a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamamaktan yakınıyor.

09 Ağustos 2022 - 12:08 'de eklendi ve 2465 kez görüntülendi. A+A-

Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

ŞANLIURFA –Türkiye’nin en sıcak illerinden biri Şanlıurfa. Özellikle temmuz-ağustos aylarında sıcaklığın en etkili olduğu bu dönemde güneş ışınlarının dik düşmesiyle oluşan zararlı ışınlar, göz sağlığı açısında olumsuz yönde etki ediyor. Vatandaşlar gözlerini zararlı ışınlardan korumak amacıyla ucuz güneş gözlüklerini tercih ediyor. Optisyenler ise gözlük fiyatlarının yükselmesi nedeniyle ekonomik sorunlar yaşıyor. Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamamaktan yakınıyor.

Optisyenlerin, yakındıkları bir konu ise 20 yıldır SGK ödeneğinin artmaması. Optisyenler yıllardır devletin bir gözlük için verdiği SGK ödeneğinin değişmemesi hem satışlarını hem de halkın alım gücünü düşürdüğünü dile getirdi.

Gözlük fiyatlarına sürekli zam geldiğini ve fiyatların arttığını ifade eden 19. Bölge Güneydoğu Optisyenler ve Gözlükçüler Odası Başkanı Mustafa Saatçi, Bizim Haber Ajansı’na (BİHA) konuştu. Saatçi, yaşanan fahiş artışlardan dolayı işlerin durma noktasına geldiğini söyledi.

SAATÇİ: FİYAT ARTIŞLARDAN DOLAYI BİZİM SEKTÖR MUZDARİP DURUMDA

Sürekli değişen fiyatlardan kaynaklı işlerin durgun olduğunu belirten Saatçi, “Şuan genel olarak yaşanan fiyat artışlardan dolayı da bizim sektörde muzdarip durumda. 2 veya 3 defa zam yansıtılıyor. Bundan dolayı sattığımız ürünü bizde aynı şekilde yerine koyamıyoruz. Geçen yıla oranlar satışlarda düşmüş durumda. Çünkü inanılmaz şekilde yeni mağazalar açılıyor. Pasta dilimleri küçülmeye başlıyor. Her zamda fiyatlar yüzde 30 ila 40 arasında değişiyor. Özellikle fiyat artışlarından dolayı müşteriler tamamen orijinal gözlük yerine çakma ve sahte gözlüğe yönelmeye başladı. Bu da göz sağlığını tamamen bozmaktadır. Sahte gözlükler gözü zararlı ışınlardan korumadığı gibi zarar vermektedir” ifadesini kullandı.

“SGK ÖDENEĞİ ARTTIRILSIN”

SGK ödeneklerinin artması gerektiğini belirten Saatçi, şunları söyledi:

“Tıbbi cihaz satışını alamadığımız için rekabet ortamı çok fazla olduğu için örnek vereceğim kozmetik mağazaları, marketler, saatçiler ve kurumsal tarzda işletmeler. O tarz yerlerde de satıldığı için internet üzerinden de satış olduğundan sağlıksız satış bunlar onlardan dolayı satışlarımız düşmüş durumda. Satış ve alış rakamlarımız fazlasıyla arttı. Biz bu rakamları, artışları etikete yansıtıyoruz. Ama bu durumdan da müşteri memnun olmuyor. Son 17 yıldır devletin yaptığı SGK ödemelerinde artış göstermediğin dolayı bir çıkmaz içindeyiz. SGK ödenekleri arttırılmalı. Bununla birlikte vatandaşlarda en ucuz gözlükleri almayı tercih ediyorlar. Bu da sağlığa zararlı tavsiye etmiyoruz. Ama geneline bakarsak piyasalara yansıyan zam farkları ile yılda 3 defa fiyat listesi değişir oldu. 100 ila 150 arası alınabilecek bir gözlük bu sene son tüketiciye en asgari düzeyde yansıtmamıza rağmen 300 ila 350 arasında gözlüklerimizi satıyoruz.”

KIZILELMA: ESKİSİ GİBİ HAREKETLİLİK YOK

Optisyen Doğan Kızılelma da, güneş gözlüklerine gelen zamlardan dolayı işlerinin durduğunu ve müşterilerin gözlüklere rağbet göstermediğini ifade etti.

“Enflasyonun artmasıyla birlikte muhtemelen insanların alım gücü düştü, satışlarda durdu” diyen Kızılelma, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güneş gözlükleri aslında çerçeve fiyatları şuanda 275 liradan başlıyor indirimli fiyatları. Metaller ise fiyat olarak 400 liradan başlıyor güneş gözlükleri bunlar polarizedir, iki yıl süreyle imalat hatalarına karşı garantileri vardır. Göz sağlığı için koruma sağlar.

Ağustos’tan sonra işler biraz daha durağanlaşır. Bu bağlamda işler biraz daha durdu diyebiliriz. Eskisi gibi hareketli değil. Geçen yıla oranla yüzde 60-65 üzerine çıktık satış olarak güneş gözlüklerinde pandemiden sonra zaten beklediğimiz bir şeydi işlerin düzelmesi. Enflasyonun artmasıyla birlikte muhtemelen insanların alım gücü düştü böyle bir yorumda bulunabilirim.

Geçen seneye göre gözlük fiyatlarımızda yüzde 50-60 civarında bir artış var. Döviz kurlarındaki hareketlilik girdi maliyetlerinin yükselmesinin ardından fiyatlar arttı. Tüm sektörleri etkilediği gibi bizi de etkiledi. Geçen yıl 250 liraya alınabilen bir ürün şuan 400 lirayı buldu”.  BİHA 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV