vererek ödenek çıkartılmasını ve yurtdışından gözlüklerin alınmasını istedi. Bunun üzerine yaklaşık 10 bin lira tutarında teleskopik ve yakın gözlüğü Almanya’dan getirtildi. Adana Valisi Coş, gözlükleri bizzat kendisi Ayşegül’e verdi.
.
Ağlayarak şükranlarını belirten Ayşegül, “Görmeyen gözüme ışık oldunuz, çok teşekkür ediyorum. Benim en büyük sevgilim olan gözüme, göz bebeğime kavuşturdunuz.” ifadelerini kullandı. Maya Göz Hastanesi Doktoru Deniz Altınbay ise, “Göz sinirlerinde zayıflık ve titreme vardı. Geldiğinde yüzde 5 civarındaydı, normal gözlüklerle göremiyordu. Yaptığımız tedavi sonucunda görme oranı yüzde 40 civarına geldi.” diye konuştu.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
ÇİĞDEM MURTAZALAR
ÇİĞDEM MURTAZALAR
9 yıl önce

İnsanlık ölmemiş.Yolun şansın bahtın açık olsun Ayşegül.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx