a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Zabıtalar Nerede ?

Yaz mevsiminin etkisini arttırmaya başlaması ile birlikte güneş gözlüğü kullanımı da arttı. Uygun fiyata işportada satılan güneş gözlükleri ise rağbet görüyor. Uzmanlar, 5 ile 25 TL arasından satışa sunulan gözlüklerin, göz sağlığı açısından büyük risk oluşturduğuna dikkat çekerek, ‘kalitesiz’ ürünlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor. Yaz ayları ile birlikte hava sıcaklığı her geçen gün artarken, güneşin yakıcı […]

20 Nisan 2013 - 18:25 'de eklendi ve 1433 kez görüntülendi. A+A-

Zabıtalar Nerede ?

işportagozlukYaz mevsiminin etkisini arttırmaya başlaması ile birlikte güneş gözlüğü kullanımı da arttı.

Uygun fiyata işportada satılan güneş gözlükleri ise rağbet görüyor. Uzmanlar, 5 ile 25 TL arasından satışa sunulan gözlüklerin, göz sağlığı açısından büyük risk oluşturduğuna dikkat çekerek, ‘kalitesiz’ ürünlerden kaçınılması uyarısında bulunuyor.

Yaz ayları ile birlikte hava sıcaklığı her geçen gün artarken, güneşin yakıcı etkisi de güneş gözlüğü kullanımını da yaygınlaşıyor. Uzmanlar, işportada ya da seyyar tezgahlarda 5 ile 25 TL arasında değişen fiyatlarla satışa sunulan kalitesiz güneş gözlükleri konusunda vatandaşları uyarıyor. Hangi tür malzemeden yapıldığı ve içinde ne tür kimyasal maddelerin bulunmadığı güneş gözlüklerinin, göz sağlığına kalıcı zararlar verdiğinin altını çizen uzmanlar, bu tür güneş gözlüklerinin tercih edilmemesini öneriyor. sorularımızı yanıtlayan Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Gülin Görkem, gözlük kullanılması kadar, kullanılan gözlüğün kalitesinin de büyük önem taşıdığını vurguladı.

‘SEYYAR SATICIDAN ALINAN GÖZLÜKLER ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK RİSK’

Yeterli UV koruması olmayan güneş gözlüklerinin kişiye faydadan çok zarar getireceğini vurgulayan Görkem, ‘Güneş gözlükleri kesinlikle işportadan veya seyyar satıcıdan alınmamalı. Bu gözlüklerin özellikle çocuklara takılması büyük bir risk. Güneşe karşı uygun gözlük kullanmayan kişinin retinasına ulaşan zararlı ışınların miktarı da artar. Güneş gözlüğü seçerken görünümünden ziyade gözlüğün fonksiyonu ön planda tutulmalı. Çerçevenin yeterli genişlikte olmasına, göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmeli. Bunun yanı sıra göz etrafını örten, yan ve üst siperliği olan çerçeveler tercih edilmeli. Güneş gözlüğünün camlarının homojen renkte olmasına ve lokal renk değişikliği olmamasına özen gösterilmeli. Çok koyu renkli camlar, gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltır’ dedi. Görkem, güneş gözlüklerinin göz sağlığı için önemli koruyucu ürünler olarak değerlendirilmesi ve kullanılmadan önce mutlaka uzman göz hekiminin önerisinin alınmasını istedi.

‘İŞPORTADAN ALINAN GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ GÖRME KAYBINA YOL AÇIYOR’

Bugün işportada ya da seyyar tezgahlarda satılan güneş gözlüklerinin ışığı geçirme oranı yüzde 60-70 seviyesinde. Vatandaş bu gözlüğü taktığında doğal olarak yüzde 30-40’lık bir görme kaybı yaşıyor. İnsanlar bunu, takmış oldukları güneş gözlüğünün, gözlerini güneş ışınlarından korumasının bir göstergesi olarak algılıyor.

Aslında bu gözlerde kişinin görüşü net değildir.

‘GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ‘SAĞLIK’ DEMEK BU YÜZDEN ‘KALİTE’ ÖNEMLİ’

Seyyar tezgahlarda satılan güneş gözlüklerini; ‘sağlıksız’ bulduğunu, kendisine herhangi bir garanti belgesi verilmediği gibi satışa sunulan ürünün kalitesi hakkında da bilgi sahibi olmadığını anlatan 21 yaşındaki Zeynep Şen, kullanacağı gözlüğün gözlerini güneşten korumasının çok önemli olduğunu, ancak seyyar satıcılar tarafından satılan gözlüklerin kalitesiz olduğu gibi göz sağlığı açısından da risk oluşturduğunun bilinciyle hareket ettiğini söyledi. Şen, güneş ışığına karşı alerjisi olduğunu, bu nedenle kim ve hangi ürünler kullanılarak hazırlandığını bildiği markaların ürünlerini tercih ettiğini ifade etti.

Gözlüğün aynı zamanda da ‘sağlık’ anlamına geldiği yorumunda bulunan Eser Yaluk (32) da, bu yüzden de kullanacağı güneş gözlüğünün kaliteli ve güvenilir olmasının şart olduğunu vurguladı. İnsanın en önemli organının gözleri olduğunun altını çizen Yaluk, tüm bunların yanında kişinin markaya ve üretilen ürüne karşı güveninin de önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 508 milyon lira değerinde çeşitli ürün, eşya ve araç yak...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına sayılı günler ...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nitelikli bir sektör fuarı düzenlenecek....

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
gözlükçü ahmet
gözlükçü ahmet
21 Nisan 2013 23:43

zabıtalar simitçiyi kovalıyo…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Magazin HABERLERİ
Web TV