a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yerli üreticinin “sağlık market” sendromu!

Tıbbi cihaz alımlarının gelecek dönemde ‘Sağlık Market’ sistemiyle tek elden yürütülmesi planlanıyor. Sistem ise bilinmezlik nedeniyle yerli üreticiyi korkutuyor.

01 Şubat 2018 - 18:23 'de eklendi ve 1458 kez görüntülendi. A+A-

Yerli üreticinin “sağlık market” sendromu!

SERCAN AKINCI/ İSTANBUL – Sağlık Bakanlığı tıbbi cihaz alımı için ayrı ayrı ihale yapmak yerine kuracağı ‘sağlık market’ sistemiyle hastanelere malzeme tedarik etmeyi planlıyor.

Mevcut sistemde kamu ihale kanunu en ucuz teklifi verenden mal almayı öngördüğü için kalitesiz malların hastaneler tarafından alınması eleştiriliyordu.

Yeni sistem konusunda da yerli üreticiler tedirgin. Defalarca ‘sağlık market’ sisteminin taslağını talep ettiklerini ifade eden yerli üreticiler buna karşın kendilerine taslağın verilmediğini, bu nedenle de bilinmeyenin kendilerini korkuttuğunu kaydediyorlar.

DÜNYA’ya açıklama yapan yerli tıbbi cihaz ve malzeme üreticileri gelecek dönemde uygulamaya alınması planlanan ‘Sağlık Market’ sisteminin nasıl işleyeceği konusunda kendilerine bilgi verilmediğini söylüyorlar.

Sistemin taslağını talep ettiklerini belirten yerli üreticiler, “Biz de konu için görüş bildirmek istedik ama taslak bizimle paylaşılmadı” diyorlar. Konu hakkında tek bilgilerinin Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamalar olduğunu dile getiren üreticiler, şöyle devam etti: “Sağlık Bakanı hastanelerin ihtiyacı olan cihaz ve malzemelerin alımı için ayrı ayrı ihale açılmayacağını söyledi. Sağlık Market üstünden sipariş edilen malzemelerin 1 gün içinde hastanelere ulaştırılması öngörülüyor. Malzeme alımlarının merkezi olarak yapılıp, PTT Kargo eliyle sipariş eden hastaneye 1 gün içinde ulaştırılması öngörülüyor.”

16 bin kişinin akıbeti ne olacak?
Bakanlığın açıklamalarında ihale işlemlerinin hastaneleri meşgul etmemesi için Sağlık Market ile tek elden açık ihale usulüyle alımların gerçekleştirileceği anlatılıyor. Ayrıca açıklamada yerli üreticiyi devreye sokarak gelişmelerinin sağlanacağı ve gerekli teşviklerin yapılacağı ifade ediliyordu. Buna rağmen kendilerine taslağın verilmemesi nedeniyle tedirgin olan yerli üreticiler, sisteme görüşleriyle katkı yapmak konusunda ısrarcı. Sağlık Market konusunda sadece Devlet Malzeme Ofisi ile Sağlık Bakanlığı arasında bir protokol imzlandığını bildiklerini aktaran üreticiler, ödemeler konusunda, lojistik konusunda ne gibi yöntemlerin izleneceğini şimdiden öğrenerek, ona göre çalışmalar yapmaları gerektiğini belirtiyorlar.

Detayların üreticilerle paylaşılmaması bir başka tedirginliği de beraberinde getirmiş. Merkezi sistemden ihale yapılacağı için finansı güçlü bir şirketin Türkiye’de ofis açabileceğine dikkat çekiliyor. Bu şekilde Çin’den getirilecek ucuz ve kalitesiz mallar, kazanılan ihalelerle sisteme dahil edilebilir. Bu şekilde yerli üreticilerin herhangi bir devlet hastanesine mal satması da olanaksız.

Öte yandan bir başka sorun ise Türkiye’deki üreticilerin bayilik ağı. Tüm Türkiye’de yaklaşık 8 bin bayi var. Bir bayi açılabilmesi için en az 2 kişinin çalışıyor olması gerekiyor. Bu bayilerin akıbetinin yeni getirilecek sistemle ne olacağının şu anda belli olmadığını söyleyen üreticiler, şöyle devam etti: “Bu bayilerde en az 16 bin kişi istihdam ediliyor. Şu anda bir hastaneye mal satıldığında, o malı bayilerimiz götürüyor, raflara diziyor, kutularından çıkarıyor. Bu işleri yeni sistemde kim yapacak.”

“Rekabete izin verilirse, sistem sağlıklı olur”
Sağlık Market sistemi yerli üreticilerin bir kısmında tedirginlik yaratsa da sistemin olumlu olacağını düşünenler de var. VSY Biotechnology Yönetim Kurulu Başkanı ve DEİK Sağlık İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Dr. Ercan Varlıbaş, Sağlık Market ile birlikte en kaliteli ürünlerin tek elden sağlanıp, aynı zamanda rekabete izin verilirse, sistemin geliştirici olacağını savunuyor. Sistem ile birlikte merkezi stokta çeşitlilik olacağını ifade eden Varlıbaş, sistemde aksaklık olması halinde görüşlerle destek verip, aksaklığın aşılacağını vurguladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV