a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yıllık göz muayenesinin önemi!

Johnson & Johnson Vision global göz sağlığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı: Yıllık göz muayenesinin önemi yeteri kadar bilinmiyor.

06 Nisan 2021 - 10:18 'de eklendi ve 3371 kez görüntülendi. A+A-

Yıllık göz muayenesinin önemi!

İstanbul – Johnson & Johnson Vision, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği global göz sağlığı araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Araştırma, göz sağlığının önemi ve genel sağlıklarının bir parçası olarak buna nasıl öncelik verdiklerine yönelik hasta görüşlerinde bir kopukluk olduğunu, göz bakımının önündeki engelleri ve farklı bölge, nesil ve cinsiyete özgü göz sağlığına yönelik değişen tutumları ortaya koyuyor.

Ankete katılanların çoğu (%80) göz muayenesinin genel sağlıkları için önemli olduğunu söylüyor. Katılımcıların yüzde 68’i sağlıklı görmenin genel yaşam kalitesini artırdığını ve yüzde 61’iyse sağlıklı gözlerin kendilerini güvende hissettirdiğini belirtiyor.

Ancak, bu farkındalığa rağmen tüm katılımcıların yarısından azı (%46) gözlerin korunması için en önemli adım olan yıllık göz muayenesi yaptırdıklarını söylüyor.

Yıllık göz muayenesi yaptırmamalarının nedeni sorulduğunda, katılımcılar şu cevapları paylaşıyor:

En yaygın yanıt görüş seviyelerinin değişmemesi (%32). Bu sonuç bizlere, hastaları yıllık göz muayenesinin görmeyi koruyabileceği ve genel sağlık için önemli rol oynayabileceği konusunda bilgilendirme fırsatı sunuyor.
COVID-19 salgını sağlığın önemini artırdı. Ancak aynı zamanda insanların göz muayeneleri dahil olmak üzere sağlık hizmetlerine başvurma motivasyonu ve isteğini de etkiledi. Ankete katılanların beşte birinden azı (%16) pandemi nedeniyle göz muayenesi planlayamadığı veya bu konuda isteksiz olduğunu açıklıyor.

Son olarak, maliyet. Anket, genç kuşaklar dahil olmak üzere belirli gruplar için maliyetin çok daha büyük bir engel olduğunu ortaya koyuyor. Dünya genelinde Z kuşağı ve Y kuşağının yüzde 24’ü artık bir göz doktoruna gitmeye gücünün yetmediğini söylüyor.

Göz bakımının önündeki en büyük engel olan farkındalık ve erişimle başlayarak göz sağlığı algısını değiştirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Johnson & Johnson Vision Türkiye Profesyonel Eğitim ve Gelişim Müdürü Op. Dr. Banu Arslan, “Bu anket, yıllık göz muayenesi yaptırarak insanların gözlerine öncelik vermelerine nasıl yardımcı olabileceğimizle ilgili yeni içgörü ve harekete geçebileceğimiz alanlar yarattı” dedi.

Anket çıktıları aynı zamanda, insanların görüş kalitelerini korumak için hangi adımların gerekli olduğunu tam olarak anlamadıklarını gösteriyor.

Ankete katılanların yarısından azı (%47), görme yetilerinin bozulmasını engelleyebileceğine inanıyor veya görme kaybının yaşlanmanın bir parçası olduğunu ve üzerinde hiçbir kontrollerinin olmadığını söylüyor (%46). Aslında, hayat kalitesini değiştiren göz hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi tek bir göz muayenesiyle başlar. Hem bireyler hem de göz sağlığı uzmanları bu muayene neticesinde daha fazla bilgiye ulaşabilir.

Katılımcılar öğrenme ve anlamayı etkileyebileceği (%39) veya çocuklarda sağlıklı gelişim için kritik olması (%25) dahil olmak üzere sağlıklı görmenin potansiyel fayda ve etkilerinin farkında değiller.

Şaşırtıcı bir şekilde, katılımcıların yüzde 69’u göz muayenesinin kronik hastalıkların erken belirtilerini teşhis etmeye yardımcı olabileceğini bildiklerini söylemelerine rağmen, çoğu tam kapsamını bilmiyor ve diyabet (sadece %25’i biliyordu), kardiyovasküler hastalıklar (%10) veya kanser (%9) teşhisine yardımcı olabileceğinin farkında değil.


Anket, FleishmanHillard’ın şirket içi araştırma uygulaması TRUE Global Intelligence tarafından Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin, Almanya, Rusya ve Birleşik Krallık’ta 18 yaş ve üzeri 6.000’den fazla yetişkin arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Bu çalışma, göz sağlığının önemi konusunda farkındalık yaratmak ve herkesi yıllık göz muayenesi olmaya teşvik etmek için dünya çapında bir girişim olan, Johnson & Johnson Vision tarafından Şubat 2020’de başlatılan “Gözlerinizi Önceliklendirin” projesinin bir parçasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziyaret

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk....

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sivas SGK il müdürüne ziyaret Sivas SGK il müdürüne ziy...

Mesleki problemlerimizle ilgili görüş alışverişinde bulunduk...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

OptisyeninSesi e dergi/ 126.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Magazin HABERLERİ
Web TV