Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

TÜRK OPTİSYENLER ODASI VE BİRLİĞİ KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Sağlık Meslekleri içerisinde( tabip,diş hekimi,Eczacı, veteriner hk) meslek odası olmayan sadece gözlükçülerdir .Bu eksiklik mesleğimizin gelişim ve değişiminide geciktirmektedir. Eczacı teknikerleri bile konfederasyon kurarak meslek odası olmak için girişimde bulunmuşlardır .Yeni hükümet döneminde konunun sürekli gündeme getirilmesi mesleğimizin açıından çok önemlidir. Bu konuda konfederasyonun yaptığı ciddi kapsamlı bir çalışma raporu hazırdır. TÜRK OPTİSYENLER ODASI VE […]

17 Haziran 2011 - 14:51 'de eklendi ve 1136 kez görüntülendi. A+A-

TÜRK OPTİSYENLER ODASI VE BİRLİĞİ KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Sağlık Meslekleri içerisinde( tabip,diş hekimi,Eczacı, veteriner hk) meslek odası olmayan sadece gözlükçülerdir .Bu eksiklik mesleğimizin gelişim ve değişiminide geciktirmektedir. Eczacı teknikerleri bile konfederasyon kurarak meslek odası olmak için girişimde bulunmuşlardır .Yeni hükümet döneminde konunun sürekli gündeme getirilmesi mesleğimizin açıından çok önemlidir. Bu konuda konfederasyonun yaptığı ciddi kapsamlı bir çalışma raporu hazırdır.

TÜRK OPTİSYENLER ODASI VE BİRLİĞİ KURULMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

Genel Gerekçe
T.C Anayasası Madde 135’te  “Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzel kişilikleridir.”
Hükmü bulunmaktadır.
Cumhuriyetimizin ilk yıllarında toplum sağlığını ilgilendiren ilk Kanunlardan kısa adıyla Tabipler Kanunu 1928 yılında ve Kanuna bağlı olarak meslek kuruluşu amacı ile Oda ve Birlik Kanunu olan Türk Tabipler Birliği Kanunu da 1953 yılında yasalaşmıştır. 
 
Yine toplum sağlığını ilgilendiren Eczacılık Kanunu 1953 yılında ve Kanuna bağlı olarak meslek kuruluşu amacı ile Oda ve Birlik Kanunu olan Türk Eczacılar Birliği Kanunu da 1956 yılında yasalaşmıştır. 
 
Ama maalesef Gözlükçülük Kanunun tarihi 1940 yılı olmasına rağmen, mesleğin 2010 yılında Anayasamızın 135 maddesinde gerekçesinde açıkça bir meslek kuruluşu hükmedilmesine rağmen hala bir Oda ve Birlik Kanunu bulunmamaktadır.
 
Gözlükçülük Kanunu 2004 yılında günün şartlarına uygun olarak revize edilmeye çalışılmış ve 5193 sayılı Optisyenlik Hakkındaki Kanun  madde 1’de belirtildiği gibi toplumun ve fertlerin göz ve görme ve halk sağlığını korumak üzere mesleğin icra edilmesini, müesseselerin açılması ile ilgili usul ve esasları düzenlemiştir.
 
Optisyenlik Mesleği,  Özel Meslek Kanun ve Yönetmeliği olan, Sağlık Bakanlığının denetimi ve gözetimi altında yapılan çok önemli bir sağlık mesleğidir. Bu konuda özel eğitim almış gözlükçü ve optisyenler 70 yıldan beri büyük bir özveri ile bu hizmeti topluma sunmaktadır.
 
5193 sayılı kanunun madde 1  Amaç bölümünde, Toplumun ve fertlerin sağlığını korumak üzere denilmek suretiyle meslek ve meslek kişilerine kamusal bir görev verilmiştir.
Madde 4 te;  Optisyenlik mesleğine haiz kişiler için, optisyenlik alanında en az ön lisans seviyesinde mesleki eğitim ve öğretim veren yüksek okulu mezunu olmak gerekir denilmek suretiyle mesleğin yüksek okul seviyesinde eğitimi vardır.
Meslek, sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı olan vatandaşların gözlük temininde devletle iş yapmaktadır ve bundan böyle yapmaya devam edecektir.
Devletimiz gözlük ödemeleri konusunda oto-kontrolu sağlamak amacıyla meslek mensuplarından yardım istemekte, kanunla kurulmuş meslek kuruluşu olma yönünde sürekli talepte bulunmaktadır.
 
Optisyenlik Mesleğinin, 1940 yılından beri bir Meslek Kanunu olmasına rağmen bu konuda meslek örgütünün olmayışı sonucunda, meslek bir sağlık mesleği yerine bir ticaret mesleği olarak algılanarak yapılmakta ve giderek ve artarak yozlaşmakta ve bir sağlık mesleği olan optisyenlik mesleğinin icrasında, halk sağlığı adına meslek disiplini ve ahlakını yeterince korumada büyük sıkıntılara neden olmakta ve giderek artan suistimaller sonucunda kamu kaybı ve zararına sebep olmaktadırlar.
 
İlgili Kanunda belirtildiği üzere Cumhuriyetimizin ilk sağlık mesleklerinden biri olan bu çok önemli bir sağlık Mesleğinin genelde bir Meslek Kanunu olmasına rağmen, Kanunun ilgili idari ve cezai müeyyidelerini yerinde ve yakından takip edecek olan ve Anayasamızın 135 ci maddesinde açıkça belirtilen bir meslek örgütüne sahip olması gerekmektedir.

kAYNAk  :http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/turk-optisyenler-odasi-ve-birligi-kurulmasi-hakkinda-kanun-teklifi-6770.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıl...

Optometri Optometri

Haber sitemizin Sağlık Köşesi programında bu hafta Optometri konusunu moderatör İlker Ayaz, Göz Doktoru Timuçin Yıldırım ile değerlendi...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı ödemesi

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Yüreğine bir bilet kes Yüreğine bir bilet kes

Aşk; yüzyıllar boyu üzerinde konuşulan, insanları en güzel d...

Turgut Vardi (Turgut Baba) Turgut Vardi (Turgut Baba...

Bu mesleğin bir yerlere gelmesi için çıktığı yolculuklarda a...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Gündem, Haberler
Artık kredi kartına 9 aydan fazla taksit yok.

Ekonominin yumuşak karnı cari açıkla mücadelede sert tedbirler için seçim sonrasını bekleyen hükümetin yeni yol haritası yavaş yavaş belli oluyor....

Kapat