a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul müdürünüz hazır mı?

Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.

04 Temmuz 2023 - 22:22 'de eklendi ve 31603 kez görüntülendi. A+A-

Mesul müdürünüz hazır mı?

Tatil döneminin gelmesi nedeniyle, optisyenlik müesselerinin cezalı duruma düşmemesi için haberimizi yeniden manşete çekiyoruz.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır.

”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü/ANKARA

Sayı: B.10,0.İEG.0.17.00.04/0321188 

Konu: Mesul Müdür Hakkında

Optisyenlik Müesseselerinde görevli mesul müdürün 20 gün yıllık izin kullandığında faaliyetlerine ne şekilde devam edeceği konusunda Bakanlığımız görüşünü soran ilgi sayılı yazınız incelenmiştir.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır ”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müeesesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetini sürdürebilir ”hükmü ile “geçici mesul müdür tayini gerektiren haller başlıklı .“ 15 ci maddesi “ Optisyenlik müessesi sahibi ve mesul müdürü veya iş akdi ile mesul müdür olarak çalışmakta iken,

a)Milletvekili veya Belediye başkanı seçilenler ile askerlik hizmeti sebebiyle silâh altına alınanlar, bu görev veya hizmetleri süresince,

b)Hürriyet bağlayıcı ceza ile mahkûm olanlar,

c)Hastalık sair zorlayıcı veya kabul edilebilir sebeplerden dolayı, bir aydan fazla müesseselerinin başında bulunamayacak olanlar, mazeretleri süresince,

d)Hacir altına alınanlar, vasilerinin talebi üzerine, hacir altında bulundukları sürece,

Müessese ruhsatı veren idareye yazılı olarak bildirmek kaydıyla ,optisyen veya gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi olan birini mesul müdür tayin ederek ,müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilirler ”hükmü sevk olmuştur .

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müessesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetine devam etmektedir. Mesul müdürün müesseseden kısa ayrıldığı bu durumun da denetimlerde tespit edilmesi halinde mesul müdürün müesseseye belirtilen sürede gelmesi sağlanmakta, aksi durumda denetim formunda belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Mesul müdürün geçici olarak görevinin başında bir aydan fazla süre bulunmadığı durumlarda geçici olarak optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişinin görevlendirilmemesi durumunda müessesenin sadece güneş gözlüğü satmasına izin verilmekte, reçeteli numaralı gözlük cam takmasına ve satmasına izin verilmemektedir.

Mesul müdürün izinli olması ancak yerine başka bir optisyenin görevlendirilmemesi durumunda, reçeteli gözlük camı montajının yapıldığının tespit edilmesi halinde, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki kanun ‘un 15 inci maddesi hükmünde belirtilen yasal işlemler uygulanmaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

Doç Dr. M. Levent ALTUN

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tasrali
tasrali
21 Haziran 2013 12:20

çok yakında asgari ücrete talim edecekler allahın izniyle

taci
taci
4 Ocak 2012 22:27

kısaca izin kullanmamız mümkün değil.bence çözülmesi gereken bir sorun.iş akti feshedildiğinde izin kullanmadığımız için toplu ücret almalıyız.ayrıca çoğu optisyen kipa ,carrefur gibi mağazaların içindeyse iş yerleri cumartesi pazar dahil sabah10 akşşam 22 saatleri arasında çalışıyor.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Magazin HABERLERİ
Web TV