a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul müdürünüz hazır mı?

Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.

13 Ağustos 2021 - 12:22 'de eklendi ve 20527 kez görüntülendi. A+A-

Mesul müdürünüz hazır mı?

Tatil döneminin gelmesi nedeniyle, optisyenlik müesselerinin cezalı duruma düşmemesi için haberimizi yeniden manşete çekiyoruz.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır.

”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü/ANKARA

Sayı: B.10,0.İEG.0.17.00.04/0321188 

Konu: Mesul Müdür Hakkında

Optisyenlik Müesseselerinde görevli mesul müdürün 20 gün yıllık izin kullandığında faaliyetlerine ne şekilde devam edeceği konusunda Bakanlığımız görüşünü soran ilgi sayılı yazınız incelenmiştir.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır ”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müeesesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetini sürdürebilir ”hükmü ile “geçici mesul müdür tayini gerektiren haller başlıklı .“ 15 ci maddesi “ Optisyenlik müessesi sahibi ve mesul müdürü veya iş akdi ile mesul müdür olarak çalışmakta iken,

a)Milletvekili veya Belediye başkanı seçilenler ile askerlik hizmeti sebebiyle silâh altına alınanlar, bu görev veya hizmetleri süresince,

b)Hürriyet bağlayıcı ceza ile mahkûm olanlar,

c)Hastalık sair zorlayıcı veya kabul edilebilir sebeplerden dolayı, bir aydan fazla müesseselerinin başında bulunamayacak olanlar, mazeretleri süresince,

d)Hacir altına alınanlar, vasilerinin talebi üzerine, hacir altında bulundukları sürece,

Müessese ruhsatı veren idareye yazılı olarak bildirmek kaydıyla ,optisyen veya gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi olan birini mesul müdür tayin ederek ,müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilirler ”hükmü sevk olmuştur .

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müessesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetine devam etmektedir. Mesul müdürün müesseseden kısa ayrıldığı bu durumun da denetimlerde tespit edilmesi halinde mesul müdürün müesseseye belirtilen sürede gelmesi sağlanmakta, aksi durumda denetim formunda belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Mesul müdürün geçici olarak görevinin başında bir aydan fazla süre bulunmadığı durumlarda geçici olarak optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişinin görevlendirilmemesi durumunda müessesenin sadece güneş gözlüğü satmasına izin verilmekte, reçeteli numaralı gözlük cam takmasına ve satmasına izin verilmemektedir.

Mesul müdürün izinli olması ancak yerine başka bir optisyenin görevlendirilmemesi durumunda, reçeteli gözlük camı montajının yapıldığının tespit edilmesi halinde, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki kanun ‘un 15 inci maddesi hükmünde belirtilen yasal işlemler uygulanmaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

Doç Dr. M. Levent ALTUN

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Dayanıklı Sektör Dayanıklı Sektör

ZVA rakamları: Genç yeteneklerle ilgili endişeleri olan dayanıklı sektör...

Kornea nakline kadar gidebilir Kornea nakline kadar gidebilir

Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve korneal ülser (yara) gibi görmeyi tehdit edici durumlara neden olabilir. Lens...

Şiir ve Tırışka Şiir ve Tırışka

Kasabamızın lise öğrencileri çıkardıkları okul gazetesine reklam almak için esnafları dolaşırken uğradıklarında onları ağırlamış. Bir ş...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılma...

Ramazan Bayramı tatilinin 02-03-04 Mayıs 2022 tarihlerine denk gelmesi nedeniyle yaşanabilecek aksama ve gecikmelerin mağduriyet oluştu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
2 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
tasrali
tasrali
8 yıl önce

çok yakında asgari ücrete talim edecekler allahın izniyle

taci
taci
10 yıl önce

kısaca izin kullanmamız mümkün değil.bence çözülmesi gereken bir sorun.iş akti feshedildiğinde izin kullanmadığımız için toplu ücret almalıyız.ayrıca çoğu optisyen kipa ,carrefur gibi mağazaların içindeyse iş yerleri cumartesi pazar dahil sabah10 akşşam 22 saatleri arasında çalışıyor.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Dayanıklı Sektör Dayanıklı Sektör

ZVA rakamları: Genç yeteneklerle ilgili endişeleri olan daya...

Kornea nakline kadar gidebilir Kornea nakline kadar gide...

Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve ko...

Şiir ve Tırışka Şiir ve Tırışka

Kasabamızın lise öğrencileri çıkardıkları okul gazetesine re...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

Ramazan Bayramı tatilinin 02-03-04 Mayıs 2022 tarihlerine de...

Mark Zuckerberg, moda devlerinin peşinde Mark Zuckerberg, moda dev...

Geçtiğimiz hafta Milano’ya yolculuk eden Zuckerberg, gözlük ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Yeni bir sektör doğuyor! Yeni bir sektör doğuyor!...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Dijital Uzmanlık, İzl...

Gözlükler neden bu kadar pahalı? Gözlükler neden bu kadar ...

Üretim maliyetleri yüksek veya çok kaliteli oldukları için d...

Görmediğiniz Renkleri Görmek İster misiniz? Görmediğiniz Renkleri Gör...

Tetrakromi, insanlarda nadir bulunan bir durum olarak kabul ...

Kendi Kendini Temizleyen Gözlük Teknolojisi Kendi Kendini Temizleyen ...

Yeni teknolojiyle birlikte kullanıcının görüşünü engelleyece...

Magazin HABERLERİ
Web TV
2
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx
()
x