a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Uluslararası Göz Akademisi’ne İlk Türk Doktor

Göz Nöroloğu Prof. Dr. Pınar Aydın, Uluslararası Göz Akademisi’ne kabul edildiğini belirterek, “Hayatta olduğum sürece Akademide oyum ve sözüm geçerli olacak” dedi.

19 Şubat 2013 - 0:05 'de eklendi ve 12352 kez görüntülendi. A+A-

Uluslararası Göz Akademisi’ne İlk Türk Doktor

Aydın, yaptığı açıklamada, Uluslararası Göz Akademisi’ne kabul edildiğini ve tarihte ilk kez bir Türk’e üyelik verildiğini söyledi.

1975’te Belçika’nın Ghent kentinde 45 kurucu üye ile kurulan ve göz doktorlarının dünyadaki en itibarlı kuruluşu Uluslararası Göz Akademisi üyeleri, göz hastalıkları alanında eserleri ve diğer hizmetleriyle kendini kanıtlamış, uluslararası camiada saygın profesörlerden oluşuyor.

Aydın, akademinin özel bir kulüp gibi düşünmek gerektiğini ve üye olmak için, ancak ölen bir doktorun yerine geçildiğini de ifade ederek, “Hindistan’ın Haydarabad kentinde yapılan törende, 56 numaralı üye olarak kabul edildim. Üyelik nişanı ve beratı takdim edilerek az sayıdaki kadın üyeden ve yaşı en genç doktorlardan birisi oldum. Bu ömür boyu süren bir üyelik, hayatım boyunca sağlığım elverdiği sürece akademinin toplantılarına katılacağım. Hayatta olduğum sürece akademide oyum ve sözüm geçerli olacak” dedi.

Belli sayıda yayını yayımlanmış, uluslararası çapta katkısı kanıtlanmış, hem bilimsel hem de sosyal olarak göz doktorları açısından etkin kişilerden üyelerin seçildiğini ve üye sayısının 70’i asla geçmediğini belirten Aydın, akademinin amacının göz sağlığı ile ilgili politika oluşturmak, dünyadaki göz doktorlarının eğitimi ve uygulamalarının daha da üst düzeyde olmasını sağlamak adına fikir geliştirerek bir bilgi ağı oluşturmak olduğunu dile getirdi.

Aydın, akademide uluslararası standartta göz hekimi yetiştirmeye önem verdiklerini anlatarak, akademideki doktorların uygulamalarda stratejik olarak, neyin nasıl yapılacağı konusunda önerilerde bulunduklarını, bazılarının direkt bazılarının ise Uluslararası Göz Konseyi vasıtasıyla araştırmalarını gerçekleştirebildiklerini söyledi.

-Yeni toplantı Tokyo’da-

Akademiye kabul edilmek için bir doktorun kitap ve patent sahibi olması, 200’ün üzerinde yayınının yayımlanmış olması gerektiğini ifade eden Aydın, seçilen doktorun akademi tarafından toplantılara da katılma zorunluluğu olduğunu kaydetti.

Aydın, akademinin toplantıların yılda 1 defa gerçekleştiğini hatırlatarak, “Toplantılarda her doktor en son yaptığı bilimsel aktivite hakkında sunum yaparak üyelere bilgi veriyor. Ben, beyin özürlü çocukların göz hastalıklarıyla ilgili bir sunuş yapmıştım. Akademideki doktorlar için de ilginç bir konuydu, çünkü bu grupta göz nöroloğu olarak bir tek ben varım” değerlendirmesinde bulundu.

Akademinin yeni toplantısının Tokyo’da sonrakinin ise Meksika’da olacağını bildiren Aydın, dünyanın değişik ülkelerinde toplanarak bütün hekimlerle bilimsel araştırmaların tartışılması ve hayata geçirilmesinin çok önemli olduğuna da işaret etti.

-“Merkezi Türkiye olacak”-

Aydın, akademide öncelikle değişim programıyla doktorların bir ülkeden bir başka ülkeye gidip mesleki bilgilerini nasıl geliştirebilecekleri üzerine bir sistem gerçekleştireceklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Değişim programının merkezi Türkiye olacak. Diğer ülkelerdeki göz doktorları, sınava girmeksizin Türkiye’de mesleki eğitim ve öğretim süreci geçirecek. Mesela katarakt nasıl yapılacağını öğrenmek isteyen doktor Türkiye’ye gelip öğrenecek, ayrıca bütün masrafları da Uluslararası Göz Akademisi karşılayacak. Bu proje akademi tarafından ülkelerdeki göz doktorlarına sunulan çok önemli bir hizmettir. Çünkü Türkiye olarak nerede olduğumuzu bize gösterecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 508 milyon lira değerinde çeşitli ürün, eşya ve araç yak...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına sayılı günler ...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nitelikli bir sektör fuarı düzenlenecek....

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Magazin HABERLERİ
Web TV