a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

200 milyar dolarlık pazarda Türkiye’nin payı yüzde 1’in altında

Yerli üretim ağırlıklı olarak katarakt ve kontakt lens, işitme cihazı, ameliyat ipliği, kalp stendi, kateter, ortopedik ürünler konusunda yoğunlaştı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayınlanan ”Medikal ve Sağlık Sektöründe Plastikler” raporuna göre, ilaç dışı medikal ve sağlık sektöründe 540 Türk firma faaliyet gösterirken bu firmaların 122’si medikal plastik üretimi yapıyor. […]

05 Şubat 2013 - 11:48 'de eklendi ve 1505 kez görüntülendi. A+A-

200 milyar dolarlık pazarda Türkiye’nin payı yüzde 1’in altında

Yerli üretim ağırlıklı olarak katarakt ve kontakt lens, işitme cihazı, ameliyat ipliği, kalp stendi, kateter, ortopedik ürünler konusunda yoğunlaştı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından yayınlanan ”Medikal ve Sağlık Sektöründe Plastikler” raporuna göre, ilaç dışı medikal ve sağlık sektöründe 540 Türk firma faaliyet gösterirken bu firmaların 122’si medikal plastik üretimi yapıyor.

Türkiye’nin tek kullanımlık medikal plastik sektöründe 2008 yılındaki 178 milyon dolarlık ithalatı; yüzde 100’ün üzerinde artarak 2012 yılında 380 milyon dolara ulaştı. İthalatın, 2016 yılında yüzde 113 artışla 808 milyon dolara ulaşması bekleniyor. Sektör, yüzde 31’lik oran ile en yüksek ithalatı ABD’den yaparken, bu ülkeyi Almanya, Çin, Japonya ve İtalya takip ediyor.
.
2012 yılında 200 milyar dolara ulaşan dünya ilaç dışı medikal ve sağlık sektörü pazarının 2016 yılında yaklaşık 420 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Medikal aletler ve tek kullanımlık plastik ürünlerde Amerika yüzde 45 pazar payı ile dünya liderliğini sürdürürken, yüzde 30 pay ile AB ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin bu pazardan aldığı pay ise yüzde 1’in altında kalıyor.
.
Rapora göre, global medikal plastikleri sektöründe Türkiye’nin pazarını arttırabilmesi ve ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Çin, Japonya gibi lider ülkeler arasında ilk sıralarda yer alabilmesi için katma değeri yüksek ürünleri geliştirerek rekabetçi fiyat politikası ile uluslararası pazarlara sunması gerekiyor.
.
PAGEV tarafından hazırlanan rapor, medikal ve sağlık sektöründe plastik malzemelerin kullanımının her geçen gün arttığını da ortaya koyuyor.
.
Medikal aletler-yapay kornealar, implantlar-işitme cihazları, plastik hap kapsülleri, şurup şişeleri, protezler-ortopedik ürünler, röntgen filmleri, şırıngalar, ameliyat eldivenleri ve kan torbaları vb. malzemeler medikal plastik sektörünün üretimini gerçekleştirdiği ve sağlık sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer alıyor.
.
Sağlık sektöründe plastikler sadece tek kullanımlık ürünlerle de sınırlı değil. Aynı zamanda ülkemizde önemli bir üretim potansiyeline sahip ortopedik araçlarda da büyük oranda plastik kullanılıyor. 2012 yılını yaklaşık 57 milyon dolarlık ihracat ile kapatan ortopedik araçlar sektörü içinde; protezler, koltuk değnekleri gibi plastiğin ağırlıklı olduğu ürünler önemini artırıyor.
.
”Medikal sektöründe plastiklere olan talep sürekli artacak’‘-
.
Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Uysal, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, dünya nüfusunun 2030 yılında 10 milyara ulaşmasının beklendiğini, nüfus arttıkça sağlıkla ilgili ihtiyaçların da bu oranda yükseleceğini belirtti.
.
Sağlık ile ilgili ihtiyaçların bir zorunluluk olduğunu ve ekonomik değişimlerden en az etkilenen sektör olarak sağlığın yerini koruduğunu ifade eden Uysal, maliyetleri azaltması sebebiyle medikal sektöründe plastiklere olan talebin sürekli artacağını vurguladı.
.
Uysal, plastiklerin sürekli olarak sağlık ve çevreye zarar verdiği yönünde eleştirilere maruz kaldığını ancak rakamların da ortaya koyduğu gibi sağlık sektöründe plastiğin vazgeçilmez ürünler arasına girdiğine dikkati çekti. Uysal, ayrıca medikal plastiklerin, diğer malzemelere göre çevreci ürünler olması ile de öne çıktığını vurguladı.
.
Uysal, ”Türkiye’de medikal plastik üretimi konusunda büyük bir boşluk bulunuyor. Bu durumun en önemli göstergesi sektörün 2012 yılını 380 milyon dolarlık ithalat ile kapatması. Yerli üretim ağırlıklı olarak katarakt ve kontakt lens, işitme cihazı, ameliyat ipliği, kalp stendi, kateter, ortopedik ürünler konusunda yoğunlaştı. Bu alanlarda ülke ihtiyacının önemli bir bölümü karşılanabiliyor. Ancak sektörün çok daha büyük yatırımlar yapması gerekli. Üretici firmalarımız için en önemli pazarı Ortadoğu ve Afrika ülkeleri oluşturuyor, zira bu ülkeler sağlık sektörü açısından oldukça geriler. Pazarın iyi bir şekilde değerlendirilmesi sektörün önünü de açacak” ifadelerini kullandı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV