a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Mesul müdürünüz hazır mı?

Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadırlar.

13 Ağustos 2021 - 12:22 'de eklendi ve 23880 kez görüntülendi. A+A-

Mesul müdürünüz hazır mı?

Tatil döneminin gelmesi nedeniyle, optisyenlik müesselerinin cezalı duruma düşmemesi için haberimizi yeniden manşete çekiyoruz.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır.

”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

T.C SAĞLIK BAKANLIĞI

İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü/ANKARA

Sayı: B.10,0.İEG.0.17.00.04/0321188 

Konu: Mesul Müdür Hakkında

Optisyenlik Müesseselerinde görevli mesul müdürün 20 gün yıllık izin kullandığında faaliyetlerine ne şekilde devam edeceği konusunda Bakanlığımız görüşünü soran ilgi sayılı yazınız incelenmiştir.

5193 sayılı optisyenlik Hakkındaki kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrası Optisyenlik müessesesi açmış olanlar, müesseselerinde optisyen unvanına sahip bir mesul müdür bulundurmak zorundadır ”hükmü yer almaktadır. 27/09/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan optisyenlik müesseseleri yönetmenliğinin “mesul müdürün kısa süreli ayrılması başlıklı”14 üncü maddesi “Mesul müdürün müessesede bizzat bulunması asıldır. Mesul Müdürün, hastalık ve sair zorlayıcı sebeplerden dolayı bir aydan fazla olmamak üzere müesseseden ayrılması durumunda mazeret halinin ortaya çıkmasından itibaren yirmi dört saat içerisinde bir dilekçe ile idareye bilgi verilmesi kaydıyla müessese faaliyetine devam eder.

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müeesesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetini sürdürebilir ”hükmü ile “geçici mesul müdür tayini gerektiren haller başlıklı .“ 15 ci maddesi “ Optisyenlik müessesi sahibi ve mesul müdürü veya iş akdi ile mesul müdür olarak çalışmakta iken,

a)Milletvekili veya Belediye başkanı seçilenler ile askerlik hizmeti sebebiyle silâh altına alınanlar, bu görev veya hizmetleri süresince,

b)Hürriyet bağlayıcı ceza ile mahkûm olanlar,

c)Hastalık sair zorlayıcı veya kabul edilebilir sebeplerden dolayı, bir aydan fazla müesseselerinin başında bulunamayacak olanlar, mazeretleri süresince,

d)Hacir altına alınanlar, vasilerinin talebi üzerine, hacir altında bulundukları sürece,

Müessese ruhsatı veren idareye yazılı olarak bildirmek kaydıyla ,optisyen veya gözlükçülük ruhsatnamesi sahibi olan birini mesul müdür tayin ederek ,müesseselerinin faaliyetlerini sürdürebilirler ”hükmü sevk olmuştur .

Mesul müdürün mazeretsiz olarak bir aya kadar olan ayrılması durumunda, müessesede optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişi varsa, idareye bilgi vermek kaydıyla müessese faaliyetine devam etmektedir. Mesul müdürün müesseseden kısa ayrıldığı bu durumun da denetimlerde tespit edilmesi halinde mesul müdürün müesseseye belirtilen sürede gelmesi sağlanmakta, aksi durumda denetim formunda belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Mesul müdürün geçici olarak görevinin başında bir aydan fazla süre bulunmadığı durumlarda geçici olarak optisyenlik mesleğini icraya yetkili bir kişinin görevlendirilmemesi durumunda müessesenin sadece güneş gözlüğü satmasına izin verilmekte, reçeteli numaralı gözlük cam takmasına ve satmasına izin verilmemektedir.

Mesul müdürün izinli olması ancak yerine başka bir optisyenin görevlendirilmemesi durumunda, reçeteli gözlük camı montajının yapıldığının tespit edilmesi halinde, 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki kanun ‘un 15 inci maddesi hükmünde belirtilen yasal işlemler uygulanmaktadır.

Bilgilerinize rica ederim.

Doç Dr. M. Levent ALTUN

Bakan a.

Genel Müdür Yardımcısı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır?

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene garanti olur mu? Ter insanın idrarından daha asitlidir. Etkilemeyeceği bozmay...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktö...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direktörü olarak atadı....

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
tasrali
tasrali
21 Haziran 2013 12:20

çok yakında asgari ücrete talim edecekler allahın izniyle

taci
taci
4 Ocak 2012 22:27

kısaca izin kullanmamız mümkün değil.bence çözülmesi gereken bir sorun.iş akti feshedildiğinde izin kullanmadığımız için toplu ücret almalıyız.ayrıca çoğu optisyen kipa ,carrefur gibi mağazaların içindeyse iş yerleri cumartesi pazar dahil sabah10 akşşam 22 saatleri arasında çalışıyor.

Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili a...

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddel...

İmaj her şeydir! İmaj her şeydir!

Çılgın dondurmacı gibi kıvrak danslarla gözlük tanıtımını be...

Magazin HABERLERİ
Web TV