a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Yeni Medula Hayırlı Olsun.

06 Temmuz itibari SGK’nın tamamen dayatması olan bir uygulama hayatımıza girmiş oldu.   Her yeni yaptığı olay olan SGK; STK’larımız ile ilgili kendi kafamdan geçen tutarsızlıklarla ilgili bir yazı olsun istedim.   Öncelikle 14 seneye girmekle beraber yerlerin tozunu yutarak başladığım mesleğimi severek doğru bildiğim inandığım şekilde mağazalarımda yazılı olan “YALAN DEĞİL; SADECE GÖZLÜK SATIYORUZ” […]

07 Temmuz 2015 - 23:15 'de eklendi ve 1860 kez görüntülendi. A+A-

Yeni Medula Hayırlı Olsun.

06 Temmuz itibari SGK’nın tamamen dayatması olan bir uygulama hayatımıza girmiş oldu.

 

Her yeni yaptığı olay olan SGK; STK’larımız ile ilgili kendi kafamdan geçen tutarsızlıklarla ilgili bir yazı olsun istedim.

 

Öncelikle 14 seneye girmekle beraber yerlerin tozunu yutarak başladığım mesleğimi severek doğru bildiğim inandığım şekilde mağazalarımda yazılı olan “YALAN DEĞİL; SADECE GÖZLÜK SATIYORUZ” minvalinde yürütmeye çalışıyorum. Ve hala inatla sevmeye çalışmaya uğraşıyorum.

 

Ayrıca sanırım Medulayı yazan arkadaşlar kadar bilgim kesinlikle olmasa da amatör çapta pc yazılımı geliştirmekteyim.

 

Yeni medula için ilk başta söyleceğim. SGK’nın senelerdir bir türlü algılayamadığı biz yarı mamul bir ürün satmaktayız. Hazır bir ürün bulundurmak yönetmeliğimize göre yasaktır. Yeni medula e-reçete de ilk karşımıza çıkan teslim alanın TC kimlik no’su sormaktadır. Biz daha görmediğimiz bir reçetenin teslimatı yaptığımızı yalan beyan ediyoruz. Ayrıca aynı konuda SGK optik sözleşmesi 6.3.1 maddesi”Hastanın müracaatında, reçete MEDULA-OPTİK provizyon sistemine kaydedilecek, reçete arkası sonra doldurulucaktır.” bilgisi mevcuttur. Biz teslim etmediğimiz bir reçeteyi önce Medulaya girmemiz beklenmektedir.

 

Ve bir STK sanırım durun bu nedir? Diye bir soru sormuşmudur?

 

Bu en başı olduğu için daha detaya girdim kalem kalem ele alacak olursak;

 

.Elimizde reçete olmadan gözlük yapmamız beklenmektedir.

 

.Medula ilk açıldığı gün saat 13:30 da versiyon değişimine gitmiştir. Yaklaşık 30-45 dk süresince erişim mümkün olmamıştır. (Medula sistem değişimi bütün büyük şirketler ve kurumlarda olduğu gibi mesai saati harici bir zamanda yapılması en yoğun olan gün saat tercih edilmemesi)

 

.Camlar için fiyat bilgisine ulaşamamaktadır.

 

.Döküm listesi alınamamaktadır.

 

.Reçete silme mevcut değildi (Reçete silme yeni versiyon ile giderildi.)

 

.Tesis ara kodu işlem yapmamaktadır.

 

.Ubb bağlantı hataları (Bu konuda ekstra olarak bir çok keresinde Medulada SGK duyurusunda sorunların Sağlık Bakanlığı kaynaklı olduğu yazmaktadır. Ben dahil hiçbir meslektaşımın Sağlık Bakanlığı ile bir sözleşme yaptığından haberimiz bulunmamaktadır. Sözleşmenin bir tarafı olarak veri aktarımın devamlılığı sağlamak SGK görevidir. Ben hatalı bir reçetem için nasıl personelimin hatası benden kaynaklı değil diyemiyorsam; kurumun bunu demeye hiç hakkı yoktur.)

 

.Bir çok textbox içine otomatik “0” rakamı konmuştur bazıları siz yazmaya başlayınca değersiz hale geliyor bazılarında değerini koruduğu için hatalı TC girişine neden oluyor.

 

.Manuel reçete girişinde reçete noları girmek tam bir zulum halini almış boş textbox yerine eski sistem olan virgül ile değil nokta ile direk yazmaya izin vermeden her kutuya tıklamak zorunda kalıyorsunuz.

 

.Güzel Türkçe’mizin son hali “Evrak Takipi” diye ulusal bir yazılımda nedir arkadaşım?

 

.Reçete kayıt muhafaza e-reçete çıktı, reçete teslim tam bir muamma ile önümüzde beklemekte bilgi verilmemektedir.

 

.En komik olanı sisteme yazması gereken hastanelerin bir çoğu konudan bihaber hayatlarına devam etmektedir. Bizde SGK kabul etmeyeceğim dediği eski tip reçeteleri halen kabul etmekteyiz.

 

.Ayrıca senelerdir uyutulduğumuz bir şey için ekleme yapmak istiyorum. Facebook,whatsapp, tweeter ve benzerleri gibi uygulamaların bir gün içindeki veri trafiği bizim medulanın sanırım 5 -10 senelik veri trafiğine eşit durumdadır.

 

Şimdi soruyorum Türkiye Cumhuriyetinin Sosyal Güvenlik Kurumunun bu kadar veriyi bile kaldırabilecek bir alt yapısı yok mudur. Kimse bana ay sonu yoğunluğu sistem yoğunluğu diye birşeyle gelesin. Veriler görmek isteyen için o kadar açıkki. Tamamen kötü niyet esas alınıyor.

 

Ben saydığım ve sayamadığım bu kadar hata ile dolu bir dosya göndersem kuruma sanırım 3 ay sonra hesabımda “0” bakiye görürüm. Benim hata lüksüm yoksa bir devlet kurumunun hiç olamaz. Bizim şehven yaptığımız hataların bir bedeli varsa; kesinlikle kasten yapıldığını düşündüğüm kurum hatalarının niye bir bedeli bulunmamaktadır.

 

Asıl sorun daha önce dile getirdiğim SGK ayda optisyenlik müessesi başına ortalama 4-5 bin tl ödeme yapmaktadır. Yani arkadaşlarım hepimiz bedavaya SGK işçisi konumundayız. Bana teşekkür etmesi yerine sürekli engel ve dayatma ile geliyor.

 

Şimdi devlet bize bakmıyor mantığı ile değil. Bizim STK larımızın büyük çoğunluğu halen bifiil mağazaları bulunmaktadır. Sizde bu problemler bulunmamakta mıdır? Yeni model söyleme göre sadece meslektaşınız olarak ve üyesi bulunduğum derneğe üye olarak soruyorum. (Ama lütfen gelin yönetime katılın demeyin. Eğer siz bunun için aday olmuş seçilmişseniz görevinizin bu olduğunu düşünüyorum. Ben yönetim kurulu toplantısına katılmıyorum diye sizin bizim hakkımızı arama davamızdan eğer orada o makamda iseniz vazgeçme lüksünüz bulunmamaktadır.)

 

Nasıl bir tepki gösteriyoruz olanlara lütfen yazışmalarınızı da bize aktarırmısınız? Ya da açık açık ifade edelim. SGK bizi konfederasyon dernek bazında kaale almamaktadır. Bunu söyleyin kimse zan altında kalmasın hepimiz bakalım başımızın çaresine kör topal ilerlemeye çalışalım. Ama bir birlik varsa eğer bir başımızı kaldıralım biz buradayız. Diyelim. Benim 4 mağazam bulunmaktadır.

 

Siz benden bir ay boyunca boykot yapıyoruz, SGK ürün yapmayacağız uyarısını verin, ben 4 mağazam ile size katılırım.

 

Yoksa daha çok yazar çok konuşur çok dertleşiriz.

 

 

ErsinBiklicErsin BİKLİÇ
Ata Optik-Bergama İZMİR

 

optis3

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Görmek

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının habercisi olabilir. Yeni başlayan uçuşmalar tehlikelidir....

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vurdu!

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de beraberinde getirdiğini belirten optisyenler sattıkları ürünleri yerine koyamama...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
berra
berra
8 Temmuz 2015 19:20

Arkadaşlar;
Gelen reçetelerin neredeyse tamamı manuel reçete olarak geliyor.Üzerlerindede sistem hatası ile ilgili hiç bir ibare yok.Tekrar hastaları geri yolluyor ve bu ibareyi yazdırmalarını istediğimizde,kızıp tepki gösteriyorlar.Gidenlerinde bir kısmı gelmiyor.Şuanda en büyük sorun bu,birde çapada çalışan bir arkadaşım bizim buradaki doktorlara e-reçete yazmak zor geliyor.Bu yüzden hep manuel yazıyorlar diye anlatmıştı şimdi aklıma o geldi.Bu soruna en azından dernek yöneticileri,kurum yetkilileri ile görüşüp bir muafiyet isteseler iyi olur zaten işlerimiz çok kötü.Birde İstanbulda 20 tane bilemedin 30 tane devlet hastanesi var.Dernek yöneticileri bunlara 2şer,3er kaşe yaptırıp hediye etse iyi olmazmı?

SERKAN
SERKAN
8 Temmuz 2015 12:52

ELİME Bİ TANE E-REÇETE GEÇTİ ONDADA VERİ TABANI HATASI DİYOR SİSTEM

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Would love your thoughts, please comment.x