favor
Optisyenin Sesi

Mesul müdürünüz hazır mı?

Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.

13 Ağustos 2021 - 12:22 'de eklendi ve 15313 kez görüntülendi. A+A-

Mesul müdürünüz hazır mı?

Tatil döneminin gelmesi nedeniyle, optisyenlik müesselerinin cezalı duruma düşmemesi için haberimizi yeniden manşete çekiyoruz.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır.

”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü/ANKARA

Sayı: B.10,0.İEG.0.17.00.04/0321188 

Konu: Mesul Müdür Hakkında

Optisyenlik Müesseselerinde görevli mesul müdürün 20 gün yıllık izin kullandığında faaliyetlerine ne şekilde devam edeceği konusunda Bakanlığımız görüşünü soran ilgi sayılı yazınız incelenmiştir.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır ”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müeesesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetini sürdürebilir ”hükmü ile “geçici mesul müdür tayini gerektiren haller başlıklı .“ 15 ci maddesi “ Optisyenlik müessesi sahibi ve mesul müdürü veya iş akdi ile mesul müdür olarak çalışmakta iken,

a)Milletvekili veya Belediye başkanı seçilenler ile askerlik hizmeti sebebiyle silâh altına alınanlar, bu görev veya hizmetleri süresince,

b)Hürriyet bağlayıcı ceza ile mahkûm olanlar,

c)Hastalık sair zorlayıcı veya kabul edilebilir sebeplerden dolayı, bir aydan fazla müesseselerinin başında bulunamayacak olanlar, mazeretleri süresince,

d)Hacir altına alınanlar, vasilerinin talebi üzerine, hacir altında bulundukları sürece,

Müessese ruhsatı veren idareye yazılı olarak bildirmek kaydıyla ,optisyen veya gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi olan birini mesul müdür tayin ederek ,müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilirler ”hükmü sevk olmuştur .

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müessesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetine devam etmektedir. Mesul müdürün müesseseden kısa ayrıldığı bu durumun da denetimlerde tespit edilmesi halinde mesul müdürün müesseseye belirtilen sürede gelmesi sağlanmakta, aksi durumda denetim formunda belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Mesul müdürün geçici olarak görevinin başında bir aydan fazla süre bulunmadığı durumlarda geçici olarak optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişinin görevlendirilmemesi durumunda müessesenin sadece güneş gözlüğü satmasına izin verilmekte, reçeteli numaralı gözlük cam takmasına ve satmasına izin verilmemektedir.

Mesul müdürün izinli olması ancak yerine başka bir optisyenin görevlendirilmemesi durumunda, reçeteli gözlük camı montajının yapıldığının tespit edilmesi halinde, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki kanun ‘un 15 inci maddesi hükmünde belirtilen yasal işlemler uygulanmaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

Doç Dr. M. Levent ALTUN

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonunuzu bırakın biz arayalım....

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlarda büyüme!

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi Optik mağazalarında görüldü....

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecektir

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir....

Bu neyin kafası? Bu neyin kafası?

"Ya benimsin ya kara toprağın"...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tasrali
tasrali
8 yıl önce

çok yakında asgari ücrete talim edecekler allahın izniyle

taci
taci
9 yıl önce

kısaca izin kullanmamız mümkün değil.bence çözülmesi gereken bir sorun.iş akti feshedildiğinde izin kullanmadığımız için toplu ücret almalıyız.ayrıca çoğu optisyen kipa ,carrefur gibi mağazaların içindeyse iş yerleri cumartesi pazar dahil sabah10 akşşam 22 saatleri arasında çalışıyor.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Nenni Bebek Nenni Bebek

Gözlüğü bulamıyorum. Mümkünse sonra gelseniz. Ya da telefonu...

Almanya da Optik satışlarda büyüme! Almanya da Optik satışlar...

Almanya’da El işi ticarethanelerde en yüksek satış büyümesi ...

Zaman her şeyi gösterecektir Zaman her şeyi gösterecek...

Biz yaparız olur Yönetmeliği 24 Mayıs 2019 tarihinde Resmî G...

Sağlık Bakanı’ na ’’Amazon’’ mektubu Sağlık Bakanı’ na ’’Amazo...

TEB Başkanı Ecz. Erdoğan Çolak, yazdığı bir mektupla Amazon’...

Amazon, Türkiye’ de sağlık alanına giriyor! Amazon, Türkiye’ de...

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli dünyaca ünlü inte...

SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Temmuz Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

14 Ekim Dünya Görme Günü 14 Ekim Dünya Görme Günü...

Dünya çapında 8 milyon insan düzeltilmemiş kırma kusurlarınd...

Tek acil! Tek acil!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildiğ...

Sistemi kurmaya çalışıyoruz Sistemi kurmaya çalışıyor...

Yüce Mahkemelerimizin verdiği kararlar apaçık ortadayken, bu...

Merve Optik yeni sezonda Omega, Longınes ve Max Mara ile hazır Merve Optik yeni sezonda ...

Modaya uygun renkler, desenler ve çerçevelerdeki detaylar di...

Magazin HABERLERİ
Web TV